Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Interesujesz się historią? Wiesz, że Polska wygrała nie tylko Bitwę pod Grunwaldem? Malarstwo i rzeźba nie są Ci obce? Zajrzyj do tego działu. To idealny dział dla Ciebie!
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Ruta » 11 sie 2014, 0:18

Uwaga: treść dla niektórych może wydać się dyskryminująca pewne grupy ludzi.

Kod: Zaznacz cały

Całość tekstu: http://opolczykpl.wordpress.com/2013/10/18/demaskowanie-katolickiej-mitologii-domniemany-chrzest-polski/
Kilkakrotnie już wspominałem o wyssanym z palca rzekomym „chrzcie” Mieszka I w roku 966, ale zawsze na marginesie innych spraw. A ten żydo-katolicki mit, a raczej odrynarne kłamstwo zasługuje na samodzielny tekst. A więc, do dzieła…

Kłamstwo domniemanego chrztu Mieszka ma wymiar podwójny – oszukuje się Polaków wmawiając im ten wyssany z palca „fakt”, a dodatkowo propaganda żydłacka głosi, że od owego wyssanego z palca „chrztu” Mieszka Polska była krajem chrześcijańskim, a jej mieszkańcy byli przykładnymi, gorliwymi i głęboko wierzącymi katolikami. Jeszcze innym dodatkowym kłamstwem propagandowym jest nazywanie domniemanego „chrztu” Mieszka „chrztem Polski”. Bo nawet, gdyby ten „chrzest” Mieszka miał rzeczywiście miejsce – co jest żydłackim kłamstwem – to oznaczałby on „chrzest” władcy, a nie całego jego państwa. W czasach Mieszka nie istniała jeszcze zasada cuius regio, eius religio i „chrzest” jakiegokolwiek władcy nie oznaczał, że całe jego państwo „zostało ochrzczone” i z dnia na dzień stało się żydo-chrześcijańskie.

Zacznijmy od samego domniemanego „chrztu”…

A więc w owych czasach, gdy buldożer jahwizmu miażdżył kolejne kraje, pogańskim władcom przyjmującym żydo-chrześcijaństwo, bądź mocno zasłużonym w jego promocję i umacnianie, po śmierci nadawano przydomek „wielki” lub „święty” i kanonizowano ich w tym celu. Tak było np. z ruskim Włodzimierzem I Wielkim, świętym katolickim i prawosławnym.

A Mieszko, który rzekomo się „ochrzcił”, w nagrodę nie został ani „wielkim” ani „świętym”.

Nadmienić należy, że w tamtych czasach „chrzest” jakiegokolwiek pogańskiego władcy był dla żydo-katolickiej propagandy niezwykle ważnym wydarzeniem. Na taką „uroczystość” zjeżdżali się wysłannicy sąsiednich skatoliczonych krajów, duchowieństwo i co najmniej jeden biskup z orszakiem sług i kleru. „Chrztu” w takim przypadku udzielał biskup a nie zwykły klecha. „Chrzest” odnotowywany był w annałach z dokładnym opisem „ceremonii”. Były tam zawsze takie szczegóły jak data, miejsce, kto chrzcił i jakie imię „ochrzczony” przyjmował podczas „ceremonii”. Upiększane to było zazwyczaj opisem wyssanych z palca cudów towarzyszących temu – z punktu widzenia nadjordańskiej dżumy – wiekopomnemu wydarzeniu. A także opisywane były czyny świeżo „ochrzczonego” – burzenie pogańskich świątyń. żalenie posągów pogańskich bogów i masowe „chrzczenie” poddanych. Natomiast w przypadku Mieszka nie znamy ani daty, ani miejsca chrztu, ani kto Mieszka „obmywał” wodą (której pies nie chce, wąż nawet nie pije – Słowacki) tzw. „święconą”.
Kronikarze-bajkopisarze późniejsi podawali wprawdzie przeróżne daty, nie wymieniając miejsca „chrztu”, ale daty te są właśnie różne. Np 7 marca 965. Często wręcz podaje się tylko rok domniemanego „chrztu” – od 965 do 967. Najczęściej w różnych pracach pada data 14 kwietnia 966.
.
„…najczęściej podawaną datą jest 14 kwietnia 966 r.”

Ale tę datę, jak podaje wiki w innym miejscu, tylko „przyjmuje się„:
.
„Powszechnie przyjmuje się, że chrzest Mieszka odbył się w 966 r.”
.
Tyle że „przyjmuje się” nie oznacza, że tak rzeczywiście było.
Ciekawe, że żyjący czasowo najbliżej tych wydarzeń Thietmar nie wymienia daty, miejsca i innych szczegółów dotyczących domniemanego „chrztu”, sugerując przy tym w oparciu o plotki trzyletni czasowy „rozrzut” tego wydarzenia:
.
„Umyślnie postępowała ona przez jakiś czas zdrożnie, aby później móc długo działać dobrze. Kiedy mianowicie po zawarciu wspomnianego małżeństwa nadszedł okres wielkiego postu i Dobrawa starała się złożyć Bogu dobrowolną ofiarę przez wstrzymywanie się od jedzenia mięsa i umartwianie swego ciała, jej małżonek namawiał j ą słodkimi obietnicami do złamania postanowienia. Ona zaś zgodziła się na to w tym celu, by z kolei móc tym łatwiej zyskać u niego posłuch w innych sprawach. Jedni twierdzą, iż jadła ona mięso w okresie jednego wielkiego postu, inni zaś, że w trzech takich okresach.
Dowiedziałeś się przed chwilą, czytelniku, ojej przewinie, zważ teraz, jaki owoc wydała jej zbożna intencja. Pracowała więc nad nawróceniem swego małżonka i wysłuchał jej miłościwy Stwórca. Jego nieskończona łaska sprawiła, iż ten, który Go tak srogo prześladował, pokajał się i pozbył na ustawiczne namowy swej ukochanej małżonki jadu przyrodzonego pogaństwa, chrztem świętym zmywając plamę grzechu pierworodnego.”

Tak więc już w czasach współczesnego Mieszkowi Thietmara nie wiedziano, kiedy tak naprawdę miał się rzekomo odbyć ów mitologiczny wiekopomny „chrzest”. Jeśli prawdą byłaby wersja plotki, jakoby Dobrawa musiała łamać trzy kolejne tzw. „wielkie posty”, aby „nawrócić” Mieszka, to „chrzest” jego musiałby mieć miejsce trzy lata po ślubie, który odbył się prawdopodobnie w 965 roku.






Mamy fragment (najważniejszy) obszerniejszego tekstu, przedstawiającego teorię, że ani Mieszko I, ani tym bardziej Polska, nigdy nie został ochrzczony. Jak sądzicie? Jest w tym coś z prawdy?

Wędrujący wiatr
Marzyciel-Gaduła
Posty: 63
Rejestracja: 10 sie 2014, 20:25
Imię: Ada
Płeć: Kobieta

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Wędrujący wiatr » 11 sie 2014, 0:36

Nie wiem, może wykażę się właśnie brakiem wiedzy i się ośmieszę, ale jeśli do chrztu rzekomo nie doszło, to co sprawiło, że w Polsce dominuje teraz katolicyzm? Sami się na przestrzeni lat zaczęli nawracać? Chrzest miał być zabezpieczeniem przed najazdami ze strony chrześcijańskich państw, które tępiły pogaństwo, czyli był to zabieg najzwyczajniej w świecie polityczny. Nie sądzę, by tuż po nim nagle wszyscy mieli bez zająknięcia przyjąć nowe obyczaje i wiarę, bo to niemal niemożliwe, ale z czasem skutki takie chrztu musiałyby być zauważalne.
To, co jest tu opisywane, zdaje się być ciekawe, ale na moje laickie oko trąci zamiłowaniem do teorii spiskowych.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Ruta » 11 sie 2014, 9:07

Wędrujący wiatr, no, ale z drugiej strony.. nie mamy żadnych konkretów na temat rzekomego chrztu.

Śniąca
Marzyciel-Gaduła
Posty: 99
Rejestracja: 05 lip 2014, 2:01
Płeć: Kobieta

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Śniąca » 11 sie 2014, 21:36

Znam tego bloga i jakkolwiek rozumiem jego linię ideologiczną, tak samo nie ufam fanatyzmowi, jaki wyziera z jego postów... Posty z pogranicza jakiegoś archeo-political-fiction, jakaś historia alternatywna...Żadnym fanatykom nie ma raczej sensu ufać, bo oni widzą tylko swoją wizję, a wszystko, co tylko im nie pasuje do ich wizji, odrzucają lub "obrabiają" tak, by zaczęło pasować :oczami: ten blog ma dla mnie taką "sekciarską" aurę... Dość jednak ogólników- moich odczuć na temat całokształtu bloga, co do chrztu- raczej dziwne, że większość historyków etc. nie ma co do tego faktu wątpliwości, choć oczywiście mogą być pewne nieścisłości w datowaniu, a tu nagle wyskakuje jak Filip z konopii bloger i już! Oto mamy, ujawniony spisek wszechczasów :D może trudno mu ze względów ideologicznych zaakceptować ten fakt, że przyjęliśmy ten chrzest, marzy mu się "wiecznie pogańska" Polska, ale raczej to jest wątpliwe. Co nie zmienia faktu, że z przyczyn politycznych to przyjął, czy nam się to podoba, czy nie, a co on prywatnie i ludzie jeszcze przez wieki wierzyli, to już inna sprawa...

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Ruta » 12 sie 2014, 4:03

Śniąca pisze:raczej dziwne, że większość historyków etc. nie ma co do tego faktu wątpliwości
Historycy generalnie nie mają wątpliwości co do wielu rzeczy, podobnie jak do tego, że Mieszko był Słowianinem. Choć teraz wypływa coraz więcej aluzji, że mógł być Skandynawem. ;)

Awatar użytkownika
Filip
Bujający w obłokach
Posty: 356
Rejestracja: 29 cze 2014, 18:36
Imię: Filip
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Filip » 02 gru 2014, 13:11

Ruta pisze:nie mamy żadnych konkretów na temat rzekomego chrztu.
Skąd zwyczaj przyjmowania korony przez króla z rąk prymasa podczas koronacji?

Awatar użytkownika
Maciek
Bujający w obłokach
Posty: 426
Rejestracja: 09 sie 2014, 12:14
Imię: Maciek
Płeć: Mężczyzna

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Maciek » 10 sty 2015, 11:27

Nie ma również konkretów na to, że chrztu nie było :luka:

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: sepän poika » 17 mar 2015, 11:26

Maciek pisze:Nie ma również konkretów na to, że chrztu nie było
Tyle że to w nauce żaden dowód. Natomiast ciężko mówić o "dowodach" w historii, gdzie nie mamy w zasadzie nic do dyspozycji, poza zapiskami kronikarskimi. Ciężko się spodziewać archeologicznych dowodów na pojedyncze wydarzenia (chyba że wielkie bitwy, kataklizmy itd.)

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Ruta » 17 mar 2015, 12:35

Maciek pisze:Nie ma również konkretów na to, że chrztu nie było
Cudowny argument "udowodnij nic". Trochę taki strzał w kolano.

Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
Posty: 553
Rejestracja: 07 gru 2010, 20:20

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: cayman » 26 gru 2015, 22:34

no cóż ..nie wiem jak inni ale mnie temat nie pociąga,kiedys w tym temacie grzebałem i jest niewiele na temat piastów a już mieszka to niewiele,no ale z tego co wiem lub jak kto woli doczytałem -wolę posługiwać się przemyśleniami własnymi i wiedza w tej materii,zamiast bazować na cudzych teoriach i poglądach .. odkopałem ten temat i w miarę rozwoju odniose sie do sedna sprawy..

HELLBRINGER
Spełniacz Marzeń
Posty: 1214
Rejestracja: 31 sie 2010, 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: HELLBRINGER » 27 gru 2015, 21:26

Ja się skłaniam raczej za teorią że Mieszko się tam ochrzcił. Nawet razem z dworem! Tylko co z tego? Co takiemu chłopu że pan się ochrzcił, on tam wierzy w swoje rzeczy. I tak było bardzo długo. Gdzieś czytałem że ostatnie pomniki Światowita i innych bogów słowiańskich obalali w XII w.

Inną sprawą która mnie irytuje jest brak jakichkolwiek wzmianek na lekcjach historii o tym co było przed chrztem. Bym przyszedł biskup i zrobił jednego dnia wspólne państwo z siecią grodów i urzędami. Tak to wygląda na lekcjach.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2015, 21:45 przez HELLBRINGER, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hinaru
Marzyciel
Posty: 1010
Rejestracja: 18 sty 2014, 20:44
Imię: Fabian
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Hinaru » 27 gru 2015, 21:41

HUNTER, Też mnie to intryguje.
Ja gdzieś czytałem o tak zwanej Wielkiej Lechii. W końcu legenda Lecz, Czech i Rus skądś się musiała wziąć.

HELLBRINGER
Spełniacz Marzeń
Posty: 1214
Rejestracja: 31 sie 2010, 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: HELLBRINGER » 27 gru 2015, 21:48

Hinaru, O tym kiedyś dokładnie czytałem, był zapisy o iluś pokoleniach przed Mieszkiem.
Legenda o Popielu, większość z nas to chyba przerabiał. Popiel był chyba pradziadem Mieszka, albo jeszcze dalej.

Tylko jak przyszło postępowe chrześcijaństwo spaliło wszystkie polskie kroniki bo pisane był oczywiście runami ( PISMO SZATANA :wsciekly: ) I nie zostało nam nic. Jakieś zapisy zostały tylko u naszych zachodnich sąsiadów, dlatego cokolwiek na ten temat wiadomo.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2015, 21:54 przez HELLBRINGER, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hinaru
Marzyciel
Posty: 1010
Rejestracja: 18 sty 2014, 20:44
Imię: Fabian
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Hinaru » 27 gru 2015, 21:51

HUNTER, Właśnie tego przed Mieszkiem jestem najbardziej ciekaw. Niestety pewnie dokładnie nigdy nie będzie mi dane się dowiedzieć. Chyba, że coś odkryją, ale czy powiedzą? Właśnie w szkołach mało się mówi.

Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
Posty: 553
Rejestracja: 07 gru 2010, 20:20

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: cayman » 28 gru 2015, 11:29

reasumując wszyscy jestesmy zgodni..chrzest był..dowody tego mozna wyczytac samemu w kronikach thietmar napisanych w 975- 1018
http://biblioteka.kijowski.pl/sredniowi ... etmara.pdf

Usunięty 5938

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Usunięty 5938 » 28 gru 2015, 13:48

Panie cayman,
Pewne jest, że Mieszko razem z dostojnikami ze swego najbliższego otoczenia chrzest przyjął. Jednakże mówienie, że wraz ze chrztem mieszka, chrzest przyjął też cały naród polski jest kompletną bzdurą.

Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
Posty: 553
Rejestracja: 07 gru 2010, 20:20

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: cayman » 28 gru 2015, 14:12

panie rytygier..moi wszyscy potomkowie beda nosić nazwisko cayman..tak było i wtedy..wszyscy potomkowie mieszzka byli chrześcijanami...symbolicznie chrzest przyjął mieszko w imieniu rodzącego się narodu..

Usunięty 5938

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Usunięty 5938 » 28 gru 2015, 14:18

Panie cayman,
O stosunku ,,rodzącego się narodu'' do chrześcijaństwa najlepiej świadczy fakt ,że wielkie powstanie ludowe, które wybuchło w Polsce w 1038 ( lub 1039) nabrało charakteru tzw ,, reakcji pogańskiej"

Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
Posty: 553
Rejestracja: 07 gru 2010, 20:20

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: cayman » 28 gru 2015, 14:25

a stało sie to dlatego ze przywileje straciła lub jej ogranicono szlachta..czyli nieroby..ci ostatni nawet teraz maja najwięcej do powiedzenia jeśli chodzi o warunki pracy i płacy..czego dowodem sa pensje w marketach..u nas to 200€ a u was 1200zł..

Usunięty 5938

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: Usunięty 5938 » 28 gru 2015, 14:53

Panie cayman,

Nie można wskazać jednej przyczyny wybuchu tego powstania. Najważniejszą z nich było ogólne niezadowolenie najbiedniejszej ludności z narzucenia nowej, nieznanej religii i idącego za tym jej egzekwowania, czasem niezwykle brutalnego.

Mylisz Pan powstanie ludowe z rokoszami szlacheckimi.

Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
Posty: 553
Rejestracja: 07 gru 2010, 20:20

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Post autor: cayman » 28 gru 2015, 15:13

pozostaję przy swoim zdaniu w tej materii...

-- Dodano 2 sty 2016, o 08:51 --

jakie jest wasze zdanie na temat udziału dobrawy w tym chrzcie polski czy jak wolicie mieszka?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości