Wszystkich Świętych czy Halloween?

Poważne i kontrowersyjne tematy nam nie straszne. Od aborcji po płaską ziemię, od problemów wydumanych po rzeczywiście istotne. Nie czekaj.

Wszystkich Świętych czy Halloween?

Wszystkich Świętych
25
69%
Halloween
11
31%
 
Liczba głosów: 36

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Pro » 31 paź 2013, 20:36

Pro pisze:W moich okolicach nikt nie świętuje Halloween.
Zaledwie rok temu tego nie widziałem. A dziś? Minąłem na meiście przynajmniej kilkanaście osób przebranych między innymi za ducha, zombie, Dartha Vadera, PSA. W tesco wszędzie dynie, na basenie dynie. Mam nadzieję, że nie przybierze to takiej formy jak w stanach(trick or treat).

Jeśli chodzi o pierwszy listopada, to w tym roku mam trochę inne podejście, bo niedawno zmarła moja prababcia i nadal czuję jakby to do mnie nie dotarło, nie potrafię sobie jakoś tego uświadomić, pomimo że wiem, że to prawda. Wiem, to trochę dziwne. W każdym razie trochę boję się iść na jej grób. Poza tym zostałem zaproszony przez koleżankę na wieczorny spacer na cmentarz. Z początku wydawało mi się to dość dziwne, ale na pewno będzie to dość ciekawie wyglądało. Nie wiem czy takie stwierdzenie pasuje do sytuacji, ale może być fajnie.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 31 paź 2013, 20:41

Pro pisze:Wiem, to trochę dziwne.
Ani trochę.
Pro pisze:W każdym razie trochę boję się iść na jej grób. Poza tym zostałem zaproszony przez koleżankę na wieczorny spacer na cmentarz. Z początku wydawało mi się to dość dziwne, ale na pewno będzie to dość ciekawie wyglądało. Nie wiem czy takie stwierdzenie pasuje do sytuacji, ale może być fajnie.
Ja żałuję, że co noc cmentarze tak nie migoczą. Nie, tylko 2 dni w roku.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Pro » 31 paź 2013, 20:47

Ruta pisze:Ani trochę.
Dla mnie bardzo, bo nigdy się jeszcze tak nie czułem.
Ruta pisze:Ja żałuję, że co noc cmentarze tak nie migoczą. Nie, tylko 2 dni w roku.
Powiedziała mi, że będzie romantycznie i to mnie trochę zbiło z tropu :P

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 31 paź 2013, 20:52

Pro pisze:Dla mnie bardzo, bo nigdy się jeszcze tak nie czułem.
Ze śmiercią trzeba się oswoić.
U mnie minął ponad rok, a ja nadal mam wrażenie jakby ojciec gdzieś po prostu wyjechał.
Pro pisze:Powiedziała mi, że będzie romantycznie i to mnie trochę zbiło z tropu
No tak, a pod ziemią 100 trupów xD

Usunięty 2094

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Usunięty 2094 » 31 paź 2013, 21:20

Dzisiaj zapukały dzieciaczki do nas, ale nie mieliśmy cukierków. Aż zapragnęłam pobawić się z nimi xD.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Patorek » 31 paź 2013, 21:31

Obrazek
Ostatnio zmieniony 31 paź 2013, 21:36 przez Ruta, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodaj coś więcej od siebie. Ja rozumiem, że obrazki zastępują czasem tysiąc słów... ale to forum dyskusyjne, a nie blog z fajnymi obrazkami z internetu.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Pro » 31 paź 2013, 21:34

Ruta pisze:No tak, a pod ziemią 100 trupów
No właśnie dlatego czuję lekki dyskomfort na myśl o tym romantyzmie, ale już się zgodziłem, więc idę.
Ruta pisze:Ze śmiercią trzeba się oswoić.U mnie minął ponad rok, a ja nadal mam wrażenie jakby ojciec gdzieś po prostu wyjechał.
Wydaje mi się, że w Twojej sytuacji to jednak bardziej logiczne. Co innego stracić rodzica, a co innego babcię, która była bardzo stara i chora i stan jej świadomości był marny. Wiedziałem, że to już czas na nią(w końcu 91 lat to i tak bardzo dużo) i wydawało mi się, że łatwiej będzie mi się z tym pogodzić. Szczerze mówiąc miewałem takie myśli, że lepiej dla niej będzie, gdy umrze, a teraz gdy sobie przypominam te przemyślenia, bardzo źle się z tym czuję.

Nawet teraz, pisząc o tym wydaje mi się, że to absurd. Ludzie z zakładu pogrzebowego włożyli ją do grobu, postaliśmy chwilę i ludzie zaczęli rozmawiać o obiedzie, a potem sobie poszliśmy do restauracji i ją tam zostawiliśmy. Absurd.

Kończę offtop, bo chyba za bardzo odbiłem od tematu ;)

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 31 paź 2013, 21:39

Pro, to może jutro będziesz miał chwilę by bardziej się z tym oswoić. Chociaż jak ja patrzę na nazwisko na grobie, to czuję się tak jakbym patrzyła na film po chińsku. Czasem ma się takie wrażenie nierzeczywistości. Może Tobie widok grobu pozwoli jakoś... ogarnąć sprawę.

piagizela
Newbie
Posty: 1948
Rejestracja: 11 sie 2011, 0:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sweet home, Alabama

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: piagizela » 03 lis 2013, 12:40

W tym roku Wszystkich Świętych spędzałam w Austrii, byłam na mszy w katedrze i słuchałam kazania i jestem zachwycona. Zachwycona tym, że tam naprawdę chodzi o świętych, naprawdę było ładnie, a nie groby, zmarli i smutek, bo od tego są Zaduszki (btw, Dafne, to jest Dzień Zaduszny, a nie Zadusznych).

I takie prawdziwe święto podoba mi się ogromnie, a nie pomieszane koncepcje. A i wtedy nie pasuje do zestawienia z Halloween.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Pro » 03 lis 2013, 12:54

piagizela, myślę, że może to wynikać z tego, że w Polsce jednak nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby iść na cmentarz drugiego listopada, a pierwszego jest dzień ustawowo wolny, więc wtedy wszyscy to załatwiają. I po prostu z upływem lat granica między tymi dwoma dniami się zatarła, zwłaszcza, że są to dwa kolejne dni. No i z tego co wiem od mojej babci, w Polskim kościele pierwszego listopada też odbywają się msze, w których chodzi o świętych.

piagizela
Newbie
Posty: 1948
Rejestracja: 11 sie 2011, 0:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sweet home, Alabama

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: piagizela » 03 lis 2013, 13:02

Pro, ja i powód tego pomieszania rozumiem, i cel, ale nie podoba mi się to, że jednak większy nacisk jest położony na zmarłych - a o świętych się praktycznie zapomina.
A Austriacy też mają wolne tylko 1.

Mówię tylko o tym, że się da i że mi się to bardzo podoba.

Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie
Posty: 3245
Rejestracja: 28 maja 2011, 11:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: bułgarskie centrum chujozy

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Iluminacja » 04 lis 2013, 18:43

Ruta pisze:Ja żałuję, że co noc cmentarze tak nie migoczą. Nie, tylko 2 dni w roku.
Nie każdego stać, by często kupować dziesiątki zniczy na grób :rotfl:

Thor
Extra marzyciel
Posty: 675
Rejestracja: 18 gru 2012, 14:34
Imię: Jarek
Płeć: Mężczyzna

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Thor » 04 lis 2013, 18:53

Oba przerobione pogańskie święta jakby nie było, chociaż miło powspominać nieżyjących bliskich :zawstydzony:

larracroft
Posty: 3
Rejestracja: 09 maja 2015, 7:36
Imię: Lara
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: larracroft » 09 maja 2015, 22:55

Moje dzieci mają o to pretensje ale jestem za Wszystkich Świetych. Nie obchodzę zadnego dur...Haloween/ Ten jeden dzien w roku można uszanować zmarlych bliskich

Wędrujący wiatr
Marzyciel-Gaduła
Posty: 63
Rejestracja: 10 sie 2014, 20:25
Imię: Ada
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Wędrujący wiatr » 10 maja 2015, 17:21

Jestem za Halloween. Święto Zmarłych w jednym obrazku. To przykre, ale wokół siebie właśnie coś takiego zauważam - przez cały rok ludzie kompletnie nie pamiętają, nagle przychodzi Święto Zmarłych, łaskawie pójdą posprzątać grób i postawią od biedy jakieś znicze kupione przed bramą i do następnego, a czasem nawet na to się nie wysilą. O ile rozumiem coś takiego, gdy do grobów bliskich ma się kawał drogi i po prostu nie zawsze ma się pieniądze i czas, o tyle w przypadku, gdy do cmentarza ma się 10 minut, to już trochę głupio.
A Halloween pozwala się zabawić i oderwać od codziennej szarówki, zamiast jeszcze ją pogłębiać. O zmarłych powinno się pamiętać bez okazji.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 13 sie 2015, 22:59

Dafne pisze: Celtyccy kapłani, nazywani druidami, czcili w tym dniu szczególny sposób boga śmierci Samhain.
Tak zaczęłam czytać.... i w sumie Samhain, to nazwa święta, nie boga. ;-)

Poza tym, dalej nie jestem ani za jednym ani za drugim, chociaż bardziej podoba mi się Halloween, ale bardziej w wersji Samhain, jak tego amerykańskiego, komercyjnego dnia przebieranek.

Usunięty 2094

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Usunięty 2094 » 14 sie 2015, 7:29

Ruciak, aż nie wiedziałam, o co się rozchodzi ;P. Ale już wiem, powędrowałam na pierwszą stronę;>.


Mój stosunek dalej jest taki sam: neutralny wobec tych dwóch świąt. Wszystkich Świętych to święto, w którym możemy "spotkać" się ze zmarłymi, odmówić za nich modlitwę... ale co, jeśli ktoś nie jest wierzący?
To się chyba wszystko opiera na wierze.

Wydaje mi się, że nasze polskie święto jest z typów podniosłych, a Halloween się skomercjalizowało. Teraz służy chyba wyłącznie (?) zabawie.

Nie wiem... tak to odbieram.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 14 sie 2015, 10:27

Dafne, mam takie zdanie (ale to moje danie, nikt kto to praktykuje nie musi się ze mną zgadzać), że Samhain/Halloween poprzez zabawę, pokazuje, że w pożegnaniu ze zmarłymi nie ma nic smutnego. Wiele osób wierzy w reinkarnację czy w to, że dusza opuszczając ciało staje się jednością ze światem, także kult przodków i żegnanie się ze zmarłymi nie ma w sobie tego ponurego ładunku. Kultywujemy to, ze zmarli są obok nas, wierzymy, że niekiedy można ich dusze przywołać.

Święto zmarłych jest natomiast strasznie, strasznie szare i smutne.

Usunięty 2094

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Usunięty 2094 » 14 sie 2015, 10:35

Ruta pisze:Kultywujemy to, ze zmarli są obok nas, wierzymy, że niekiedy można ich dusze przywołać.
Bardzo mi się podoba takie podchodzenie do tematu. Osobiście, gdybym straciła kogoś bliskiego, wolałabym wierzyć, że patrzy na mnie z góry albo jest gdzieś niedaleko, niż odwiedzać grób i stawiać świeczki niewiele wyżej, niż tam gdzie spoczywa jego ciało. Brrr.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 14 sie 2015, 11:05

Dafne, czytałaś "moje" koło roku, które wkleiłam do wątku Starzy Bogowie? Myślę, ze to jest taki skrót ideologiczny, a najciekawiej robi się właśnie przy obchodzeniu każdego z świąt.
W Wicca (które czerpie z kultury i mitologii Celtów) jest 8 świąt, i właśnie Samhain obchodzone 31 października jest rozumiane jako Nowy rok, bo coś się kończy (okres wegetacyjny) i coś się zaczyna. Nie każdy to uznaje, bo niektórzy wolą jako nowy rok traktować Yule (przesilenie zimowe) jako moment śmierci starego boga i narodzin nowego boga.
W każdym razie są 4 tzw sabaty mniejsze (przesilenia i równonoce) i 4 sabaty większe, związane właśnie z sferą mitologiczną a nie cyklu natury: Samhain, Imbolc (1 lutego), Beltaine (1 maja), Lughnasadh (1 sierpnia).

Usunięty 2094

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Usunięty 2094 » 14 sie 2015, 21:06

Ruta, czytałam, ale muszę to przeczytać raz jeszcze. Mieszają mi się literki z powodu tak sporego nagromadzenia nowych nazw ;P.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 15 sie 2015, 8:35

Dafne, to cytuj i pytaj. :D Wiem, że dla kogoś kto nie używa pewnych wyrazów codziennie, to może być do bełkotliwie. Postaram się to kiedyś napisać w bardziej przyswajalny sposób.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 03 wrz 2015, 16:27

Kucyk, tylko, że Halloween to nie święto pochodzące z Ameryki. :)

Nanya
Extra marzyciel
Posty: 792
Rejestracja: 22 gru 2012, 23:04
Imię: Cysia
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Nanya » 06 wrz 2015, 11:03

Nie rozumiem porównania. Pytanie powinno być raczej sformułowane: Halloween, czy słowiańskie Dziady? ;) Dzień Wszystkich Świętych to katolickie jesienne święto zmarłych. A Halloween to obyczaj w noc poprzedzającą to święto, tak jak i kiedyś na ziemiach słowiańskich były to Dziady. Jedno nie wyklucza drugiego. Można w wigilię święta przebrać się w wampirka, a następnego dnia wspominać naszych zmarłych, odwiedzać groby, itp.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 06 wrz 2015, 11:41

Nanya, raczej nie chodzi o to czy jedno ma wykluczać drugie z zasady, raczej chodzi o to, że ludzie decydują się na obchodzenie jednego, bądź negują jedno z dwóch.

Awatar użytkownika
marzanna
Extra marzyciel
Posty: 592
Rejestracja: 30 kwie 2012, 10:45
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: marzanna » 06 wrz 2015, 12:02

Szanujmy nasze zwyczaje, nasze Polskie tradycje, a nie podpierajmy się naleciałościami z Zachodu,nasze tradycje są wartościowsze, podobnie jak i z używaniem różnych zwrotów.Polski język jest najpiękniejszym językiem na świecie,dlatego należy go szanować i pielęgnować.


Obrazek

Nanya
Extra marzyciel
Posty: 792
Rejestracja: 22 gru 2012, 23:04
Imię: Cysia
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Nanya » 06 wrz 2015, 12:30

Ruta, ale wracając do właściwego (pierwszego) postu tego tematu:
Dafne pisze:Gdybyście mieli do wyboru: Wszystkich Świętych czy też Halloween - jaki dzień byście celebrowali i dlaczego?
Czy uważacie, że Halloween powinno zostać wpisane do naszych świąt już tak oficjalnie [przecież i tak wiele osób świętuje w tym dniu].
I dlaczego w Polsce mamy takie smutne, poważne święto, może trzeba to zmienić?

Przeniosłam, temat zrobił się w międzyczasie kontrowersyjny.
dż.
to o to Dafne właśnie chodziło, o wybór pomiędzy świętami. A przecież Halloween to nie święto, ale obyczaj, jak Walentynki, czy Dzień Kobiet. Halloween się nie świętuje, tylko obchodzi. W ten dzień się bawi, wygłupia - nie jest to nawet obrzęd duchowy, nie mówiąc o randze święta. I nie - nie powinien być wpisany do kalendarza, jako oficjalne święto. Jeśli już, to jako specjalny dzień, jak ww. Dzień Kobiet.
Dzień Wszystkich Świętych może wydawać się ponurym, sztywnym świętem, bo jest czysto duchowy i skorelowany ze smutnymi wydarzeniami - stratą bliskich. Większość więc ludzi obchodzi je z nostalgią, są też jednak tacy, którzy z uśmiechem wspominają tych, co odeszli.

Podsumowując - nie ma co wybierać. Można obchodzić i jedno i drugie (następują po sobie). Można nie obchodzić żadnego, lub tylko jedno z nich, ale nie na zasadzie zastępstwa (bo przecież to są dwie różne sprawy), tylko w oparciu o potrzebę.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 06 wrz 2015, 12:39

Nanya pisze:A przecież Halloween to nie święto, ale obyczaj, jak Walentynki, czy Dzień Kobiet. Halloween się nie świętuje, tylko obchodzi. W ten dzień się bawi, wygłupia - nie jest to nawet obrzęd duchowy, nie mówiąc o randze święta.
Halloween ma swoją genezę w Samhain, święcie obchodzonym przez Celtów.
Dziś przybrało komercyjną otoczkę. Natomiast są dalej osoby, które świętują i obchodzą Samhain. Właściwie to to samo, tylko, ze ci co obchodzą Halloween często nawet nie wiedzą o korzeniach tego święta i pozbawiają go tej części "sacrum", korzystając z tego co jest przypisane do "profanum". Kultywując wierzenia Celtów, dalej czci się naturę i bóstwa. A nie tylko bawi.

Nanya
Extra marzyciel
Posty: 792
Rejestracja: 22 gru 2012, 23:04
Imię: Cysia
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Nanya » 06 wrz 2015, 12:53

Ruta, Halloween wywodzi się ze święta, ale świętem nie jest-jest zwyczajem i to silnie komercyjnym. Potwierdzasz tylko moją poprzednią wypowiedź :) Kto obchodzi święto Samhain (kultywuje wierzenia Celtów), nie bawi się w Halloween - w jedną noc, zwyczajnie jedno wyklucza drugie. Kto się przebiera i doczepia sztuczne kiełki - po prostu się bawi :)

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 06 wrz 2015, 13:01

Nanya, miałam na myśli raczej to, że bez względu na nazwę część praktyki jest podobna. Natomiast jedna grupa widzi w tym tylko zabawę, inna zabawę i święto. Tak sama jak są ludzie, którzy nie bawią się w to amerykańskie Halloween, a w Hallowe'en, które przypomina praktyki bardziej okołoreligijne.

Mówiąc tylko i wyłącznie, ze Halloween, to zwykłe przebieranki i cukierek lub psikus, wcale nie udowadniamy, że potrafimy rozdzielić głupotę od wiedzy. Halloween zanim zostało skomercjalizowane było świętem, a nie tylko wygłupami. Może czas trochę ludzi doedukować?

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość