Wikipedia

Lubisz informatykę? Kopiesz bitcoiny? Zarywasz nocki nabijając expa? A może masz problem z Windowsem 11? Jeśli tak, to znalazłeś właśnie miejsce dla siebie.
sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Wikipedia

Post autor: sepän poika » 12 lis 2012, 11:42

Z wikipedii na pewno każdy korzystał i korzysta. Dla wielu stała się podstawowym źródłem wiedzy o świecie tym nieco dalszym i mniej znanym z autopsji. Dla równie wielu stała się celem niekończących się krytyk i wyśmiewań, wandalizmów i "śmiesznych" żartów.

Ale nie o tym. Pytanie, które zamierzam postawić to ilu z was kiedykolwiek pobrudziło sobie ręce włożeniem jakiegoś wkładu w wikipedię? A może wszyscy doskonale reprezentujecie współczesne społeczeństwo, które chce tylko jak najwięcej brać, a broń Boże niczego od siebie nie dawać w zamian?

Drag
Bujający w obłokach
Posty: 277
Rejestracja: 16 kwie 2012, 14:17
Imię: Szymon
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Wikipedia

Post autor: Drag » 12 lis 2012, 13:18

Rozumiem, że o tym kto jest pijawą w społeczeństwie decyduje udzielanie się na wikipedii? Nie udzielałem się. Robią to ludzie, którzy mają na to chęć i czas. Wolę gdy za wiedzę mi płacą, ale mam odstępy od tej reguły - patrz nasze forum.

Luck316
Extra marzyciel
Posty: 709
Rejestracja: 09 gru 2011, 17:15
Imię: Łukasz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Wikipedia

Post autor: Luck316 » 12 lis 2012, 15:58

Kiedyś się udzielałem, ale to było dawno. Raczej nie mam zbyt dużego zaufania co do prawdziwości większości treści na wikipedii stąd też nic mnie nie ciągnie, żeby samemu coś do tego dołożyć.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Wikipedia

Post autor: powidlo » 12 lis 2012, 15:59

Nie wniosłam żadnego wkładu w wikipedię, bo po prostu uważam, że nie mam takiej wiedzy, żeby jeszcze kogoś poprawiać. Sama z niej chętnie korzystam, jako z jednego z wielu źródeł. Nie ufam tylko w kwestii filozofii, ale z drugiej strony właśnie nie poprawiam, bo sama nie jestem asem i wiem, że nawet w najmniejszej poprawce i ja mogę przemycić błąd. Po prostu zostawiam to osobom o lepszych predyspozycjach do poprawiania informacji, sama korzystam zaś z różnych opracowań już zaakceptowanych przez osoby znające się na tym.

metanoied
Newbie
Posty: 706
Rejestracja: 10 maja 2012, 17:20
Imię: Damien
Lokalizacja: Lublin

Re: Wikipedia

Post autor: metanoied » 12 lis 2012, 16:40

Cóż, nigdy nie przelewałem swojej wiedzy na strony wikipedii Generalnie uważam, że błędem jest możliwość edycji haseł przez każdego. Może to być skutkiem pojawienia się nieprawdziwych informacji, powinni je pisać specjaliści, osoby wykształcone w danej dziedzinie. Dlatego też się za to nie biorę. Natomiast zdarza mi się pisać tłumaczenia biografii wykonawców na lastfm z polskiego na angielski, z angielskiego na polski i z rosyjskiego na polski. Odwrotnie mi się jeszcze nie zdarzyło.

Obwarzanek
Newbie
Posty: 6826
Rejestracja: 20 gru 2008, 23:08
Imię: Ignac.
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ciemności psychozy

Re: Wikipedia

Post autor: Obwarzanek » 12 lis 2012, 17:08

Teoretycznie niektóre hasła związane z kynologią mogłabym spokojnie edytować. Właściwie wszystkie polskie artykuły jakie znam, dotyczące ras, są potraktowane po macoszemu. No jest takie coś, wygląda tak i tak. Mogłabym. Nie edytuję, bo... no właśnie. Mam dużą wiedzę, ale są tacy, co mają większą i jednak wolałabym, by to oni zajmowali się takimi rzeczami. Wielu z nich ma też dostęp do lepszych źródeł wiedzy niż ja. Trudno, bym podpierała się np. własnymi doświadczeniami albo jedną książką, nawet jeśli jest dobra.
Czas też wypadałoby znaleźć - taki moment, że mogłabym to na spokojnie opracować bez ryzyka, że coś lub ktoś będzie mi zawracał głowę i mnie rozpraszał. Wypadałoby taki artykuł dobrze przemyśleć.
sepän poika pisze:Pytanie, które zamierzam postawić to ilu z was kiedykolwiek pobrudziło sobie ręce włożeniem jakiegoś wkładu w wikipedię? A może wszyscy doskonale reprezentujecie współczesne społeczeństwo, które chce tylko jak najwięcej brać, a broń Boże niczego od siebie nie dawać w zamian?
Jeśli ktoś tak traktuje wszystkie osoby nie wnoszące niczego do wikipedii, jest moim zdaniem niesprawiedliwy. Niewielu ma wiedzę, którą bez obawy o rażące błędy mógłby dzielić się z innymi, zwłaszcza w internetowej encyklopedii, a ci, którzy mają, mimo wszystko tych rażących błędów często się boją.

V
Newbie
Posty: 3491
Rejestracja: 10 kwie 2011, 17:41
Imię: Eljot
Płeć: Mężczyzna

Re: Wikipedia

Post autor: V » 12 lis 2012, 21:19

dż. pisze:Nie wniosłam żadnego wkładu w wikipedię, bo po prostu uważam, że nie mam takiej wiedzy, żeby jeszcze kogoś poprawiać.
I tyle w tym temacie ode mnie.

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Re: Wikipedia

Post autor: she » 13 lis 2012, 13:15

Praktycznie z niej nie korzystam, a jak już mi się zdarzy, to i tak wolę się upewnić w innych źródłach czy aby to prawda. Nie dodawałam nic od siebie, bo skoro o czymś nie wiem, to jakim cudem mam coś od siebie tam dodawać. A gdy wiem, to nie interesuje mnie czy podana definicja na wiki jest poprawna.

adelia
Newbie
Posty: 2853
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:10
Płeć: Kobieta

Re: Wikipedia

Post autor: adelia » 02 gru 2012, 22:53

Z dwa albo trzy razy zdarzyło mi się coś poprawić, ale całkiem od siebie czegoś nie dałam. Nie jestem wystarczająco w czymś dobra, by moje informacje stanowiły dla kogoś źródło wiedzy.

Usunięty 2094

Re: Wikipedia

Post autor: Usunięty 2094 » 24 cze 2014, 7:15

Raz napisałam artykuł na temat jednego pisarza na Wikipedii.

WładcaPodziemia
Marzyciel-Gaduła
Posty: 79
Rejestracja: 21 lip 2014, 14:32
Imię: Damian
Płeć: Kobieta

Re: Wikipedia

Post autor: WładcaPodziemia » 24 lip 2014, 10:36

Ja uzupełniłem bardzo dużo fraz w temacie polskich muzyków :) Niestety często dużo osób "trolluje" niektóre strony i później sie dziwić że mamy taką a nie inną młodziez ;)

Awatar użytkownika
kick
Bujający w obłokach
Posty: 362
Rejestracja: 26 lip 2018, 3:16
Płeć: Mężczyzna

Wikipedia

Post autor: kick » 16 wrz 2018, 13:47


ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości