Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Świat książek. Potrafisz 'pożreć' książkę w jedną noc? Podaj tytuł, niech inni też nie mogą zasnąć bez dowiedzenia się co będzie w następnym rozdziale.

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Postautor: Effy » ndz 27 sty, 2013 17:13

Ruta pisze:Napisałaś, że powinno się liznąć klasykę i, że nie wypada nie znać klasyków. Kiedy pytam czemu, cytujesz mi kogoś tam, bo sama nie umiesz na to odpowiedzieć.

To, że cytuje coś, nie oznacza, że nie umiem sama odpowiedzieć na pytanie. Ubrał w ładne słowa, co ja myślę. Moim zdaniem klasyka wyrabia smak. Nie mogę tak uważać? Bo ty masz inne zdanie na ten temat. Nie twierdzę, że w inny sposób nie można wyrobić smaku.
Mogę dorzucić kilka słów od siebie. Warto poznać inne punkty widzenia na różne tematy na przestrzeni czasu. Jakie romantycy mieli spojrzenie na dany temat. Przecież po to się kształcimy, aby coś wiedzieć. Lektury nie są od tak sobie, bo ktoś miał taki kaprys. Czy to nie klasyka?

Ruta pisze: Kiedy ktoś zapytał, jeśli tego nie zna, to jest gorszy... piszesz, że nie..

Nadal twierdzę, że nie jest gorszy. Nie oceniam tego w takich kategoriach. Jest to tylko informacja, że nie czytał. Nie poruszę na ten temat rozmowy.

Ruta pisze: Potem zadaję Ci kilka dodatkowych pytań i zamiast jakoś zebrać do kupy swoje poglądy, zaczynasz odwracać kota ogonem, że to tylko Twoje zdanie.

Nie odwracam nic kata o gonem, bo to jest tylko moje zdanie, z którym nikt nie musi się zgadzać. A jakie ma być? Zadowalające wszystkich?
Tylko ty lepiej wiesz co ja myślę. W pewnym momencie ze szło na temat, że dzieciom trzeba pokazać drogę.Zgadzasz się z tym, ale wyskakujesz z klasyką. Dlaczego wypada nią? W tym przypadku nie co inaczej widzę to, bo to nie ten sam co wcześniejszy. To tak jakbym napisała, że jestem przeciwko aborcji. Ktoś wyciągnął wniosek, że też jestem przeciwko aborcji w przypadku gwałtu.
Dobrze było, żeby każdy rodzic według swojego uznania pokazał drogę. Pokażą to co będzie według nich dobre, a ja co według mnie.

Ruta pisze:Co powiesz o osobie, która nie czyta klasyków, skoro wg Ciebie wypadałoby znać klasyków, dlatego, że to oni kształtują gust i pozwalają odróżnić dobre dzieło od kiczu?
Według mnie wniosek nasuwa się dość oczywisty.

Nic. Czekaj jednak coś, że jest inny. Inność nie oznacza, że gorszy. Zadam mu parę pytań, bo chętnie poznam jego punkt widzenia.
A jaki wniosek się nasuwa?
Effy
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 13 times
Have thanks: 20 times
Medals: 4

Postautor: Ruta » ndz 27 sty, 2013 17:29

Zgredfil pisze:A jeśli nawet, to chyba nie taki oczywisty... :)

Cóż, widać mamy inny sposób myślenia. Jeśli ktoś mówi mi, że biały pogrubia, nie będę sądzić, że ktoś w nim wygląda chudziej jego zdaniem. :)
Effy pisze:To, że cytuje coś, nie oznacza, że nie umiem sama odpowiedzieć na pytanie. Ubrał w ładne słowa, co ja myślę.

Spoko, tylko ja pytałam Ciebie, czemu tak uważasz. Skoro posilasz się czyimiś słowami, być może sama trafniej byś nie umiała tego opisać. Ja zazwyczaj cytuję gdy nie znam sama lepszych słów na odzwierciedlenie moich myśli. :)
Effy pisze: Moim zdaniem klasyka wyrabia smak. Nie mogę tak uważać? Bo ty masz inne zdanie na ten temat. Nie twierdzę, że w inny sposób nie można wyrobić smaku.

Ależ możesz sobie uważać, co chcesz... dlatego też pytam, dlaczego i co uważasz.
Effy pisze:Czy to nie klasyka?

A czy to musi być klasyka? ;)
Effy pisze:Nadal twierdzę, że nie jest gorszy. Nie oceniam tego w takich kategoriach. Jest to tylko informacja, że nie czytał. Nie poruszę na ten temat rozmowy.

Ok, informacja, że nie czytał. Ok. To nie rozumiem po co coś klasyfikujesz, skoro i tak potem nie używasz tej klasyfikacji. :zdziwko:
Effy pisze:Nie odwracam nic kata o gonem, bo to jest tylko moje zdanie, z którym nikt nie musi się zgadzać. A jakie ma być? Zadowalające wszystkich?

Nie, na pewno nie zadowalające wszystkich. Ale jeśli powiem "Kobiety o umieniu Gosia są głupie", to nagle nie będę mówiła, że tym zdaniem wcale nie uważam, że kobiety o tym imieniu są głupie. Więc oczywistym dla mnie jest, że jeśli to klasyka wyrabia gust, a ktoś jej nie czytał... to nie ma wyrobionego gustu, bo jej nie poznał.
Jeśli to klasyka ma wyrabiać gust - to jak to możliwe, że gust wyrobić może także coś innego?
Effy pisze:Tylko ty lepiej wiesz co ja myślę.

Gdyby tak było, nie stawiałabym w tym temacie pytań.
Effy pisze:Nic. Czekaj jednak coś, że jest inny. Inność nie oznacza, że gorszy. Zadam mu parę pytań, bo chętnie poznam jego punkt widzenia.
A jaki wniosek się nasuwa?

Naprawdę, jeśli powiem, że rock uczy rozpoznawania dobrej muzyki, więc wypada go znać, to tym samym nie bagatelizuję sposobu innych osób? Stawiam takim zdaniem na równi wszystkie inne gatunki? Jeśli stawiam taką ogólną tezę, to raczej spycham wszelkie inne możliwości do czegoś niższego, a nie innego.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Medals: 13

Postautor: Zgredfil » ndz 27 sty, 2013 18:20

Ruta pisze:
Zgredfil pisze:A jeśli nawet, to chyba nie taki oczywisty... :)

Cóż, widać mamy inny sposób myślenia. Jeśli ktoś mówi mi, że biały pogrubia, nie będę sądzić, że ktoś w nim wygląda chudziej jego zdaniem. :)

Tak, ten wniosek wydaje się wystarczająco oczywisty i zaliczyłbym go do najbardziej przekonujących w tej dyskusji. :idea: ;D
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Has thanked: 18 times
Have thanks: 12 times
Medals: 1

Postautor: powidlo » ndz 27 sty, 2013 19:57

Moim skromnym zdaniem młodzież powinna czytać dokładnie te książki, na które mają ochotę, bądź które je ciekawią. Zmuszanie do czytania daje totalnie odwrotne skutki, a z biegiem czasu kto chce sięgnąć po klasykę, ten i tak po nią sięgnie.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga
Medals: 10

Postautor: Effy » ndz 27 sty, 2013 20:50

Ruta pisze:Ależ możesz sobie uważać, co chcesz... dlatego też pytam, dlaczego i co uważasz.

W porządku.

Ruta pisze:A czy to musi być klasyka? ;)

Cokolwiek innego może być, ale na to padło.

Ruta pisze:Ok, informacja, że nie czytał. Ok. To nie rozumiem po co coś klasyfikujesz, skoro i tak potem nie używasz tej klasyfikacji. :zdziwko:

Nie wszystko jest wykorzystywane do takich celów do jakich zostało określone. Pomysłowość ludzi nie zna granic.

Ruta pisze:Jeśli to klasyka ma wyrabiać gust - to jak to możliwe, że gust wyrobić może także coś innego?

A to tak to możliwe, ponieważ do Rzymu prowadzą wszystkie drogi.

Ruta pisze:Naprawdę, jeśli powiem, że rock uczy rozpoznawania dobrej muzyki, więc wypada go znać, to tym samym nie bagatelizuję sposobu innych osób? Stawiam takim zdaniem na równi wszystkie inne gatunki? Jeśli stawiam taką ogólną tezę, to raczej spycham wszelkie inne możliwości do czegoś niższego, a nie innego.

Nie. A ja tego tak nie odbiera. Odbieram to jako opinie, gdzie istotny dla ciebie jest akurat Rock. Według ciebie uczy rozpoznawanie dobrej muzyki. No i ok. :)
Stawiasz wszystkie gatunki na równi? Wszystkie mają takie samo znaczenie dla ciebie? Chyba nie. Po przez gusta tworzymy klasyfikacje gatunków muzycznych, i coś jest spychane niżej, ponieważ nam nie odpowiada.
Effy
Spełniacz Marzeń

Postautor: Dafne » ndz 27 sty, 2013 21:10

dż. pisze:Moim skromnym zdaniem młodzież powinna czytać dokładnie te książki, na które mają ochotę, bądź które je ciekawią. Zmuszanie do czytania daje totalnie odwrotne skutki, a z biegiem czasu kto chce sięgnąć po klasykę, ten i tak po nią sięgnie.

Sięgnęłam kiedyś po "Wichrowe wzgórza", ktoś mnie przekonał, że MUSZĘ, bo to klasyka i trzeba przeczytać. Gdy tak sobie czytałam, to nie odniosłam takiego wrażenia. Książka poprawna, ale szczena nie opada.

A co do młodzieży. Niech czytają Harrego Pottera, jeśli im się podoba, niech czytają Biblię, skoro tak wolą, ale niech nie sięgają po książki, bo czują, że powinni, że takie jest ich zadanie. Klasykę literatury warto znać, warto wiedzieć, że coś takiego zostało napisane i o czym mniej więcej opowiada, ale niekoniecznie przeczytać.

Kanon lektur nie powinien być stały. Powinno się mieć jakiś wpływ na niego, móc go zmieniać i wybierać książki, które chce się przeczytać.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times

Postautor: Effy » ndz 27 sty, 2013 21:22

Dafne, A jeśli sobie nie wybiorą żadnej książki?
Effy
Spełniacz Marzeń

Postautor: Dafne » ndz 27 sty, 2013 21:35

Effy, młodzież i tak czyta coraz mniej. No bo coraz mniej się chce. W erze audiobóków, gdzie można sobie puścić książkę, nie trudzić się wertowaniu stron, w dobie internetu, gier komputerowych wciągających na długie godziny, telewizji z setką kanałów młodzieży ciężko po książki sięgać. W mojej klasie w liceum był nawet chłopak, który miał z polskiego 5,ale żadnej lektury nie przeczytał, bo wolał fantasy. Myślę, że młodzieży teraz znacznie ciężej cokolwiek narzucić, do czegokolwiek przekonać, niż kiedyś. Teraz zmieniło się podejście do wielu rzeczy, np., że nauczyciel nie będzie dyktował, co ma się czytać, a co nie i że to, iż ta książka znajduje się w podstawie programowej, nie znaczy, że nie można sobie przeczytać streszczenia. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby spytanie młodzieży, co chce czytać albo chociażby, o czym chciałaby przeczytać i co miałaby mieć w sobie książka, żeby uznać ją za ciekawą. Nawet, gdyby byłaby to część Harrego Pottera- proszę bardzo. Słyszałam, że w niektórych szkołach, nawet tych znajdujących się w moim okręgu, Harry Potter jest uważany za lekturę obowiązkową w gimnazjum. To też od samych ludzi zależy- jeśli będą chcieli czytać, to przeczytają. Ale najpierw sami powinni wykazać chęć zainteresowania literaturą, w domu rodzice powinni siąść z nimi i porozmawiać na ten temat, pokazać wartościowe książki, które ich zdaniem warto przeczytać, by było jakieś pole manewru: "chcę" lub "nie chcę/ nie interesuje mnie to" i żeby nie było sytuacji, w której młodzież danej książki nie zna zupełnie a wypowiada się jak najgorzej. Ma mieć po prostu świadomość, że istnieje i w każdej chwili można po nią sięgnąć, ale reszta zależy już od chęci.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: Ruta » ndz 27 sty, 2013 22:10

Effy pisze:Nie. A ja tego tak nie odbiera. Odbieram to jako opinie, gdzie istotny dla ciebie jest akurat Rock. Według ciebie uczy rozpoznawanie dobrej muzyki. No i ok. :)
Stawiasz wszystkie gatunki na równi? Wszystkie mają takie samo znaczenie dla ciebie? Chyba nie. Po przez gusta tworzymy klasyfikacje gatunków muzycznych, i coś jest spychane niżej, ponieważ nam nie odpowiada.

Ja tam widzę różnicę w stawianiu ogólnych tez, a mówieniu co mi się podoba.
dż. pisze:Zmuszanie do czytania daje totalnie odwrotne skutki, a z biegiem czasu kto chce sięgnąć po klasykę, ten i tak po nią sięgnie.
arytmia uczuć

Pamiętam jak koleżanka musiała się chować z książkami przed mamą, bo jej broniła czytać określonych gatunków, a sugerowała co powinna czytać. :zdziwko:
Effy pisze:A jeśli sobie nie wybiorą żadnej książki?

Nie bardzo rozumiem sens pytania. Jeśli sobie same nie wybiorą książki, tym bardziej nie ma sensu naciskać na to być coś konkretnego czytały w danym momencie. Czytanie z musu niczego dobrego nie przynosi.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Postautor: Effy » ndz 27 sty, 2013 22:44

Dafne, Może nikt nie pokazał im, że czytanie też może być dobrą rozrywką. Jeśli rodzice nie czytają, to prawdopodobnie i dziecko nie będzie czytać, gdy nikt inny nie pokaże drogi.
Myślę, że warte są w tym kierunku próby, nawet jeśli skończą się fiaskiem.
Co do tego chłopaka, to wcale mnie nie dziwi. Niekoniecznie trzeba znać lektury, żeby dobrze zdać maturę. Wystarczy wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Sama nie każdą lekturę czytałam, ale je pozaliczałam. U mnie trzeba było każdą zaliczyć, aby zdać przedmiot. Wspomnę, że chodziłam do klasy o profilu mat-fiz. Metoda wcale nie była taka idealna. Polegała na tym, aby znaleźć 3 cytaty w książce, które odpowiadają na pytanie. Trzeba było wszystkie znaleźć. Niektórzy co naprawdę czytali nie zaliczali, a ci co nie czytali to się udawało. Zależy kto na jakie pytania trafił. Znajdź sobie w książce kto jadł mięso hipopotama.
Nie jest zły pomysł, ale czy by na to poszli, jak sporo ludzi idzie na łatwiznę? Można było spróbować.
W gim pytaliśmy się dlaczego nie możemy mieć jako lektury Pamiętnika narkomanki.

Ruta pisze:Nie bardzo rozumiem sens pytania. Jeśli sobie same nie wybiorą książki, tym bardziej nie ma sensu naciskać na to być coś konkretnego czytały w danym momencie. Czytanie z musu niczego dobrego nie przynosi.

Ależ ma sens. Można dowiedzieć się o czym chcieli by czytać; co ma zawierać książka, aby uznali ją za ciekawą, co czytali i ich zaciekawiło. Na tej podstawie zaproponować coś co spełni kryteria i może okaże się trafne.
Effy
Spełniacz Marzeń

Postautor: Ruta » ndz 27 sty, 2013 22:48

Effy pisze:Ależ ma sens. Można dowiedzieć się o czym chcieli by czytać; co ma zawierać książka, aby uznali ją za ciekawą, co czytali i ich zaciekawiło. Na tej podstawie zaproponować coś co spełni kryteria i może okaże się trafne.

Ale ja pytam o sens zmuszania, a nie proponowania. Bo o tym nie pisałaś wyżej.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Postautor: Dafne » ndz 27 sty, 2013 22:51

Effy, masz sporo racji... Mi czytano od małego, dzięki temu automatycznie wyrobiłam sobie chęć ku czytaniu. Czytała mi babcia, mama i tata, a czasem też sąsiadki, a że byłam bystra, to zauważałam nawet, kiedy omijali jedną stronę. Lubiłam też przeglądać encyklopedię...
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: Effy » ndz 27 sty, 2013 23:14

Ruta pisze:Ale ja pytam o sens zmuszania, a nie proponowania. Bo o tym nie pisałaś wyżej.

Odniosłam się z tym pytaniem do wypowiedzi Dafne. Byłam ciekawa co odpowie na to pytanie.
Zainteresować mogę daną lekturą kogoś, jak chcę, żeby przeczytał. Np. Zabierając dzieciaki na przedstawienie wystawione w ciekawy sposób. Może skłonić niektóre osoby do przeczytania. Do mnie coś takiego trafiło. Przeczytałam Hamleta po przedstawieniu. Nikogo nie zmuszę do czytania. I tak ktoś zrobi to co chcę.

Dafne pisze:Effy, masz sporo racji... Mi czytano od małego, dzięki temu automatycznie wyrobiłam sobie chęć ku czytaniu. Czytała mi babcia, mama i tata, a czasem też sąsiadki, a że byłam bystra, to zauważałam nawet, kiedy omijali jedną stronę. Lubiłam też przeglądać encyklopedię...

Mi też czytano od małego. Nawet jak była jeszcze w brzuchu, to mama mi czytała. Poszłam w ślady rodziców. Pamiętam sytuacje, że podkreśliłam całą książkę, bo widziałam, że tata tak robi. Zaznaczał ważne zdania.
Effy
Spełniacz Marzeń

Postautor: Offline » pn 28 sty, 2013 15:01

Długo się zastanawiałam. I jedyne, co mi się nasuwa na myśl, to TAJEMNICZY OGRÓD!
Większość dzisiejszej młodzieży niby kojarzy tytuł, a tak na prawdę nie zna tej cudownej historii.
Extra marzyciel

Has thanked: 10 times
Have thanks: 11 times
Imię: Dominika
Medals: 5

Postautor: Ruta » pn 28 sty, 2013 15:06

Effy pisze:Nikogo nie zmuszę do czytania. I tak ktoś zrobi to co chcę.

Ja jestem jak najbardziej za kuszeniem czy zainteresowaniem. To ma sens, w przeciwieństwie do zaganiania do książek. :P
Offline pisze:Długo się zastanawiałam. I jedyne, co mi się nasuwa na myśl, to TAJEMNICZY OGRÓD!
Większość dzisiejszej młodzieży niby kojarzy tytuł, a tak na prawdę nie zna tej cudownej historii.

Czytałam chyba z 3 razy, filmy i bajki nie zliczę ile razy, no i raz udało mi się być w teatrze. Moja ukochana pozycja. Nigdy nie udało trafić mi się żadnej książki, która by miała w sobie to coś, próbowałam inne książki autorki, ale.... nidyrydy.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Postautor: Patorek » pn 28 sty, 2013 15:20

Offline pisze:Długo się zastanawiałam. I jedyne, co mi się nasuwa na myśl, to TAJEMNICZY OGRÓD!

Pierwsze słyszę. ;D

Trzeba sprawdzić.
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Dafne » pn 28 sty, 2013 15:48

Offline, to ja dołożę jeszcze "Anie z Zielonego Wzgórza :D.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: Offline » pn 28 sty, 2013 16:38

Dafne pisze:Offline, to ja dołożę jeszcze "Anie z Zielonego Wzgórza :D.

Gdy mieliśmy to czytać jako lekturę w podstawówce, to mi się nie chciało i w ogóle myślałam, że to głupie. Nigdy nie doczytałam. Ale jest na mojej liście "do przeczytania". ^_^

Patorek pisze:Pierwsze słyszę. Trzeba sprawdzić.

Że co? :szok: Koniecznie TRZEBA! ;D
Extra marzyciel

Has thanked: 10 times
Have thanks: 11 times
Imię: Dominika
Medals: 5

Postautor: Zgredfil » pn 28 sty, 2013 17:08

dż. pisze:Moim skromnym zdaniem młodzież powinna czytać dokładnie te książki, na które mają ochotę, bądź które je ciekawią.

Ruta pisze:Jeśli sobie same nie wybiorą książki, tym bardziej nie ma sensu naciskać na to być coś konkretnego czytały w danym momencie. Czytanie z musu niczego dobrego nie przynosi.

Może i ja skłoniłbym się do tej liberalnej zasady – "czytajta co chceta", gdyby nie jedno ALE.
Jakoś dziwnie prześladuje mnie przekonanie, że nie żyjemy na Saharze, tylko w określonej strefie kulturowej i językowej oraz mamy pewną świadomość przynależności narodowej, której wcale nie chcę przeceniać, bo nacjonalistą nie jestem.
Mam w związku z tym pytanie. W jaki sposób młodzież ma poznawać nazwiska takie jak Mickiewicz, Prus, Żeromski, Norwid, Reymont, Orzeszkowa i szereg innych?
Może tylko na lekcjach historii, ograniczając się do wiedzy, że tacy byli, żyli i coś tam napisali. Podobnie można załatwić czołowe pozycje literatury obcej.
Być może to rzeczywiście koncepcja w sam raz na nasze czasy, ale ja czuję się szczęśliwy, że mnie uczono inaczej. :)
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Ruta » pn 28 sty, 2013 19:50

Zgredfil pisze:Mam w związku z tym pytanie. W jaki sposób młodzież ma poznawać nazwiska takie jak Mickiewicz, Prus, Żeromski, Norwid, Reymont, Orzeszkowa i szereg innych?

Na pewno nie siłą. Resztę sobie wymyśl. :P
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Postautor: Zgredfil » pn 28 sty, 2013 20:23

Ruta pisze:Na pewno nie siłą. Resztę sobie wymyśl. :P

Jak to nie siłą jak siłą, skoro istnieje obowiązek podstawowego wykształcenia. :zabawa: :hyhy:
Byle nie bezpośrednio, elektrodami do mózgu. :rotfl:
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Dafne » pn 28 sty, 2013 20:24

Offline pisze:Gdy mieliśmy to czytać jako lekturę w podstawówce, to mi się nie chciało i w ogóle myślałam, że to głupie. Nigdy nie doczytałam. Ale jest na mojej liście "do przeczytania".
Ja tak miałam z "Tajemniczym ogrodem", zawsze wydawała mi się ta książka niegodna uwagi, ale pora to zmienić. Ostatnio przekonałam się do "Pollyanny", no może nie tak ostatnio, pod tym pojęciem rozumiem- jakieś 2 lata wstecz, o zgrozo. Mam braki w lekturach, ale to już wiemy.

Tak się składa, że "Ania..." to moja ulubiona książka, tak więc zawsze będę się o niej wypowiadać w samych superlatywach. To jedna z rzeczy, do których nie chcę mieć dystansu, uwielbiam za całość.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: Ruta » pn 28 sty, 2013 20:30

Zgredfil pisze:Jak to nie siłą jak siłą, skoro istnieje obowiązek podstawowego wykształcenia.

Obowiązek szkolenia, nie oznacza jeszcze, że trzeba komuś siłą wkładać do głowy, że ma czytać. A to, ze nauczyciele tak robią, bo nie potrafią inaczej... to inna sprawa.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Postautor: Zgredfil » pn 28 sty, 2013 20:37

Ruta pisze:Obowiązek szkolenia, nie oznacza jeszcze, że trzeba komuś siłą wkładać do głowy, że ma czytać.

Ale temu, że wkłada się siłą tabliczkę mnożenia - nie sprzeciwiasz się... (?) :D
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Ruta » pn 28 sty, 2013 21:43

Zgredfil pisze:Ale temu, że wkłada się siłą tabliczkę mnożenia - nie sprzeciwiasz się... (?) :D

Różnica jest taka, że wtedy gdy dziecko uczy się alfabetu i tabliczki mnożenia, nie kształtuje się jego znajomości historii literatury, czy czegośtam. Podstawy trzeba znać, ale i je trzeba umieć przedstawić w fajny sposób. Dzieci mają szlaczki, kolorowe obrazki. Właśnie po to by zachęcić.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Postautor: Zgredfil » pn 28 sty, 2013 22:51

Ruta pisze:Różnica jest taka, że wtedy gdy dziecko uczy się alfabetu i tabliczki mnożenia, nie kształtuje się jego znajomości historii literatury, czy czegośtam.

To jak ukształtuje się jego znajomość literatury, jeśli pozostawi mu się pełną dowolność, w ramach której wybierze czytanie komiksów, opowiadań erotycznych i kryminałów, albo po prostu – niczego? :zdziwko:
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: powidlo » wt 29 sty, 2013 09:40

Zgredfil, w szkołach sygnalizują, ze takie coś istnieje. Jak człowiek ma się zainteresować, to i tak do nich wróci, a jeśli nie, to też nikt na siłę mu tego nie wpoi. Znaczy przepraszam - da radę, ale to na pewno nie będzie miłe.

Nie wiem czy lepiej znać i źle kojarzyć, czy nie znać i mieć stosunek do tego obojętny.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga

Postautor: Zgredfil » wt 29 sty, 2013 10:28

dż. pisze:Jak człowiek ma się zainteresować, to i tak do nich wróci, a jeśli nie, to też nikt na siłę mu tego nie wpoi. Znaczy przepraszam - da radę, ale to na pewno nie będzie miłe.

Nie wiem czy lepiej znać i źle kojarzyć, czy nie znać i mieć stosunek do tego obojętny.

, dlaczego przyjmujesz założenie, że każda przeczytana lektura szkolna musi się źle kojarzyć?
Własne zdanie o utworze literackim wyrabiamy sobie po jego przeczytaniu, a nie przed. Jeśli więc z góry istnieje jakieś negatywne nastawienie, to wynika ono z uprzedzeń lub chęci przeznaczenia czasu na inne cele. Rozumiem, że może też chodzić o chęć przeczytania czegoś innego, ale w końcu każdy proces nauczania wyznacza jakieś obowiązki i nie znam takiej dziedziny (przedmiotu), której przyswajanie na poziomie podstawowym lub średnim byłoby tylko czystą przyjemnością. :|
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: sepän poika » wt 29 sty, 2013 10:35

dż. pisze:Nie wiem czy lepiej znać i źle kojarzyć, czy nie znać i mieć stosunek do tego obojętny.

Lepiej znać i źle kojarzyć. Bo to podstawa, na której jest zbudowana współczesna cywilizacja, jak by to nie zabrzmiało. Odniesienia do klasycznych utworów pojawiają się na każdym kroku (nawet Kapitan Bomba odwołuje się do "Ogniem i mieczem"), niepotrafienie rozwikłania tych referencji to kulturowe kalectwo i nie należy na nie dzieci skazywać.
A jak chcą się skazać to i tak to zrobią, jak to na przykład ja zrobiłem i teraz żałuję.
- Życie nie jest ani dobre, ani złe.
- A jakie?
- Nieuniknione. Jeden ma wygrane, drugi ma przesrane.
sepän poika
Newbie

Has thanked: 55 times
Have thanks: 76 times
Medals: 7

Postautor: Ruta » wt 29 sty, 2013 16:25

Zgredfil pisze:To jak ukształtuje się jego znajomość literatury, jeśli pozostawi mu się pełną dowolność, w ramach której wybierze czytanie komiksów, opowiadań erotycznych i kryminałów, albo po prostu – niczego? :zdziwko:

Jak pisałam - zachęcając, a nie rozkazując. Czegoś tu nie rozumiesz?
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

PoprzedniaNastępna

Wróć do Literatura