Wiedźmin

Świat książek, zarówno tych papierowych, jak i e-booków. Potrafisz pożreć książkę w jedną noc? Podziel się ulubionymi tytułami z Marzycielami! Tylko nie spojleruj, bo ban!
Awatar użytkownika
BitPire
Posty: 19
Rejestracja: 31 sie 2010, 16:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ostrołęka/Rzeszów

Wiedźmin

Post autor: BitPire » 31 sie 2010, 18:40

Siedmioksiąg fantasy. Rozległy świat przedstawiony, dylematy moralne, polityka, magia, krew, elementy powieści psychologicznej, romans, dramat, cała gama stworzeń i ras, dziarski humor bez ogródek no i Geralt :D Tak po krótce można opisać powieść, która zdobywa nagrody na festiwalach powieści fantasy.

Fani białego wilka łączcie się! Dyskusję czas rozpocząć! xD

Q
Spełniacz Marzeń
Posty: 1887
Rejestracja: 11 gru 2009, 13:50
Płeć: Kobieta

Post autor: Q » 31 sie 2010, 18:45

A tam, Geralt. Mnie zawsze Jaskier rozbraja :serce:

Saga o Wiedźminie była pierwszą poważną literaturą fantasy, za którą się zabrałem - pierwszy raz na początku gimnazjum, by potem wracać do całości kilkakrotnie. No, po prostu klasyka gatunku.

Awatar użytkownika
BitPire
Posty: 19
Rejestracja: 31 sie 2010, 16:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ostrołęka/Rzeszów

Post autor: BitPire » 31 sie 2010, 18:49

No Jaskier mimo, że babiarz i papla to nadzwyczaj dobrze znał Geralta i czasem trafne uwagi miał co do swojego białowłosego przyjaciela. Czasem był irytujący, ale na swój sposób sympatyczny.

ARmy
Bujający w obłokach
Posty: 208
Rejestracja: 11 sie 2010, 17:05
Imię: Adam
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ziemia... ponoć

Post autor: ARmy » 31 sie 2010, 18:52

W Wiedźminie, w przeciwieństwie do Władcy Pierścieni, nie irytują mnie długie dialogi. Uwielbiam tą sagę za ostry język, psychologiczny realizm i piekielnie dobre dialogi. Krasnoludy biją na ryj wszystkie postaci a kiedy tak oglądam serial zastanawiam się, czy scenarzysta czytał Wiedźmina czy jakieś opowiadanko klasy Z...

Awatar użytkownika
lunalori
Marzyciel-Gaduła
Posty: 57
Rejestracja: 09 wrz 2010, 22:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Świata Wyobraźni

Post autor: lunalori » 10 wrz 2010, 23:03

Magia , eliksiry... i bohaterka, którą lubię (nie mówiąc o słabości do Geralta) Ciri.
Ogólnie podoba mi się "nastrój" panujący w książce. A Krasnoludy przebijaja wszystko ponad wszystko. I dialogi ekstra.

Pozdrawiam.

Mentos
Początkujący marzyciel
Posty: 33
Rejestracja: 10 wrz 2010, 17:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: Mentos » 11 wrz 2010, 10:29

Dopiero niedawno udało mi się dorwać sage o słynnym wiedźminie... i już po paru pierwszych rozdziałach doszedłem do wniosku że lepszej książki nie mogłem dostać :) Wszystko mi się tu podoba - humor, akcja, bohaterowie, wątki, nawet opisy przyrody których autor nam nie poskąpił są interesujące :)
Jaskier&krasnoludy - moi faworyci :)

Yen
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 123
Rejestracja: 13 paź 2010, 21:39
Imię: Paulina
Lokalizacja: północ Wielkopolski

Post autor: Yen » 15 paź 2010, 13:47

Jak widze, im więcej alkoholu, kobiet i niewybrednych dowcipów, tym większą sympatię postać zyskuje xd.
Ja mam problem z wybieraniem ulubionej postaci, cała sagę czytam 5 czy 6 razy i kocham po prostu wszystkich. Spróbujmy. Yennefer, Ciri, Cahir, Regis. Och, Jaskra nie moze braknąc xd.

Awatar użytkownika
Eskel
Początkujący marzyciel
Posty: 27
Rejestracja: 24 paź 2010, 13:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Piła

Post autor: Eskel » 24 paź 2010, 17:52

To po prostu niesamowita książka. Chwilami wręcz szokuje swoim realizmem.
Postaci są wyraziste i chyba każdy z nas może się utożsamić z którąś z nich :)
Dialogi, jak wspomnieli moi przedmówcy są rozwalające :D
Oczywiście powiedzonka Jaskra rówież...szczególnie 2 wbiły mi się w pamięć (nie pamiętam słowo w słowo, przytocze ogólny sens):
1. Zawsze lubiłem geografię, gdyż atlas geograficzny był wystarczająco duży, by ukryć za nim antałek z winem.
2. Jedynym sposobem, by dowiedzieć się, czy Geralt ma jakąś kobietę, jest wejście w odpowiednim momencie do jego pokoju przez okno.
:D

T85
Spełniacz Marzeń
Posty: 1009
Rejestracja: 21 lut 2011, 19:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: z Szczecina

Post autor: T85 » 02 mar 2011, 9:32

Oj jakoś ta książka do mnie nie przemówiła i nie mogę się do niej przekonać mimo że parę razy próbowałem i nie udało się to. Sam nie wiem czemu tak jest właśnie z twórczością Sapkowskiego u mnie

Eranor
Sponsor
Posty: 395
Rejestracja: 13 maja 2011, 23:34

Post autor: Eranor » 14 maja 2011, 15:13

Tjaa... film nawet ciekawy był...
Ale styl Sapkowskiego... podobnie jak innych polskich autorów do mnie nie przemawia (chociaż u niego jest to trochę inaczej).

InfernalTear
Sponsor
Posty: 980
Rejestracja: 13 maja 2011, 11:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź

Post autor: InfernalTear » 14 maja 2011, 15:23

Póki co przeczytałam tylko dwie części, ale bardzo mi się podobały. Kiedyś na pewno przeczytam reszte.

Film moim zdaniem był bardzo kiepski.

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Post autor: sepän poika » 18 maja 2011, 18:26

Niewątpliwie Saga o Wiedźminie jest bardzo interesującą kompilacją wielu innych opowiadań i mitów, konceptów fantasy, oplecionych bardzo sprawnym językiem i karczemnym humorem. Czyta się to bardzo dobrze, ale daleko mi do bycia oddanym fanem, co świata poza Wiedźminem nie widzi.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Wiedźmin

Post autor: powidlo » 12 kwie 2012, 0:11

W sumie nie dowiedziałam się nigdy, czy ta seria ostatnie życzenie, miecz przeznaczenia, etc. się w to wlicza. W każdym razie ja przeczytałam te dwie i bardzo mi się podobały. Trochę raczkuję w tej dziedzinie, ale mam nadzieję, że uda mi się dołapać coś więcej Sapkowskiego. Zresztą rodzice mi polecali bardzo swego czasu.
a, i właśnie
Q pisze:A tam, Geralt. Mnie zawsze Jaskier rozbraja :serce:
dokładnie :serce:

Yen
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 123
Rejestracja: 13 paź 2010, 21:39
Imię: Paulina
Lokalizacja: północ Wielkopolski

Re:

Post autor: Yen » 29 sie 2012, 0:07

sepän poika pisze:Niewątpliwie Saga o Wiedźminie jest bardzo interesującą kompilacją wielu innych opowiadań i mitów, konceptów fantasy, oplecionych bardzo sprawnym językiem i karczemnym humorem. Czyta się to bardzo dobrze, ale daleko mi do bycia oddanym fanem, co świata poza Wiedźminem nie widzi.
a dla mnie w zupełności to wystarczyło, by zostać wierną fanką wiedźmina.
Przeczytałam kilkakrotnie całą sagę, uwielbiam w niej chyba wszystko.

Offline
Extra marzyciel
Posty: 754
Rejestracja: 23 cze 2012, 15:32
Imię: Dominika
Płeć: Kobieta

Re: Wiedźmin

Post autor: Offline » 21 sty 2013, 20:19

Zabierałam się za to chyba miliony razy, ale nigdy z pozytywnym efektem. Ale jak tak czytam te wasze opinie, to znów mam chętkę. Tylko nie wiem, kiedy ja te wszystkie książki z dłuugiej listy "Do przeczytania" przeczytam. :P

Amie
Extra marzyciel
Posty: 632
Rejestracja: 14 sty 2013, 18:00
Imię: Sancho
Płeć: Kobieta

Re: Wiedźmin

Post autor: Amie » 21 sty 2013, 20:30

Świetna saga. Pierwszą książką Sapkowskiego, którą przeczytałam, było "Narrenturm". Niesłychanie mnie nudziła i zraziłam się do tego autora, ale sięgnęłam po Wiedźmina i wszelkie uprzedzenia zniknęły.

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Wiedźmin

Post autor: sepän poika » 26 sty 2013, 20:15

Amie pisze: Pierwszą książką Sapkowskiego, którą przeczytałam, było "Narrenturm". Niesłychanie mnie nudziła i zraziłam się do tego autora, ale sięgnęłam po Wiedźmina i wszelkie uprzedzenia zniknęły.
To w sumie dziwne, bo jest generalnie uznane za ponadczasową prawdę, że Trylogia Husycka jest dużo lepsza i dojrzalsza niż Wiedźmin.

Amie
Extra marzyciel
Posty: 632
Rejestracja: 14 sty 2013, 18:00
Imię: Sancho
Płeć: Kobieta

Re: Wiedźmin

Post autor: Amie » 26 sty 2013, 20:17

sepän poika pisze:To w sumie dziwne, bo jest generalnie uznane za ponadczasową prawdę, że Trylogia Husycka jest dużo lepsza i dojrzalsza niż Wiedźmin.
Może to dlatego, że czytałam ją na konkurs.

Ajsza
Bujający w obłokach
Posty: 214
Rejestracja: 12 lip 2013, 10:17
Imię: Ajsza
Płeć: Kobieta

Re: Wiedźmin

Post autor: Ajsza » 12 lip 2013, 11:45

Osobiście nie czytałam sagi, a jedynie niektóre opowiadania Sapkowskiego. Za to mój brat jest ogromnym fanem Wiedźmina i przeczytał wszystko co najmniej dwa razy. Książki leżą w jego pokoju i kuszą mnie niesamowicie, ale póki co wolę coś bliżej moich ulubionych gatunków.
Książka na pewno ponadczasowa, a dla fanów gatunku - obowiązkowa!

Saya
Newbie
Posty: 5897
Rejestracja: 10 mar 2009, 21:20
Płeć: Mężczyzna

Re: Wiedźmin

Post autor: Saya » 16 lip 2013, 23:36

Jakośmnie nei zachwycily,może dlatego że najpierw wsiąknąłem w klimat grajac w gry. A książki polykałem w jeden dzień bedąc w pracy. Nie są szczytam dla mnie, ale byłę całkiem ok, nie to co Włądca PIerścieni ale poziom jakis ma

Kyuji
Marzyciel-Gaduła
Posty: 84
Rejestracja: 31 sie 2010, 17:01
Imię: Jednorożec
Płeć: Mężczyzna

Re: Wiedźmin

Post autor: Kyuji » 20 mar 2014, 19:27

Nie przeczytałem za dużo książek Fantasy, ale Sapkowski naprawdę mnie urzekł tą sagą. Tzn. jeszcze nie urzekł, bo nadal mam jeszcze dwa tomy do przeczytania, ale wow... Zastanawiałem się jak autor sprawił, że czarodziejki wydają się tak dziwnie pociągające, no i udało mu się wytworzyć pewną sympatie w czytelniku do Krasnali. Krasnale wymiatają!

Podobno pisarze dzielą się na 2 główne grupy. Mistrzowie tworzenia historii, i mistrzowie tworzenia postaci. Sapkowski wydaje się być tym drugim, bo na pytanie "Kto jest Twoją ulubioną postacią?" nie ma jasnej odpowiedzi. Polecam nie zniechęcać się początkiem i doczytać do końca 2 tomy. : )

Usunięty 2094

Re: Wiedźmin

Post autor: Usunięty 2094 » 27 lis 2016, 13:15

Przeczytałam trzy pierwsze części. Szukam natchnienia, by kontynuować czwartą część, po którą się wzięłam. Lubię Jaskiera, Ciri i Triss. Co się tyczy Geralta, nie poświęcam mu w myślach zbyt wiele uwagi, ale lubię też postać wampira (Regis :D). Fajne są w tej sadze opisy mitycznych stworzeń, gorzej, gdy nadchodzą opisy batalistyczne.

Gully Foyle

Re: Wiedźmin

Post autor: Gully Foyle » 27 lis 2016, 20:06

Dafne pisze:Przeczytałam trzy pierwsze części. Szukam natchnienia, by kontynuować czwartą część, po którą się wzięłam. Lubię Jaskiera, Ciri i Triss. Co się tyczy Geralta, nie poświęcam mu w myślach zbyt wiele uwagi, ale lubię też postać wampira (Regis :D). Fajne są w tej sadze opisy mitycznych stworzeń, gorzej, gdy nadchodzą opisy batalistyczne.
Odmienia się Jaskra droga Dafne. Na pewno znajdziesz natchnienie i przeczytasz dalsze tomy.

Ja sięgnąłem po Wiedźmina za namową brata i kolegi. Szukałem też czegoś nowego, co mnie zainteresuje ale nie miałem wyrobionego jakiegoś poglądu na sagę. A czytanie pierwszego tomu zbiegło się u mnie z rozpoczęciem gry, którą śmiało polecam fanom dobrych RPG.
Co mnie w tym wszystkim zachwyciło? Chyba ten świat, postacie i emocje jakie im towarzyszyły. Można je wręcz poczuć czytając przygody nie tylko Geralta. Tak jakby Sapkowski miał jakiś dar do wniknięcia w ten czas i oglądania wszystkiego na własne oczy. A z postaci to Ciri przypadła mi bardzo do gustu. Wręcz okropecznie. Lubię o niej czytać, jakaś moc bije z tej osóbki.

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Wiedźmin

Post autor: Leah P » 27 lis 2016, 20:10

Przeczytalam kiedys jedna ksiazke z tej serii, bo nie wypada nie znac i wynudzilam sie tak, ze ledwo udalo mi sie dobrnac do konca. Dlugo przed tym nie widzialam ksiazki tak nudnej i z tak irytujaca narracja.

Awatar użytkownika
TypowoNegatywny
Bujający w obłokach
Posty: 406
Rejestracja: 22 kwie 2012, 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wiedźmin

Post autor: TypowoNegatywny » 27 gru 2016, 21:42

Cykl co do którego mam mieszane odczucia. Pierwsze trzy tomy czytało mi się bardzo dobrze, zgrzyty zaczęły się w Wieży jaskółki, a już Pani jeziora była dla mnie drobnym nieporozumieniem i zniszczeniem tego, co Sapek wypracował sobie wcześniejszymi tomami, czy bardzo dobrymi dwoma zbiorami opowiadań.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości