Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Po czynach cię ocenią

Poważne i kontrowersyjne tematy nam nie straszne. Podyskutuj z nami o tym co Cię nurtuje.

Po czynach cię ocenią

Postautor: Ruta » sob 30 sty, 2016 19:10

Chyba każdy z nas świetnie wie, że niektórzy ludzie łatwo i szybko oceniają zachowania innych, a po nich oceniają wartość człowieka. Tak bywa. Trzeba się z tym chyba pogodzić.
Mnie jednak bardziej zastanawia założenie, czy jedno zachowanie może spowodować zmianę zdania o kimś. Mówię tu o skrajnościach. Czy osoba oceniana jako dobra, gdy zrobi coś złego, może zostać oceniana jako zły człowiek [czy wg Was jest to fair]? Czy jeden błąd czy jedna lepsza rzecz może spowodować, że cała przeszłość zostaje przekreślona?
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Has thanked: 70 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Re: Po czynach cię ocenią

Postautor: Dafne » sob 30 sty, 2016 19:44

Ach, znane. Czasami oceniam innych po zachowaniu, czasami ktoś do mnie przyjdzie się poskarżyć na czyjeś zachowanie. Aż uszy puchną. Zdarza mi się stracić zimną krew i źle kogoś podsumować za zachowanie. Później jest mi wstyd.
Nie powinno być chyba tak, że ktoś za jeden zły czyn jest źle odbierany. Bywają sytuację, że trzeba pomyśleć na pierwszym miejscu o sobie, a dopiero potem o innych. Mogłabym podać przykład, w którym ktoś z kimś zerwał znajomość za konkretne zachowanie, za jeden błąd. Sądzę, że trzeba być niekiedy wyrozumiałym dla innych, każdemu zdarzy się coś głupiego...
dum spiro, spero

Has thanked: 89 times
Have thanks: 131 times
Medals: 10

Postautor: Ruta » sob 30 sty, 2016 19:47

Dafne, coś głupiego. Ok. Ale co jeśli ktoś zrobi coś złego? Oddana przyjaciółka prześpi się z facetem swojej przyjaciółki?
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Postautor: Dafne » sob 30 sty, 2016 19:54

Ruta, powiem Ci szczerze. To można wybaczyć. O ile przyjaciółka jest droższa, niż facet, to się prędzej jej wybaczy, niż facetowi. Generalnie, to bym wszystkiego nie postawiła na faceta - zwłaszcza takiego. Jakoś tak intuicyjnie bym zaufała ponownie przyjaciółce, a nie facetowi, który mnie zdradził.
dum spiro, spero

Has thanked: 89 times
Have thanks: 131 times
Medals: 10

Postautor: cayman » sob 30 sty, 2016 20:57

pewnych rzeczy sie nie wybacza..zapomniec mozna ale wybaczyc -nigdy..
Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel

Has thanked: 99 times
Have thanks: 13 times
Medals: 1

Postautor: Patorek » sob 30 sty, 2016 23:15

Tak i nie, bo to zależy. Mam na myśli to, że nie wiemy nigdy do końca, czy to jak odbieramy jakąś osobę jest zgodne z prawdą. Ktoś może udawać i skrywać swoje prawdziwe oblicze, które może wyjść przy niektórych sytuacjach.
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: rytygier » ndz 31 sty, 2016 17:09

cayman pisze:pewnych rzeczy sie nie wybacza..zapomniec mozna ale wybaczyc -nigdy

Ja uważam , że jest na odwrót Panie cayman, :Można na prawdę wiele wybaczyć , ale zapomnieć się nie da.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Has thanked: 35 times
Have thanks: 65 times
Medals: 2

Postautor: poly » czw 04 lut, 2016 23:04

Ruta pisze:Chyba każdy z nas świetnie wie, że niektórzy ludzie łatwo i szybko oceniają zachowania innych, a po nich oceniają wartość człowieka. Tak bywa. Trzeba się z tym chyba pogodzić.

A po czym mam oceniać? Jeśli kogoś np znam chwilę i sprawi, że poczuje do niego niechęć to będę ją czuć, jeśli zrobi coś, że zmienię zdanie to zmienię. I jaki jest w tym problem? Nie należy oceniać - dopiero po poznaniu kogoś 20 lat mogę powiedzieć, że ktoś jest taki i taki? Może zbytnią uwagę przykłada się do wagi tych ocen. Chyba żyjemy dla siebie, a nie dla tego kto mnie jak oceni? Jeśli ktoś mnie zna 20 lat, to jego zdanie może być dla mnie ważne, bo to ktoś dla mnie ważny. A reszta? Jeśli mam się przejmować wszystkimi ludźmi,i tym co o mnie myślą, to nigdy nie byłabym sobą.

Mnie jednak bardziej zastanawia założenie, czy jedno zachowanie może spowodować zmianę zdania o kimś. Mówię tu o skrajnościach. Czy osoba oceniana jako dobra, gdy zrobi coś złego, może zostać oceniana jako zły człowiek [czy wg Was jest to fair]? Czy jeden błąd czy jedna lepsza rzecz może spowodować, że cała przeszłość zostaje przekreślona?

Zależy od wagi tego zła. Jeśli np zabije, skrzywdzi kogoś to dlaczego nie?
Świat cię nie kocha.
poly
Newbie

Has thanked: 61 times
Have thanks: 51 times
Imię: Iwona
Medals: 4

Postautor: cvku » czw 04 lut, 2016 23:22

Ruta pisze:Czy osoba oceniana jako dobra, gdy zrobi coś złego, może zostać oceniana jako zły człowiek [czy wg Was jest to fair]? Czy jeden błąd czy jedna lepsza rzecz może spowodować, że cała przeszłość zostaje przekreślona?
Ale, że serio dzielisz ludzi na dobrych i złych?
:v
Awatar użytkownika
cvku
Bujający w obłokach

Has thanked: 21 times
Have thanks: 32 times
Marzenie: by Śniący pojechał na daleką Syberię i tam został

Postautor: Pawian » pt 05 lut, 2016 18:37

A to nie ma ludzi dobrych i zlych? Tak po prostu? Skoro sa ludzie "neutralni", to zakladam, ze sila rzeczy sa tez ludzie obrazujacy przyklad zlego czlowieka i tego dobrego.
nie, nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Has thanked: 55 times
Have thanks: 66 times
Marzenie: Zostaly tylko dwa do spelnienia!
Medals: 5

Postautor: aspołeczne.kurczę » pt 05 lut, 2016 19:39

Nie ma ludzi dobrych i złych, ale problem w tym, że Ruta wcale takiego podziału nie wprowadza, pisze natomiast o osobach ocenianych jako dobre i złe. Gdzie wiadomo, że przy ocenianiu innych ludzi - uogólniamy.
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.
aspołeczne.kurczę
Marzyciel

Has thanked: 29 times
Have thanks: 41 times

Postautor: Ruta » pt 05 lut, 2016 20:23

poly pisze:A po czym mam oceniać? Jeśli kogoś np znam chwilę i sprawi, że poczuje do niego niechęć to będę ją czuć, jeśli zrobi coś, że zmienię zdanie to zmienię. I jaki jest w tym problem? Nie należy oceniać - dopiero po poznaniu kogoś 20 lat mogę powiedzieć, że ktoś jest taki i taki?

Jeśli mówimy o ocenie prawdziwej wartości człowieka - to chyba wykluczyć można powierzchowne znajomości i ocenę na podstawie kilku zachowań czy zdarzeń. Wystawianie komuś opinii za całokształt opierając się na kilku chwilach jest albo naiwnością, albo głupotą, albo pyszałkowatością.
poly pisze:Jeśli ktoś mnie zna 20 lat, to jego zdanie może być dla mnie ważne, bo to ktoś dla mnie ważny. A reszta? Jeśli mam się przejmować wszystkimi ludźmi,i tym co o mnie myślą, to nigdy nie byłabym sobą.

No. No właśnie. I tu pytam, czy jedno zdarzenie sprawi, że wpadniesz ze skrajności w skrajność?
Bo wybacz, ale nie wpadłabym na to by oceniać człowieka jako dobrego/złego jeśli ledwo go znam. Jeśli Ty tak robisz - Twoja sprawa.
poly pisze:Jeśli np zabije, skrzywdzi kogoś to dlaczego nie?

Ja Cię nie pytam dlaczego nie. Pytam konkretnie: czy wartościowość człowieka to suma tego co robił i kim jest czy tylko wyrywkowe zachowania i decyzje? Umiesz na to odpowiedzieć?
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Postautor: Pawian » pt 05 lut, 2016 23:47

Ja wierze w to, ze sa ludzie zli. Nawet jezeli czasami ich zachowanie wydaje sie dobre, lub serdeczne- ich intencje i powody tych zachowan sa kierowane zlymi pobudkami. Nie potrafie zaszufladkowac przypadkowego czlowieka, ale poznalam juz paru ludzi, ktorzy uwazam, ze sa zlymi ludzmi we wszystkim co robia. Na ich podstawie wierze, ze mozna okreslic kogos jako zlego czlowieka. Wierzac w ogolny balans, skoro istnieja zli ludzie, istnieja tez ci dobrzy, ale nie wierze w tylko 2 kolory, dopuszczam do siebie, ze wiekszosc ludzi jest neutralna.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: rytygier » sob 06 lut, 2016 15:15

W ogólny balans to ja Pawian, nie wierzę.
Źli ludzie silniejsi są w swej nikczemności niż dobrzy w swej dobroci. Dlatego, w starciu dobra i zła, to ci źli zawsze zwyciężają a dobrzy giną lub uciekają.
Poza tym ,,neutralni" są bardzo podatni na wpływy ludzi złych i łatwo dają się im manipulować.

Jednakże myślę , że istnienie ludzi złych ma swój sens i uzasadnienie:Źli ludzie potrzebni są choćby po to , by ci ,,dobrzy" mogli obnosić się ze swoją prawością.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: cvku » sob 06 lut, 2016 20:56

Pawian pisze:A to nie ma ludzi dobrych i zlych? Tak po prostu?
Może są np. Matka Teresa z Kalkuty jest dobra. Poza paroma wyjątkami nie ma ludzi, który są tylko "dobrzy". Tak samo jak i z drugą stroną barykady.
aspołeczne.kurczę pisze:Nie ma ludzi dobrych i złych, ale problem w tym, że Ruta wcale takiego podziału nie wprowadza, pisze natomiast o osobach ocenianych jako dobre i złe.
Jeśli jedną osobę oceniasz jako dobrą, a inną jako złą to siłą rzeczy wprowadzasz podział. : /
Awatar użytkownika
cvku
Bujający w obłokach

Postautor: Pawian » ndz 07 lut, 2016 18:32

Mysle, ze ogolnie ludzie nie sa jak platki sniegu, gdzie nie byloby jednakowego odpowiednika na drugim koncu swiata. Mysle, ze ludzie to dosyc typowe i przewidywalne stworzenia, wiec mozna ludzi kategoryzowac lub szufladkowac. To czy komus sie to dobrze uda to juz inna kwestia. Czasami kategoryzuje sie ludzi z emocjonalnych pobudek, co nie jest raczej obiektywne, ale ja osobiscie nie obrazilabym sie, jezeli ktos by mnie chcial jakos okreslic. Zdaje sobie sprawe, ze na swiecie jest jeszcze 3654763739 takich jak ja, moze sie roznimy tylko wygladem i innymi malymi cechami.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: poly » pn 08 lut, 2016 11:45

Ruta pisze:Jeśli mówimy o ocenie prawdziwej wartości człowieka - to chyba wykluczyć można powierzchowne znajomości i ocenę na podstawie kilku zachowań czy zdarzeń. Wystawianie komuś opinii za całokształt opierając się na kilku chwilach jest albo naiwnością, albo głupotą, albo pyszałkowatością.

Za całokształt nie da się wystawić opinii w jednej chwili,to fizycznie nie do wykonania... Ale jeśli kogoś spotkam na ulicy, i zobaczę np. że facet krzyczy na swoją kobietę, i nie zagłębiając się w ich historię, bo praktycznie niemożliwe jest to, że się tę parę znowu spotka - pomyślę sobie, że ten facet jest złym człowiekiem, skoro tak robi.

No. No właśnie. I tu pytam, czy jedno zdarzenie sprawi, że wpadniesz ze skrajności w skrajność?
Bo wybacz, ale nie wpadłabym na to by oceniać człowieka jako dobrego/złego jeśli ledwo go znam. Jeśli Ty tak robisz - Twoja sprawa.

Dyskusja z Tobą to walka na ciosy.. Ja coś powiem, Ty zaczynasz oceniać. Może dlatego nikt nie odnosi się do Twoich postów bo wiadomo jak się to skończy?

poly pisze:Jeśli np zabije, skrzywdzi kogoś to dlaczego nie?

Ja Cię nie pytam dlaczego nie. Pytam konkretnie: czy wartościowość człowieka to suma tego co robił i kim jest czy tylko wyrywkowe zachowania i decyzje? Umiesz na to odpowiedzieć?[/quote]
To pytanie retoryczne to jest odpowiedź. Tak jak pisałam - zależy wszystko od wagi czynu. Jeśli ktoś był "dobry", ale zabił, zgwałcił, skrzywdził - nieważne jest DLA MNIE to kim był, swoim czynem przekreślił całe swoje dotychczasowe życie.
Świat cię nie kocha.
poly
Newbie

Has thanked: 61 times
Have thanks: 51 times
Imię: Iwona
Medals: 4

Postautor: cvku » wt 16 lut, 2016 23:01

Można by się zastanowić, czy człowiek któremu ufamy jednym czynem może stracić to zaufanie. Czy osoba, którą uważamy za autorytet może przestać nim być po jakimś pojedynczym występku. Dzielenie ludzi na dobrych i złych to jest takie.. słabe.
Awatar użytkownika
cvku
Bujający w obłokach

Postautor: Laurelin » sob 20 lut, 2016 02:18

Ja należę do osób, które szybko oceniają, ale nie trzymam się tego, bo wiem, że z czasem się zmieni ta ocena.

Ruta pisze:Czy osoba oceniana jako dobra, gdy zrobi coś złego, może zostać oceniana jako zły człowiek [czy wg Was jest to fair]?

Może tak zostać oceniona, czy jest to sprawiedliwe? Ozywiście, że nie. Żadna subiektywna ocena drugiego człowieka nie jest sprawiedliwa.

Ruta pisze:Czy jeden błąd czy jedna lepsza rzecz może spowodować, że cała przeszłość zostaje przekreślona?

Zależy jak duży był ten błąd. Skrajności jak np. morderstwo już miesza obraz człowieka z przeszłości, bo dowiadujemy się, że ta osoba jest do tego zdolna.
Z "wybieleniem się" jest gorzej. Łatwiej kogoś ocenić po złych czynach, bardziej zapadają w pamięć.
Co nie znaczy, że przełości możemy się pozbyć, zawsze coś, gdzieś pozostanie w pamięci.

Co do podziału na dobrych i złych to zawsze taki będzie. Są cechy dobre i złe, dobra reakcja i zła reakcja. Dobry człowiek i zły człowiek. To tylko zależy kto, jaki kierunek wybierze. A wzięło się to z moralności.
Exstasowa muzyka

"Fuzzy Wuzzy was a bear. Fuzzy Wuzzy had no hair. Fuzzy Wuzzy wasn't very fuzzy was he."

Moje gg: 823139
Awatar użytkownika
Laurelin
Moderator

Has thanked: 3 times
Have thanks: 6 times
Marzenie: 1000cc

Postautor: rytygier » wt 12 kwie, 2016 16:15

Laurelin pisze:Co do podziału na dobrych i złych to zawsze taki będzie. Są cechy dobre i złe, dobra reakcja i zła reakcja. Dobry człowiek i zły człowiek. To tylko zależy kto, jaki kierunek wybierze. A wzięło się to z moralności.

Czymże jednak jest moralność? Otóż moralność jest niczym innym jak posłuszeństwem/podporządkowaniem się obyczajom. Same obyczaje to nic innego jak przekazywane przez Tradycję sposoby postępowania i wartościowania. Człowiek, który nie chce podporządkować się tradycji jest określany jako niemoralny i zły. A więc przymiotnik ,, zły" znaczy tyle co :,, indywidualny" i ,, wolny".

W porównaniu np. ze sposobem życia ludzi w wiekach średnich, żyjemy w bardzo ,,niemoralnych" czasach.

Co jednak stało by się gdyby zniknęła moralność a więc i prawo? Myślę, że My-ludzie padlibyśmy ofiarą własnej wojowniczości i brutalnej żądzy walki, którą moralność jest w stanie jedynie w Nas wytłumić. Rozpoczęła by się bezwzględna totalna wojna wszystkich ze wszystkimi!
Ludzkości potrzebny jest jakiś nadrzędny cel, który połączył by nas ludzi, porwałby nas i dla którego gotowi bylibyśmy zrezygnować z wzajemnego wyniszczenia się . Wtedy można by było pomyśleć o likwidacji tradycyjnie pojętej moralności.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Pawian » wt 12 kwie, 2016 20:11

Czyli, ze bylibysmy bardziej dzicy niz zwierzeta? Zwierze chyba nie posiada czegos takiego jak moralnosc lub kultury, a jednak zwierzeta potrafia tworzyc grupy, dbac o swoje rodziny i potomstwo, tworzyc "przyjaznie", gdzie bronia sie wzajemnie przed innimi zwierzetami. Dlaczego czlowiek mialby miec zagruntowane w sobie, by wzajemnie sie wyniszczac? Ludzka natura jest bardziej skomplikowana, by mozna bylo tak sadzic.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: rytygier » śr 13 kwie, 2016 08:12

Pawian,

nie jestem odosobniony w swej opinii. Np. angielski filozof Hobbes twierdził, że naturą człowieka jest egoizm i przed powstaniem państwa (a więc i prawa) naturalnym stanem ludzkości była wojna wszystkich ze wszystkimi (człowiek człowiekowi wilkiem-homo homini lupus est)
Wg. świętego Augustyna ogromna większość ludzi jest zła; ludzie są chciwi, żądni władzy i zaszczytów. Walczą ze sobą i połykają się jak ryby, silniejszy zjada słabszego. .
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Pawian » czw 14 kwie, 2016 13:57

rytygier, zgadzam sie z tym w wiekszej czesci, jednak dla takich ludzi, ktorzy sa dobrzy, a z egoizmu maja ten "zdrowy", nie lubie wrzucac calej ludzkosci do jednego worka.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: rytygier » ndz 17 kwie, 2016 17:34

Bardzo interesująco kwestie dotyczące dobra i zła przedstawił Hobbes w swoim najgłośniejszym dziele pt ,, Lewiatan" :

"Cokolwiek zaś jest przedmiotem jakiegoś apetytu czy pożądania, to człowiek nazywa to swoim dobrem. Przedmiot zaś wstrętu czy awersji nazywa złem; co zaś jest przedmiotem jego wzgardy, to nazywa nikczemnym i niegodnym uwagi. Te bowiem wyrazy: dobry, zły, godny wzgardy, są zawsze używane z uwzględnieniem osoby, która się nimi posługuje. Nie ma bowiem rzeczy, która by po prostu i bezwzględnie była dobra, zła, czy godna wzgardy; i nie ma żadnej reguły powszechnej dobra i zła, którą by można było wziąć z natury samych rzeczy."
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Pawian » pn 18 kwie, 2016 00:02

Mozna by bylo sie tak odniesc do wielu kwestii, gdzie odgrywa ludzka kultura i nabyta mentalnosc, jednak nie wiem jak mozna nie nazwac czegos zlym, kiedy ktos strasznie krzywdzi innego czlowieka bez jego przyzwolenia, krzywdzi go z czysta agresja i bez podstawowych potrzeb? Moze po prostu ja nie jestem w stanie przyswoic sobie wiadomosci, ze caly swiat tak naprawde jest bez dobra i zla.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: rytygier » pn 18 kwie, 2016 17:45

A może Pawian, zaliczasz się do osób, które mają tzw. zdrowy kręgosłup moralny. Czyli skrupulatnie przestrzegasz w swoim życiu pewnych, podstawowych zasad i reguł i potrafisz oprzeć się pokusie, by czasem postąpić wbrew któreś z nich.??
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Pawian » śr 20 kwie, 2016 19:34

rytygier, dokladnie tak :d Mysle, ze to moja jedna z silniejszych cech charakteru, zaraz po stanowczosci.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: Jaśmin » czw 21 kwie, 2016 20:59

Też mam takie zasady i reguły - granice, i też gdybym je przekroczyła to sama sobie nie mogłabym spojrzeć w twarz. Nie wiem też czy byłabym w stanie tego typu działania wybaczyć. Na przykład zdrada, myślę, że jedyne co bym zrobiła w przypadku zdrady to po prostu bym się odwróciła na pięcie i nie chciała mieć już nigdy nic wspólnego z tą osobą, która by mi to zrobiła. Niby powinno się wybaczyć, i potrafię wybaczyć naprawdę bardzo wiele oprócz przekroczenia moich "granic".

Ogólnie jestem naprawdę wyrozumiała i zawsze staram się zrozumieć drugiego człowieka i powody dla których postępuje tak a nie inaczej. Zazwyczaj wręcz nazywają mnie naiwną, z powodu tej wyrozumiałości, bo ciągle doszukuję się dobrych intencji w różnych czynach.
Fai quello che devi comunque sia. Un cuore, una via.
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Has thanked: 52 times
Have thanks: 27 times
Imię: Cornèlia

Postautor: Pawian » pt 22 kwie, 2016 22:28

Ailén, dokladnie tak. Pierw patrze na siebie, a potem oceniam czyny kogos innego. Nie wybaczam pewnych zachowan, bo sama bym sie ich nigdy nie dopuscila, wiec dlaczego mam je akceptowac wobec siebie?
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: rytygier » sob 23 kwie, 2016 12:14

Myślę, że każdy przeżywa w swoim życiu swego rodzaju ,,godzinę próby" czyli moment w którym wyznawana przez niego postawa moralna zostaje poddana najcięższemu sprawdzianowi. Często są to tzw sytuacje krańcowe/graniczne. Wtedy dopiero człowiek poznaje prawdę o sobie o swojej wewnętrznej sile i determinacji oraz o wytrzymałości własnego ,,kręgosłupa moralnego".
Nieraz zadawałem sobie pytanie czy ja sam zdam ten trudny sprawdzian. Oblałem.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Następna

Wróć do Kontrowersje i tabu