Bale czystości

Wiara, Kościół, Bóg, poglądy filozoficzne. Dział trudny, kontrowersyjny. Zastanawiasz się czasem co spotka Cię po śmierci? Jak powstał świat? Czym jest dusza? Masz odwagę podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Bale czystości

Post autor: Ruta » 08 maja 2014, 15:42

Bale czystości, jak na religijne obrzędy przystało, mają iście świąteczną oprawę. Dziewczynki oraz młode kobiety przystępują do „uroczystości” w sukniach balowych, najczęściej białych, które świetnie odzwierciedlają charakter obrzędu. Towarzyszy mu uroczysta kolacja, podczas której dziewczęta przyrzekają pozostać dziewicami aż do ślubu. Ojcowie z kolei zobowiązują się strzec ich czystości. Niekiedy symbolem ich wspólnych obietnic jest wymiana obrączek.
Co sądzicie o tego typu balach czystości? Czy taka ceremonia ma sens, a składane słowo jakieś znaczenie?

Awatar użytkownika
Hinaru
Marzyciel
Posty: 1010
Rejestracja: 18 sty 2014, 20:44
Imię: Fabian
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Bale czystości

Post autor: Hinaru » 08 maja 2014, 16:05

Czy dane słowo ma znaczenie.
Oj to zależy.. myślę że znaczenie jakieś tam ma
ale wszystko zależy od pokusy.
Wiele jest nadal dziewczyn które chcą utrzymać czystość do śłubu ale jest ich co raz mniej .

V
Newbie
Posty: 3491
Rejestracja: 10 kwie 2011, 17:41
Imię: Eljot
Płeć: Mężczyzna

Re: Bale czystości

Post autor: V » 08 maja 2014, 17:09

Ruta pisze:Co sądzicie o tego typu balach czystości?
Nic. Jeśli ktoś chce składać takie obietnice - jego sprawa. Ja trzymam się od takich ludzi z daleka.
Ruta pisze:Czy taka ceremonia ma sens, a składane słowo jakieś znaczenie?
Ma takie samo znaczenie jak każde inne. Jeśli coś obiecujemy, to staramy się dotrzymać obietnicy. Jeśli się komuś nie udaje - nic dziwnego. Ludzie są słabi.

Usunięty 2094

Re: Bale czystości

Post autor: Usunięty 2094 » 16 maja 2014, 12:56

Słyszałam o takich balach z telewizji. Bodajże Amerykanie zrobili na ten temat reportaż w kilku odcinkach. Nie oglądałam ani jednego, bo jakoś takie przyrzeczenia wydają mi się odległe od tego, co sama wyznaję. Nie jestem pewna, czy takie obietnice mają sens. Ale oceniam z punktu widzenia kogoś, kto nawet nie zna osoby, która wyznawałaby podobny światopogląd, więc nie jestem tutaj znawcą. Pierwsza moja myśl jednak nie była pozytywna. Jestem raczej sceptycznie nastawiona do tego typu ceremonii. Nasuwa mi się pytanie, na ile jest to szczera, niewymuszona inicjatywa, a na ile nacisk takiego ojca, któremu zależy, by jego córeczce nic się złego w życiu nie stało.

Hubertus
Marzyciel-Gaduła
Posty: 67
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:52
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna

Re: Bale czystości

Post autor: Hubertus » 18 maja 2014, 1:43

Przerost formy nad treścią.

Usunięty 2094

Re: Bale czystości

Post autor: Usunięty 2094 » 18 maja 2014, 8:25

Hubertus, a jeśli dla kogoś to jest ważne?

Hubertus
Marzyciel-Gaduła
Posty: 67
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:52
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna

Re: Bale czystości

Post autor: Hubertus » 19 maja 2014, 20:40

Hubertus, a jeśli dla kogoś to jest ważne?
Nic na to nie poradzę.

Usunięty 2094

Re: Bale czystości

Post autor: Usunięty 2094 » 19 maja 2014, 20:46

Hubertus, nie o to mi chodziło. Gdybyś dowiedział się, że ktoś z bliskiego Ci otoczenia chodził na takie bale. Albo, jeśli poznałbyś dziewczynę o takich poglądach, co byś zrobił?

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Bale czystości

Post autor: Patorek » 19 maja 2014, 20:48

Dafne pisze:Hubertus, nie o to mi chodziło. Gdybyś dowiedział się, że ktoś z bliskiego Ci otoczenia chodził na takie bale. Albo, jeśli poznałbyś dziewczynę o takich poglądach, co byś zrobił?
A co, by miał zrobić? NIC. Ich sprawa.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Bale czystości

Post autor: Ruta » 19 maja 2014, 20:49

Dafne, czytałam, ze i tak gdzieś 80% nastolatków składających te obietnice nie dotrzymuje jej, więc... fakt: przerost formy nad treścią.

BTW. szkoda, ze chłopcy nie mają balów czystości.

Hubertus
Marzyciel-Gaduła
Posty: 67
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:52
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna

Re: Bale czystości

Post autor: Hubertus » 19 maja 2014, 22:05

Hubertus, nie o to mi chodziło. Gdybyś dowiedział się, że ktoś z bliskiego Ci otoczenia chodził na takie bale. Albo, jeśli poznałbyś dziewczynę o takich poglądach, co byś zrobił?
Co miałbym zrobić? Możliwe, że nawet bym cenił taką osobę. Sam nie wiem ciężko orzec.
Dafne, czytałam, ze i tak gdzieś 80% nastolatków składających te obietnice nie dotrzymuje jej, więc... fakt: przerost formy nad treścią.
Ano.

Peggy_Brown
Marzyciel
Posty: 8625
Rejestracja: 02 maja 2009, 21:11

Re: Bale czystości

Post autor: Peggy_Brown » 20 cze 2014, 13:22

Jeśli jest grupa ludzi, którzy wyznają czystość, to taki bal będzie chyba dobrą okazją do poznania innych ludzi o tych samych przekonaniach. Jak dla mnie fajna sprawa, bo łączy ze sobą ludzi o podobnych poglądach. Jednak nie powinno się chcieć na siłę powiększać grono biorących w tym udział. Jeśli ktoś daje słowo to jego sprawa i należy to szanować. Więc jeśli chcą organizować takie bale, to ja nie mam nic przeciwko.

Awatar użytkownika
SNOWDOG
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 175
Rejestracja: 03 cze 2016, 15:33
Płeć: Mężczyzna

Re: Bale czystości

Post autor: SNOWDOG » 08 cze 2016, 18:40

Mi w tym wszystkim nie podoba mi się słowo "dziewczynki". Bezsensem jest składanie takiej obietnicy, w tak naturalnej sprawie jaką jest współżycie, przez osobę, która jeszcze nie jest całkowicie dojrzała i rozwinięta pod odpowiednimi względami - mam tu na myśli zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny.

Jeżeli takie przyrzeczenie składa dojrzała, w pełni świadoma swego czynu i rozumiejąca własne ciało oraz potrzeby kobieta (albo przynajmniej w zadowalającym stopniu), to jak najbardziej życzę szczęścia i trzymam kciuki za nią, aby starczyło jej wytrwałości i stanęła na wysokości obranej przez siebie misji.

Jeżeli takie przyrzeczenia z kolei składa osoba na to niegotowa - jest to coś nieodpowiedniego i głupiego. Nie wiem na ile jeszcze dla innych ludzi ma znaczenie coś takiego jak honor, ale dla mnie krzywoprzysięstwo jest czymś hańbiącym. Przysięga, która została złożona bez zrozumienia, może zostać pożałowana i w wielu przypadkach - złamana.

Ciekawa jest tu funkcja ojca, jako strażnika. O ile sama będzie tego chciała i o ile nie będzie przeradzało się to w fanatyczne zniewolenie córki, to bardzo pozytywna funkcja. Ot, taki zaufany rycerze, którzy służy radą w tak ważnej, życiowej decyzji i broniący czci niewiasty. Jeżeli moja przyszła córka poprosiła mnie o takie coś i wiedziałbym, ze rozumie co oznacza taka decyzja, z pewnością zgodziłbym się na pełnienie tej funkcji.

Co do samego ceremoniału - rytuał jak każdy inny. Jeśli komuś to odpowiada i lubi tego typu przedsięwzięcia, to nie mam nic przeciwko.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości