Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Poltergeist

Troszkę dreszczyku emocji, mrożące krew w żyłach, często zaskakujące tematy. Wszystko co nas ciekawi, fascynuje, jest dla nas zagadką. Ufo, duchy, owiane tajemnicą miejsca - możesz wierzyć lub nie.

Poltergeist

Postautor: Lisek » sob 02 sie, 2014 22:29

Występowanie dźwięków pukania, elektrycznych zakłóceń, przemieszczania się przedmiotów itp. znane jest jako widmo (zjawa), nadnaturalne objawienie bądź okultystyczny fenomen. Ważne też jest, że przy powstawaniu tego typu zjawisk nie ingerują siły fizyczne. Wszystko to zazwyczaj nazywamy zjawiskiem Poltergeista. Wiele zjawisk poltergeista po dokładnym zbadaniu można wytłumaczyć siłami takimi jak wiatr, czy woda.

Obok tego istnieje też parapsychologiczne zjawisko Poltergeista, gdzie występuje pukanie i samowolne przesuwanie przedmiotów, ale nie ma żadnej siły fizycznej poruszającej tym. Zjawisko to najlepiej zachodzi w obecności osób dojrzewających lub zaawansowanych medialnie. Amerykańscy parapsycholodzy J. Gaither Pratt i William G. Roll objaśnili to zjawisko w 1958 roku jako spontaniczna psychokineza (RSPK, recurrent spontaneous psychokinesis).

Według tego Poltergeist nie jest inteligentnym, niezależnym fantomem, czyli nierealnym duchem, ale projekcją umysłu, czy też podświadomym podziałem osobowości szczególnie osób dojrzewających, których napięcie może być wyładowywane w właśnie te zjawiska. Profesor parapsychologii Hans Bender w latach od 1960 - 1970 miał mieć do czynienia ze zjawiskiem poltergeistów wywoływanych przez podświadomość młodzieży.

Co tak naprawdę się za tym kryje i co się dzieje?

Zjawisko Poltergeista można podzielić na poszczególne poziomy. Nie zawsze mu się zdarzyć, że jakiś przedmiot uderza w głowę lub wszystkie szafki w kuchni zostają wypróżniane.

Znane poziomy zjawiska Poltergeista:

Poziom 1
Duch przebywa jedynie w pobliżu danej osoby. Kto wie, może jest przyciągany? Pokazuje swoją obecność przez drobne dziwne zdarzenia.

- dziwne dźwięki
- dziwne zapachy
- zwierzęta dziwnie się zachowują
- uczucie bycia obserwowanym

Poziom 2
Powoli Poltergeist zaczyna zwracać na siebie uwagę. Dźwięki i zapachy stają się intensywniejsze.

- słyszy się głosy
- szeptanie, śmiechy
- cieniste ruchy
- chłodny powiew wiatru w zamkniętym pomieszczeniu
- silne napięcie elektryczne
- drobne znaki na podłodze, ścianach

Poziom 3
Poltergeist wyraźniej zaznacza swoją obecność. Przy pierwszych dwóch poziomach można było powiedzieć, że się tylko zdawało, tutaj już nie można zignorować tego.

- elektryczne przedmioty się włączają/wyłączają
- światło migocze lub gaśnie/zapala się
- czuję się czyjś dotyk
- drzwi się otwierają/zamykają
- znaki na ścianach
- słyszy się głosy, nawet można rozpoznać słowa
- pojawiają się ciemne cienie

Poziom 4
Poziom w którym Poltergeist wykorzystuje swoją wiedzę o nawiedzanej osobie, aby zamienić jej życie w terror. Pojawia się przemoc.

- latające przedmioty
- znikające przedmioty
- wstrząsanie się mebli
- pojawia się ogień
- ludzie są przerażeni
- w nocy wstrząsanie ludźmi w celu obudzenia
- pojawianie się iluzji
- szkło pęka bez powodu
- straszliwe odgłosy

Poziom 5
Poltergeist jest w pełni energii, a co za tym idzie, staje się bardzo niebezpieczny. Stara się ranić cieleśnie. Po tym poziomie zjawa najczęściej przestaje. Jednak zdarza się, że po tym zjawa zaczyna od nowa.

- ogień
- elektryczne przedmioty się psują
- krew na ścianach
- atak cielesny
- grożące okrzyki
- latające, ostre przedmioty

Niestety nie ma punktów zaczepienia jak daleko zjawisko Poltergeista ma swoje przyczyny poza własną psychiką. Często są to emocje, które wywołują poszczególne formy zjawiska.

Kurcze, ja pierwszy raz spotkałem się z czymś takim! Oglądałem parę filmików na popularnym YT i muszę przyznać, że niektóre są "nawet" dobre. (specjalnie użyłem cudzysłowu, bo i tak pewnie wszystkie, to zwykły "fake").
Jak odnosicie się do tego tematu?
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Re: Poltergeist

Postautor: Rotter » wt 05 sie, 2014 15:59

Temat bardzo ciekawy i wiele wskazuje na to, że rzeczywiście jest coś na rzeczy. Niektórzy twierdzą, że to jakieś ukryte zdolności naszej psychiki, które ujawniają się zwłaszcza w okresie dojrzewania. Jednak wiele przykładów temu przeczy, np. jak wytłumaczyć fakt, że czasami po wyprowadzeniu się z domu ludzi nękanych przez poltergeist w budynku nadal dzieju się dziwne rzeczy o czym mogą przekonać się kolejni lokatorzy.

Według mnie są pewne miejsca na Ziemi, które jakby przenikają się z jakimiś innymi światami i tak jak i my słyszymy jakieś dziwne odgłosy tak pewnie ci po tej drugiej stronie zastawiają się co tu jest nie tak.

Inne opcja, to po prostu jakieś nawiedzenia. W jakimś domu np. ktoś się powiesił i straszy.

Ewentualnie są to harcujące kuny na strychu :)
Yeah?!
Awatar użytkownika
Rotter
Początkujący marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Damian

Postautor: Lisek » ndz 10 sie, 2014 21:11

Wiesz co, miałem parę lat temu taki przypadek. Chyba już go gdzieś opisywałem na forum! Tylko nie pamiętam gdzie dokładnie! W skrócie, co parę minut mój telewizor wariował, włączał się co chwilę na kanale 33 + zamiast zwykłego obrazu pokazywał się "padający śnieg". Dopiero gdy wyjąłem kabel z kontaktu i włączyłem go ponownie wszystko wróciło do normy, także na pewno coś się przed nami kryje :rotfl:
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Postautor: Maciek » śr 13 sie, 2014 11:50

Poltergeist jest to wyzwolona pamięć energii po zmarłej osobie, coś jak dysk twardy w bardziej niepojętej postaci.
Awatar użytkownika
Maciek
Bujający w obłokach

Has thanked: 7 times
Have thanks: 4 times
Imię: Maciek

Postautor: dreamrun » pt 22 sie, 2014 12:22

dobrze to wytłumaczyłeś, ale jak dla mnie za bardzo new age
Awatar użytkownika
dreamrun
Marzyciel-Gaduła

Postautor: leszek.k » sob 30 sie, 2014 11:08

Jak dla mnie chodzi o zjawisko telekinezy (czy jak to już ktoś napisał psychokinezy). Czytałem gdzieś że w Polsce w latach 80-tych było o tym szczególnie głośno w związku z przypadkiem nastoletniej Joanny Gajewskiej. Jej umiejętności przerażały rodzinę i zdumiewały naukowców - domowe sprzęty (nawet o bardzo dużej wadze) latały w jej obecności w powietrzu albo roztrzaskiwały się o ścianę a łyżeczki miękły jak wosk. W miarę jak dziewczyna dorastała te niezwykłe zjawiska zaczęły zanikać, więc to prawda że taka spontaniczna psychokineza przede wszystkim przytrafia się osobom dojrzewającym
Awatar użytkownika
leszek.k

Wróć do Strefa tajemnic