Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Wiara, Kościół, Bóg, poglądy filozoficzne. Dział trudny, kontrowersyjny. Zastanawiasz się czasem co spotka Cię po śmierci? Jak powstał świat? Czym jest dusza? Masz odwagę podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Post autor: aspołeczne.kurczę » 12 mar 2018, 19:10

Pojęcie transsubstancjacji, przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa wydawało mi się do niedawna jednym z najbardziej enigmatycznych, szalenie abstrakcyjnych elementów doktryny katolickiej.

Jednak (jak mniemam) z Bożą pomocą wpadłam na pewien przekonujący mnie osobiście trop interpretacyjny.

Jeżeli chleb potraktować jako symbol tego co powszednie, a więc człowieka zanurzonego w swojej codzienności, a wino jako symbol tego co od tej codzienności wyzwala (wszak, kto na co dzień przegryza sznytkę chleba winem?), to można dojść do wniosku, że przepis na Chrystusa jest następujący:

Trzeba połączyć w sobie zwykłość z niezwykłością. Trzeba stać się klamrą spinającą egzystencjalne kontrasty. Trzeba stopami twardo stąpać po ziemi, ale jednocześnie dłońmi stykać się z niebańskim firmamentem.

Co jest winem, umożliwiającym nam przeistoczenie? Alkohol, środki odurzające, sztuka, miłość, natura, sporty ekstremalne etc.

Chleb (człowiek) + Wino (Bóg) = Chrystus

Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.

Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Awatar użytkownika
Borcejn
Smyraj suty
Administrator
Posty: 736
Rejestracja: 04 mar 2012, 18:02
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Re: Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Post autor: Borcejn » 13 mar 2018, 22:53

Aha, chcesz sobie zrobić jaja z tego, że Biblię można dowolnie interpretować, czy tu jest jakiś inny sens, tylko go nie ogarnąłem umysłem? Pytam serio, temat ciekawy. ;-)

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Re: Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Post autor: aspołeczne.kurczę » 16 mar 2018, 17:53

Moją intencją nie było robienie sobie żartów. Biblię uważam za jedno z najbardziej inspirujących dzieł świata, właśnie ze względu na szerokie pole interpretacyjne.

Przedstawiłam po prostu interpretację transsubstancjacji, która mnie osobiście przekonuje, tzn. w takim rozumieniu mogą ją zastosować w sposób sensowny w życiu codziennym. Można powiedzieć, że w tym przypadku Słowo stało się wreszcie dla mnie Ciałem.

Jednak w ramach tego wątku chętnie zapoznam się z innymi interpretacjami bądź komentarzami do mojej własnej.
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Awatar użytkownika
kick
Bujający w obłokach
Posty: 362
Rejestracja: 26 lip 2018, 3:16
Płeć: Mężczyzna

Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Post autor: kick » 29 lip 2018, 3:55

Katolikom itp to się w głowach jedynie przeistacza. Jezusowi chodziło o spożywanie Słowa. Ustanowił też pamiątek, a nie jakieś uobecnianie, przeistaczanie, czy inne wynalazki.
Niestety są tak zindoktrynowani
że nic do nich nie dociera.

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Post autor: aspołeczne.kurczę » 29 lip 2018, 10:03

Kurde, napisałam tego posta w marcu na jakieś 3 miesiące przed przebóstwieniem, a trafiłam w sendo.

kick, czy to się nadaje na wiarę.pl, jak już wyjdę z ciupy?
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Awatar użytkownika
kick
Bujający w obłokach
Posty: 362
Rejestracja: 26 lip 2018, 3:16
Płeć: Mężczyzna

Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Post autor: kick » 29 lip 2018, 12:34

Nie nadaje. Ty też się narazie nie nadajesz. Ja się nawet tam nie nadaje,
a nawet moje proste pytanie które obnaża absurdalność tej herezji.
Co dopiero to co wklełaś tutaj lub tam wcześniej o.O
Też musiałem na to siknąć, dałem się skusić
i dostałem strzała. Lepiej się poucz....

Awatar użytkownika
aspołeczne.kurczę
attention whore
Marzyciel
Posty: 1369
Rejestracja: 24 sie 2014, 20:58
Płeć: Kobieta

Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Post autor: aspołeczne.kurczę » 29 lip 2018, 13:05

kick pisze: 29 lip 2018, 12:34 Nie nadaje. Ty też się narazie nie nadajesz. Ja się nawet tam nie nadaje,
Musimy stworzyć własny kącik. Właśnie zaproponowałam Borcejnowi przerobienie tego oto forum na światopoglądówkę, co mamy się marnować na katotalibańskich forumach?
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.

Awatar użytkownika
kick
Bujający w obłokach
Posty: 362
Rejestracja: 26 lip 2018, 3:16
Płeć: Mężczyzna

Transsubstancjacja, przeistoczenie w Chrystusa

Post autor: kick » 29 lip 2018, 19:14

Forum nic nie dolega i jest dobrze jak jest, ale Ty powinnaś się poprawić.... O.o

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości