Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Świat książek, zarówno tych papierowych, jak i e-booków. Potrafisz pożreć książkę w jedną noc? Podziel się ulubionymi tytułami z Marzycielami! Tylko nie spojleruj, bo ban!
Zgredfil
Bujający w obłokach
Posty: 496
Rejestracja: 31 paź 2012, 19:33
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: Zgredfil » 29 sty 2013, 16:48

Ruta pisze:Jak pisałam - zachęcając, a nie rozkazując. Czegoś tu nie rozumiesz?
A co tu jest do rozumienia? Pisałem tylko o tym, jak rozumiem funkcję szkoły. Nie ma tam rozkazów, bo to nie wojsko, ale też i nie klub dyskusyjny, więc wypadałoby spełniać pewne obowiązki (w tym czytanie lektury w minimalnym choćby zakresie). A jeśli ktoś wymyśli słodki jak miód sposób zachęty do czytania bez odwoływania się do obowiązku, to chwała mu, choć na to bym nie liczył.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: Ruta » 29 sty 2013, 19:40

Zgredfil pisze:A co tu jest do rozumienia? Pisałem tylko o tym, jak rozumiem funkcję szkoły. Nie ma tam rozkazów, bo to nie wojsko, ale też i nie klub dyskusyjny, więc wypadałoby spełniać pewne obowiązki (w tym czytanie lektury w minimalnym choćby zakresie). A jeśli ktoś wymyśli słodki jak miód sposób zachęty do czytania bez odwoływania się do obowiązku, to chwała mu, choć na to bym nie liczył.
To nie wiem po cholerę mam się powtarzać, skoro już pisałam o tym, że nauczyciel nie powinien zmuszać, a zachęcać.. a to czy ktoś ma odpowiedni pomysł... to inna sprawa.

Zgredfil
Bujający w obłokach
Posty: 496
Rejestracja: 31 paź 2012, 19:33
Płeć: Mężczyzna

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: Zgredfil » 29 sty 2013, 20:21

Ruta pisze:To nie wiem po cholerę mam się powtarzać, skoro już pisałam o tym, że nauczyciel nie powinien zmuszać, a zachęcać.. a to czy ktoś ma odpowiedni pomysł... to inna sprawa.
Jeśli powtarzasz się, to z własnej i nieprzymuszonej woli, gdyż to, co Twoim zdaniem powinien nauczyciel, nie jest dla mnie aż tak trudne do zrozumienia. :D
Aby jednak zmniejszyć Twój dyskomfort, ja również powtórzę się, twierdząc, że szkoła nie wydaje mi się miejscem, gdzie uczniowie realizują własne koncepcje uczenia się, tylko podporządkowani są obowiązującemu programowi nauczania, mimo że prawdopodobnie odstaje on trochę od ideału.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: powidlo » 29 sty 2013, 20:54

sepän poika pisze:Odniesienia do klasycznych utworów pojawiają się na każdym kroku
No i właśnie dlatego wydaje mi się, że prędzej czy później średnio rozgarnięta osoba zainteresuje się tym sama.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: Ruta » 29 sty 2013, 21:11

Zgredfil pisze:Aby jednak zmniejszyć Twój dyskomfort, ja również powtórzę się, twierdząc, że szkoła nie wydaje mi się miejscem, gdzie uczniowie realizują własne koncepcje uczenia się, tylko podporządkowani są obowiązującemu programowi nauczania, mimo że prawdopodobnie odstaje on trochę od ideału.
O ile się nie mylę, to Ty nawiązałeś do szkoły i realizowania programu. Ja pisałam tylko o tym, że nikogo nie powinno się zmuszać do czytania, a próbować zachęcać.
dż. pisze:No i właśnie dlatego wydaje mi się, że prędzej czy później średnio rozgarnięta osoba zainteresuje się tym sama.
Ano.

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: sepän poika » 29 sty 2013, 22:14

dż. pisze:No i właśnie dlatego wydaje mi się, że prędzej czy później średnio rozgarnięta osoba zainteresuje się tym sama.
A gdzie tam. Zresztą ja nie miałem pojęcia ile pojawia się w życiu codziennym odniesień do Wesela, póki nie przeczytałem Wesela. Więc to nawet na tej zasadzie nie może działać.

piagizela
Newbie
Posty: 1948
Rejestracja: 11 sie 2011, 0:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sweet home, Alabama

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: piagizela » 30 sty 2013, 22:46

Ale to jest po prostu kwestia pewnej intelektualnej ogłady. Jasne, że można wymyślać swój własny język (i maniery), ale po co, skoro z nikim nie będzie można się dogadać?

Awatar użytkownika
kinia
Początkujący marzyciel
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2013, 13:00

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: kinia » 28 kwie 2013, 17:54

My dzieci z dworca ZOO powinna znać ku przestrodze :) by była młodzież odpowiedzialna i grzeczna

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: Leah P » 06 gru 2016, 20:17

Dopiero co pisalismy sobie w innych tematach o lekturach szkolnych, ja zaciekle bronilam lektur z nowej podstawy programowej (dla rocznika 1996), a tu po cichu wchodzi nowa reforma i lista lektur juz zostala zaproponowana.

http://wyborcza.pl/7,75398,21053962,co- ... -nowy.html

Co o tym sadzicie?

P.S. rozbawil mnie jeden z komentarzy pod artykulem:
Wycieli "Antygonę" Sofoklesa (!), bo to teraz drażliwy temat.

Poganie odnoszący się z większym szacunkiem do zmarłych niż nasi hierarchowie Kościelni, krewni chroniący kosztem własnego życia miejsca spoczynku najbliższych zamiast handlować nimi za odszkodowania oraz władza świecka dla prestiżu bezczeszcząca zwłoki - za dużo tych analogii do polskiej rzeczywistości.

Usunięty 2094

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: Usunięty 2094 » 06 gru 2016, 20:28

Nadal będą męczyć uczniów nudnym Tadkiem. A ja już myślałam, że Pan Tadeusz nie będzie obowiązywać.

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: Leah P » 06 gru 2016, 21:34

Ja mialam to szczescie, ze nie obowiazywal :D (W podstawowej wersji programu, na rozszerzeniu z polskiego musialam przeczytac, ale na podstawie tylko fragmenty byly)

Usunięty 5938

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: Usunięty 5938 » 07 gru 2016, 9:02

Na pewno powinno się mocno ograniczyć wałkowanie Mickiewicza i Słowackiego.
Już Kazimierz Przerwa- Tetmajer trafnie stwierdził, że ,, z polskimi romantykami jest jak z Tatrami. Jest ich mało i oprowadza się po nich aż do śmieszności."

radeq
Posty: 4
Rejestracja: 15 sie 2022, 21:25
Imię: Radosław
Płeć: Mężczyzna

Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Post autor: radeq » 15 sie 2022, 21:40

Znalazłem świetną książkę młodzieżową z gatunku fantasy - Anna Księżniczka Millardii. Genialnie rozwija tematykę dorastania i szukania samego siebie.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość