Linux

Lubisz informatykę? Kopiesz bitcoiny? Zarywasz nocki nabijając expa? A może masz problem z Windowsem 11? Jeśli tak, to znalazłeś właśnie miejsce dla siebie.
CiRiO
Newbie
Posty: 397
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

Linux

Post autor: CiRiO » 27 gru 2010, 20:58

Używa ktoś z was Linuxa? Jeśli tak to jaką dystrybucję?

Osobiście używam archa, oraz sporadycznie ubuntu.

DexKanon
Spełniacz Marzeń
Posty: 1120
Rejestracja: 04 paź 2010, 10:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: DexKanon » 27 gru 2010, 21:03

Jedyny Linux jakiego używałem to Ubuntu, i jedyne miejsce gdzie go używałem to szkoła :P . Tak jak kiedyś nawet myślałem o tym by go sprawdzić (bo mnie ciekawił), tak po używania go w szkole całkowicie mi zbrzydł ^^ .
Być może, gdybym nie był zmuszony poznawać tego systemu poprzez Terminal (wiersz poleceń), to moja historia z nim potoczyłaby się zupełnie inaczej...

Q
Spełniacz Marzeń
Posty: 1887
Rejestracja: 11 gru 2009, 13:50
Płeć: Kobieta

Post autor: Q » 27 gru 2010, 21:10

Rok używałem Ubuntu teraz sporadycznie używam (na przykład teraz), eee... Puppy Linuksa, więcej szczegółów nie podam, bo się na tym nie znam. Windowsa nie znoszę, także wszystko od tego lepsze, nawet najprostszy Linux odpalony z płyty.

Ale generalnie to jestem stałym użytkownikiem Maca.

Oyen
Extra marzyciel
Posty: 670
Rejestracja: 02 cze 2010, 22:39
Imię: Kuba

Post autor: Oyen » 27 gru 2010, 22:31

na uczelni troche korzystalismy, ja czasem w domu tez z niego korzystam ale przez to ze programujemy w pewnym srodkowisku potrzebny jest windows wiec sila rzeczy siedze na nim. a i emulatory gier sa latwiej obslugiwalne. nie sprawia mi klopotu korzystanie z terminala.

korzystam/korzystalem tylko z ubuntu. kiedys chyba jeszcze mandrake/mandrive ale teraz nie mam do tego glowy. ciezko troche ze sterownikami mam wiec wole siedziec na xpku

HELLBRINGER
Spełniacz Marzeń
Posty: 1214
Rejestracja: 31 sie 2010, 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: HELLBRINGER » 02 sty 2011, 10:44

Gdy popsuł się komp kilka lat temu, tato kupił linuksa bo był tańszy :)Nie pamiętam jaka to była wersja (jakieś 4 lata temu), ale było to w miare sprawnem jednak jako gracz, system zupełnie mi nie podchodził gdyż nie mogłem instalować gier :P

Q
Spełniacz Marzeń
Posty: 1887
Rejestracja: 11 gru 2009, 13:50
Płeć: Kobieta

Post autor: Q » 02 sty 2011, 11:54

HUNTER pisze:tato kupił linuksa bo był tańszy :)
Przecież Linuks jest dostępny za darmo...

HELLBRINGER
Spełniacz Marzeń
Posty: 1214
Rejestracja: 31 sie 2010, 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: HELLBRINGER » 02 sty 2011, 14:21

Q, może i tak było ja już nie pamiętam :P

Oyen
Extra marzyciel
Posty: 670
Rejestracja: 02 cze 2010, 22:39
Imię: Kuba

Post autor: Oyen » 02 sty 2011, 14:25

Q, niekoniecznie. Są dystrybucje które były/są płatne. Ogólnie ideą jest aby systemy UNIXowe były darmowe, ale wiadomo Open Source przede wszystkim ;)

Q
Spełniacz Marzeń
Posty: 1887
Rejestracja: 11 gru 2009, 13:50
Płeć: Kobieta

Post autor: Q » 02 sty 2011, 14:33

Serio? W życiu bym nie wpadł na to, że są jakieś płatne Linuksy, skoro z całej gamy darmowych systemów można sobie wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. A ktoś bardziej kumaty może zrobić z nim co tylko zechce.
No chyba, że to są jakieś wersje pro, które zawierają komercyjne programy... Ale z drugiej strony - nie wierzę, że nie ma ich darmowych odpowiedników <:

CiRiO
Newbie
Posty: 397
Rejestracja: 06 wrz 2009, 20:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: CiRiO » 02 sty 2011, 19:00

Płatne dystyrybucje linuxa oczywiście są. Najczęściej są oparte o popularne dystrybucje jak Mandriva i takowym odpowiednikiem jest Linux Xtreme. Inną popularną płatną dysrybucją jest Red Hat. W tym wypadku jest on kierowany typowo dla profesjonalistów. Płatne gamy systemów są najczęściej wyposażone w bardzo dobre kreatory wifi czy też posiadają zamknięte sterowniki, które nie posiadają darmowe odpowiedniki.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Linux

Post autor: powidlo » 28 mar 2012, 19:26

Korzystałam z ubuntu na swoim netbuku. Nie jestem znawczynią, ale wolę ten system, bo nie wyskakuje mi tyle błędów co na Windowsie i jedyny problem to to, że czasem się pojawiały problemy jak usypiałam netbuka. Z synchronizacją programów można sobie poradzić, ponadto jest wiele odpowiedników.

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Linux

Post autor: sepän poika » 28 mar 2012, 19:35

Mi tam usypianie działa tylko pod linuksami, pod windowsem nie da rady :P

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Linux

Post autor: powidlo » 28 mar 2012, 19:51

sepan, no właśnie sporo osób miało ten problem co ja, bo to jest coś pomiędzy tymi systemami a ustawieniami netbuków (akurat tego modelu który ja mam) msi. Nie mam pojęcia na czym to bliżej polega, mój Luby mi to próbował wytłumaczyć, ale nie jestem zaawansowana i chyba zrezygnował :D

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Linux

Post autor: sepän poika » 28 mar 2012, 19:53

No to mi właśnie na Windzie U100 działało wszystko bez problemów ;) Ale fakt, że różnie z tym bywa.

Limusaurus
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 169
Rejestracja: 28 lip 2012, 21:46
Imię: Dawid

Re: Linux

Post autor: Limusaurus » 30 lip 2012, 18:00

Ja do tej pory używałem Fedory i Ubuntu, choć raczej krótko i wyłącznie z ciekawości.

Zaza.
Początkujący marzyciel
Posty: 41
Rejestracja: 29 lip 2012, 11:08
Imię: Patryk

Re: Linux

Post autor: Zaza. » 30 lip 2012, 19:03

Jakiś czas temu używałem chwile Ubuntu, prócz tego działałem na kilku innych dystrybucjach których nazw sobie na chwilę obecną nie dam rady przypomnieć.

Hikari no Kobushi
Początkujący marzyciel
Posty: 32
Rejestracja: 29 lip 2012, 15:27
Imię: Gerard

Re: Linux

Post autor: Hikari no Kobushi » 30 lip 2012, 19:08

Ja uzywalem Ubuntu ktorego zainstalowalem na netbooku ale cos mi tam nie gralo jesli chodzilo o obsluge myszy bo musialem kliknac ciutke pod linkiem zeby w ten link trafic. Teraz uzywam Androida i choc jest to system raczej mobilny i nie wszystko potrafi to dziala stabilnie bo z tego co slyszalem to chyba zostal napisany na bazie linuxa???

Zaza.
Początkujący marzyciel
Posty: 41
Rejestracja: 29 lip 2012, 11:08
Imię: Patryk

Re: Linux

Post autor: Zaza. » 30 lip 2012, 19:12

Hikari no Kobushi pisze: z tego co slyszalem to chyba zostal napisany na bazie linuxa???
Owszem, android ma jądro linuxa i wiele komend shell na nim działa

Jacek
Posty: 13
Rejestracja: 23 lip 2012, 23:16
Imię: Jacek

Re: Linux

Post autor: Jacek » 30 lip 2012, 20:52

Ja aktualnie mam zainstalowaną Fedorę, z której korzystam praktycznie codziennie - na dłuższą metę człowiek się tak przyzwyczaja, że dopiero po chwili uświadomiłem sobie dlaczego jakieś triki z crtl+alt+del nie działają :D Czy mogę polecić? Jeżeli ktoś szuka dystrybucji która zarazem jest Linuksem(Ubuntu coraz mniej zaczyna go przypominać) i jest w miarę aktualna(byłem miłośnikiem Debiana, ale porzuciłem go ze względu na strasznie stare repozytoria KDE 4.4 gdy inni mieli 4.8, wstyd...) to i owszem, ale na siłę nie ma ludzi co nawracać.

A wspomnień mam trochę, zaczynając chociażby od Nokii N900 z Maemo na pokładzie(ach, te skanowanie nmapem z nudów otwartych sieci :D), Joliclouda(dystrybucja przeznaczona do netbooków, pod mój 13' laptop tak niby też pasowała, Debiana, Ubuntu i Gentoo(instalacja gentoo jest czymś niezwykłym jak na ogólnie panujące standardy, chociażby dlatego że bez instrukcji wydrukowanej/na komórce nawet nie ma jak ruszyć z miejsca...xD)

TomekPopek21
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2012, 13:23
Imię: marco

Re:

Post autor: TomekPopek21 » 13 wrz 2012, 13:30

Q pisze:Serio? W życiu bym nie wpadł na to, że są jakieś płatne Linuksy, skoro z całej gamy darmowych systemów można sobie wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. A ktoś bardziej kumaty może zrobić z nim co tylko zechce.
No chyba, że to są jakieś wersje pro, które zawierają komercyjne programy... Ale z drugiej strony - nie wierzę, że nie ma ich darmowych odpowiedników <:
Według specjalistów z branży IT za użytkownaie Linuxa płacimy nawet kilkakrotnie razy drożej niż za Windowsa tylko o tym nie wiemy.

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Linux

Post autor: sepän poika » 13 wrz 2012, 14:00

TomekPopek21 pisze:Według specjalistów z branży IT za użytkownaie Linuxa płacimy nawet kilkakrotnie razy drożej niż za Windowsa tylko o tym nie wiemy.
Chłodne pier***enie niepoparte żadnymi faktami. Aha, zapomniałeś ująć "specjalistów" w cudzysłów i dodać, że są to specjaliści z Microsoftu ;)

KITT
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 119
Rejestracja: 23 sie 2012, 19:00
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Zabrze

Re: Linux

Post autor: KITT » 14 wrz 2012, 17:02

Ubuntu, Fedora, Mandriva...
Ale wolę używać DARMOWEGO ReactOs'a który URUCHAMIA 90% aplikacji z windy bez potrzeby kombinowania z terminalami itp...

alina.kuta
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2012, 14:25
Imię: Alina

Re: Linux

Post autor: alina.kuta » 16 paź 2012, 14:28

Ubunciak jest łatwiejszy od windowsa w obsłudze

TomekPopek21
Posty: 4
Rejestracja: 13 wrz 2012, 13:23
Imię: marco

Re: Linux

Post autor: TomekPopek21 » 30 paź 2012, 11:25

Ubuntu jest łatwiejsze i za darmo do dlaczego nikt z niego nie korzysta ??? Od 15 lat słyszę już jaki pingwinek wspaniały a dostaje po dupie na każdej płaszczyźnie. Jeżeli gry nie wychodzą na Linuxa to wiadomo że jest to syf który żadna firma nie traktuje poważnie. Dlaczego w bankomatach nie ma żadnego darmowego systemu bo jest to syf nie dający gwarancji bvezpieczeństwa.

Kiev
Początkujący marzyciel
Posty: 28
Rejestracja: 29 paź 2012, 20:02

Re: Linux

Post autor: Kiev » 30 paź 2012, 20:08

Ale pierdzielenie. 3/4 użytkowników, którzy jadą po linuxie nigdy go nie używała. Większość dystrybucji jest robione na Windowsa, a nie pod Linuxa, bo to chyba bardziej im się opłaca. Więcej jest klientów, którzy mogą to nabyć. W szkołach też głównym systemem jest Windows, gdyby uczyli linuxa to by on wyszedł z jakimś czasem na prowadzenie. Jak ktoś się do czegoś przyzwyczai to trudno to zmienić później.

Ja aktualnie używam i Linuxa i Windowsa, a to tylko dlatego, że siostry się jeszcze uczą i nie potrafią używać innych programów co potrzebne są do szkoły, niż tych na platformę Microsoftu , no bo na innych nikt ich przecież nie uczył. Ja do Pingwina 3 razy się przysiadałem, az mi podpasywał. Na początku nie pasowały mi jakieś dam duperele wyglądowe, miałem przyzwyczajenie do Windowsa, potem znowu nie mogłem czegoś tam dojść, a za 3 razem po prostu poczytałem zamiast się męczyć i poszło.

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Linux

Post autor: sepän poika » 31 paź 2012, 0:51

TomekPopek21 pisze:Dlaczego w bankomatach nie ma żadnego darmowego systemu bo jest to syf nie dający gwarancji bvezpieczeństwa.
Haha. Śmiechłem z ignorancji.

JV8
Sponsor
Posty: 386
Rejestracja: 31 paź 2011, 23:00

Re: Linux

Post autor: JV8 » 31 paź 2012, 22:52

@TomekPopek21 - ignorancja wyższego poziomu.
Zobacz sobie jaki system jest głównie używany na serwerze.
Poszukaj sobie hasła "Linux ATM".
Sprawdź na jakim systemie stoi oprogramowanie obsługujące Wall Street

Cassie
Początkujący marzyciel
Posty: 45
Rejestracja: 28 paź 2012, 18:52

Re: Linux

Post autor: Cassie » 01 lis 2012, 13:04

Kiev pisze:Ale pierdzielenie. 3/4 użytkowników, którzy jadą po linuxie nigdy go nie używała.
Niestety tru. Przyzwyczajenie ciężko zmienić. Mimo, że Linux bije na głowę Windowsa i tak, ten drugi jest bardziej powszechny.
Nawet fakt, że większość dystrybucji jest darmowa, działa lepiej i jest prosta nie są w stanie zmienić stanowiska ludzi, no cóż.
Na Ubuntu śmigał do tej pory mój 7letni brat. Niestety musiałam zafundować mu powrót do Windowsa, gdyż właśnie jego "uczą" się w szkole.
CiRiO pisze:Używa ktoś z was Linuxa? Jeśli tak to jaką dystrybucję?
Ubuntu najdłużej, wcześniej Debiana. Knoppixa jak nie miałam wyboru, bo musiałam. Mandriva tylko w celu przetestowania.
Obecnie Ubuntu i Windowsa posiadam.

Drag
Bujający w obłokach
Posty: 277
Rejestracja: 16 kwie 2012, 14:17
Imię: Szymon
Lokalizacja: Bielsk Podlaski

Re: Linux

Post autor: Drag » 16 lis 2012, 10:41

Red Hat Enterprise i Debian z przymusu. Z Windowsem jestem związany z powodu DirectX, którego się uczę i bibliotek NET (C#). Nie wdrażam się w problemy typu wydajność systemu. Każdy ma swoje zastosowanie. Linux dla wydajnych operacji np baz danych, Windows dla GUI pracownikom, choć do MSSQL nic nie mam. Producent systemu np ERP zaleca Red Hat, więc na niego pada. Programuję aplikacje użytkowe pod Windows, nie będę się katował z C++ dla różnicy wydajności liczonej w ułamkach milisekund, to samo z Linuxem. Jest darmowy, ale jakbym miał latać do każdego stanowiska z błędem, który w windowsie użytkownik może samodzielnie sobie poradzić to bym ocipiał.

ANIOŁ
Sponsor
Posty: 952
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:26
Imię: Jerzy
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Linux

Post autor: ANIOŁ » 04 lut 2013, 5:28

Miałem już kilka dystrybucji linuxa od knoppixa prze Mandreaka,KateOS parę wersji Ubuntu no i od jakichś 6 miesięcy znów wrócił syn manrotrawny :] Obecnie używam Ubuntu 12.04 LTS remuxa "Przyjazny Puchacz" niestety nie wszystkie gry da się uruchomić pod Ubuntu, a częśc jak się nawet da to są niegrywalne dlatego stoi u mnie teraz windows 7 i wspomniany wyżej Ubuntu, na codzień używam Ubuntu na windę przełączam się w sumie tylko jak chcę pograć sobie bezstresowo :]

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość