Czym jest wena?

Świat książek, zarówno tych papierowych, jak i e-booków. Potrafisz pożreć książkę w jedną noc? Podziel się ulubionymi tytułami z Marzycielami! Tylko nie spojleruj, bo ban!
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Czym jest wena?

Post autor: Ruta » 22 mar 2014, 17:21

Temat zainspirowany rozmową na czacie.

Czym tak właściwie jest wena? Jak ją rozpoznać, czy da się ją "obudzić" w sobie?


Obrazek

Awatar użytkownika
Miro1994
Początkujący marzyciel
Posty: 34
Rejestracja: 21 mar 2014, 9:43
Imię: mirabout
Płeć: Mężczyzna

Re: Czym jest wena?

Post autor: Miro1994 » 22 mar 2014, 18:27

Dla mnie wena = natchnienie. Uważam, że można ją "obudzić", "pobudzić", ale raczej nie na życzenie, a jakimś kompletnym przypadkiem, np. wspomnieniem, spotkaną przypadkowo osobą, smakiem, zapachem, kolorem, wyobraźnią, rozmowami, spacerem. Tym, co sprawia, że czujesz określone emocje, które są Ci potrzebne do tworzenia. Ot co. Trochę chaotycznie, ale taki już jestem i tak odpowiadam - chaotycznie :)

Makaron
Łapacz chmur
Posty: 835
Rejestracja: 07 lut 2013, 23:46
Imię: Berkano
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Astral

Re: Czym jest wena?

Post autor: Makaron » 22 mar 2014, 18:43

Wena -> powoduje euforię przy ekspresji swoich myśli/założeń/celów.

Kyuji
Marzyciel-Gaduła
Posty: 84
Rejestracja: 31 sie 2010, 17:01
Imię: Jednorożec
Płeć: Mężczyzna

Re: Czym jest wena?

Post autor: Kyuji » 23 mar 2014, 11:15

Wena to coś co wstrzykuje bezpośrednio w Twoją duszę niewyobrażalną dawkę kreatywności. Przepływa wtedy przez Ciebie pewna boska siła, której nie potrafisz opisać i zatracasz się kompletnie w akcie tworzenia. Owe zjawisko bardzo przypomina doświadczenia typu 'flow' gdzie wchodzi się w pewnego rodzaju trans przy którym twoja aktywność jest skupiona na 100% podczas wykonywania danego zadania, nie tylko twórczego. W odróżnieniu wena jest czymś co często zwane jest jako impuls geniuszu, lub dotknięcie ręki boga.

Pewna pisarka o imieniu Elizabeth Gilbert zrobiła na mnie niesamowite wrażenie pewnym przemówieniem właśnie na temat weny. Była tak zdesperowana, że sama postanowiła znaleźć sposób by ją sobie oswoić. Polecam obejrzeć te przemówienie, szczególnie, że autorka dopiera słowa w taki sposób, że co 5 minut przechodzą przez ciało dreszcze.

http://www.ted.com/talks/elizabeth_gilbert_on_genius

Notka: Żeby włączyć polskie napisy wystarczy kliknąć na "subtitles".

Usunięty 2886

Re: Czym jest wena?

Post autor: Usunięty 2886 » 12 lut 2016, 0:31

Wena jest czymś, w sumie czego nie potrafię określić. To jest jak z uczuciem, miłością do drugiej osoby. Jeżeli osoba posiada to COŚ, to człowiek potrafi się zakochać. To samo można chyba powiedzieć o wenie.

Usunięty 5938

Re: Czym jest wena?

Post autor: Usunięty 5938 » 15 mar 2016, 9:45

Wena to pewien stan psychiczny i emocjonalny. Wena twórcza jest to bardzo indywidualna sprawa.
Dla mnie wena to pewien stan pobudzenia, zapał twórczy. Stan w którym mój mózg zaczyna pracować na coraz wyższych obrotach, gwałtowny przypływ kreatywności. Jest to niepohamowana potrzeba podjęcia twórczej aktywności .
Wenę można próbować przywołać. Ja staram się to robić relaksując się , słuchając ulubionej muzyki, spędzając czas na łonie natury. Ale wena to kapryśne zjawisko. Mam wrażenie, że nawiedza mnie wtedy, kiedy sama ma na to ochotę.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości