Płód, zarodek czy człowiek?

Tematy wybrane to zarchiwizowania na rzecz "odświeżenia forum".
Awatar użytkownika
marzanna
Extra marzyciel
Posty: 592
Rejestracja: 30 kwie 2012, 10:45
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: marzanna » 26 kwie 2013, 11:17

A wracając do tematu - gdyby nie zarodek, nigdy by nas nie było?. Nie uważacie? Zawsze coś powstaje z czegoś. Z powietrza jedynie łapiemy choróbska, a niestety człowiek powstaje z........ wiemy. Gdyby nie początek, nie byłoby i końca.

klaus'
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 111
Rejestracja: 18 lut 2013, 11:02
Imię: Karol
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Częstochowa - Katowice

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: klaus' » 18 maja 2013, 14:10

Jeżeli chodzi o podział gatunkowy to oczywiście, że płód, zarodek jest człowiekiem, ale oponentom chyba chodzi o inny aspekt. O aspekt w sprawie aborcji. W sumie mnie to obojętne, ważne żeby w 3 przypadkach aborcja była dozwolona. A jak będzie definiowany zarodek i płód? Nie mój problem.

jaja kobyły
Posty: 5
Rejestracja: 12 maja 2013, 20:14
Imię: Samuel
Płeć: Mężczyzna

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: jaja kobyły » 18 maja 2013, 15:39

Dafne pisze:Od pewnego czasu zastanawiam się, czy człowieka we wczesnym stadium poczęcia można nazwać w pełni człowiekiem, czy jest to tylko "zlepek komórek", płód, zarodek. Na innym forum nawet wywiązała się z tego powodu dyskusja, jestem ciekawa Waszych opinii- co uważacie na ten temat? Ja jednak skłaniam się ku opinii, że życie człowieka rozpoczyna się od momentu poczęcia, a nie porodu, ale chętnie poznam Wasze zdanie.
To dlaczego prawnie czlowiek ma liczone lata dopiero od chwili porodu ?
Jeśli już jest, jak piszesz, człowiekiem we wczesnym stadium poczęcia, to konsekwencją tego powinno być ustalenie daty i wieku każdego urodzonego z "cofnieciem " o dziewięć miesięcy.

Effy
Spełniacz Marzeń
Posty: 1225
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:35
Lokalizacja: Zagłębie Lubin

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Effy » 18 maja 2013, 21:51

jaja kobyły pisze:To dlaczego prawnie czlowiek ma liczone lata dopiero od chwili porodu ?
Jeśli już jest, jak piszesz, człowiekiem we wczesnym stadium poczęcia, to konsekwencją tego powinno być ustalenie daty i wieku każdego urodzonego z "cofnieciem " o dziewięć miesięcy.
Bo przyszedł na świat...
Dlaczego miało być ustalenie daty oraz wieku z cofnięciem o 9 miesięcy ? Jak o 9 miesięcy? To tylko w przypadku, jak poród zaczął się w terminie, a często jest przed terminem albo po terminie...

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Pawian » 18 maja 2013, 22:04

Troche nie podoba mi sie stwierdzenie "przyszedl na swiat". Patrzac z tej technicznej strony, to dziecko juz istnieje, ale jest w "pokrowcu". Jak bylam mala to tez mnie to zastanawialo, dlaczego nie liczy sie mojego wieku od poczatku, a od daty porodu.

Effy
Spełniacz Marzeń
Posty: 1225
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:35
Lokalizacja: Zagłębie Lubin

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Effy » 18 maja 2013, 22:30

Nie musi się tobie podobać. :oczami: Nie wszystkie słowa należy brać dosłownie. Żyje poza organizmem matki. Lepiej?

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Pawian » 18 maja 2013, 23:00

Mowisz jakbys to ty wymyslila termin "przyjscia na swiat". Mowie ogolnie na temat.

Effy
Spełniacz Marzeń
Posty: 1225
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:35
Lokalizacja: Zagłębie Lubin

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Effy » 18 maja 2013, 23:06

Mylne masz wrażenie... Chodziło mi o użycie tego zwrotu.

Awatar użytkownika
marzanna
Extra marzyciel
Posty: 592
Rejestracja: 30 kwie 2012, 10:45
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: marzanna » 20 maja 2013, 14:39

Pawian pisze:Troche nie podoba mi sie stwierdzenie "przyszedl na swiat". Patrzac z tej technicznej strony, to dziecko juz istnieje, ale jest w "pokrowcu". Jak bylam mala to tez mnie to zastanawialo, dlaczego nie liczy sie mojego wieku od poczatku, a od daty porodu.

Wiele jest rzeczy,które nam jest trudno zrozumieć. Ale tak już jest, że nasze lata liczone są od chwili przyjścia na świat. A co do aborcji,w szczególnych przypadkach powinna byś robiona. I lepiej legalnie,niż pokątnie,gdzie czasami narażone jest życie kobiety.
A jeśli chodzi o temat - wiadomo : zarodek - płód- ludzka istota, z biegiem czasu dorosły człowiek. Z prochu powstajemy,a pod koniec niestety w proch się obrócimy.

Miss Sixi
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 149
Rejestracja: 07 mar 2012, 12:18
Imię: ala

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Miss Sixi » 22 maja 2013, 9:49

Dafne pisze:Od pewnego czasu zastanawiam się, czy człowieka we wczesnym stadium poczęcia można nazwać w pełni człowiekiem, czy jest to tylko "zlepek komórek", płód, zarodek. Na innym forum nawet wywiązała się z tego powodu dyskusja, jestem ciekawa Waszych opinii- co uważacie na ten temat? Ja jednak skłaniam się ku opinii, że życie człowieka rozpoczyna się od momentu poczęcia, a nie porodu, ale chętnie poznam Wasze zdanie.
Zlepek, który kobieta mnóstwo razy w ciagu życia wypluwa najczęściej nie wiedząc nawet, że doszło do zapłodnienia.

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: she » 22 maja 2013, 20:47

Zlepek, który kobieta mnóstwo razy w ciagu życia wypluwa najczęściej nie wiedząc nawet, że doszło do zapłodnienia.
Że co? Bo chyba czegoś tu nie rozumiem...

A tak na marginesie to:
Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego, jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. Brak jest bowiem dostatecznie precyzyjnych i uzasadnionych kryteriów pozwalających na dokonanie takiego zróżnicowania w zależności od fazy rozwojowej ludzkiego życia. Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej. (...) Ponieważ życie ludzkie stanowi wartość konstytucyjną także w fazie prenatalnej , wszelka próba podmiotowego ograniczenia ochrony prawnej zdrowia w tej fazie musiałaby wykazać się niearbitralnym kryterium uzasadniającym takie zróżnicowanie. Dotychczasowy stan nauk empirycznych nie daje podstaw do wprowadzenia takiego
kryterium (...)
orzeczenie pełnego składu Trybunału z 28 maja 1997 r. (sygn. akt K 26/96)


źródło: orka.sejm.gov.pl

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Pawian » 23 maja 2013, 0:44

Miss Sixi pisze:Zlepek, który kobieta mnóstwo razy w ciagu życia wypluwa
she, chyba chodzi tutaj o plujaca pochwe, gdzie nazwalabym to poronieniem w bardzo wczesnej fazie. Czasami organizm nie toleruje nowego "ciala". Czesto tez slysze, ze te pierwsze 3 miesiace sa czasem czekania, czy zarodek sie przyjmie. Pary czasem czekaja 3 miesiace do zakomunikowania o ciazy, bo noz widelec do tego czasu ciaza sie nie przyjmie. Moze to ktos potwierdzic, czy raczej otaczaja mnie dziwni ludzie?

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: she » 23 maja 2013, 15:39

Czyli chodzi o poronienie samoistne, ale to i tak niczego nie zmienia. Odsyłam do zacytowanego fragmentu.

Usunięty 2094

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Usunięty 2094 » 22 gru 2013, 13:41

Odkopuję. Jak wam się wydaje, które z tych nazewnictw jest najbardziej odpowiednie?

Effy
Spełniacz Marzeń
Posty: 1225
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:35
Lokalizacja: Zagłębie Lubin

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Effy » 22 gru 2013, 21:35

Myślę, że to zależy od konkretnej osoby. Wydaje mi się, że niektórym kobietą łatwiej zdecydować się na aborcję, jeśli nie będzie używane określenie człowiek.
Jeśli o mnie chodzi... to wybieram inną opcje, czyli lemur wari. Coś w tym nie gra. :niepewny:

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: powidlo » 22 gru 2013, 21:46

Wiecie co.

Jak mądrze napisał w którymś poście sepan, to Pawian (tu wstaw dowolnego usera czy istotę ludzką) jest dalej zlepem komórek, a jednak istotą ludzką.

I tak mi jakoś nie daje spokoju ta myśl, że takie coś co powstało z dwóch ludzi i idzie w kierunku również człowieka człowiekiem być jednak musi. I może to są podstawowe fazy rozwoju tegoż człowieka, ale właśnie... człowieka.

Po prostu.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Ruta » 22 gru 2013, 22:19

dż., z drugiej strony gdyby płód nie był płodem, gdyby zarodek nie był zarodkiem, to by nikt ich tak nie nazwał. Byłby tylko człowiek. Ale widać jest jakaś różnica. Chyba wiemy jaka.


Ale ważniejsze pytanie jest takie, czy kobieta w ciąży nie powinna mieć prawo do decydowania o tym co się w jej organizmie powinno znajdować - rozwiać, a co nie.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Pro » 22 gru 2013, 22:23

Ruta pisze:z drugiej strony gdyby płód nie był płodem, gdyby zarodek nie był zarodkiem, to by nikt ich tak nie nazwał. Byłby tylko człowiek.
Dzień przed porodem obowiązujące nazwa to nadal płód. A nie powiesz mi chyba, że to nie jest człowiek?

Kwestia indywidualnego podejścia, ale myślę, że akurat nazewnictwa nie należy w ten spór mieszać.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Ruta » 22 gru 2013, 22:24

Pro pisze:Kwestia indywidualnego podejścia, ale myślę, że akurat nazewnictwa nie należy w ten spór mieszać.
Ten spór powstał właśnie przez nazewnictwo.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Pro » 22 gru 2013, 22:26

Miałem na myśli ten spór:
Ruta pisze:czy kobieta w ciąży nie powinna mieć prawo do decydowania o tym co się w jej organizmie powinno znajdować - rozwiać, a co nie.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Ruta » 22 gru 2013, 22:28

Pro, ależ tę kwestię trzeba przedyskutować. Moim zdaniem kobieta ma prawo decyzji. W końcu to nie tylko inny organizm, ale jej własny też.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Pro » 22 gru 2013, 22:32

Ruta, ależ ja to doskonale rozumiem, tylko chyba ta dyskusja powinna się toczyć wokół czegoś innego, niż umownego nazewnictwa. Tak mi się przynajmniej wydaje.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Ruta » 22 gru 2013, 22:44

Pro pisze:tylko chyba ta dyskusja powinna się toczyć wokół czegoś innego, niż umownego nazewnictwa
Ale nazewnictwo jest bardzo prostym celem.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: powidlo » 22 gru 2013, 22:55

Ruta pisze:dż., z drugiej strony gdyby płód nie był płodem, gdyby zarodek nie był zarodkiem, to by nikt ich tak nie nazwał. Byłby tylko człowiek. Ale widać jest jakaś różnica. Chyba wiemy jaka.
No właśnie, że to są cały czas etapy w jakich znajduje się jednak człowiek. Nie bez kozery oddziela się również niemowlaka od osoby w średnim wieku, ale dalej jest to człowiek.

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Pro » 22 gru 2013, 22:57

Ruta, celem czego? Bo nie rozumiem.

Mamy zarodek i płód. Po kilku tygodniach od zapłodnienia(ośmiu?) zarodek staje się płodem i jest nim do końca ciąży. Ale przecież w sporze o aborcję nie chodzi o usuwanie ciąży tylko do ósmego tygodnia, prawda? Jakie znaczenie wobec tego ma to nazewnictwo?

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Ruta » 22 gru 2013, 23:18

Pro pisze:Ruta, celem czego? Bo nie rozumiem.
Celem robienia problemu tam gdzie go nie ma.
dż. pisze:No właśnie, że to są cały czas etapy w jakich znajduje się jednak człowiek. Nie bez kozery oddziela się również niemowlaka od osoby w średnim wieku, ale dalej jest to człowiek.
Tylko różnica polega na tym, że poza organizmem matki płód nie przetrwa.

Effy
Spełniacz Marzeń
Posty: 1225
Rejestracja: 22 cze 2012, 15:35
Lokalizacja: Zagłębie Lubin

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Effy » 23 gru 2013, 12:15

Ruta pisze:Tylko różnica polega na tym, że poza organizmem matki płód nie przetrwa.
Jak nie przetrwa? :zdziwko: Z tego co pamiętam płód może przetrwać około 6 miesiąca poza organizmem matki, gdyż współczesna medycyna pozwala utrzymać przy życiu. Na tej stronie historie wcześniaków (22 t. c do 37 t.c) http://wczesniak.pl/dla-rodzicow-wczesn ... czesniakow
Ruta pisze:Pro, ależ tę kwestię trzeba przedyskutować. Moim zdaniem kobieta ma prawo decyzji. W końcu to nie tylko inny organizm, ale jej własny też.
Moim zdaniem kobieta podejmuje decyzje, w momencie kiedy wyraża zgodę na seks z partnerem. Przecież zdaje sobie sprawę, że nie ma zabezpieczenia, które daje 100% (Na razie. Ponoć tabletki antykoncepcyjne męskie mają dawać 100% pewności). Podejmuję ryzyko. Przepraszam, ale dziecko nie bierze się z powietrza.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: powidlo » 23 gru 2013, 12:45

No ale tak można naciągać w sumie aż do chwili, kiedy dziecko jest w stanie samodzielnie zrobić sobie kanapkę czy coś, bo kilka dni po porodzie to też jak się je zostawi bez opieki poza organizmem matki to sobie raczej samo nie poradzi.

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Płód, zarodek czy człowiek?

Post autor: Pawian » 23 gru 2013, 20:01

Pro pisze:chyba ta dyskusja powinna się toczyć wokół czegoś innego, niż umownego nazewnictwa.
Mnie zastanawia dlaczego tak ciezko jest to nazwac. I dlaczego niektorzy tak sie irytuja, kiedy etap jest nazywanym zlepkiem komorek? Dlaczego tez kontrargumentem jest "teraz tez jestesmy zlepkiem"? Fakt, jestesmy stworzeni z komorek, ale tu chodzi o konkret, czyli maly zlepek, moze wielkosci paznokcia, a nie cala dorosla osoba.

Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości