Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Jak dobrze pisać?

Świat książek. Potrafisz 'pożreć' książkę w jedną noc? Podaj tytuł, niech inni też nie mogą zasnąć bez dowiedzenia się co będzie w następnym rozdziale.

Jak dobrze pisać?

Postautor: Ruta » sob 24 maja, 2014 11:21

Wiele tutaj osób coś pisze. Wiersze, opowiadania, itd.
I zastanawiam się czy macie jakieś swoje zasady co do tego jak pisać? Od czego zaczynacie? Robicie jakiś plan, zarys, wypisujecie sobie w punktach? Robicie szkice postaci? Posługujecie się utartymi wzorami postaci, fabuły?

Czy po prostu otwieracie jakiś program do pisania i piszecie to, co Wam przyszło do głowy?

A może korzystacie z jakiś programów do pisania dla pisarzy?
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Medals: 13

Re: Jak dobrze pisać?

Postautor: Offline » sob 24 maja, 2014 11:53

Notuję gdzie popadnie, co przyjdzie mi na myśl... najlepiej na komputerze, bo szybciej się pisze i myśli nie mają prawa tak szybko uciekać. Nie umiem układać planów i pisać czegoś według szkicu, zawsze robię to spontanicznie. Chyba tak wychodzi mi najlepiej. :)
Extra marzyciel

Has thanked: 10 times
Have thanks: 11 times
Imię: Dominika
Medals: 5

Postautor: Morrigan » sob 24 maja, 2014 12:00

Szczerze? To zależy.

Gdy planuję coś długiego, a nie mam weny w danej chwili to po prostu siadam i spisuję wszystkie pomysły na jakie wpadłam do tej pory i próbuję ułożyć je w logicznej kolejności, sprawdzam, czy to co napisałam wcześniej trzyma się przysłowiowej kupy, czasem spisuję historię przed wydarzeniami, żeby później nie było nieścisłości.

A gdy mam wenę to po prostu siadam i piszę, nawet głupią scenkę z końca nie mając nawet połowy planowanego "dzieła", jeśli mam ochotę. Jeśli mam przypływ kreatywności to po prostu się nie zmuszam - wtedy zwykle powstają najlepsze i najciekawsze kawałki.

Jedyna zasada jaką się kieruję to spisywanie wszystkich pomysłów, nawet jak wiem że ich prawdopodobnie nie wykorzystam. Choćby po to, żeby były na później, a może do jakiegoś innego dzieła. Gdy mam pomysł na dwa zakończenia staram się napisać choćby zarys obu i sprawdzić, który fajniejszy. A potem mimo wszystko zostawiam ten drugi gdzieś na boku, bo może kiedyś przyda się do czegoś innego.

Osobiście nie czytałam nigdy żadnego poradnika dla pisarzy, ale może ktoś jakiś czytał i poleca?
Morrigan
Marzyciel-Gaduła

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Klaudia

Postautor: Offline » sob 24 maja, 2014 14:31

Morrigan pisze:Jedyna zasada jaką się kieruję to spisywanie wszystkich pomysłów, nawet jak wiem że ich prawdopodobnie nie wykorzystam. Choćby po to, żeby były na później, a może do jakiegoś innego dzieła. Gdy mam pomysł na dwa zakończenia staram się napisać choćby zarys obu i sprawdzić, który fajniejszy. A potem mimo wszystko zostawiam ten drugi gdzieś na boku, bo może kiedyś przyda się do czegoś innego.

Mam podobnie. Czasami sama przeżywam coś i nagle myślę, że fajnie byłoby ubrać to w słowa, trochę podkolorować do historii, obsadzić w to bohaterów... :) I mam już trochę takich fragmentów, które może kiedyś w coś wplotę.
Extra marzyciel

Has thanked: 10 times
Have thanks: 11 times
Imię: Dominika
Medals: 5

Postautor: Dafne » sob 24 maja, 2014 14:44

Ja bym bardzo chętnie coś napisała, ale zawsze moje zamiary kończą się na myśli: "byłoby fajnie!" i gdy już mam zacząć, brakuje mi pomysłów, cierpliwości i konsekwencji. :zdegustowany: I hate myself.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times
Medals: 10

Postautor: Ruta » sob 24 maja, 2014 15:05

Przyznam się, że ja z pasją zapisuję zeszyty pomysłami, tzw. projektami. Spisuję po prostu pewną historię, którą potem zawsze mogę rozciągnąć w czasie, w różnych innych historiach, by było ciekawiej. Zbieram różne pomysły, no i przede wszystkim zbieram różne materiały. Np. jeśli piszę coś co zawiera w sobie jakiś fragment dotyczący magii, staram się uściślić o jaką konkretnie magię mi chodzi i szperam, aż wyszperam tylko to co się da i co by odpowiadałoby mi w tym by wykorzystać.
Często też tworzę bohaterów. Mam kilka gotowych bohaterów, z opisem wyglądu, charakteru, poglądów. Bo po prostu przy przedstawianiu jakiejś sceny łatwiej mi jest się pilnować, by np. egocentryczna postać nie była zbyt empatyczna. Ostatnio zaczęłam też rozpisywać sobie dla wygody takich 5 lub 6 podstawowych punktów.

1. Bohater (tutaj jakiś ogólny opis).
2. Fabuła (zarys głównej fabuły, miejsce, czas, o co chodzi).
3. Cel bohatera (czyli jakie zadanie jest przypisane bohaterowi).
4. Przeciwnik/wróg (czyli kto lub co będzie główną przeszkodą dla naszego bohatera - co nada tempa fabule).
5. Punkt kulminacyjny/konflikt (co będzie najważniejszym punktem powieści od którego zależy tak naprawdę finał i los bohatera).
6. Zakończenie.

Szósty punkt często pomijam, bo nie jest on dla mnie najważniejszy. Ale czasem, przy jakiejś historii mam początek i zakończenie i wtedy sobie dla pamięci wpisuję go.

Taka lista sprawia, ze się aż tak nie gubię. Łatwiej mi jest się trzymać wyznaczonego celu, a nie, że co kilka stron zmieniam zdanie. :D

Co do samodyscypliny... też nad tym ubolewam, bo nie potrafię pisać mechanicznie. Chociaż wielu pisarzy podobno tak robi, a potem siada i poprawia to co im się napisało.

Mój główny problem polega na tym, że mam w głowie świetny pomysł. Zaraz siadam i go spisuję w zeszycie. Potem siadam przy komputerze i próbuję poszerzyć sam pomysł. I wtedy przychodzą problemy. To nie pasuje do tego, tamto trzeba wyrzucić, to by trzeba zmodyfikować, itd. i ostatecznie poprawiony plan jest gorszy od chaotycznego pierwowzoru.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Medals: 13

Postautor: V » ndz 25 maja, 2014 21:57

Dużo myślę, a myśli zapisuję w głowie. Nigdy nie robiłem żadnych planów, szkiców. Po prostu otwierałem notatnik i pisałem, co mi pomysł na klawiaturę przyniesie. Jest w tym pewna spontaniczność, ale tak czy siak trzeba przeczytać kilka razy to, co się napisało, by coś dodać, usunąć, poprawić. Gdy zacznę pisać książkę, pewnie zrobię plan.
Dlaczego nie w moim łóżku palisz tej nocy papierosa za papierosem?
V
Newbie

Has thanked: 22 times
Have thanks: 33 times
Imię: Eljot
Medals: 3

Postautor: Obwarzanek » pn 02 cze, 2014 19:04

Podobnie jak V, z tym, że ja do "książek" bez planu. W głowie mi to wszystko się kula, potem co najwyżej się siedzi po nocach i poprawia. Sama przyjemność, jako skromny człowiek lubię czytać samą siebie. Czasem jak fazy dostanę, to mi ręce latają po klawiaturze tak, że się czuję, jakbym grała na fortepianie :serce:

No właśnie, kurna. Nadmiar różnych dziwnych rzeczy w życiu i się pendrive, biedny, zakurzył. Trza dziada reanimować.
...ponieważ bułka.

Tu krzyż przydrożny, tam święty gaj;
jest takie miejsce, taki kraj...
Obwarzanek
Newbie

Has thanked: 23 times
Have thanks: 33 times
Imię: Ignac.
Medals: 6

Postautor: Hinaru » ndz 14 wrz, 2014 18:57

Pomysłów mam bardzo wiele, mam też ich bardzo wiele zanotowane.. no i bardzo chce napisać ale zawsze kończy się na tym, że mi się odechciewa ;c
Piękna jest miłość,która nie boli
Która spokojny daje sen
Nie zgadniesz : "komu?","kto?" i "dlaczego?"
Miłość potrzebna jest jak tlen
Awatar użytkownika
Hinaru
Marzyciel

Has thanked: 16 times
Have thanks: 25 times
Imię: Fabian
Marzenie: Nie mam konkretnego
Medals: 2

Postautor: Pytalska » czw 18 wrz, 2014 19:30

Pisząc, idę zazwyczaj na spontan. Najczęściej to, na co mam pomysł, idzie mi w pisaniu ciężko, a to, na co planu nie mam, pisze mi się świetnie.
A co do mojego rozumienia tekstu zawartego w tytule tematu, najlepiej nie silić się na kwiecisty styl. Na to przyjdzie czas, jak jest się początkującym, należy tworzyć stylem prostym i czytelnym.
jak po śmierci nic nie będzie to się wkurwię.

Dziecko, ona jest dzieckiem
Które cicho płynie
W łzach na wietrze
Zimno - tak bardzo jej zimno
Ona czuje ciepło
Blisko swojego gardła
Miłość - on mówi o miłości
Jego miłość jest w niej
Awatar użytkownika
Pytalska
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 3 times
Have thanks: 9 times
Imię: Joanna

Postautor: dziobek » wt 23 wrz, 2014 12:20

Nie napisałem jeszcze żadnej dużej książki, jedynie kilka fanfiction które są na pewnej stronie w necie, w dodatku po angielsku. A piszę głównie wieczorem jak wypiję dwa piwka i się rozluźnię. Wtedy pomysły na przygody bohaterów same wpadają ;)
Awatar użytkownika
dziobek

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Postautor: Lisek » pt 12 lut, 2016 00:30

Jak dobrze? Żeby dobrze pisać, trzeba dużo czytać. Dzięki temu organizm ustala swoją technikę. Przynajmniej ja z tego korzystam. Kiedy piszę? Kiedy przyjdzie mi coś do głowy, dlatego zawsze przy sobie noszę notes.
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Wróć do Literatura