Murakami Haruki

Świat książek, zarówno tych papierowych, jak i e-booków. Potrafisz pożreć książkę w jedną noc? Podziel się ulubionymi tytułami z Marzycielami! Tylko nie spojleruj, bo ban!
Awatar użytkownika
TypowoNegatywny
Bujający w obłokach
Posty: 406
Rejestracja: 22 kwie 2012, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Murakami Haruki

Post autor: TypowoNegatywny » 30 kwie 2012, 21:02

Ukończył Dramat Klasyczny na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio w 1975 r. W latach 1974-1981, razem z żoną Yoko, prowadził klub jazzowy "Peter Cat" w dzielnicy Kokobunji w Tokio.

W wieku 30 lat wydał swoją pierwszą powieść Hear the Wind Sing (1979). Po napisaniu powieści, wysłał ją na konkurs literacki, i zajął pierwsze miejsce, zdobywając nagrodę Gunzou. Kolejnymi utworami Murakami były: Pinball, 1973 (1980) i A Wild Sheep Chase (1982). Trylogia (tzw. Trylogia Szczura) została uhonorowana Nagrodą Literacką Naoma dla Początkujących Pisarzy. Następne książki takie jak: Hard-Boiled Wonderland and the End of the World (1985, nagroda Junichi Tanizaki), Dance, Dance, Dance (1988) i South of the Border, West of the Sun (1992) ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także zyskały mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W latach 1986-1988 mieszkał we Włoszech, gdzie napisał jedyną z nielicznych realistycznych książek w swoim dorobku, Norwegian Wood (1987). Książka odniosła oszałamiający sukces, a Murakami stał się gwiazdą mediów. Nie mogąc znieść złych stron sławy, w 1991 r. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował na Uniwersytecie Princeton, a od 1993 na Uniwersytecie Williama Howarda Tafta w Santa Ana. Po trzęsieniu ziemi w Kobe, a także ataku gazowym sekty Najwyższa Prawda w tokijskim metrze w 1995 r. powrócił do kraju. W tym samym roku ukazała się Kronika ptaka nakręcacza, oceniana przez krytyków jako największe osiągnięcie literackie pisarza (nagroda Yomiuri w 1996 r.). W 1997 napisał Underground, w 1999 r. Sputnik Sweetheart, a w 2002 - Kafka on the Shore. Jest autorem kilku zbiorów opowiadań.



W Polsce do tej pory przetłumaczono:
Kafka nad morzem
Koniec świata i Hard-Boiled Wonderland
Kronika ptaka nakręcacza
Na południe od granicy, na zachód od słońca
Norwegian Wood
Przygoda z owcą
Sputnik Sweetheart
Tańcz, tańcz, tańcz
Wszystkie boże dzieci tańczą
Po zmierzchu
1Q84

Za mną "Kafka nad morzem", "Na południe od granicy...", "Norwegian Wood", "Przygoda z owcą", "Sputnik Sweetheart", "Tańcz, tańcz, tańcz" i "Po zmierzchu". Jestem zachwycony, oszalałem na punkcie książek Murakamiego. Obecnie wyrasta na mego ulubionego autora. W jego książkach lubię Jego obserwację ludzi, zwykłe, proste opisy, możliwość zapoznania się z odmienną kulturą i nutkę metafizyki przypominającą tę z książek Jonathana Carrolla . Cudo. Gorąco polecam.

piagizela
Newbie
Posty: 1948
Rejestracja: 11 sie 2011, 0:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sweet home, Alabama

Re: Murakami Haruki

Post autor: piagizela » 30 kwie 2012, 21:06

NighttimeBird pisze:1Q84
Za to miałam się wziąć, ale nie wzięłam. Wciąż mam w sobie dużo dystansu, z jakiegoś powodu jeszcze nie tak dawno strasznie mnie odrzucał.

Saya
Newbie
Posty: 5897
Rejestracja: 10 mar 2009, 21:20
Płeć: Mężczyzna

Re: Murakami Haruki

Post autor: Saya » 30 kwie 2012, 21:15

Mam już za sobą:

Kafka nad morzem
Koniec świata i Hard-Boiled Wonderland
Kronika ptaka nakręcacza
Norwegian Wood
Przygoda z owcą
Sputnik Sweetheart
Po zmierzchu
O czym mówię kiedy mówię o bieganiu
Zbiór opowiadań Ślepa wierzba i śpiaca kobieta

Natomiast 1Q84 już leży i czeka na przeczytanie.

A co takiego sprawia że biore jego ksiązki w ciemno? Nie wiem. Ma to coś co sprawia ze książka wciaga od pierwszej strony

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Murakami Haruki

Post autor: powidlo » 01 maja 2012, 15:16

A ja dalej nie wiem, jaką jego książkę przeczytałam, ale wiem, że się od niej nie oderwałam. Rzecz jasna, mam zamiar przeczytać więcej.

adelia
Newbie
Posty: 2853
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:10
Płeć: Kobieta

Re: Murakami Haruki

Post autor: adelia » 28 cze 2012, 15:30

Przeczytałam na razie jedną książkę - Norwegian Wood, miałam mieszane uczucia, nadal mam mieszane, ale oczy mi się świecą, jak widzę inne książki tego autora, będę musiała w wakacje - przeczytać inne ;)

V
Newbie
Posty: 3491
Rejestracja: 10 kwie 2011, 17:41
Imię: Eljot
Płeć: Mężczyzna

Re: Murakami Haruki

Post autor: V » 28 cze 2012, 18:50

Saya pisze:A co takiego sprawia że biore jego ksiązki w ciemno? Nie wiem.
To, że jest z Japonii.


Do tej pory i to całkiem niedawno przeczytałem Na południe od granicy, na zachód od słońca. Oczarowała mnie. Mam zamiar przeczytać inne jego powieści.

Awatar użytkownika
TypowoNegatywny
Bujający w obłokach
Posty: 406
Rejestracja: 22 kwie 2012, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Re: Murakami Haruki

Post autor: TypowoNegatywny » 27 gru 2016, 21:56

Od czasu założenia tematu, udało mi się przeczytać wszystko co ukazało się do tej pory w naszym kraju i niemal wszystko posiadam na własność. Niektóre książki przeczytane już po kilka razy. Uwielbiam.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości