Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Niechciane marzenia

Marzenia towarzyszą nam każdego dnia, ale czy warto marzyć? Czy w dzisiejszym świecie jest jeszcze miejsce i czas na marzenia?

Niechciane marzenia

Postautor: Ruta » wt 01 lip, 2014 22:06

Natchnęła mnie łoś.
Napisała jedno zdanie, mi wpadła do głowy myśl, wypadła i potem jej chwilę szukałam. Ale jest.

Zastanawia mnie, dlaczego czasem zdarza nam się marzyć o czymś, czego nie chcemy by się spełniło? Czy pociąga nas to jakie mielibyśmy możliwości? Jakie uczucia by to zrodziło? Czemu marzymy o tym, co ma pozostać jedynie fantazją?
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Medals: 13

Re: Niechciane marzenia

Postautor: Borderline » śr 02 lip, 2014 22:12

Widzę, że nikt się nie chce wypowiedzieć na ten temat. Szczerze to ja też nie wiem co napisać. xD
Awatar użytkownika
Borderline

Postautor: Patorek » śr 02 lip, 2014 22:15

Marionetka pisze:Widzę, że nikt się nie chce wypowiedzieć na ten temat. Szczerze to ja też nie wiem co napisać. xD

Dziwny temat. Nie rozumiem jak można mieć marzenie, którego się nie chce. :D
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Borderline » śr 02 lip, 2014 22:19

Patorek pisze:Dziwny temat. Nie rozumiem jak można mieć marzenie, którego się nie chce. :D

Ja też nie wiem. :rotfl:
Awatar użytkownika
Borderline

Postautor: Ruta » czw 03 lip, 2014 10:25

Patorek, pierwsze co mi przychodzi do głowy to np. fantazje na temat zadawania cierpienia innym. Nie zawsze chcemy realnie kogoś skrzywdzić, ale niektórym może się zdarzyć marzenie o takiej sytuacji. Ale to takie moje pierwsze skojarzenie.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Postautor: adelia » czw 03 lip, 2014 15:15

Ja to chyba takich marzeń nie mam. Nie przychodzi mi nic do głowy, bo ja długo nie byłam świadoma swoich marzeń i zanim coś do nich w ogóle zaliczę, to muszę się porządnie zastanowić, czy naprawdę mają sens.
Szukam możliwości ekspresji.
Miasto tętni życiem, ale to tylko ruch mięśni.
Muszę czuć we krwi puls, a nie siłą inercji
Kulić ogon kiedy krzyczą: „Biegnij”.
Pieprzyć, mogę być trupem,
Dla wielu nie będę szczurem, u celu nie czuję presji.
Chcą mnie umniejszyć, z pogardą wzrok,
To nie imadło, to chamstwo i nic ponadto, ziom.

Bisz-Serce musi bić
adelia
Newbie

Has thanked: 35 times
Have thanks: 33 times
Medals: 6

Postautor: Borderline » czw 03 lip, 2014 19:07

Ruta pisze:Patorek, pierwsze co mi przychodzi do głowy to np. fantazje na temat zadawania cierpienia innym. Nie zawsze chcemy realnie kogoś skrzywdzić, ale niektórym może się zdarzyć marzenie o takiej sytuacji. Ale to takie moje pierwsze skojarzenie.

Trzeba było tak od razu. xD Ja takich marzeń mam mnóstwo. :hehe:
Awatar użytkownika
Borderline

Postautor: łoś » czw 03 lip, 2014 20:05

Hm... raczej nie jest to kwestia tego, że mam marzenie, ale nie chcę aby się spełniło tylko tego, że czasem dążymy do spełnienia marzenia, a gdy się ono spełni, okazuje się, że gdzieś po drodze zagubiliśmy coś ważniejszego...
Może to być strata kogoś bliskiego, bo np skrzywdziliśmy lub zaniedbywaliśmy tę osobę i wtedy myślimy, że gdybyśmy tak uparcie nie dążyli do spełnienia tego marzenia, to ta osoba nadal by z nami była.
Innym przykładem może być związek z kimś. Ktoś latami marzy aby się z kimś związać, uważa, że ta osoba jest dla niego idealna, a później okazuje się to być jednym wielkim nieporozumieniem
łoś
Marzyciel-Gaduła

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Monika

Postautor: Ruta » czw 03 lip, 2014 22:05

łoś pisze:Innym przykładem może być związek z kimś. Ktoś latami marzy aby się z kimś związać, uważa, że ta osoba jest dla niego idealna, a później okazuje się to być jednym wielkim nieporozumieniem

O właśnie. Czasem człowiek się zakleszcza na jedno uczucie... a czasem lepiej pozostać przyjaciółmi. I nie chodzi o to, że związek by przyjaźń zniszczył, a o to, że związek bardziej komplikuje relacje i to co było idealne w przyjaźni, w związku już nie jest. I naprawdę szkoda się czasem rozczarować własnym wyobrażeniem. Wiem co mówię.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Postautor: łoś » pt 04 lip, 2014 11:19

Ruta pisze:
łoś pisze:Innym przykładem może być związek z kimś. Ktoś latami marzy aby się z kimś związać, uważa, że ta osoba jest dla niego idealna, a później okazuje się to być jednym wielkim nieporozumieniem

O właśnie. Czasem człowiek się zakleszcza na jedno uczucie... a czasem lepiej pozostać przyjaciółmi. I nie chodzi o to, że związek by przyjaźń zniszczył, a o to, że związek bardziej komplikuje relacje i to co było idealne w przyjaźni, w związku już nie jest. I naprawdę szkoda się czasem rozczarować własnym wyobrażeniem. Wiem co mówię.

A już w ogóle najgorzej jest, gdy człowiek uświadomi sobie, że chyba nie kocha tej osoby, ale swoje wyobrażenie o niej
łoś
Marzyciel-Gaduła

Imię: Monika

Postautor: WładcaPodziemia » czw 24 lip, 2014 09:08

DOKŁADNIE, Łoś - masz świętą rację :)
WładcaPodziemia
Marzyciel-Gaduła

Imię: Damian

Postautor: NiebieskaStokrotka » pn 28 lip, 2014 10:51

A ja rozumiem temat, który poruszyła Ruta.

Dla mnie marzenie to jest cel. Marzymy o czymś i chcemy, żeby się spełniło. Kiedy już wierzymy w to marzenie zaczynamy je realizować.

Fantazja to wyobrażanie sobie czegoś czego nie chcemy w rzeczywistości, ale sprawia nam przyjemność myślenie o tym. No i te fantazje to mogą być znane w psychologii mechanizmy obronne.
Awatar użytkownika
NiebieskaStokrotka

Imię: Joanne

Postautor: WładcaPodziemia » pn 28 lip, 2014 12:31

Też w sumie marzenia pozwalają nam do czegoś dojść. Postawiłem sobie takie jeszcze w Liceum że chce sobie kupić taki fajny samochód :) już na drugim roku studiów się zrealizowało i teraz jeżdze sobie moją piękną rx8 :D

Obrazek
Marzenia to takie małe cele w naszym życiu. 8)
WładcaPodziemia
Marzyciel-Gaduła

Imię: Damian

Postautor: QueenDream » pt 22 kwie, 2016 10:04

Wydaje mi się, że czasem ludzie boją się tego, że ich fantazje wyjdą na jaw, wstydzą się ich, dlatego wolą by te marzenia pozostały na tym właśnie etapie, a dlaczego tak się dzieje? Nie mam pojęcie, czasem zaskakujące zdawać by się mogło to, że ludzie czasem marzą o tym, czego mieliby się wstydzić. No ale bardzo skomplikowana jest natura ludzka.
"Tak jak obłok zstąpił z nieba podał rękę, tak jak ptak mi dziś zaśpiewa swą piosenkę, tak jak szczęście trwa już wiecznie, trwa dziś dłużej, tak on szczęście mi przyniesie, białe róże...."
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator

Has thanked: 51 times
Have thanks: 42 times
Imię: Aldona
Marzenie: Być szczęśliwą i spełnioną mężatką.
Medals: 1

Postautor: Dafne » sob 23 kwie, 2016 04:51

Człowiek z natury jest przekorny. Marzac o czymś czego nie chce, tylko to potwierdza. To jest na zasadzie gdybania i fantazji, może badania granic swoich możliwości i moralności. Sądzę, ze nie ma w tym nic złego. Jak byłam młodsza, miałam takie marzenie. Jak doroslam, to było mi głupio za nie. Ale jesteśmy też tak naladowani bodzcami, wpływem kultury masowej, która oglupia, ze uczymy się trochę tej brutalności i obojetniejemy na niektóre rzeczy.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times
Medals: 10

Postautor: rytygier » sob 23 kwie, 2016 12:22

Posiadam takowe. Kiedyś się ich bałem/wstydziłem i za wszelką cenę starałem się je w sobie tłumić, represjonować i wyrugować z mego życia. Obecnie tego już nie robię a niechciane niegdyś marzenia obecnie żyją sobie słodko i radośnie w mojej łepetynie i mają się dobrze.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 68 times
Medals: 2

Postautor: Mia » pn 06 cze, 2016 09:41

rytygier pisze:Posiadam takowe. Kiedyś się ich bałem/wstydziłem

Skoro się już nie boisz i nie wstydzisz, napiszesz jakie to są marzenia?
Mówią, że to, czego wszyscy szukamy, to sens życia. Myślę, że to czego szukamy, to doświadczenie bycia żywym, wtedy gdy nasze doświadczanie życia, czysto fizyczne, odbija się w środku naszego bytu i naszej najbardziej intymnej rzeczywistości, gdy naprawdę czujemy cud bycia żywym. J.Campbell
Awatar użytkownika
Mia
Extra marzyciel

Have thanks: 30 times

Postautor: SNOWDOG » czw 09 cze, 2016 08:03

Dlaczego marzymy o tym, czego nie chcemy? Bo czasem zdajemy sobie sprawę, że możemy wiele zyskać na czymś, co w naszej ocenie nie byłoby dobre, gdyby się wydarzyło.

Mam wiele takich marzeń. Tak bardzo zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele bym zyskał, gdyby wydarzyły się pewne złe rzeczy. Z jednej strony tego pragnę (w sumie kto by nie chciał aby jego żywot się poprawił), natomiast z drugiej nie chcę, żeby to wszystko się stało, bo wiązałoby się to z krzywdą innych ludzi. Osobiście uważam, że moje szczęście nie jest warte cierpienia innych ludzi.
Awatar użytkownika
SNOWDOG
Marzyciel-Gaduła+

Have thanks: 10 times

Postautor: rytygier » czw 09 cze, 2016 08:53

Muffinka pisze:Skoro się już nie boisz i nie wstydzisz, napiszesz jakie to są marzenia?

Często marzę, aby porzucić zgiełk i hałas wielkomiejskiego życia, zamieszkać w jakiejś samotni na odludziu, zerwać wszelkie kontakty rodzinno-towarzyskie i spędzać cały czas na kontemplowaniu piękna i majestatu przyrody i pisaniu romantyczno - mistycznych wierszy i poematów.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.

For this message the author rytygier has received thanks:
Jeruka(czw 09 cze, 2016 10:11)
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Jeruka » czw 09 cze, 2016 10:19

<o ludzie!!> że co no bez przesady są marzenia po prostu niespełnione tylko prawdziwi psychopaci maja radość z dawania cierpienia dla innego człowieka
Ps:mam nadzieję że tylko mi się zdaje że taki post jest sklecony :niepewny:
nie chcieć spełnić marzenia chodzi głowie o te dobre a nie psychicznie chorych
jest jak zamknięcie sie z własnej woli w zakładzie dla obłąkanych
lub pozbawieniu zmysłów bo tak
głupie i to bardzo
Awatar użytkownika
Jeruka
Bujający w obłokach

Has thanked: 7 times
Have thanks: 6 times
Medals: 1

Postautor: SNOWDOG » czw 09 cze, 2016 17:43

Jeruka pisze:<o ludzie!!> że co no bez przesady są marzenia po prostu niespełnione tylko prawdziwi psychopaci maja radość z dawania cierpienia dla innego człowieka
Ps:mam nadzieję że tylko mi się zdaje że taki post jest sklecony :niepewny:
nie chcieć spełnić marzenia chodzi głowie o te dobre a nie psychicznie chorych
jest jak zamknięcie sie z własnej woli w zakładzie dla obłąkanych
lub pozbawieniu zmysłów bo tak
głupie i to bardzo

Wydaje mi się, że odniosłeś się do mojej wypowiedzi. Proszę, rób to składniej, bo ciężko czyta się twoją wypowiedź.

Cóż, nie tylko, jest jeszcze przynajmniej kilka innych przypadków, gdzie takową radość się uzyskuje. Aczkolwiek skup się bardziej czytając wypowiedzi - chodziło mi o efekty krzywdy innych osób, nie o samą ich krzywdę.
Awatar użytkownika
SNOWDOG
Marzyciel-Gaduła+

Have thanks: 10 times

Postautor: Suicider » śr 15 cze, 2016 18:52

Pełno jest takich marzeń.
A to że chcę umrzeć, a to chcę zostać sławny, a to chcę wygrać w lotto, a to chce się związać z pewną osobą z którą z pewnością jest mi nie po drodze i nie pasujemy do siebie, a to chcę czyjejś śmierci, chcę go ośmieszyć, albo że chcę komuś zaimponować, chcę umrzeć w akcie poświęcenia za kogoś/jakąś ideę.

Takie gdybanie które jeszcze bardziej pogłębia nerwicę. W gruncie rzeczy wiem, że nie chcę żadnej z tych rzeczy, a po bujaniu w obłokach patrzę na te sprawy bardziej racjonalnie.

Mam tylko problem czy to są marzenia, czy raczej ukryte pragnienia.
Albo coś co zajmuje mi głowę wtedy kiedy nie mam czym jej zająć, czytaj na noc.
Ale nie chcę tych rzeczy, choć wygranej pieniężnej bym spróbował :D
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

Beware of Suicider the chat killer!
Awatar użytkownika
Suicider
Extra marzyciel

Has thanked: 45 times
Have thanks: 27 times
Marzenie: spieprzyć do ekowioski

Postautor: Mia » śr 15 cze, 2016 22:19

Hmm, nie wiem czy dobrze rozumiem, ale zdarzało mi się mówić np "ale ja jestem ślepa, kurczę nie widzę tego" często nam się zdarza tak mówić i pewnie nie tylko mnie, ale jak faktycznie nie mogłam otworzyć oczu przez dobre 50 godzin i na jedno oko nie widziałam przez ponad 3 doby,to te wszystkie wypowiedziane zdania dotyczące braku widzenia, zlały się w jedno.. sobie myślałam wtedy: świetnie! mam co chciałam..
Wiadomo, że nie chciałam tego, ale my nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkich swoich myśli, zwłaszcza że nie do wszystkich przywiązujemy wagę (jedne wpadają, drugie wypadają itd) obecnie kiedy faktycznie szukam czegoś to już sobie nie mówię "ślepoku Ty" tylko "znajdę, wiem gdzie to jest, widzę to" trochę dla przekory, a trochę też po to, że nie ma nic gorszego (wg mnie) od faktycznie bycia "ślepcem"

Człowiek to trochę głupi jest, mówię też o sobie, wcześniej mając depresję, wręcz marzyłam o szpitalu, żeby zdarzył się wypadek, żeby nie wiem, coś mi się stało, żeby ktoś mnie zauważył.. ale z drugiej strony wcale tego nie chciałam.. i chyba po troszę jest też tak, że te złe, niedobre rzeczy częściej się przytrafiają (a może na równi?) z tymi dobrymi.
Tylko po co marzyć o czymś dobrym, szlachetnym, miłym, skoro.. wysnuję śmiałą tezę, bliżej mi do negatywnych odczuć (bo są na wyciągnięcie ręki?) ale tęsknie za tymi dobrymi, możliwe że trafiam wciąż nie na tych ludzi co trzeba (możliwe że ciągle tkwię w takiej relacji..) i wolę być w swojej "samotni" ale gdzieś tam mam nadzieję, że w końcu coś się zmieni, ba, że zrobię ten 1 krok, jeden element pociągnie drugi i w końcu się otworzę na te dobre i tylko dobre myśli i marzenia.
Mówią, że to, czego wszyscy szukamy, to sens życia. Myślę, że to czego szukamy, to doświadczenie bycia żywym, wtedy gdy nasze doświadczanie życia, czysto fizyczne, odbija się w środku naszego bytu i naszej najbardziej intymnej rzeczywistości, gdy naprawdę czujemy cud bycia żywym. J.Campbell
Awatar użytkownika
Mia
Extra marzyciel

Have thanks: 30 times

Postautor: rytygier » czw 16 cze, 2016 16:50

Co do samego terminu ,, niechciane marzenia" , to uważam, że chodzi tu o coś, czego w głębi ducha bardzo pragniemy ale z różnych względów wydają się nam te pragnienia ,,niewłaściwe" i dlatego próbujemy je w sobie wytłumić i wyrugować ze swej świadomości. Ale czy jest to w ogóle wykonalne ? Wątpię. Co najwyżej te ,,niechciane" przez nas marzenia przyczają się gdzieś głęboko, w zakamarkach naszej jaźni i będą czekać na odpowiedni moment, by nami zawładnąć.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Wróć do Strefa Marzeń