Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Świat książek, zarówno tych papierowych, jak i e-booków. Potrafisz pożreć książkę w jedną noc? Podziel się ulubionymi tytułami z Marzycielami! Tylko nie spojleruj, bo ban!
Awatar użytkownika
_Magnolia_
Łapacz chmur
Posty: 978
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: _Magnolia_ » 27 lis 2016, 11:09

Gdy czytamy książkę w naszej głowie tworzymy coś w rodzaju filmu, ale jak to jest z postaciami? Gdy macie opis osoby o pewnej urodzie, czy z pewnymi cechami, to kogo wyobrażacie? Jakiegoś aktora, kogoś bliskiego, kogoś kogo nie znosicie, a może nawet nie "ściągacie" kogoś z realu tylko wybieracie postać z animacji, komiksów, gier komputerowych?

Awatar użytkownika
burak
Marzyciel-Gaduła
Posty: 58
Rejestracja: 21 lis 2016, 18:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: burak » 27 lis 2016, 11:10

Nie ściągam obrazu, nie korzystam z gotowych wzorców.
Korzystam z podpowiedzi autora i sam tworzę obraz bohatera w swojej głowie.

I to byłoby na tyle...

Gully Foyle

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: Gully Foyle » 27 lis 2016, 12:02

Podczas czytania obraz bohatera czy otoczenia sam się tworzy. Wraz z postępem fabuły dodają się nowe elementy co często bywa fascynujące ponieważ mamy do czynienia tylko z tekstem. Można sobie samemu wykreować świat z książki a pewnie jest tak, że ile osób tyle różnic będzie w odbiorze danego dzieła.

Usunięty 2094

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: Usunięty 2094 » 27 lis 2016, 12:32

_Magnolia_ pisze:Gdy czytamy książkę w naszej głowie tworzymy coś w rodzaju filmu, ale jak to jest z postaciami? Gdy macie opis osoby o pewnej urodzie, czy z pewnymi cechami, to kogo wyobrażacie? Jakiegoś aktora, kogoś bliskiego, kogoś kogo nie znosicie, a może nawet nie "ściągacie" kogoś z realu tylko wybieracie postać z animacji, komiksów, gier komputerowych?
Ciekawy temat. Nie przepadam, kiedy autor podsuwa mi pod nos zbyt rozbudowany opis. Im bardziej szczegółowy, tym mam mniejszą radość z czytania. Wolę sobie od podstaw stworzyć bohatera, nawet kiedy autor ma inną koncepcję. Zazwyczaj widzę młodszego bohatera niż chce tego autor.
Inaczej jest, kiedy czytam książkę, a znam wcześniej film. Widzę nie postać książkową, a filmową.

Awatar użytkownika
burak
Marzyciel-Gaduła
Posty: 58
Rejestracja: 21 lis 2016, 18:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: burak » 27 lis 2016, 12:34

Dafne pisze:Inaczej jest, kiedy czytam książkę, a znam wcześniej film. Widzę nie postać książkową, a filmową.
A co jest w odwrotnej sytuacji?
Jak reagujesz na aktora grającego bohatera, którego wcześniej sobie wyobraziłaś?

I to byłoby na tyle...

Usunięty 2094

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: Usunięty 2094 » 27 lis 2016, 12:46

burak pisze:Jak reagujesz na aktora grającego bohatera, którego wcześniej sobie wyobraziłaś?
Mało kiedy najpierw czytam książkę, a później sięgam po film. Nie przypominam sobie, żeby tak było. Najczęściej pierwszy jest film, a potem książka, ze względu na to, że film jest bardziej dostępny. Miałam tak z Zieloną milą, twarz Toma Hanksa zacierała się z wyglądem książkowym bohatera. Podobnie w Lśnieniu widzę Jacka Nicholsona, gdy mowa o Jacku Torrance.

Bywa i tak, że twarze postaci się mi zamazują, a bardziej interesuje mnie co robią w danej chwili. W przypadku powieści fantasy, po które rzadko sięgam, wspomagam się grafikami z internetu. :D

Awatar użytkownika
burak
Marzyciel-Gaduła
Posty: 58
Rejestracja: 21 lis 2016, 18:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: burak » 27 lis 2016, 12:53

Dafne pisze:Mało kiedy najpierw czytam książkę, a później sięgam po film. Nie przypominam sobie, żeby tak było. Najczęściej pierwszy jest film, a potem książka, ze względu na to, że film jest bardziej dostępny.
No tak, młode dziewczę jesteś.
Już chciałem zadać pytanie o trylogię Sienkiewicza, ale... na pewno wcześniej widziałaś film.
Powiem szczerze, że wolę najpierw przeczytać a potem obejrzeć. Wtedy bardzo łatwo dojrzeć "wartość" dzieła filmowego.
burak pisze:W przypadku powieści fantasy, po które rzadko sięgam
Szkoda, to moja ulubiona literatura.
Przeczytałem Goodkinga (zaraz skrytykuje mnie rytygier) a potem obejrzałem dwa sezony serialu. To była tragedia, na szczęście trzeciego sezonu już nie nakręcono. Krytyka czytelników wymusiła to na realizatorach serialu.

I to byłoby na tyle...

Usunięty 2094

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: Usunięty 2094 » 27 lis 2016, 12:58

burak pisze:Szkoda, to moja ulubiona literatura.
Przyznam, że miło spędzałam czas przy sadze o Wiedźminie. Najlepiej szło mi z Ciri. Urocza postać, moja ulubiona. Nie miałam problemów wyobrazić sobie jak wygląda, ale widzę ją drobniejszą, niż chce tego Sapkowski. :D
burak pisze:Już chciałem zadać pytanie o trylogię Sienkiewicza, ale... na pewno wcześniej widziałaś film.
Ujęło mnie Ogniem i mieczem. Warkocz Heleny. Gdybym czytała książkę, moja wyobraźnia nie umiałaby wyprodukować kobiety tak pięknej jak Izabela Scorupco. Bohun dla mnie miałby szlachtniejsze rysy, w filmie jest facetem o dzikiej urodzie. Kmicic jako Żebrowski? Tylko nie on. :znudzony:

Awatar użytkownika
burak
Marzyciel-Gaduła
Posty: 58
Rejestracja: 21 lis 2016, 18:47
Płeć: Mężczyzna

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: burak » 27 lis 2016, 13:07

burak pisze: Kmicic jako Żebrowski? Tylko nie on.
Oj, oj, uważaj, bo Sienkiewicz się wkurzy. :P

I to byłoby na tyle...

Usunięty 2094

Re: Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: Usunięty 2094 » 27 lis 2016, 13:48

burak, to zależy, czy mowa o książce, czy o filmie. ;) Na dobrą sprawę, preferuję inne książki gatunkowo, aniżeli klasyka.

radeq
Posty: 4
Rejestracja: 15 sie 2022, 21:25
Imię: Radosław
Płeć: Mężczyzna

Książkowe postacie i ich wyobrażenie.

Post autor: radeq » 15 sie 2022, 21:37

Jakiś czas temu przeczytałem Annę Księżniczkę Millardii i główna bohaterka przypomina mi z opisów wyglądu oraz charakteru moją młodszą siostrę, która również ma na imię Ania : )

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości