Wiarygodność stacji telewizyjnych

Jesteś kinomanem? Nałogowo oglądasz seriale? To dział specjalnie dla Ciebie!
Awatar użytkownika
PCouter
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2013, 16:07
Imię: Paweł
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice/Zakopane

Wiarygodność stacji telewizyjnych

Post autor: PCouter » 05 lip 2013, 9:18

Temat założyłem, ponieważ uważam go za ciekawy temat do rozmów. Dotyczy on wiarygodności mediów czyli chodzi mi o to, że jedne stacje mówiąc więcej prawdy a inne mniej. I z tego powodu chciałbym zadać wam pytania i zachęcić do rozmowy:

Jak sądzisz, która stacja telewizyjna jest najbardziej wiarygodna i dlaczego ?
Która stacja natomiast jest najbardziej "fałszywa" i dlaczego ?
Jak myślisz, w jakim celu jest stosowana manipulacja w mediach ?
Czy sądzisz, że warto wierzyć mediom na słowo ?
Czy zapadła Ci w głowie jakaś sytuacja gdy media próbowały zrobić coś niezgodnego z prawdą ?
Czy zgadzasz się z opinią wyrażoną przez prof. Piotra Jaroszyńskiego w krótkim filmiku ?

Obwarzanek
Newbie
Posty: 6826
Rejestracja: 20 gru 2008, 23:08
Imię: Ignac.
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ciemności psychozy

Re: Wiarygodność stacji telewizyjnych

Post autor: Obwarzanek » 05 lip 2013, 13:42

No co Ty, media kłamią? Skąd taki szalony pomysł?! :orany:
Nie wiem, która jest najbardziej wiarygodna. Jak już chcę obejrzeć wiadomości, wybieram Trwamkę, chociaż niekoniecznie mnie interesuje, kto został nowym biskupem diecezji szczecińskiej, ale OKa: ich stacja, ich wiara, ich zasady.
W okresie Euro 2012 po prostu ich kochałam: jedyny kanał, który nie rzygał piłką nożną.
Natomiast od kilku lat TVN leciał u mnie na łeb na szyję, by wreszcie osiągnąć dno. Nie włączam tej stacji, może raz na pół roku, jak mam ciśnienie za niskie i chcę, żeby skoczyło ;)
Pamiętam pewną wypowiedź Kaczyńskiego, chyba na temat jakichś służb. Oglądałam w necie ją w całości. Tymczasem w wieczornych faktach została tak zacnie skrócona, że zmieniony całkiem został kontekst i wyszło (mniemam, że nie po raz pierwszy), że Kaczor to zły człowiek ;P jeśli u nich to częste, a podejrzewam, że tak, no to jak mam ich traktować jak stację wiarygodną...? Inna, drobniejsza kwestia może, też z Kaczyńskim. Wywiad w okresie Wielkanocy (Wielkiejnocy?), Kaczyński mówi, że stara się okazywać innymi miłosierdzie. Coś w ten deseń. Na pasku: Kaczyński: jestem miłosierny. Drobnostki, ale skutecznie wpływają na ocenę polityka, jeśli ktoś nie węszy po różnych kanałach i ogląda tylko to :|
Sorry za same przykłady na Kaczorze xD ale naprawdę ta stacja mnie tak wkur, panie doktorze, że oglądam tylko kątem oka, jak u kogoś jestem i u niego jest włączona.

TVP INFO byłaby jeszcze w miarę znośna, gdyby nie bredzili w kółko o tej telewizji naziemnej. Włączam ich po to, by słuchać ważnych informacji (choć najważniejszych i tak mi pewnie nie powiedzą), g... mnie obchodzi, że od teraz w Koziej Wólce jest telewizja naziemna.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Wiarygodność stacji telewizyjnych

Post autor: Pro » 06 lip 2013, 11:44

PCouter pisze:Jak sądzisz, która stacja telewizyjna jest najbardziej wiarygodna i dlaczego ?
Sądzę, że nie ma stacji w stu procentach wiarygodnej. Ja ostatnio oglądam Telewizję Republika. Jest tam sporo ciekawych programów i dyskusji, ale niestety nadal jest to telewizja, która przekazuje informacje w pewien sposób stawiający jedną stronę w lepszym świetle niż drugą.
PCouter pisze:Która stacja natomiast jest najbardziej "fałszywa" i dlaczego ?
Nie wiem. Nie chcę się bawić w takie typowanie. Ogólnie rzecz biorąc, czerpiąc wiedzę z tv trzeba mieć bardzo szeroko otwarte oczy i mocno przesiewać informacje, którymi jesteśmy zasypywani tak, żeby nieistotne odrzucić, a istotne odebrać z otwartą głową, interpretując je na swój sposób - nie sądzę, aby media podawały wiadomości ludziom w formie obiektywnej ;)
PCouter pisze:Jak myślisz, w jakim celu jest stosowana manipulacja w mediach ?
Nie chcę knuć teorii spiskowych, ale wydaje mi się, że za mediami stoją ludzie, którzy w ten czy inny sposób zyskują na wprowadzaniu ludzi w błąd. Nie mam na to żadnych dowodów, ani nie mam na myśli konkretnych osób. To tylko taki mój wniosek.
PCouter pisze:Czy sądzisz, że warto wierzyć mediom na słowo ?
Oczywiście, że nie. Tak jak już pisałem, do obioru informacji trzeba podejść z otwartą głową i samemu ocenić na ile jest ona wiarygodna. Na pewno czerpanie informacji z jednego źródła nie jest zbyt dobre.
PCouter pisze:Czy zapadła Ci w głowie jakaś sytuacja gdy media próbowały zrobić coś niezgodnego z prawdą ?
Na przykład promowanie dni zakończenia Drugiej Wojny Światowej i wyborów z 4 Czerwca jako wielkiego zwycięstwa Polaków. Nie wspomina się o tym, że po wojnie Polska była przez ponad 40 lat praktycznie w rękach Rosji, ani o tym, że pierwszym prezydentem III RP był Jaruzel, a w sejmie większość miał PZPR.

To może nie jest kłamstwem i manipulacją, ale czołówka "Wiadomości" TVP z 9 maja wyglądała tak:



Sami oceńcie czy taki właśnie filmik pasuje do sytuacji. Przypomnę, że TVP nadaje w Polsce, a nie w Rosji.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości