Piece kaflowe

Ognisko domowe, tak jak każdy ogień - nie podsysane gaśnie. Rodzina to najbliżsi nam ludzie, towarzyszący nam praktycznie od dnia narodzin, a dom to ostoja spokoju i bezpieczeństwo.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BabaJaga
Bujający w obłokach
Posty: 201
Rejestracja: 17 kwie 2010, 19:45

Piece kaflowe

Post autor: BabaJaga » 20 gru 2011, 22:58

Pamietacie czasy, kiedy jeszcze w domach były piece kaflowe?
Czy moze to już nie wasza epoka?
Co w ogole sadzicie o takich piecach, było w nich wiecej plusow czy minusów?

Przeniosłam do odpowiedniego działu. RR.

Peggy_Brown
Marzyciel
Posty: 8625
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:11

Re: Piece kaflowe

Post autor: Peggy_Brown » 20 gru 2011, 23:18

ja pamiętam, i nawet są jeszcze w niektórych domach. Moja babcia ma, moja sąsiadka i jeszcze w pracy mam taki. Szczerze powiem, że bardziej umiem palić w kaflowym niż w centralnym.
I nawet jak przeanalizować za i przeciw takiego pieca, to kaflaki były oszczędniejsze niż centralne. Tak mi mama mówi jak u nas jest centralne, że jest droższe robota z każdym jest.

U mnie w pracy jak ktoś wchodzi i widzi ten piec, to się nim zachwyca, bo jest zrobiony jakoś inaczej. Nie wiem nie znam się. Ale niejeden chciał zapłacić wiele, za rozebranie i zabranie do siebie. Nie oddamy:)

maite195
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 112
Rejestracja: 26 lip 2011, 15:28

Re: Piece kaflowe

Post autor: maite195 » 27 gru 2011, 20:57

Tak pamiętam jak byłam malutka to był taki piecyk w pokoju. Teraz mamy w kuchni taki mały kaflany. Wielu ludzi ma jeszcze piece kaflowe.

Usunięty 2094

Re: Piece kaflowe

Post autor: Usunięty 2094 » 27 gru 2011, 21:01

Moja babcia i dziadek ma taki piecyk. Dobrze pamiętam jak się przy nim ogrzewałam.

ajwenhou
Newbie
Posty: 5529
Rejestracja: 20 paź 2010, 18:54
Imię: Ania
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gouda

Re: Piece kaflowe

Post autor: ajwenhou » 27 gru 2011, 23:32

BabaJaga pisze:Pamietacie czasy, kiedy jeszcze w domach były piece kaflowe?
no raczej, u mojej cioci wciąż taki stoi. z prostej przyczyn - mieszka ona w starym budownictwie.

taki piec potrafi dać mnóstwo ciepła. i szybko ubrania przy nim schną ;P

Peggy_Brown
Marzyciel
Posty: 8625
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:11

Re: Piece kaflowe

Post autor: Peggy_Brown » 27 gru 2011, 23:35

ajwenhou pisze:taki piec potrafi dać mnóstwo ciepła. i szybko ubrania przy nim schną ;P
oo tak. Zawsze pamiętam jak u babci nogi sobie suszyłam, jak wróciłam ze śniegu. Do czasu aż się nie oparzyłam.

ajwenhou
Newbie
Posty: 5529
Rejestracja: 20 paź 2010, 18:54
Imię: Ania
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gouda

Re: Piece kaflowe

Post autor: ajwenhou » 27 gru 2011, 23:37

Peggy_Brown, no trzeba uważać. nie mam na co dzień takiego pieca, pamiętam, że mój były miał, mieszka w kamienicy, piec pewnie stoi do dziś.
koleżanka miała kuchnie na piec czy jak to się nazywa... musiała napalić, żeby mogła np. wodę zagotować.

Peggy_Brown
Marzyciel
Posty: 8625
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:11

Re: Piece kaflowe

Post autor: Peggy_Brown » 27 gru 2011, 23:40

A to taki piec ma nadal moja babcia. U nas też kiedyś był, ale ja tego nie pamiętam. Kuzynka tylko opowiadała, jak wracała ze szkoły i najpierw było palenie a później odgrzewanie obiadu. A teraz kuchenka jest i wszystko od razu można.
A u babci stoi i piec i kuchenka. Zimą nie używają za często kuchenki, chyba z oszczędności.

Bogini Śmiechu
Newbie
Posty: 3370
Rejestracja: 22 cze 2009, 15:11
Imię: Sylwia
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piece kaflowe

Post autor: Bogini Śmiechu » 28 gru 2011, 0:01

U mnie dalej są takie piece, bo mieszkam w starym "bloku". Jak ja rozpalam, to często zapominam podkładać i mi wygasa :wstyd: W kuchni też mamy taki mały, zimą palimy, żeby ciepło było. Ale jedzenia na nim nie podgrzewamy już.

Guśka
Newbie
Posty: 1822
Rejestracja: 22 mar 2012, 20:18
Imię: Dagmara

Re: Piece kaflowe

Post autor: Guśka » 31 mar 2012, 13:47

BabaJaga pisze:Pamietacie czasy, kiedy jeszcze w domach były piece kaflowe?
Czy moze to już nie wasza epoka?
Co w ogole sadzicie o takich piecach, było w nich wiecej plusow czy minusów?

Przeniosłam do odpowiedniego działu. RR.
Pamiętać, nie za bardzo pamiętam, ale wiele razy spotykałam się z takimi piecami i nadal się spotykam. Ponoć nie ma nic lepszego i faktycznie niektóre piece są wspaniałe.
To już nie nasza epoka niestety;)
Słyszałam, że fajnie się w nich robi ryż.

la_Rêveuse
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 125
Rejestracja: 29 mar 2012, 20:24
Imię: Marta
Lokalizacja: łódź

Re: Piece kaflowe

Post autor: la_Rêveuse » 31 mar 2012, 19:09

hm, u mojej cioci jeszcze taki jest, jeśli dobrze rozumiem, o czym mowa :D

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Piece kaflowe

Post autor: Ruta » 19 kwie 2014, 13:52

U rodziny na wsi (mojego faceta) w kuchni jest duży piec kaflowy, który kiedyś służył jako kuchnia do gotowania. ostatnio go szorowałam. masakra jakaś, ale.. ja lubię takie sprawy. Jeszcze są położone na nim ładne butelkowo zielone kafle. <3 jest miejsce na wypiekanie chleba nawet <33

A w salonie stał taki zwykły, z brązowych kafli. Ale bardzo długo trzyma ciepło.

Obwarzanek
Newbie
Posty: 6826
Rejestracja: 20 gru 2008, 23:08
Imię: Ignac.
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ciemności psychozy

Re: Piece kaflowe

Post autor: Obwarzanek » 09 cze 2014, 0:33

Ojej, panie, to ja muszę być bardzo stara, tyle się tych pieców naoglądałam i dzięki Bogu, że miałam tę przyjemność :serce: Kocham piece kaflowe, przy czym jak widzę te nowocześniejsze, to dla mnie są fuj i do bani, bo to nie ten klimat.
Na wsi u każdego z rodziny taki był, w domu u taty, u jego znajomych... Daj, Boże, bym dostąpiła kiedyś zaszczytu posiadania takiego własnego :serce: :serce: :serce:

Od razu mi się dzieciństwo przypomina, stąd taki cielęcy zachwyt ;P

alina
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2022, 16:48
Płeć: Kobieta

Piece kaflowe

Post autor: alina » 11 sty 2022, 20:49

moja miłość, kocham je :) babcia taki miała i to było coś! :D

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość