Agatha Christie

Świat książek, zarówno tych papierowych, jak i e-booków. Potrafisz pożreć książkę w jedną noc? Podziel się ulubionymi tytułami z Marzycielami! Tylko nie spojleruj, bo ban!
Usunięty 2094

Agatha Christie

Post autor: Usunięty 2094 » 04 sty 2012, 15:25

Co myślicie na temat Agathy Christie? Lubicie jej książki? Czytaliście jakąś pozycję? Która z nich jest Waszą ulubioną i dlaczego?

positively
Bujający w obłokach
Posty: 341
Rejestracja: 03 lut 2011, 18:13

Re: Agatha Christie

Post autor: positively » 04 sty 2012, 17:50

Czytałam "Uśpione Morderstwo" i nie podobało mi się - wszystko było tam takie oczywiste i niezaskakujące. Po inne jej książki nie sięgałam.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Agatha Christie

Post autor: powidlo » 28 mar 2012, 10:59

Szczerze mówiąc już nie pamiętam po którą sięgnęłam, ale zapamiętałam, że była bardzo przewidywalna. Nie zachęciła mnie do dalszej lektury, ale .. może kiedyś.

Spokojna
Początkujący marzyciel
Posty: 48
Rejestracja: 19 mar 2012, 16:58
Imię: Magdalena
Lokalizacja: Łódź

Re: Agatha Christie

Post autor: Spokojna » 28 mar 2012, 13:10

Ja przeczytałam "Dziesięciu Murzynków". To chyba jej najlepsze ksiażka.
Próbowałam przeczytam 'Dom na Kanałem" ale niestety ksiazka nie była już tak świetna..
Ogólnie Christie po kilku ksiażkach zrobiła się dla mnie.. przewidywalna.

Midnight
Extra marzyciel
Posty: 564
Rejestracja: 27 paź 2010, 10:06
Imię: Justyna
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Re: Agatha Christie

Post autor: Midnight » 11 kwie 2012, 16:46

Lubię jej książki. Najbardziej podobało mi się "Nemezis", "Godzina zero", "N czy M", "Dziesięciu małych murzynków". Mistrzostwo kryminału, akurat można przeczytać dla relaksu.

pineska
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 123
Rejestracja: 09 kwie 2012, 19:42
Imię: Wiktoria

Re: Agatha Christie

Post autor: pineska » 11 kwie 2012, 18:22

Mistrzyni!
Wcale nie zgodzę się z opinią, że jej książki są przewidywalne - wręcz przeciwnie. Poza tym świetna, wartka akcja i sposób pisania, który przypadł mi do gustu. Czytałam większość jej książek i ciężko jest wybrać tą naj ale "Niemy świadek" jako, że od niej zaczęła się moja przygoda z twórczością tej autorki.

piagizela
Newbie
Posty: 1948
Rejestracja: 11 sie 2011, 0:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sweet home, Alabama

Re: Agatha Christie

Post autor: piagizela » 11 kwie 2012, 19:31

Podchodziłam kilka razy i za każdym razem mnie tak nudziła, że byłam wstanie przebrnąć tylko przez początek.

Luck316
Extra marzyciel
Posty: 709
Rejestracja: 09 gru 2011, 17:15
Imię: Łukasz
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Agatha Christie

Post autor: Luck316 » 12 kwie 2012, 13:19

Nie podważam, że książki Agathy Christie są dobre, ale mnie nie przypadły do gustu. W sumie jakoś wiele z nich nie przeczytałem, a właściwie tylko fragment który pełnił akurat funkcję szkolnej lektury i miałem obowiązek go przeczytać. Ogólnie mówiąc znudził mnie strasznie.

ajwenhou
Newbie
Posty: 5529
Rejestracja: 20 paź 2010, 18:54
Imię: Ania
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gouda

Re: Agatha Christie

Post autor: ajwenhou » 13 kwie 2012, 11:08

dziwne, że jeszcze tu nie trafiłam.
swojego czasu miałam na nią świra, fazę i w ogóle chodziłam z nosem w jej książkach. uwielbiam wszystkie z Poirotem, którego swoja drogą - kocham :D
może po czasie zrobiły się lekko nudne, przez schemat, którego Christie się trzymała, ale i tak je uwielbiałam i za każdym razem mnie zaskakiwały. a mądrość Herculesa to już w ogóle cud malyna :heart:

Zegarmiszcz
Posty: 6
Rejestracja: 07 maja 2012, 12:57

Re: Agatha Christie

Post autor: Zegarmiszcz » 07 maja 2012, 13:33

Kocham, KOCHAM! Szczególnie "Morderstwo w Orient Expressie" i "Kurtyna". A Poirot jest cudowny :serce:

Awatar użytkownika
TypowoNegatywny
Bujający w obłokach
Posty: 406
Rejestracja: 22 kwie 2012, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agatha Christie

Post autor: TypowoNegatywny » 07 maja 2012, 13:37

Czytałem nałogowo...pod koniec podstawówki.

Lunatic
Marzyciel-Gaduła
Posty: 54
Rejestracja: 20 sie 2012, 19:49

Re: Agatha Christie

Post autor: Lunatic » 22 sie 2012, 20:58

Klasyka w klasyce. Czytałam wiele jej kryminałów, większość tytułów wyleciała mi z głowy. Szczególnie zapamiętałam "Dziesięciu Murzynków" i chyba jest to moja ulubiona.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Agatha Christie

Post autor: Pro » 22 sie 2012, 22:03

Ja przeczytałem tylko "Dziesięciu Murzynków" aka "I nie było już nikogo". Bardzo mi się spodobała, ale jakoś nie miałem okazji sprawdzić czegoś więcej od niej. Chyba czas nadrobić zaległości.

Nefertete
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 184
Rejestracja: 09 wrz 2010, 18:47
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Re: Agatha Christie

Post autor: Nefertete » 24 wrz 2012, 14:23

Bardzo lubię jej twórczość. Niektóre książki są nieco przewidywalne, za to inne całkowicie zaskakujące! Przeczytałam kilka pozycji z Poirotem (Tragedia w trzech aktach, Karty na stół, Trzecia lokatorka), które polecam. Poza tym polecam najsławniejsze I nie było już nikogo i świetne opowiadania Parker Pyne na tropie". Na pewno jeszcze nie raz sięgnę po Christie, a kto wie, może powoli, po kolei przeczytam wszystkie dostępne jej książki.

Usunięty 2886

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 2886 » 04 sty 2013, 22:58

Uwielbiam jej styl pisania. Jedną z moich ulubionych książek jest "Śmierć na Nilu".

Ajsza
Bujający w obłokach
Posty: 214
Rejestracja: 12 lip 2013, 10:17
Imię: Ajsza
Płeć: Kobieta

Re: Agatha Christie

Post autor: Ajsza » 12 lip 2013, 14:09

Bardzo lubię, przeczytałam kilka książek, na pewno niedługo sięgnę po kolejne. Bardzo podoba mi się cykl z Poirotem. Najbardziej zapamiętałam najsłynniejsze "I nie było już nikogo" - genialne! Nawet taki stary wyjadasz kryminałów jak ja nie domyślił się kto jest kim.
Podobnie z innymi książkami, każda wciąga niesamowicie i aż chce się więcej. Autorka miała przyjemne pióro i niesamowitą wyobraźnię.
Myślę jednak, że nie można czytać Agathy masowo, bo po jakimś czasie i ten genialny styl się znudzi. Warto zrobić sobie przerwę, poobcować z innymi kryminałami i później na nowo odkrywać wyjąkowy świat Christie.

littledetective
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2014, 15:35
Imię: Oliwia
Płeć: Kobieta

Re: Agatha Christie

Post autor: littledetective » 17 cze 2014, 15:41

KOCHAM A.Christie <3 Moja ulubiona pisarka, i według mnie naprawdę zasługuje na swój przydomek "Królowej Kryminałów". Moje ulubione to: "Morderstwo w Orient Expressie", "Morderstwo Rogera Ackroyd'a" i "Dom Zbrodni" <3

Usunięty 2094

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 2094 » 27 lis 2016, 13:03

Christie stworzyła jedną z ciekawszych postaci, którą konsekwentnie buduje przez większość (jak nie wszystkie?) książki. Obecnie czytam Pięć małych świnek, to pierwsza książka od niej, po którą sięgnęłam. Poirot działa metodycznie, myśli logicznie, nie ocenia przedwcześnie (co jest genialne), docieka (to też super), pyta (i to jak zgrabnie), mało co mu umyka, ale mógłby być nieco przystojniejszy. :hyhy:

Usunięty 5938

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 5938 » 27 lis 2016, 15:48

Ciekawe, że Christie sama uważała, że wykreowany przez nią detektyw - Herkules Poirot miał ,,wyjątkowo paskudny charakter" ( z czym się w zupełności z nią zgadzam) i postanowiła go w końcu uśmiercić w swojej powieści pt. Kurtyna (Curtain) z 1975 roku.
Bardziej wyrozumiała okazała się dla drugiej wykreowanej przez siebie postaci - miss Marple, której pozwoliła dożyć późnej starości ( zupełnie niepotrzebnie zresztą).

Usunięty 2094

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 2094 » 27 lis 2016, 16:00

Czemu ma paskudny charakter?

Usunięty 5938

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 5938 » 27 lis 2016, 16:29

Bo Herkules Poirot to nadęty bufon o rozdętym ego, który ma ,wręcz chorobliwą obsesję, na punkcie porządku i własnego wyglądu.
Do przesady pielęgnuje te swoje gejowskie wąsiki , z których jest tak kretyńsko dumny a które, w połączeniu z jego małym wzrostem i jajowatą głową, czynią z niego postać śmieszną i groteskową.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2016, 16:29 przez Usunięty 5938, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Śniący
Łapacz chmur
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2016, 16:40
Imię: Konrad
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nieciekawe miejsce...

Re: Agatha Christie

Post autor: Śniący » 27 lis 2016, 16:29

Ja akurat nie miałem okazji przeczytać ani jednej książki tej autorki, ponieważ ja nie przepadam za bardzo za angielskimi kryminałami. Najbardziej czytam polskie, amerykańskie i rosyjskie powieści kryminalne, które, uważam są najpopularniejsze.
To, co powinno być najlepsze w kryminałach, to: tajemnicze tropy...trudne śledztwa...doszukiwanie się prawdy w sprawach zbrodni, gdzie tropy prowadzą donikąd.

Usunięty 2094

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 2094 » 27 lis 2016, 19:00

rytygier, hah, dopiero się wgłębiam w jego postać, ale nie przeszkadza mi wizja faceta poprawiającego wąsiki. Choć nie jestem ich fanką, ba!, mam na nie prawdziwą alergię.

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Agatha Christie

Post autor: Leah P » 27 lis 2016, 19:26

Brytyjskie ksiazki sa bardzo specyficzne. Podobnie jak Sniacy, nie przepadam za kryminalami brytyjskimi, ale przeczytalam kilka ksiazek Christie - niektore sa slabsze, niektore lepsze, ale szalu jak dla mnie nie ma. Takie sobie czytadelka. Ciezko jednak wymagac tego, by wszystkie byly rownie dobre, kiedy ilosc tytulow jest tak ogromna, moze ja nie trafilam na te wlasciwe.

Usunięty 5938

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 5938 » 28 lis 2016, 9:49

No tak : ilość rzadko idzie w parze z jakością i nie jest to problem wyłącznie Agaty Christie.
Mnie również specyfika klasycznej, angielskiej literatury kryminalnej nie bardzo pasuje.
Swego czasu panowała moda na brytyjskie powieści kryminalne spod znaku A. Christie, P.D. James, Colina Dextera i innych.
Mnie najbardziej podobała się postać inspektora Morsa( wykreowana przez Dextera) - facet ma łeb nie od parady, lubi sobie golnąć i ma upodobanie do świńskich książek i filmików.

Awatar użytkownika
Śniący
Łapacz chmur
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2016, 16:40
Imię: Konrad
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nieciekawe miejsce...

Re: Agatha Christie

Post autor: Śniący » 28 lis 2016, 10:22

No nie można powiedzieć, brytyjskie, angielskie kryminały były bardzo popularne, ale obecnie już nie tak bardzo.
Są np. kraje w Europie i na świecie, gdzie kryminały, jako literatura nie są prawie wcale popularne a przeważają inne gatunki literatury.
Akurat w USA, również w Kanadzie najpopularniejsze i najbardziej czytane są thrillery psychologiczne, horrory za sprawą Stephena Kinga.
W młodości lubiłem się zaczytywać w horrorach, nie tylko Stephena Kinga, ale i innych autorów tego gatunku.
Teraz wolę czytać thrillery i kryminały, a horrory oglądam w telewizji.

Usunięty 5938

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 5938 » 28 lis 2016, 11:51

Z tego co wiem, to obecnie modne są kryminały skandynawskie. W bibliotekach i księgarniach jest prawdziwy wysyp książek napisanych przez skandynawskich autorów/autorek powieści kryminalnych.
Charakteryzują się one mrocznym klimatem i makabrycznymi zbrodniami ; często występują w nich motywy rodem z horroru i thrillera psychologicznego: Camilla Läckberg, Stieg Larsson,Henning Mankell, Johan Theorin, Karin Fossum, Stefán Máni, Jo Nesbo, Yrsa Sigurdardóttir.

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Agatha Christie

Post autor: Leah P » 29 lis 2016, 1:05

Ja bardzo przezywalam czytanie ksiazek Stiega Larssona. Nadal uwazam, ze to jedne z najlepszych ksiazek jakie przeczytalam, mimo ze przez pierwsza czesc nie moglam dlugi czas przebrnac. Cala ta papierkowa robota glownego bohatera mnie przerastala :rotfl: Ale jak juz przebrnelam przez te 1/3, ktora byla ciezka, to szlo tak szybko!

Usunięty 5938

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 5938 » 30 lis 2016, 9:25

Bardzo wszystkim polecam ,,Piaskuna " Larsa Keplera i wszystkie książki Johana Theorina ( np. ,,Nocna Zamieć", ,,Smuga krwi" , ,, Zmierzch" czy ,,Święty psychol"). Powieści te nie powielają utartych schematów klasycznej literatury kryminalnej , za to doskonale łączą motyw zbrodni z atmosferą irracjonalnego lęku i grozy oraz umiejętnie dozują napięcie. Nie sposób się od nich oderwać.

Usunięty 6091

Re: Agatha Christie

Post autor: Usunięty 6091 » 23 sty 2017, 19:30

Słyszałam tyle o autorce a nie przeczytałam ani jednej jej książki!
Trzeba nadrobić.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości