Wyższe mandaty

Bądź na bieżąco, dowiedz się jaką nowiną aktualnie żyje świat. Co nowego w polityce, gospodarce, wśród gwiazd. Miejsce na gorące ploteczki, ale także rzeczowe dyskusje!
Hersus
Marzyciel-Gaduła
Posty: 97
Rejestracja: 13 sie 2012, 16:33
Imię: Paweł
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wyszków

Wyższe mandaty

Post autor: Hersus » 05 lis 2012, 14:35

Podobno prowadzone są prace nad wprowadzeniem nowych przepisów zwiększających kary za przekraczanie prędkości na polskich drogach. Mandaty miałyby wzrosnąć aż dwukrotnie czyli nawet do 1000 złotych.
Policjanci uważają, że nie tylko nieuchronność kary, ale również jej wysokość mają wpływ na zachowanie kierowców na drogach. Potwierdzają to doświadczenia innych krajów europejskich - Słowacji i Węgier. W pierwszym z nich przekroczenie prędkości o ponad 50 kilometrów na godzinę kosztuje kierowcę 350 euro, zaś o ponad 70 kilometrów na godzinę - 650 euro. Na Węgrzech takie przekroczenia prędkości to dla kierowcy kara odpowiednio 327 i prawie 1100 euro. W obu tych krajach w ciągu 3-4 lat od podwyżki mandatów liczba ofiar śmiertelnych na drogach spadła o blisko połowę. Słyszałem również ze w jakimś kraju jeżeli kierowca zostanie złapany na jeździe po pijaku zostaje mu zabrane prawo jazdy na kilka lat a samochód zlicytowany.
U nas jeżeli aktualne mandaty przeliczyłoby się na euro wychodziłoby średnio 25-122 euro.
W ubiegłym roku w Polsce doszło do 40 065 wypadków drogowych (to o 3,2 procent więcej niż rok wcześniej). Zginęło w nich 4189 osób (7,2 procent więcej niż rok wcześniej), a 49 501 osób zostało rannych (wzrost o 1,1 procent).

A co wy o tym myślicie? Czy to zmniejszyło by zagrożenie na drogach? Czy kierowcy bardziej uważaliby na drogach?

Moim zdaniem ma to sens ponieważ przy dzisiejszych zarobkach ni każdego stać na płacenie kilka razy w miesiącu mandatu w wysokości np tego 1000 złotych. Dlatego będą uważali na drogach żeby nie zostać złapanymi. Może wtedy i nasze drogi z tego zyskają i zostaną polepszone. Zbyt często słychać o wypadkach np w ostatni długi weekend chyba ponad 1500 pijanych kierowców złapano. Ludzie giną przez głupotę innych.

Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie
Posty: 3245
Rejestracja: 28 maja 2011, 11:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: bułgarskie centrum chujozy

Re: Wyższe mandaty

Post autor: Iluminacja » 05 lis 2012, 14:55

Hersus pisze:Mandaty miałyby wzrosnąć aż dwukrotnie czyli nawet do 1000 złotych.
Nie widzę przeciwwskazań, za brak odpowiedzialności trzeba płacić, a że słono...no cóż.
Hersus pisze: Słyszałem również ze w jakimś kraju jeżeli kierowca zostanie złapany na jeździe po pijaku zostaje mu zabrane prawo jazdy na kilka lat a samochód zlicytowany.
Ostatnio doszłam do wniosku, że może właśnie pozbawienie prawa jazdy, czy też licytacja samochodu zmusiłaby co niektórych do myślenia. W końcu, szkoda będzie wydawać na nowy.
Hersus pisze:Czy to zmniejszyło by zagrożenie na drogach? Czy kierowcy bardziej uważaliby na drogach?
No na pewno nie zaszkodzi :P

kasia21
Posty: 19
Rejestracja: 20 lis 2012, 12:18
Imię: Kasia

Re: Wyższe mandaty

Post autor: kasia21 » 22 lis 2012, 13:17

Dla mnie to jest bezsensu że jedni dostają większy mandat od innych.Dlaczego jest tzw targowanie się z policjantem?Powinno się to znieść już dawno.

Awatar użytkownika
_Magnolia_
Łapacz chmur
Posty: 978
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyższe mandaty

Post autor: _Magnolia_ » 24 lis 2012, 22:44

Hersus pisze:U nas jeżeli aktualne mandaty przeliczyłoby się na euro wychodziłoby średnio 25-122 euro.
Tak, ale w Polsce zarabia się w złotówkach i mandaty ciążą na zarobkach w złotówkach. Nie jest ważne ile by było w Euro, ważne czy te mandaty będą skuteczne.
Hersus pisze:Moim zdaniem ma to sens ponieważ przy dzisiejszych zarobkach ni każdego stać na płacenie kilka razy w miesiącu mandatu w wysokości np tego 1000 złotych. Dlatego będą uważali na drogach żeby nie zostać złapanymi. Może wtedy i nasze drogi z tego zyskają i zostaną polepszone. Zbyt często słychać o wypadkach np w ostatni długi weekend chyba ponad 1500 pijanych kierowców złapano.
W zupełności zgadzam się, skoro w innych Państwach ilość wypadków spadły to i w Polsce spadnie.
Hersus pisze:Ludzie giną przez głupotę innych.
Także przez własną głupotę.

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Re: Wyższe mandaty

Post autor: she » 25 lis 2012, 12:38

Jako kierowca przyznam, że kręcę nosem na to, no ale zdaję sobie sprawę, że jest to jakieś rozwiązanie. Czasem muszę trochę nadgonić drogę(wiadomo, że nie 100km/h w terenie zabudowanym) i przekroczyć prędkość. A z moim szczęściem do kontroli, zaraz by mi wlepiali mandaty :3

addicted
Bujający w obłokach
Posty: 201
Rejestracja: 24 lis 2012, 14:58
Imię: Kamil
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wyższe mandaty

Post autor: addicted » 28 lis 2012, 2:43

Nie mam prawka, jak jadę czymś pijany to tylko rowerem. Tak czy siak podwyższenie mandatów to głupi pomysł. Ci wyżej myślą, że jak uderzą po kieszeniach kierowcom to coś zmieni. Wątpię. Pijany i tak siądzie za kółko, ten któr nie lubi 50km/h jeździć pojedzie 100km/h itd. To tylko pretekst do tego żeby więcej hajsów zgarniać od kierowców.

Obwarzanek
Newbie
Posty: 6826
Rejestracja: 20 gru 2008, 23:08
Imię: Ignac.
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ciemności psychozy

Re: Wyższe mandaty

Post autor: Obwarzanek » 28 lis 2012, 3:27

Hersus pisze:Moim zdaniem ma to sens ponieważ przy dzisiejszych zarobkach ni każdego stać na płacenie kilka razy w miesiącu mandatu w wysokości np tego 1000 złotych
Moim zdaniem nie do końca. Był okres czasu, kiedy jeździłam, a przekroczyć prędkość lubię nawet na rowerze ;P Gdyby tak było, że każdy pirat drogowy jest łapany średnio kilka razy w miesiącu, miałabym na swoim koncie spokojnie jeden mandat. Znam trochę osób, które naprawdę jeżdżą jak szalone i tylko jedna raz miała tego pecha, że w ciągu miesiąca została złapana 2 razy. I powiem tylko tyle, że ten jegomość nawet jakby miał zapłacić 5 razy więcej za jeden mandat, olałby zupełnie temat. Dalej jeździł z gazem w podłodze, a więcej policja go nie dorwała.

Pomysł byłby spoko gdyby nie fakt, że w tym kraju jest trochę takich, którzy nawet te 1000 zł oleją. To jedna sprawa. Druga - mi wydaje się, że mimo wszystko dużo bardziej bolą punkty niż mandaty. Dlatego jestem skłonna zgodzić się z ostatnim zdaniem addicted.
W każdym razie gdyby to ode mnie zależało, postawiłabym na zaostrzenie systemu punktowego i postarała się o łatwiejsze pozbawianie pirata drogowego prawa jazdy.

ezio
Początkujący marzyciel
Posty: 30
Rejestracja: 09 paź 2012, 13:16
Imię: karol

Re: Wyższe mandaty

Post autor: ezio » 07 gru 2012, 10:00

Pewnie mandaty trzeba podciągnąć do średniej europejskiej, jak tak dalej będzie to ludzie w ogóle przestaną jeździć samochodami bo paliwo drogie, ewentualne mandaty z kosmosu, ubezpieczenie tez wysokie. Powinno być jak w Szwecji tam mandaty to % od zarobków. Im więcej płacisz tym większe mandaty dostajesz

Shinto
Bujający w obłokach
Posty: 413
Rejestracja: 13 mar 2013, 12:02
Lokalizacja: Zielona Wyspa

Re: Wyższe mandaty

Post autor: Shinto » 19 mar 2013, 10:02

Czas ku temu najwyższy by podnieść ceny mandatów. Chyba jako jedyny jestem ZA.
Niestety na naszych drogach jeździ spora grupa pozbawionych wyobraźni pół-mózgów którym wydaje się,że są panami wszechświata. Wystarczy popatrzeć na statystyki by zrozumieć,że obecne kary i mandaty nic nie wnoszą do poprawy kultury jazdy - może WRESZCIE zwiększone mandaty spowodują,że niektórzy przejrzą na oczy jak raz czy drugi zapłacą tysiąc złotych.

ANIOŁ
Sponsor
Posty: 952
Rejestracja: 24 sty 2013, 14:26
Imię: Jerzy
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wyższe mandaty

Post autor: ANIOŁ » 19 mar 2013, 16:17

Ja osobiście bym zwiekszył manady czy tam grzywny jak to jest dokładnie to nie wiem np za znęcanie się nad zwierzętami z tego co wczoraj gdzieś na forum wyczytałem teraz jest 500 zł co jest śmieszne uważam, kwotę 5000 uważam za skłaniającą do refleksji nie jednego idiotę sadystę :]

Shinto
Bujający w obłokach
Posty: 413
Rejestracja: 13 mar 2013, 12:02
Lokalizacja: Zielona Wyspa

Re: Wyższe mandaty

Post autor: Shinto » 21 mar 2013, 11:45

Też nie miałbym nic przeciwko temu. Oj przydałoby się :wsciekly:
Mimo wszystko obecnie wyższe karanie kierowców za ich durne i pozbawione wyobraźni kierowanie pojazdami też niezwykle by poprawiło kulturę - w tym wypadku kulturę jazdy

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Wyższe mandaty

Post autor: sepän poika » 21 mar 2013, 11:49

Znacznie bardziej by poprawiło skuteczne wyłapywanie takich, nawet bez podwyższonych mandatów. Bo co z tego, że grozi mi zapłacenie np. 5000 zł, skoro szansa, że mnie złapią jest minimalna?

Shinto
Bujający w obłokach
Posty: 413
Rejestracja: 13 mar 2013, 12:02
Lokalizacja: Zielona Wyspa

Re: Wyższe mandaty

Post autor: Shinto » 21 mar 2013, 11:56

Kogo złapią ten zapłaci i będzie dużo płaczu - do tego szybka utrata prawa jazdy dodatkowo spowoduje moralniaka. Oby owe mandaty weszły w życie jak najszybciej.

Awatar użytkownika
kick
Bujający w obłokach
Posty: 362
Rejestracja: 26 lip 2018, 3:16
Płeć: Mężczyzna

Wyższe mandaty

Post autor: kick » 11 wrz 2018, 17:20


A to żabojady...

Awatar użytkownika
Śniący
Łapacz chmur
Posty: 833
Rejestracja: 21 wrz 2016, 16:40
Imię: Konrad
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nieciekawe miejsce...

Wyższe mandaty

Post autor: Śniący » 16 wrz 2018, 12:41

No to ja powiem tak, może i to nie głupi pomysł, ale jednak ktoś będzie na tym więcej zarabiał, czyli, najprawdopodobniej, PAŃSTWO.
Bo większa kasa z tych mandatów, będzie trafiała do budżetu albo do budżetów lokalnych samorządów na remonty dróg.

Czy to by odstraszyło nieodpowiedzialnych kierowców na drogach?
Chyba nie całkiem, bo co roku się słyszy o przypadkach łamania przepisów drogowych, o pijanych kierowcach, mimo że "przepisy" są już ostrzejsze.
Jak ktoś ma pijany mózg, wsiada do samochodu, to nie myśli o niczym, tylko jedzie i nawet się nie zastanawia, że za to grożą surowe kary.
Myślenie jest tylko po trzeźwemu.
Oczywiście, jestem również za tym, by surowiej karać nieodpowiedzialnych i nie myślących kierowców, również zabierając im prawo jazdy na dłuższy okres, a w przypadku poważnych wypadków, jak: utrata czyjegoś zdrowia, życia, zabierać prawo jazdy na zawsze.
Już są takie kary zresztą, ale w Polsce, w tej mentalności, jaką mamy, dużo ludzi się do tego nie stosuje i dalej jeżdżą, często też nie swoimi samochodami bez prawa jazdy, co popełniają wykroczenie.
W Polsce dużo ludzi jeździ w ogóle bez uprawnień po drogach i jedni nigdy nie byli nawet na kursach prawa jazdy, a gdzieś tam się nauczyli jeździć samochodami, inni mieli kiedyś prawo jazdy, ale stracili je z powodu wykroczeń, jazdy po pijanemu.

Ja nie jestem kierowcą i nigdy nim nie byłem, nie posiadałem też nigdy żadnego samochodu, bo nigdy nie było mnie na to stać i ja tego problemu nigdy nie miałem.
Natomiast, zdarza się nawet "odpowiedzialnym" kierowcom, że czasem jakąś prędkość przekroczą, no ale, przy zatrzymaniu przez policję drogową, mandaty się płaci i na to też trzeba mieć kasę.
Ja bym nie miał na mandaty, bo na to nie byłoby mnie stać.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości