Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Interesujesz się historią i lubisz o niej dyskutować? To idealny dział dla Ciebie!

Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Ruta » pn 11 sie, 2014 00:18

Uwaga: treść dla niektórych może wydać się dyskryminująca pewne grupy ludzi.


Kod: Zaznacz cały
Całość tekstu: http://opolczykpl.wordpress.com/2013/10/18/demaskowanie-katolickiej-mitologii-domniemany-chrzest-polski/


Kilkakrotnie już wspominałem o wyssanym z palca rzekomym „chrzcie” Mieszka I w roku 966, ale zawsze na marginesie innych spraw. A ten żydo-katolicki mit, a raczej odrynarne kłamstwo zasługuje na samodzielny tekst. A więc, do dzieła…

Kłamstwo domniemanego chrztu Mieszka ma wymiar podwójny – oszukuje się Polaków wmawiając im ten wyssany z palca „fakt”, a dodatkowo propaganda żydłacka głosi, że od owego wyssanego z palca „chrztu” Mieszka Polska była krajem chrześcijańskim, a jej mieszkańcy byli przykładnymi, gorliwymi i głęboko wierzącymi katolikami. Jeszcze innym dodatkowym kłamstwem propagandowym jest nazywanie domniemanego „chrztu” Mieszka „chrztem Polski”. Bo nawet, gdyby ten „chrzest” Mieszka miał rzeczywiście miejsce – co jest żydłackim kłamstwem – to oznaczałby on „chrzest” władcy, a nie całego jego państwa. W czasach Mieszka nie istniała jeszcze zasada cuius regio, eius religio i „chrzest” jakiegokolwiek władcy nie oznaczał, że całe jego państwo „zostało ochrzczone” i z dnia na dzień stało się żydo-chrześcijańskie.

Zacznijmy od samego domniemanego „chrztu”…

A więc w owych czasach, gdy buldożer jahwizmu miażdżył kolejne kraje, pogańskim władcom przyjmującym żydo-chrześcijaństwo, bądź mocno zasłużonym w jego promocję i umacnianie, po śmierci nadawano przydomek „wielki” lub „święty” i kanonizowano ich w tym celu. Tak było np. z ruskim Włodzimierzem I Wielkim, świętym katolickim i prawosławnym.

A Mieszko, który rzekomo się „ochrzcił”, w nagrodę nie został ani „wielkim” ani „świętym”.

Nadmienić należy, że w tamtych czasach „chrzest” jakiegokolwiek pogańskiego władcy był dla żydo-katolickiej propagandy niezwykle ważnym wydarzeniem. Na taką „uroczystość” zjeżdżali się wysłannicy sąsiednich skatoliczonych krajów, duchowieństwo i co najmniej jeden biskup z orszakiem sług i kleru. „Chrztu” w takim przypadku udzielał biskup a nie zwykły klecha. „Chrzest” odnotowywany był w annałach z dokładnym opisem „ceremonii”. Były tam zawsze takie szczegóły jak data, miejsce, kto chrzcił i jakie imię „ochrzczony” przyjmował podczas „ceremonii”. Upiększane to było zazwyczaj opisem wyssanych z palca cudów towarzyszących temu – z punktu widzenia nadjordańskiej dżumy – wiekopomnemu wydarzeniu. A także opisywane były czyny świeżo „ochrzczonego” – burzenie pogańskich świątyń. żalenie posągów pogańskich bogów i masowe „chrzczenie” poddanych. Natomiast w przypadku Mieszka nie znamy ani daty, ani miejsca chrztu, ani kto Mieszka „obmywał” wodą (której pies nie chce, wąż nawet nie pije – Słowacki) tzw. „święconą”.
Kronikarze-bajkopisarze późniejsi podawali wprawdzie przeróżne daty, nie wymieniając miejsca „chrztu”, ale daty te są właśnie różne. Np 7 marca 965. Często wręcz podaje się tylko rok domniemanego „chrztu” – od 965 do 967. Najczęściej w różnych pracach pada data 14 kwietnia 966.
.
„…najczęściej podawaną datą jest 14 kwietnia 966 r.”

Ale tę datę, jak podaje wiki w innym miejscu, tylko „przyjmuje się„:
.
„Powszechnie przyjmuje się, że chrzest Mieszka odbył się w 966 r.”
.
Tyle że „przyjmuje się” nie oznacza, że tak rzeczywiście było.
Ciekawe, że żyjący czasowo najbliżej tych wydarzeń Thietmar nie wymienia daty, miejsca i innych szczegółów dotyczących domniemanego „chrztu”, sugerując przy tym w oparciu o plotki trzyletni czasowy „rozrzut” tego wydarzenia:
.
„Umyślnie postępowała ona przez jakiś czas zdrożnie, aby później móc długo działać dobrze. Kiedy mianowicie po zawarciu wspomnianego małżeństwa nadszedł okres wielkiego postu i Dobrawa starała się złożyć Bogu dobrowolną ofiarę przez wstrzymywanie się od jedzenia mięsa i umartwianie swego ciała, jej małżonek namawiał j ą słodkimi obietnicami do złamania postanowienia. Ona zaś zgodziła się na to w tym celu, by z kolei móc tym łatwiej zyskać u niego posłuch w innych sprawach. Jedni twierdzą, iż jadła ona mięso w okresie jednego wielkiego postu, inni zaś, że w trzech takich okresach.
Dowiedziałeś się przed chwilą, czytelniku, ojej przewinie, zważ teraz, jaki owoc wydała jej zbożna intencja. Pracowała więc nad nawróceniem swego małżonka i wysłuchał jej miłościwy Stwórca. Jego nieskończona łaska sprawiła, iż ten, który Go tak srogo prześladował, pokajał się i pozbył na ustawiczne namowy swej ukochanej małżonki jadu przyrodzonego pogaństwa, chrztem świętym zmywając plamę grzechu pierworodnego.”

Tak więc już w czasach współczesnego Mieszkowi Thietmara nie wiedziano, kiedy tak naprawdę miał się rzekomo odbyć ów mitologiczny wiekopomny „chrzest”. Jeśli prawdą byłaby wersja plotki, jakoby Dobrawa musiała łamać trzy kolejne tzw. „wielkie posty”, aby „nawrócić” Mieszka, to „chrzest” jego musiałby mieć miejsce trzy lata po ślubie, który odbył się prawdopodobnie w 965 roku.


Mamy fragment (najważniejszy) obszerniejszego tekstu, przedstawiającego teorię, że ani Mieszko I, ani tym bardziej Polska, nigdy nie został ochrzczony. Jak sądzicie? Jest w tym coś z prawdy?
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
 
Rejestracja: ndz 13 mar, 2011 17:57
Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Płeć: Kobieta
Medals: 13
Posty: 12065

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Wędrujący wiatr » pn 11 sie, 2014 00:36

Nie wiem, może wykażę się właśnie brakiem wiedzy i się ośmieszę, ale jeśli do chrztu rzekomo nie doszło, to co sprawiło, że w Polsce dominuje teraz katolicyzm? Sami się na przestrzeni lat zaczęli nawracać? Chrzest miał być zabezpieczeniem przed najazdami ze strony chrześcijańskich państw, które tępiły pogaństwo, czyli był to zabieg najzwyczajniej w świecie polityczny. Nie sądzę, by tuż po nim nagle wszyscy mieli bez zająknięcia przyjąć nowe obyczaje i wiarę, bo to niemal niemożliwe, ale z czasem skutki takie chrztu musiałyby być zauważalne.
To, co jest tu opisywane, zdaje się być ciekawe, ale na moje laickie oko trąci zamiłowaniem do teorii spiskowych.
Where, oh, where'd my sister Evelyn go?
Wędrujący wiatr
Marzyciel-Gaduła
 
Rejestracja: ndz 10 sie, 2014 20:25
Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time
Imię: Ada
Płeć: Kobieta
Posty: 63

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Ruta » pn 11 sie, 2014 09:07

Wędrujący wiatr, no, ale z drugiej strony.. nie mamy żadnych konkretów na temat rzekomego chrztu.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
 
Rejestracja: ndz 13 mar, 2011 17:57
Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Płeć: Kobieta
Medals: 13
Posty: 12065

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Śniąca » pn 11 sie, 2014 21:36

Znam tego bloga i jakkolwiek rozumiem jego linię ideologiczną, tak samo nie ufam fanatyzmowi, jaki wyziera z jego postów... Posty z pogranicza jakiegoś archeo-political-fiction, jakaś historia alternatywna...Żadnym fanatykom nie ma raczej sensu ufać, bo oni widzą tylko swoją wizję, a wszystko, co tylko im nie pasuje do ich wizji, odrzucają lub "obrabiają" tak, by zaczęło pasować :oczami: ten blog ma dla mnie taką "sekciarską" aurę... Dość jednak ogólników- moich odczuć na temat całokształtu bloga, co do chrztu- raczej dziwne, że większość historyków etc. nie ma co do tego faktu wątpliwości, choć oczywiście mogą być pewne nieścisłości w datowaniu, a tu nagle wyskakuje jak Filip z konopii bloger i już! Oto mamy, ujawniony spisek wszechczasów :D może trudno mu ze względów ideologicznych zaakceptować ten fakt, że przyjęliśmy ten chrzest, marzy mu się "wiecznie pogańska" Polska, ale raczej to jest wątpliwe. Co nie zmienia faktu, że z przyczyn politycznych to przyjął, czy nam się to podoba, czy nie, a co on prywatnie i ludzie jeszcze przez wieki wierzyli, to już inna sprawa...
Bezsenność
Śniąca
Marzyciel-Gaduła
 
Rejestracja: sob 05 lip, 2014 02:01
Has thanked: 0 time
Have thanks: 2 times
Płeć: Kobieta
Posty: 99

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Ruta » wt 12 sie, 2014 04:03

Śniąca pisze:raczej dziwne, że większość historyków etc. nie ma co do tego faktu wątpliwości

Historycy generalnie nie mają wątpliwości co do wielu rzeczy, podobnie jak do tego, że Mieszko był Słowianinem. Choć teraz wypływa coraz więcej aluzji, że mógł być Skandynawem. ;)
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
 
Rejestracja: ndz 13 mar, 2011 17:57
Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Płeć: Kobieta
Medals: 13
Posty: 12065

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Filip » wt 02 gru, 2014 13:11

Ruta pisze:nie mamy żadnych konkretów na temat rzekomego chrztu.

Skąd zwyczaj przyjmowania korony przez króla z rąk prymasa podczas koronacji?
Awatar użytkownika
Filip
Bujający w obłokach
 
Rejestracja: ndz 29 cze, 2014 18:36
Has thanked: 3 times
Have thanks: 16 times
Imię: Filip
Płeć: Mężczyzna
Posty: 356

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Maciek » sob 10 sty, 2015 11:27

Nie ma również konkretów na to, że chrztu nie było :luka:
Awatar użytkownika
Maciek
Bujający w obłokach
 
Rejestracja: sob 09 sie, 2014 12:14
Has thanked: 7 times
Have thanks: 4 times
Imię: Maciek
Płeć: Mężczyzna
Posty: 420

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: sepän poika » wt 17 mar, 2015 11:26

Maciek pisze:Nie ma również konkretów na to, że chrztu nie było
Tyle że to w nauce żaden dowód. Natomiast ciężko mówić o "dowodach" w historii, gdzie nie mamy w zasadzie nic do dyspozycji, poza zapiskami kronikarskimi. Ciężko się spodziewać archeologicznych dowodów na pojedyncze wydarzenia (chyba że wielkie bitwy, kataklizmy itd.)
- Życie nie jest ani dobre, ani złe.
- A jakie?
- Nieuniknione. Jeden ma wygrane, drugi ma przesrane.
sepän poika
Newbie
 
Rejestracja: śr 18 maja, 2011 15:11
Lokalizacja: Blåkulla
Has thanked: 55 times
Have thanks: 76 times
Medals: 7
Posty: 3050

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Ruta » wt 17 mar, 2015 12:35

Maciek pisze:Nie ma również konkretów na to, że chrztu nie było

Cudowny argument "udowodnij nic". Trochę taki strzał w kolano.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
 
Rejestracja: ndz 13 mar, 2011 17:57
Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Płeć: Kobieta
Medals: 13
Posty: 12065

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: cayman » sob 26 gru, 2015 22:34

no cóż ..nie wiem jak inni ale mnie temat nie pociąga,kiedys w tym temacie grzebałem i jest niewiele na temat piastów a już mieszka to niewiele,no ale z tego co wiem lub jak kto woli doczytałem -wolę posługiwać się przemyśleniami własnymi i wiedza w tej materii,zamiast bazować na cudzych teoriach i poglądach .. odkopałem ten temat i w miarę rozwoju odniose sie do sedna sprawy..
Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
 
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 20:20
Lokalizacja: cork
Has thanked: 99 times
Have thanks: 13 times
Medals: 1
Posty: 546

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: HELLBRINGER » ndz 27 gru, 2015 21:26

Ja się skłaniam raczej za teorią że Mieszko się tam ochrzcił. Nawet razem z dworem! Tylko co z tego? Co takiemu chłopu że pan się ochrzcił, on tam wierzy w swoje rzeczy. I tak było bardzo długo. Gdzieś czytałem że ostatnie pomniki Światowita i innych bogów słowiańskich obalali w XII w.

Inną sprawą która mnie irytuje jest brak jakichkolwiek wzmianek na lekcjach historii o tym co było przed chrztem. Bym przyszedł biskup i zrobił jednego dnia wspólne państwo z siecią grodów i urzędami. Tak to wygląda na lekcjach.
Vul­ne­rant om­nes, ul­ti­ma ne­cat

Vanitas vanitatum et omnia vanitas

Im­pa­res nas­ci­mur, pa­res mo­rimur

Mors ma­lum non est, so­la ius aequum ge­neris hu­mani


Nie ma już nadziei.

Nie mam sumienia więc tłumacz się w Niebie,
ja tnę bez wytchnienia więc zetnę i ciebie…!
HELLBRINGER
Spełniacz Marzeń
 
Rejestracja: wt 31 sie, 2010 14:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Have thanks: 25 times
Płeć: Mężczyzna
Marzenie: A co to jest marzenie?
Medals: 4
Posty: 1214

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Hinaru » ndz 27 gru, 2015 21:41

HUNTER, Też mnie to intryguje.
Ja gdzieś czytałem o tak zwanej Wielkiej Lechii. W końcu legenda Lecz, Czech i Rus skądś się musiała wziąć.
Piękna jest miłość,która nie boli
Która spokojny daje sen
Nie zgadniesz : "komu?","kto?" i "dlaczego?"
Miłość potrzebna jest jak tlen
Awatar użytkownika
Hinaru
Marzyciel
 
Rejestracja: sob 18 sty, 2014 20:44
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 16 times
Have thanks: 25 times
Imię: Fabian
Płeć: Mężczyzna
Marzenie: Nie mam konkretnego
Medals: 2
Posty: 1010

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: HELLBRINGER » ndz 27 gru, 2015 21:48

Hinaru, O tym kiedyś dokładnie czytałem, był zapisy o iluś pokoleniach przed Mieszkiem.
Legenda o Popielu, większość z nas to chyba przerabiał. Popiel był chyba pradziadem Mieszka, albo jeszcze dalej.

Tylko jak przyszło postępowe chrześcijaństwo spaliło wszystkie polskie kroniki bo pisane był oczywiście runami ( PISMO SZATANA :wsciekly: ) I nie zostało nam nic. Jakieś zapisy zostały tylko u naszych zachodnich sąsiadów, dlatego cokolwiek na ten temat wiadomo.
Vul­ne­rant om­nes, ul­ti­ma ne­cat

Vanitas vanitatum et omnia vanitas

Im­pa­res nas­ci­mur, pa­res mo­rimur

Mors ma­lum non est, so­la ius aequum ge­neris hu­mani


Nie ma już nadziei.

Nie mam sumienia więc tłumacz się w Niebie,
ja tnę bez wytchnienia więc zetnę i ciebie…!
HELLBRINGER
Spełniacz Marzeń
 
Rejestracja: wt 31 sie, 2010 14:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 31 times
Have thanks: 25 times
Płeć: Mężczyzna
Marzenie: A co to jest marzenie?
Medals: 4
Posty: 1214

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: Hinaru » ndz 27 gru, 2015 21:51

HUNTER, Właśnie tego przed Mieszkiem jestem najbardziej ciekaw. Niestety pewnie dokładnie nigdy nie będzie mi dane się dowiedzieć. Chyba, że coś odkryją, ale czy powiedzą? Właśnie w szkołach mało się mówi.
Piękna jest miłość,która nie boli
Która spokojny daje sen
Nie zgadniesz : "komu?","kto?" i "dlaczego?"
Miłość potrzebna jest jak tlen
Awatar użytkownika
Hinaru
Marzyciel
 
Rejestracja: sob 18 sty, 2014 20:44
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 16 times
Have thanks: 25 times
Imię: Fabian
Płeć: Mężczyzna
Marzenie: Nie mam konkretnego
Medals: 2
Posty: 1010

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: cayman » pn 28 gru, 2015 11:29

reasumując wszyscy jestesmy zgodni..chrzest był..dowody tego mozna wyczytac samemu w kronikach thietmar napisanych w 975- 1018
http://biblioteka.kijowski.pl/sredniowi ... etmara.pdf
Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
 
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 20:20
Lokalizacja: cork
Has thanked: 99 times
Have thanks: 13 times
Medals: 1
Posty: 546

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: rytygier » pn 28 gru, 2015 13:48

Panie cayman,
Pewne jest, że Mieszko razem z dostojnikami ze swego najbliższego otoczenia chrzest przyjął. Jednakże mówienie, że wraz ze chrztem mieszka, chrzest przyjął też cały naród polski jest kompletną bzdurą.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel
 
Rejestracja: ndz 16 sie, 2015 17:30
Has thanked: 37 times
Have thanks: 68 times
Płeć: Mężczyzna
Medals: 2
Posty: 1106

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: cayman » pn 28 gru, 2015 14:12

panie rytygier..moi wszyscy potomkowie beda nosić nazwisko cayman..tak było i wtedy..wszyscy potomkowie mieszzka byli chrześcijanami...symbolicznie chrzest przyjął mieszko w imieniu rodzącego się narodu..
Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
 
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 20:20
Lokalizacja: cork
Has thanked: 99 times
Have thanks: 13 times
Medals: 1
Posty: 546

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: rytygier » pn 28 gru, 2015 14:18

Panie cayman,
O stosunku ,,rodzącego się narodu'' do chrześcijaństwa najlepiej świadczy fakt ,że wielkie powstanie ludowe, które wybuchło w Polsce w 1038 ( lub 1039) nabrało charakteru tzw ,, reakcji pogańskiej"
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel
 
Rejestracja: ndz 16 sie, 2015 17:30
Has thanked: 37 times
Have thanks: 68 times
Płeć: Mężczyzna
Medals: 2
Posty: 1106

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: cayman » pn 28 gru, 2015 14:25

a stało sie to dlatego ze przywileje straciła lub jej ogranicono szlachta..czyli nieroby..ci ostatni nawet teraz maja najwięcej do powiedzenia jeśli chodzi o warunki pracy i płacy..czego dowodem sa pensje w marketach..u nas to 200€ a u was 1200zł..
Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
 
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 20:20
Lokalizacja: cork
Has thanked: 99 times
Have thanks: 13 times
Medals: 1
Posty: 546

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: rytygier » pn 28 gru, 2015 14:53

Panie cayman,

Nie można wskazać jednej przyczyny wybuchu tego powstania. Najważniejszą z nich było ogólne niezadowolenie najbiedniejszej ludności z narzucenia nowej, nieznanej religii i idącego za tym jej egzekwowania, czasem niezwykle brutalnego.

Mylisz Pan powstanie ludowe z rokoszami szlacheckimi.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel
 
Rejestracja: ndz 16 sie, 2015 17:30
Has thanked: 37 times
Have thanks: 68 times
Płeć: Mężczyzna
Medals: 2
Posty: 1106

Re: Chrzest polski: prawda czy kłamstwo?

Postautor: cayman » pn 28 gru, 2015 15:13

pozostaję przy swoim zdaniu w tej materii...

-- Dodano 2 sty 2016, o 08:51 --

jakie jest wasze zdanie na temat udziału dobrawy w tym chrzcie polski czy jak wolicie mieszka?
Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
 
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 20:20
Lokalizacja: cork
Has thanked: 99 times
Have thanks: 13 times
Medals: 1
Posty: 546


Wróć do Historia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


cron