Decoupage (dekupaż)

Tworzysz coś? Pochwal się i sprawdź, co tworzą prawdziwi Marzyciele.
Kasale
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 179
Rejestracja: 21 mar 2011, 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wlkp

Decoupage (dekupaż)

Post autor: Kasale » 23 mar 2011, 14:07

Nie znalazłam na forum nic o dekupażu. Ja się tym interesuję i można powiedzieć, że to taka moja pasja.
W skrócie polega to na oklejaniu różnymi wycinkami, m. in. z serwetek papierowym wszelakich przedmiotów i pokryciu tego lakierem, aby wtopiło się w tło i wyglądało jak malunek na powierzchni.
Może ktoś też się tym zajmuje? Ja w sumie zaczęłam parę miesięcy temu, nie jestem w tym mistrzem, ale traktuję to jak zabawę i nie przejmuję się jak coś wyjdzie mi gorzej ;)
Zrobię zdjęcia i może wstawię kilka, moich prac.

Zapraszam, podzielcie się jak też się z tym zetknęliście, może będziemy wymieniać się motywami do naklejania, albo pokazywać swoje prace...?

Wszystko o dekupażu dla nie-zaawansowanych, ZAPRASZAM! :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek

ajwenhou
Newbie
Posty: 5529
Rejestracja: 20 paź 2010, 18:54
Imię: Ania
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gouda

Post autor: ajwenhou » 23 mar 2011, 14:20

swojego czasu śmigałam po stronkach i blogach poświęconych tej technice zdobienia, nigdy nie próbowałam, ale to na pierwszym zdjęciu wygląda genialnie. tak mnie ciekawi czy te wycinki muszą być tylko z określonego papieru? np. właśnie serwetki, one mają cienkie warstwy, może dzięki temu łatwiej się to wtapia, czy nie ma znaczenia?
iii używa się jakiegoś specjalnego kleju do obklejania i specjalnego lakieru? pytam bo wiem, że np. w modeliniarstwie są specjalne kleje, lakiery, nabłyszczacze, etc.

spróbowałabym tego, fajnie coś ozdobić komuś na prezent. chociaż ja lubuje się w okolicznościowym scrapbookingu.

Kasale
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 179
Rejestracja: 21 mar 2011, 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: Kasale » 23 mar 2011, 14:25

Im cieńszy papier naklejamy, tym lepiej. Proces wygląda tak:
1. oczyszczamy przedmiot, przemywamy, wysuszamy
2. malujemy podkładem (primerem), który po wyschnięciu powinien być przezroczysty - jest to dla wygładzenia powierzchni
3. malujemy farbami akrylowymi wg upodobania, ale nie jest to obowiązkowe, np zdjęcie pierwsze - jest surowe drewno pomalowane zapewne tylko podkładem
4. wycinamy z serwetki (technika serwetkowa) motyw do naklejenia.rozwarstwiamy serwetkę (ma zawsze 3 warstwy) i naklejamy tylko tą najcieńszą! może to być też obojętnie jaki papier, albo specjalny papier do dekupażu, ale należy go namoczyć w wodzie, aby zmiękł. osobiście najbardziej lubię stosować serwetki, najelpszy efekt, są cieniutnie, wyglądają jak malunek
5. smarujemy powierzchnię przedmiotu klejem - specjalnym do dekupażu, albo nawet białkiem jajka, albo innym na bazie wody, który po wyschnięciu stanie się bezbarwny - naklejamy motyw i cały obrazek smarujemy jeszcze raz klejem
6. jak wszystko wyschnie, to lakierujemy - 2, 3 warstwy lakieru wystarczą.

oczywiście są różne preparaty do postarzania czy do powstawania spękań na farbach, jak na zdjęciu w pierwszym poście, szeroki wybór produktów

wciągająca zabawa, kreatywna, ozdabiajcie słoiki kuchenne i doniczki, hihi, ja tak robię :)

Bum!
Newbie
Posty: 3992
Rejestracja: 13 paź 2010, 15:53

Post autor: Bum! » 23 mar 2011, 14:36

ten słoik na drugim zdjęciu świetny!
hmm, mam wrażenie, ze ktoś już o tym tutaj wspominał, ale akurat na zdjęciach które Ty dałaś wygląda to rewelacyjnie :)

Kasale
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 179
Rejestracja: 21 mar 2011, 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: Kasale » 23 mar 2011, 14:38

ten słoik jest calutki oklejony motywem, ja wolę malować farbami i naklejać małe motywy :) postaram się dać zdjęcia moich prac, ale nie będą takie dobre jak te z neta :suchy:

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Post autor: Ruta » 23 mar 2011, 15:15

Kiedyś widziałam coś takiego w jakimś programie. Stwierdziłam, że będę tak robić meble w moim mieszkaniu. Ogólnie mam wiele planów co do mojego mieszkania. Ogólnie to nie wiem czy mam talent w czymś takim, ale jak dla mnie jest to bardzo twórcze, a lubię twórczość (moja jest kiepska). ;p

Kasale
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 179
Rejestracja: 21 mar 2011, 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: Kasale » 23 mar 2011, 17:15

Trzeba tylko trochę poćwiczyć, żeby spróbować, ale nie trzeba być mega-artystą. Ozdabianie mebli tą techniką to świetna sprawa
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ja bym pewnie tak nie umiała, nawet tylu materiałów profesjonalnych nie mam... ale piękne rzeczy :padam:

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Post autor: Ruta » 23 mar 2011, 17:53

O tak! Róże na szafkach. Byle nie za dużo. Ogólnie chciałabym mieć przytulną kuchnię, z ziołami. A w salonie drewniane meble i na środku duży stół, a na nim piękny komplet porcelanowy (albo coś w tym klimacie) do herbaty, koniecznie w jakieś kwiaty, albo róże. Uwielbiam takie klimaty. Ale co do tego ozdabiania... to sobie na bank coś wykleję w moim domu. ;D

Kasale
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 179
Rejestracja: 21 mar 2011, 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: Kasale » 23 mar 2011, 17:55

Bardzo pozytywnie nastawiasz się do przyszłości widzę :)

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Post autor: Ruta » 23 mar 2011, 18:06

Widzisz, to ten pozytywny zryw. Wtedy zawsze mam takie "ciepłe" wizje. :rotfl: Ale nie zdziwię się jak przykładowo za pół godziny zacznę kląć pod nosem i mówić, że to wszystko jest guzik warte. Moja przyszłość napawa mnie i strachem, ale nadzieją, że będzie mi łatwiej. A zwłaszcza ten dom. Cholera... napaliłam się przez ten temat! ;D

Kasale
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 179
Rejestracja: 21 mar 2011, 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: Kasale » 23 mar 2011, 18:25

Weź jakiś zniszczony mebel jak masz pod ręką i spróbuj pobawić się w dekupaż, zobaczysz jak Ci to wyjdzie

ajwenhou
Newbie
Posty: 5529
Rejestracja: 20 paź 2010, 18:54
Imię: Ania
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gouda

Post autor: ajwenhou » 24 mar 2011, 19:59

ten regalik na drugim zdjęciu jest po prostu nieziemski. ale nie do każdego mebla będzie pasował taki wzór. cudownie wyglądają jasne meble, bo na takim nijakim meblu, przykładowo taką olchę nie wiedziałabym w jaki sposób ozdobić.

Kasale
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 179
Rejestracja: 21 mar 2011, 15:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wlkp

Post autor: Kasale » 25 mar 2011, 9:53

Ja za meble też się nie brałam, za mało mam doświadczenia... obiecuję zdjęcia moich słoików i doniczek, dzisiaj muszę zrobić (!)

Ada_Bottlefriend
Początkujący marzyciel
Posty: 25
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:25
Imię: Ada
Lokalizacja: Poznań

Re: Decoupage (dekupaż)

Post autor: Ada_Bottlefriend » 21 mar 2013, 15:56

Uwielbiam Decoupage!!! chociaż sama nie tworzę ;) ale ludzie w moim otoczeniu to robią i czasami coś mi się skapnie ;) wrzucam fotkę zestawu. który dostałam od mamy mojego chłopaka :) a Wasze prace są bajeczne!

Obrazek

Ada_Bottlefriend
Początkujący marzyciel
Posty: 25
Rejestracja: 10 kwie 2012, 13:25
Imię: Ada
Lokalizacja: Poznań

Re: Decoupage (dekupaż)

Post autor: Ada_Bottlefriend » 09 lip 2013, 17:34

AAAA.. i ja postanowiłam zmajstrować coś w technice decoupage! :)
Jest to ozdobiona skrzynka po owocach/warzywach. Skrzynki takie możecie dostać za darmo w każdym warzywniaku - codziennie wyrzucają ich mnóstwo na śmietnik. Nie jest to może nadzwyczajne dzieło, ale ożywi Wasze pokoje/kuchnie/ogrody - mi służy do przechowywania pustych słoików ;)

Awatar użytkownika
Pytalska
Spełniacz Marzeń
Posty: 1489
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:04
Płeć: Kobieta

Re: Decoupage (dekupaż)

Post autor: Pytalska » 31 sie 2013, 10:37

Zajmuję się decoupage'em już od dłuższego czasu, moje prace mimo tego jednak nie są żadnymi dziełami sztuki.
Zbieram pudełeczka po herbacie, po peelingach, maskach na włosy, butelki (najlepiej gładkie) wszelakiego pochodzenia i je ozdabiam. To świetna zabawa, pozwala się odprężyć, ćwiczy rękę i oko, a przede wszystkim wyobraźnię.
Wszystko, co potrzebne, kupuję w sklepie plastycznym. Ale ostatnio, mimo że drogie, kupiłam papier do decoupage'u w Empiku z tego względu, że te dwa wybrane przeze mnie wzory są cudowne. Po prostu aż wołały do mnie z półki: proszę, weź mnie!.
Robię ozdoby na ścianę, wazony, szkatułki. I coś tam jeszcze.
Zazwyczaj swoje twory rozdaję rodzinie i przyjaciołom na gwiazdkę, urodziny czy też imieniny.

Awatar użytkownika
Pytalska
Spełniacz Marzeń
Posty: 1489
Rejestracja: 31 lip 2010, 12:04
Płeć: Kobieta

Re: Decoupage (dekupaż)

Post autor: Pytalska » 30 lis 2013, 13:09

http://oi39.tinypic.com/35hmwdx.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Dyzia Marzycielka
Posty: 1
Rejestracja: 15 maja 2019, 11:07
Płeć: Kobieta

Decoupage (dekupaż)

Post autor: Dyzia Marzycielka » 15 maja 2019, 11:17

Piękne prace :) Też kocham decoupage, a drugą moją miłością jest scrapbooking :)

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości