Dyskryminacja w ramach równości

Poważne i kontrowersyjne tematy nam nie straszne. Od aborcji po płaską ziemię, od problemów wydumanych po rzeczywiście istotne. Nie czekaj.
Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: aspołeczne.kurczę » 19 lis 2016, 16:41

adelia pisze: A kobiety nie czerpią korzyści z samego faktu bycia kobietą? :oczami:
Czerpią, ale w zupełnie innym obszarze. Dyskryminacja zawsze jest zła, bez względu na płeć osoby dyskryminowanej. Złe jest faworyzowanie pracownika bo jest kobietą/mężczyzną tak jak złe jest wymaganie ustąpienia miejsca w autobusie bo jest się kobietą/mężczyzną.
adelia pisze: Bo skoro walczy się o to, żeby nie dyskryminować kobiet, to czemu w tym dyskryminuje się mężczyzn? ;)
W jaki sposób walka o brak dyskryminacji kobiet dyskryminuje mężczyzn? Nie rozumiem.
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Usunięty 5938

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: Usunięty 5938 » 19 lis 2016, 17:06

Od 1 października 2017 ma obowiązywać nowy niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Coś jednak z tym równouprawnieniem płci jest u nas nie bardzo. Dla czego niby kobiety mają być faworyzowane przez prawo obowiązujące w tym kraju?

adelia
Newbie
Posty: 2853
Rejestracja: 19 cze 2012, 19:10
Płeć: Kobieta

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: adelia » 19 lis 2016, 17:17

Faworyzowanie jednej płci jest jednocześnie dyskryminowaniem drugiej. Dużo i od dawna mówi się np. o typowo kobiecych chorobach i na ich profilaktykę, na te typowo męskie dopiero niedawno zwrócono uwagę, że ważne jest nagłośnienie konieczności regularnych badań i tym podobne. Już nie mówiąc o tym, ile pieniędzy w tym idzie na te reklamy o nowotworach piersi, raka szyjki macicy, a rak prostaty?
rytygier pisze:Od 1 października 2017 ma obowiązywać nowy niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Właśnie. A mężczyźni pracują ciężej, wykonują bardziej fizyczne pracy, częściej biorą nadgodziny i częściej pracują w trudnych czy szkodzących warunkach. Dodatkowo to przed sądami faceci częściej się skarżą na dyskryminację w miejscu pracy, m.in. przez to, że pracodawcy nie zgadzają się na urlopy rodzicielskie lub urlopy dla nich z powodu choroby dziecka.

Walcząc o równość dla kobiet, zapomina się, że tych nierówności się nie wyrówna, dbając tylko o jedną stronę.

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: Leah P » 19 lis 2016, 17:35

Istnieje wiele organizacji zajmujacych sie problemem meskiego zdrowia i profilaktyki. Chociazby organizacja Movember - chyba kazdy widzial kampanie z wasami i broda, ktore odbywaja sie co roku. Widzialam w telewizji tez calkiem sporo reklam na temat zaburzen zwiazanych z prostata, ktore przy okazji informowaly o dostepnych badaniach profilaktycznych.
Od 1 października 2017 ma obowiązywać nowy niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Coś jednak z tym równouprawnieniem płci jest u nas nie bardzo. Dla czego niby kobiety mają być faworyzowane przez prawo obowiązujące w tym kraju?
Tez wydaje mi sie to bezsensowne. Wiek emerytalny powinien byc taki sam. ALBO podyktowany rodzajem wykonywanej pracy i przez jak dlugo wykonywalo sie dany zawod.

Urlopy rodzicielskie wedlug mnie w UK sa znacznie lepsze niz w Polsce. Urlop przed i po urodzeniu dziecka mozna podzielic miedzy rodzicow dowolnie, pod warunkiem, ze zglosi sie w pracy ostateczna wersje do trzech miesiecy przed rozwiazaniem. Jesli sie nic nie zglosi to urop pelny przysluguje matce, a ojcu/partnerowi 3 tygodnie. Przy adopcji tuz po urodzeniu dziecka trzeba wybrac rodzica z pelnym urlopem. Uwazam, ze jest to dobre rozwiazanie.

A urlopy na dziecko, ciezkie warunki pracy to cos do pracodawcow. Istnieja prawa, ktore reguluja te kwestie, ale jak zwykle - pracodawca pracodawcy nierowny. Ze wszystkim mozna miec problem, jesli trafi sie na jakiegos glaba zamiast normalnego szefa. Mezczyzni w mojej rodzinie nigdy nie mieli problemu z takim urlopem.

Awatar użytkownika
Śniący
Łapacz chmur
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2016, 16:40
Imię: Konrad
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nieciekawe miejsce...

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: Śniący » 19 lis 2016, 17:52

Dla mnie akurat jest niesprawiedliwe trochę, gdy niektórzy coś dostają w spadkach, w rodzinach, a nie włożyli w to żadnej pracy, żadnego zaangażowania, i co gorsze, wcale na to nie zasłużyli.

W różnych programach dokumentalnych, w telewizji widzi się, jakie patologie i chore sytuacje panują w rodzinach, gdzie każdy tam chce położyć łapę na jakimś majątku, mimo że nie zasłużył, nie zapracował na to. Potem dzieją się oszustwa, kombinacje, żeby zagarnąć majątki, własności, robiąc komuś w rodzinach najbliższych najgorsze świństwa.

Niestety, ale dla zysku, dla pieniędzy, niektórzy posuwają się do najgorszych podłości, byle by kogoś zniszczyć, a samemu coś zyskać.
I takie rzeczy w rodzinach dzieją się nie od dziś. Są tacy, którzy dla własnych korzyści są gotowi sprzedać ojca i matkę i ludzie robią to, bez skrupułów.
Takie osoby uważają, że coś im się należy, nawet gdy nie zapracowali na coś, nie włożyli nic w swoje starania i to jest podła niesprawiedliwość.
Złodziejstwo, oszukiwanie ludzi mają być ważniejsze od moralności, uczciwości i przyzwoitości.

I tutaj nie ma równości, bo wielu ludzi nie dostaje nic od nikogo, mimo że mogą zasługiwać. Mi ojciec i matka nie zapewnili niczego, nie dostałem od nich nic, a nawet nie dostaję od nich skromnego prezentu na urodziny, i to od młodych lat. Ja nie pamiętam, żeby oni mi dali jakikolwiek prezent na moje urodziny, czy imieniny. Nawet o tym nie pamiętają.
To są ludzie, którzy nie dbali o przyszłość, o lepsze warunki życia i woleli cos zmarnować, przetracić, jak zapewnić przyszłość.
Byłem w młodym wieku, czułem się zagubiony, niepotrzebny i nawet dalsza rodzina tym się nie przejmowała.
Ja nie miałem nigdy łatwego życia, żadnej równości i nic dziwnego, że czułem się niepotrzebny, skoro tak było.
Nikt nie patrzył na to, że ja na coś zasługuje, że jestem coś wart. I ja nie pojmuje ludzi, którzy dostają coś za darmo w rodzinach, a nawet nie mają za to wdzięczności dla kogoś, kto coś im w spadku przekazał.
Bo dać coś komuś jest łatwo, być życzliwym dla kogoś, tylko czy będzie ta wdzięczność, poczucie sprawiedliwości?

Usunięty 2094

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: Usunięty 2094 » 19 lis 2016, 18:05

rytygier, wiesz... to było dość oczywiste, że nasz rząd będzie dla Polek łaskawszy. Ale czy na pewno? To oznacza, że Polki mniej zaoszczędzą z tytułu emerytur, że będą biedniejsze niż Polacy. A jednocześnie, przed kobietami ważniejsze wyzwania - np. ciąża i wychowywanie dziecka, co odbiera jej kilka lat pracy. Zapewne pod tym względem myślano.

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: aspołeczne.kurczę » 19 lis 2016, 23:51

adelia pisze:Faworyzowanie jednej płci jest jednocześnie dyskryminowaniem drugiej.
Zgadzam się. Dlatego jestem dozgonną przeciwniczką faworyzowania jakiejkolwiek płci! Niech żyje równouprawnienie!!!
adelia pisze: Właśnie. A mężczyźni pracują ciężej, wykonują bardziej fizyczne pracy, częściej biorą nadgodziny i częściej pracują w trudnych czy szkodzących warunkach. Dodatkowo to przed sądami faceci częściej się skarżą na dyskryminację w miejscu pracy, m.in. przez to, że pracodawcy nie zgadzają się na urlopy rodzicielskie lub urlopy dla nich z powodu choroby dziecka.

Walcząc o równość dla kobiet, zapomina się, że tych nierówności się nie wyrówna, dbając tylko o jedną stronę.
Tylko że przykłady które przytaczasz nie mają nic wspólnego z równością kobiet i mężczyzn. To są przykłady na nierówność. Wiek emerytalny nie powinien być uzależniony od płci, tylko od stażu i charakteru pracy, ew. indywidualnych predyspozycji. Szybszą emeryturę dla kobiet postulują partie konserwatywne - antyfeministyczne.
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Usunięty 5938

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: Usunięty 5938 » 20 lis 2016, 8:24

Co do zróżnicowania wieku emerytalnego to zwróćmy uwagę na jeszcze jeden ciekawy aspekt całej sprawy :
Jeśli kobiety w Polsce będą przechodziły na emeryturę pięć lat wcześniej niż mężczyźni na, to, biorąc pod uwagę fakt, że mężczyźni żyją krócej – to mężczyźni będą wypracowywać pieniądze na długoletnie wypłacanie emerytur kobietom, sami za w niewielkim stopniu będą z nich korzystać.


Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów dyskryminacji w ramach (formalnej) równości jest fakt, że sądy rodzinne dyskryminują mężczyzn w razie rozwodu, z reguły przyznając dziecko matce (dzieje się tak w 97 procentach przypadków). Zupełnie ignoruje się przy tym wyniki badań które wykazały, że dzieci wychowywane przez samotnych ojców są bardziej samodzielne, mają lepsze kontakty z rówieśnikami i lepsze wyniki w nauce, w porównaniu do dzieci wychowywanych przez samotne matki. Fakt ten powinien być uwzględniany przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu opieki nad dzieckiem matce lub ojcu – ale, niestety, uwzględniany nie jest.

Karol Kurczuk
Posty: 11
Rejestracja: 08 lis 2014, 12:46
Płeć: Mężczyzna

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: Karol Kurczuk » 20 lis 2016, 10:18

Moim zdaniem powinna być równość wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: Leah P » 20 lis 2016, 21:49

Śniący pisze:Dla mnie akurat jest niesprawiedliwe trochę, gdy niektórzy coś dostają w spadkach, w rodzinach, a nie włożyli w to żadnej pracy, żadnego zaangażowania, i co gorsze, wcale na to nie zasłużyli.
Wiec co wedlug Ciebie powinno sie dziac z dobrami po smierci czlowieka?

Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
Posty: 553
Rejestracja: 07 gru 2010, 20:20

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: cayman » 21 lis 2016, 15:30

do tego tematu pasuje jak pes do budy ostatnia akcja sądu który chce zabrac dziecko osobie na wózku inwalidzkim..nie wiem jak to tłumaczyc..ćpaniem czy pijaństwem ..bo tylko w takich glacach moga się rodzic tak posrane pomysły..sorry za język ale i sprawa jest śmierdzaca..

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Dyskryminacja w ramach równości

Post autor: Patorek » 21 lis 2016, 16:23

Mnie do łez doprowadzają dyskusję na temat rozbieżności w latach co do emerytur danej płci w kontekście młodszych osób. Jakich emerytur? :rotfl:

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości