Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Fretki!

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, kot chodzi własnymi drogami, chomik staje się aktywny dopiero nocą. A jaki jest Twój pupil? Pływające, biegające, skaczące, latające - tutaj o całym naszym zwierzyńcu.

Fretki!

Postautor: Pawian » pt 15 mar, 2013 15:20

Ktos ma, mial, badz chce byc w posiadaniu fretki?
nie, nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Has thanked: 55 times
Have thanks: 67 times
Marzenie: Zostaly tylko dwa do spelnienia!
Medals: 5

Re: Fretki!

Postautor: Obwarzanek » pt 15 mar, 2013 15:33

Nie mogę mieć, szczury zeszłyby na zawał. Być może zastanawiałabym się nad nimi, gdybym nie chciała mieć szczurów i świnek.
Czasem kusi, nie powiem, bo to sympatyczne i do szczura z zachowania trochę podobne :) podobają mi się jasne fretki.
Pawian, powiedz mi jedno: jak z zapachem?
Rzadko się zdarza, żebym natychmiast po pogłaskaniu jakiegoś zwierza leciała do łazienki myć ręce, a jednak po głaskaniu fretki na otwarciu jednej z warszawskich lecznic nie miałam innego wyjścia :| szczurze samce też nie pachną fiołkami, ale chyba z fretkami jest gorzej...?
...ponieważ bułka.

Tu krzyż przydrożny, tam święty gaj;
jest takie miejsce, taki kraj...
Obwarzanek
Newbie

Has thanked: 23 times
Have thanks: 33 times
Imię: Ignac.
Medals: 6

Postautor: Pawian » pt 15 mar, 2013 15:51

Sama bylam wlascicielka dwoch szczurow. Fretki jednak sa calkiem inne z zachowania. Jezeli chodzi o zapach.. Eh. To jest tak. Mam pana fretke i pania fretke. Pani fretka pachnie minimalnie. Czuc jezeli wetknie sie nos w jej futro. Natomiast pan fretka ma teraz tendencje do psikania hormonami i oznaczania terytorium. To naprawde smierdzi. Jednak zapach jest o wiele zredukowany kiedy sie go wykastruje. Wtedy zapach jest porownywalny do pani fretki. Czekam az pani fretka zajdzie w ciaze i wtedy sie go wykastruje. Fretki mozna wykastrowac po 6-7 miesiacach zycia. Z fretkami jest duzo roboty, bo np ja piore i wymieniam im gniazdko co 3 dni. Powinno sie codziennie dawac nowe czyste tkaniny, ale komu sie chce. Koszty jedzenia tez wysokie jak na zwierzaka domowego. Glownym daniem jest surowe mieso, nie powinno sie im caly czas dawac suchej karmy.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: Obwarzanek » pt 15 mar, 2013 16:21

Czytałam o żywieniu, że właśnie fretki potrzebują surowizny. Z tym, że na ulotce informacyjnej, w lecznicy, na żadne fora póki co nie zaglądałam.

Jak sobie radzisz z psikaniem hormonami? Latanie i sprzątanie po całym domu?

Pawian pisze:wymieniam im gniazdko co 3 dni. Powinno sie codziennie dawac nowe czyste tkaniny, ale komu sie chce.

Taaak, wiem coś o tym.

Miałaś szczury i masz teraz fretki - umiałabyś krótko opisać podobieństwa i różnice?
Próba mało reprezentatywna, ale na początek dobre i to ;)
...ponieważ bułka.

Tu krzyż przydrożny, tam święty gaj;
jest takie miejsce, taki kraj...
Obwarzanek
Newbie

Has thanked: 23 times
Have thanks: 33 times
Imię: Ignac.
Medals: 6

Postautor: Pawian » pt 15 mar, 2013 16:48

Trzymam je w jednym pokoju, wiec na szczescie nie psika mi po calym domu. Na to nic nie poradzisz, bo to "niewidzialne" jest. Tylko kastracja. Podobienstwa: maja widoczny charakterek, maja ubikacje w jednym miejscu ( kuweta u fretek), potrzeba czasu, by wyczarowalo sie to magiczne przywiazanie. Tak jak z plcia, panowie sa spokojniejsi.
Roznice: fretki nie boja sie wskakiwac lub upadac na nowe tereny. Zamiast siedziec tylko na kanapie, te z niej spadaja i ida dalej. Latwiej jest wyczytac emocje: nastroszony ogon, odglosy. Fretki sa strasznie niezdarne, elastyczne i malo delikatne. W odroznieniu od szczurow, fretki sa jak lalki jak sie je podnosi. Jezeli nie chce sie miec podrapanych rak, lub ubran trzeba im obcinac co tydzien pazury. Zazwyczaj szczury znaja swoje granice i sa zazwyczaj delikatne, jezeli chodzi o zabawy. Fretek trzeba nauczyc. Beda nas testowac jak daleko mozna z nami zajsc. Do delikatnych zwierzat nie naleza, w koncu to pogromcy dzikich krolikow. Mimo, ze z poczatku fretki moga sie wydawac jakby mialy zespol adhd, jak przyjdzie na odpoczynek, to zamiast isc w kat- przyjda do ciebie sie tulic. Ale to juz kwestia charakteru. Obydwie fretki sa tak samo zazdrosne o dawanie uwagi jak byly moje szczurki.
Nie mam ich jeszcze wystarczajaco dlugo, by wypowiedziec sie profesjonalnie, ale przez te pol roku jednak juz czegos sie nauczylam.
Najwazniejszy jest wybor pierwszej fretki. Nasz byl koszmarny, bo zaufalismy pojebanej hodowczyni i sprzedala nam agresywna fretke. Rzado sie o takich slyszy, wiec ta byla wyjatkiem. Pogryzla mnie pare razy do krwi, wiec w schronisku dla fretek wymienilismy go na moja kobietke. Istny aniol z charakterkiem. Gryzace fretki zostawmy dla profesjonalistow, nie dla poczatkujacych.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: ANIOŁ » pn 01 kwie, 2013 06:03

Ja myślę sobie czy jak moja micia kiedyś odejdzie to właśnie jakiejś takiej fretki sobie nie przygarnąc :]
„Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że jest na świecie tylu idiotów” -Stanisław Lem
ANIOŁ
Sponsor

Has thanked: 36 times
Have thanks: 13 times
Imię: Jerzy
Medals: 3

Postautor: Pawian » pn 01 kwie, 2013 06:56

Trzeba sie liczyc z wizytami u weterynarza i kosztownym obiadkiem dla takiej fretki, lepiej sie nie przeliczyc. Dobrze zadbana fretka zyje nawet do 13 lat.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Postautor: ANIOŁ » pn 01 kwie, 2013 07:24

Pawian pisze:Trzeba sie liczyc z wizytami u weterynarza i kosztownym obiadkiem dla takiej fretki, lepiej sie nie przeliczyc. Dobrze zadbana fretka zyje nawet do 13 lat.

Mam kotkę o francuskim podniebieniu więc wiem ile może kosztować wyżywienie zwierzaka ;) Obecnie na kota idzie mi tak 250 zł na miesiąc,bez weterynarza, sama karma zabawki czy żwirek, myślę że fretka dużo więcej by nie wyniosła :]
„Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że jest na świecie tylu idiotów” -Stanisław Lem
ANIOŁ
Sponsor

Has thanked: 36 times
Have thanks: 13 times
Imię: Jerzy
Medals: 3

Postautor: Pawian » pn 01 kwie, 2013 08:00

Glownym daniem jest surowe mieso :looka: najlepiej mielone z wolowiny. Z fretkami jest tak, ze najlepiej wziac dwie. Inaczej trzeba poswiecac jeszcze wiecej czasu i uwagi, uwierz mi, blagaja o nia non stop :P Generalnie ubaw po pachy. Bardzo chce miec je luzem w domu, ale mieszkajac w domku pietrowym, troche sie boje o ich zgubienie. Wejda w kazda szczeline i nasraja gdzies po katach. Tylko za nimi chodzic, zeby w doniczce nie kopaly, zeby za pralke nie wlazily, zeby zalatwialy sie do kuwety, zeby okna byly pozamykane, zeby kabli nie gryzly, zeby mebli nie drapaly od spodu, zeby rzeczy nie kradly i nie chowaly pod kuchnia :oczami: (ostatnio znalazlam moj zaginiony pasek do spodni i pokrowiec na komorke). Trzymam je w jednym pokoju (wczesniej naszym biurze). Planujemy zrobic im ogrodzone miejsce na strychu z nowa wieksza klatka i miejscem na wybryki.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Wróć do Zwierzęta