Kierunek studiów

Szkoła zajmuje nam jedną część życia, a praca drugą. Czy szkoła taka straszna jak ją malują, a praca daje nam satysfakcję? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.
Awatar użytkownika
Lussi-M
Newbie
Posty: 2581
Rejestracja: 18 lip 2010, 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ---

Re: Kierunek studiów

Post autor: Lussi-M » 27 gru 2015, 22:01

Stary już jestem i tego już nie można ukrywać, ale nadal nie straciłem zapału do nauki. Skończyłem studia biologiczne, a jestem w trakcie kryminologi :)

Awatar użytkownika
Maciek
Bujający w obłokach
Posty: 426
Rejestracja: 09 sie 2014, 12:14
Imię: Maciek
Płeć: Mężczyzna

Re: Kierunek studiów

Post autor: Maciek » 28 gru 2015, 0:59

A ja jestem stary i juz ladnych pare lat temu skonczylem studia. Politologie skonczylem. Bedac dzieckiem zaplanowalem sobie ten kierunek. Tak, to nazywa sie konsekwencja w dzialaniu.
Jeszcze tylko doktorat i bede usatysfakcjonowany pod wzgledem naukowym.

Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
Posty: 553
Rejestracja: 07 gru 2010, 20:20

Re: Kierunek studiów

Post autor: cayman » 29 gru 2015, 14:02

szkoły nauczyły mnie liczyć...liczyc na siebie i na swoje zdolności i umiejetności..tyle..

Awatar użytkownika
Hinaru
Marzyciel
Posty: 1010
Rejestracja: 18 sty 2014, 20:44
Imię: Fabian
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kierunek studiów

Post autor: Hinaru » 29 gru 2015, 14:45

cayman, Zgadzam się z Panem. Program nauczania to po prostu czysta polityka ;) A aby rozwijać swoje talenty i zdolności to już ciężko.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Kierunek studiów

Post autor: Patorek » 30 maja 2016, 21:52

Po 3 latach studiowania, a nawet 3 i pół, śmiem twierdzić, że to strata czasu!
Jeśli nie jest to informatyka lub budownictwo to pytam po co Wy na to idziecie?
Nie można generalizować.. wiadomo. Może kogoś interesuje zarobek rzędu przy pomyślnych wiatrach 2 tysięcy w pracy po kierunku studiów, ale ja osobiście, wolę zarobić znacznie więcej bez studiów. (lub z nimi, bo może skończę jeszcze nie zdecydowałem - tak, czy inaczej to i tak nie ma nic wspólnego z nimi).

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: aspołeczne.kurczę » 31 maja 2016, 16:23

Patorek pisze: Jeśli nie jest to informatyka lub budownictwo to pytam po co Wy na to idziecie?
Nie można generalizować.. wiadomo. Może kogoś interesuje zarobek rzędu przy pomyślnych wiatrach 2 tysięcy w pracy po kierunku studiów, ale ja osobiście, wolę zarobić znacznie więcej bez studiów. (lub z nimi, bo może skończę jeszcze nie zdecydowałem - tak, czy inaczej to i tak nie ma nic wspólnego z nimi).
Bez studiów ciężko jest przebrnąć przez proces rekrutacyjny do większości firm. Wszystko się liczy - studia, doświadczenie, kursy, praktyki. A nie każdy chce zakładać działalność. Ja początkowo żałowałam, że poszłam na magisterkę, zamiast podjąć zatrudnienie już po licencjacie, niczego mnie ta magisterka nie nauczyła, ale widzę, że rekruterzy zwracają na to uwagę. A ponieważ w trakcie studiów magisterskich podjęłam pracę na umowę cywilnoprawną, to nie czuję, że ten czas przebimbałam, zarobiłam na siebie, odłożyłam sporo szmalu i...wciąż mam zniżki studenckie. :D
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Kierunek studiów

Post autor: Patorek » 31 maja 2016, 22:43

aspołeczne.kurczę, to nie tak, że nie wiem, że jest jak mówisz, ale ile w takich firmach się zarobi? Grosze.. a ile lat zmarnujemy? Mnóstwo! A ten sam czas moglibyśmy poświęcić na rozwijanie pasji i w późniejszym czasie zarabianie na tym i to nie mało. Zdaje sobie też sprawę, że nie każdy ma tyle inwencji i chęci, by zrobić coś samemu.. niektórzy wolą być na etacie i ok.. ale nie podoba mi się ta otoczka, to wmawianie po części o czym wspomniała Dafne, że studia wypada mieć, że lepiej ich mieć, niż nie mieć - nieprawda. :)

Awatar użytkownika
Jolene
Marzyciel-Gaduła
Posty: 54
Rejestracja: 15 maja 2016, 13:45
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: Jolene » 01 cze 2016, 8:33

Czy studia związane z biologią są opłacalne? Znaczy, czy nie będę żałować? Nie chce znów przechodzić przez to samo... :| Nie wiem co studiować. Chce zacząć zaocznie. Najpierw pracując uzbieram trochę kasy na te studia. No, ale... chciałabym po prostu nie żałować. Ktoś w ogóle poszedł na jakiś kierunek i nie żałuje? :oczami:

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Kierunek studiów

Post autor: Patorek » 01 cze 2016, 8:40

Jolene, proste pytanie, co po nich oczekujesz? Zdobycia wiedzy? Zawiedziesz się. Dobrej pracy? Zawiedziesz się. Wiedzę można zdobyć na miliony sposobów, a jak chcesz dobrej pracy kiedyś na etacie to zacznij już pracować i nie przerywaj pracy a jak myślisz o założeniu własnej działalności teraz lub w przyszłości to najlepszy czas, by podjąć pierwsze kroki w tym kierunku teraz.

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: aspołeczne.kurczę » 01 cze 2016, 11:35

Patorek pisze:aspołeczne.kurczę, to nie tak, że nie wiem, że jest jak mówisz, ale ile w takich firmach się zarobi? Grosze..
W takich firmach można zarobić od minimalnej pensji po kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy. Wszystko zależy od kwalifikacji, kompetencji, doświadczenia, branży, firmy itp. Więc nie każdy jest skazany na grosze.
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel
Posty: 783
Rejestracja: 18 kwie 2016, 1:01
Imię: Cornèlia
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Granada, ES

Re: Kierunek studiów

Post autor: Jaśmin » 01 cze 2016, 23:22

Są takie zawody, które studiować trzeba, ponieważ zakres wiedzy jest naprawdę duży i trzeba ogromu rzeczy się nauczyć by móc dany zawód wykonywać - medycyna, architektura, prawo...
Jednak jeśli chodzi o inne dziedziny wiedzy (zdecydowaną większość tego co dziś oferują różne uczelnie) to zgadzam się z Patorkiem. Ja studiowałam trzy lata i dziś mam poczucie, że do tej samej wiedzy mogłam dojść sama zaglądając do odpowiednich źródeł. Zresztą częściowo to zrobiłam bo poszłam na uczelnię już z solidną "bazą", którą zdobyłam sama. Dziś idę w moje pasje i te umiejętności w których jestem naprawdę dobra i robię z nich mój atut.
Naprawdę jakaś oryginalna umiejętność jest lepsza niż magister z BHP czy innego podobnego "kierunku" (z całym szacunkiem).

Awatar użytkownika
Jolene
Marzyciel-Gaduła
Posty: 54
Rejestracja: 15 maja 2016, 13:45
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: Jolene » 07 cze 2016, 10:22

A studia zaoczne? Takie na weekend? Ciężko jest? Czy lepiej?

Awatar użytkownika
mario722
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2016, 16:24

Re: Kierunek studiów

Post autor: mario722 » 14 lip 2016, 16:27

SPAM to dobre zajęcie, o ile sam jesteś w tym dobry. Jestem informatykiem i wierz mi - trafiając do dobrej agencji interaktywnej możesz nieźle zarobic :)
pozdro :)

malinowelody
Początkujący marzyciel
Posty: 23
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:11
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: malinowelody » 14 lip 2016, 20:58

Jestem po pedagogice. Ta szkoła była mi potrzebna do uzyskania zawodu w którym obecnie pracuje. I chyba jako nieliczna osoba po tych studiach, śmiało mogę powiedzieć, że była to właściwa decyzja.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Kierunek studiów

Post autor: Patorek » 14 lip 2016, 21:04

malinowelody, mogę zapytać o zarobki, czy nie chcesz o tym mówić?

malinowelody
Początkujący marzyciel
Posty: 23
Rejestracja: 01 mar 2016, 11:11
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: malinowelody » 14 lip 2016, 21:25

Patorek, spoko. Pensum mam 30h. Pracuje od poniedziałku do piątku, po 6h dziennie. Zarabiam około 2500 netto plus profity np. wycieczki, cały miesiąc sierpień wolny plus oczywiście urlop i pełne wyżywienie.

Awatar użytkownika
Boudica
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2016, 22:43
Imię: Weronika
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Aberystwyth

Re: Kierunek studiów

Post autor: Boudica » 27 lip 2016, 14:05

Studia filmowe i telewizyjne - studia sporo mnie nauczyły zarówno w zakresie teorii jak i praktyki. Jednak rzecz która mnie uderzyła to to, że praktycznie najwięcej pracy musisz zrobić sam. I nie chodzi mi o to, że trzeba się uczyć (bo to raczej oczywiste), ale to w jaki sposób oni to pokazują. Np. masz jedne dwugodzinne zajęcia edytowania w Avidzie i tyle - później po prostu masz pokazywać zedytowane filmy - oznacza to, że jeśli chcesz być dobry musisz poświęcić godziny oglądaniu tutoriali w internecie, prosić bardziej doświadczonych o tłumaczenie itp. To samo z obsługiwaniem sprzętu. Jeśli samemu się nie nauczysz to skończysz studia z małą wiedzą i bardzo podstawowymi umiejętnościami.

adelia
Newbie
Posty: 2853
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:10
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: adelia » 19 lis 2016, 13:10

Studiuję psychologię. To moje takie spełnienie, interesuję się tym wszystkim i mocno mnie to zawsze wciąga. Mogę powiedzieć bez niepewności, że jest moją pasją, chciałabym czytać i wiedzieć o niej wszystko. Na początku studiów miałam zwątpienie, kiedy zarzucali nas dużą dawką mało związanej z psychologią treścią, ale gdy zaczęły się typowo psychologiczne przedmioty, a co jeszcze lepsze - zajęcia praktyczne, zwariowałam na tym punkcie :D

Nie wiem jeszcze dokładnie w jakim kierunku pójdę, ale pomysłów na razie mam całkiem sporo i jestem bardzo zadowolona.

Awatar użytkownika
Nomicane
Początkujący marzyciel
Posty: 45
Rejestracja: 06 lip 2014, 19:53
Imię: Victoria
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Hong Kong

Re: Kierunek studiów

Post autor: Nomicane » 05 gru 2016, 17:08

Urban and Regional Planning... W Polsce najbardziej zblizony kierunek to gospodarka przestrzenna, chociaz roznic miedzy tym kierunkiem w Polsce a poza nia i tak jest sporo. Profesja planisty w Polsce tez jest dosc mloda i wiekszosc ludzi, nie wie, ze istnieje... Ale za granica to wielka sprawa, bardzo wazna przy obecnym rozwoju, a przy tym jest tez dosc duze zapotrzebowanie. Kierunek sam w sobie jest niezwykle ciekawy, a to jak wiele mozna zmienic i wplynac przy tym na zycie mnostwa ludzi jest niesamowite. Nie zamienilabym moich studiow na nic innego! :D

Miss Sixi
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 149
Rejestracja: 07 mar 2012, 12:18
Imię: ala

Re: Kierunek studiów

Post autor: Miss Sixi » 19 maja 2017, 16:27

No cóż, żyjemy w czasach, kiedy sam "papier" z uczelni nie wystarczy i trzeba patrzeć nie tylko na to, co sprawia mi przyjemność, ale też na to, co mi daje lepszą perspektywę pracy po i na studiach... Jak się ma do tego rękę (i głowę) to grafika komputerowa jest coraz bardziej potrzebna - zamiast grafiki zwykłej, a zamiast informatyki ogólnej pójść na coś związanego z grami komputerowymi - po tym będzie praca przypuszczam, bo rynek gier rośnie. Budżet gier przekraczają już nieraz budzety filmowe.

CzechThisOut
Bujający w obłokach
Posty: 344
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:04
Imię: Olaf
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brno-Štýřice, ČR

Re: Kierunek studiów

Post autor: CzechThisOut » 19 maja 2017, 20:20

Miss Sixi pisze:No cóż, żyjemy w czasach, kiedy sam "papier" z uczelni nie wystarczy i trzeba patrzeć nie tylko na to, co sprawia mi przyjemność, ale też na to, co mi daje lepszą perspektywę pracy po i na studiach... Jak się ma do tego rękę (i głowę) to grafika komputerowa jest coraz bardziej potrzebna - zamiast grafiki zwykłej, a zamiast informatyki ogólnej pójść na coś związanego z grami komputerowymi - po tym będzie praca przypuszczam, bo rynek gier rośnie. Budżet gier przekraczają już nieraz budzety filmowe.
Praca owszem będzie, ale dla najlepszych, jak we wszystkim :) Naprawdę nieważne jakie studia skończymy, ważne abyśmy byli dobrzy w czymś, co robimy. Jak sama zauważyłaś, papier coraz mniej się liczy. W firmie w której pracuję, bardzo często w ogłoszeniu o pracę, wśród wymagań jest napisane "odpowiednie wykształcenie, bądź doświadczenie zawodowe, bądź wysokie umiejętności w danej dziedzinie" ;)

Sam jestem po kierunku, który nazywał się "rosyjski język biznesu", zaś moje stanowisko jest związane głównie z analizą, statystyką i licznymi formułkami w excelu...których na potrzeby pracy nauczyłem się sam :)

Usunięty 2094

Re: Kierunek studiów

Post autor: Usunięty 2094 » 20 maja 2017, 12:14

CzechThisOut pisze:Naprawdę nieważne jakie studia skończymy, ważne abyśmy byli dobrzy w czymś, co robimy. Jak sama zauważyłaś, papier coraz mniej się liczy.
To zależy gdzie. Bo są zawody, w których ten papier się liczy, ale należy również zadbać o umiejętności, a nie spocząć na laurach. ;)

CzechThisOut
Bujający w obłokach
Posty: 344
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:04
Imię: Olaf
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brno-Štýřice, ČR

Re: Kierunek studiów

Post autor: CzechThisOut » 20 maja 2017, 16:57

Jasna sprawa, wiadomo, że prawnikiem czy lekarzem bez papierka nie zostaniesz :) chodziło mi raczej, o różne hm, bardziej przystępne posady, jeśli to odpowiednie słowo :-)

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: aspołeczne.kurczę » 20 maja 2017, 19:54

Nawet w tych przystępnych posadach, bez papierka w wielu wypadkach nie masz szans na pracę, ponieważ pracodawca w ogłoszeniu zaznacza w wymaganiach "wykształcenie wyższe kierunkowe". Nawet jeśli jakiś zdolniacha bez studiów w danym kierunku przewyższa swoimi kompetencjami swoich rywali o odpowiednim backgroundzie edukacyjnym, to nikt go nawet na rozmowę nie zaprosi, chyba że nakłamie w CV, no ale kto by chciał zatrudniać kłamcę.
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: Leah P » 22 maja 2017, 10:45

Za to z restauracyjnego i hotelarskiego punktu widzenia to nie znam zadnego managera, ktory rzeczywiscie skonczylby managment na uniwersytecie albo przynajmniej zaczal w collage'u. Bardziej liczy sie doswiadczenie niz papierek. Ale tez prawda jest, ze ludzie robia w trakcie pracy sporo kursow.

Awatar użytkownika
Chandler
Początkujący marzyciel
Posty: 44
Rejestracja: 15 kwie 2017, 22:17
Imię: Paweł
Płeć: Mężczyzna

Re: Kierunek studiów

Post autor: Chandler » 22 maja 2017, 11:13

Pracuje w dość sporej fabryce, która jest sławna w świecie Automotive na całym świecie, a nasi inżynierowie w większości nie mają studiów. I szczerze? to nawet lepiej, bo na każdą posadę można sobie zasłużyć wiedzą i doświadczeniem. Nie uważam, że studia są złe. Ale niektórym po studiach, po prostu brakuje tego doświadczenia, którego ludzie mogą nabyć podczas kilku lat pracy.

Sam jestem tego typu przykładem. Skończyłem technikum, poszedłem od razu do pracy. Po niecałym roku pracy, zdobytym doświadczeniu i poznaniem wielu rzeczy proponowano mi posadę inżyniera. A wszyscy dobrze wiedzieli, że studiów nie mam i ba, nawet się nie wybieram na nie.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Kierunek studiów

Post autor: Patorek » 22 maja 2017, 21:33

Leah P pisze:Ale tez prawda jest, ze ludzie robia w trakcie pracy sporo kursow.
No bo jak można być w czymś dobrym bez samokształcenia? Studia obecnie to żaden wyznacznik, jakiś atut na pewno, ale zdecydowanie nie stawia się wyżej takiej osoby od tej która tych studiów nie ma - przynajmniej tam gdzie stawia sie na jak najwyższą kompetencje pracowników i rozwój firmy.

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: aspołeczne.kurczę » 23 maja 2017, 18:57

Patorek pisze: Studia obecnie to żaden wyznacznik, jakiś atut na pewno, ale zdecydowanie nie stawia się wyżej takiej osoby od tej która tych studiów nie ma - przynajmniej tam gdzie stawia sie na jak najwyższą kompetencje pracowników i rozwój firmy.
Nie zgodzę się z tym. Jest to idealistyczne bajdurzenie. W rzeczywistości, żeby pracodawca przekonał się o Twoich supermocach, musi mieć jakieś zabezpieczenie, gwarant, że nie uczestniczy w czystej loterii - geniusz albo idiota. Musi być jakiś papier albo co najmniej doświadczenie. Tak właśnie jest w przypadku większości stanowisk, na których liczą się kompetencje.

Mam przykład koleżanki, która biegle włada bardzo rzadkim językiem, ale nie ma studiów filologicznych. Większość firm odrzucało jej CV w przedbiegach. Dopiero jak jakaś firma (do której się dostała z polecenia znajomego) zatrudniła ją, to znalazły się później inne, które w ogóle ją uwzględniały w rekrutacji, wierząc, że skoro gdzieś indziej używała tego języka, to go zna.

Tak jest nawet w przypadku języka obcego, co wydawałoby się dziwne, bo przecież co stoi na przeszkodzie w samodzielnej nauce języka, a co dopiero w przypadku jakichś zawodów wymagających konkretnych umiejętności/zaplecza teoretycznego...
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Kierunek studiów

Post autor: Patorek » 23 maja 2017, 18:59

aspołeczne.kurczę pisze:Nie zgodzę się z tym. Jest to idealistyczne bajdurzenie. W rzeczywistości, żeby pracodawca przekonał się o Twoich supermocach, musi mieć jakieś zabezpieczenie, gwarant, że nie uczestniczy w czystej loterii - geniusz albo idiota. Musi być jakiś papier albo co najmniej doświadczenie. Tak właśnie jest w przypadku większości stanowisk, na których liczą się kompetencje.
A od czego jest okres próbny?

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Re: Kierunek studiów

Post autor: aspołeczne.kurczę » 23 maja 2017, 21:21

Patorek pisze:
A od czego jest okres próbny?
Na pewno docelowo nie od tego, żeby eksperymentować. W trakcie okresu próbnego inwestuje się w pracownika - szkolenia, wdrażanie no i pensja. Dolicz do tego koszty rekrutacji. Najpierw firma wydała kasę na rekrutację tego pracownika, jeśli się nie sprawdzi, będzie musiała wydać kolejny hajs. Może się okazać, że jakiś pracownik w tym czasie złoży wypowiedzenie, bo przez to, że ten nowy się nie sprawdził, będzie musiał tymczasowo harować za dwóch i dojdzie kolejny koszt.

Dlatego też wiele firm ma zaskakująco złożony proces rekrutacji. Musi nabrać pewności, że delikwent się nadaje i że nie znudzi się/ nie wypali po kilku miesiącach. Dlatego też firmy skrupulatnie wybierają kandydatów, którzy są ani za słabi, ani za dobrzy, muszą być w sam raz.
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości