Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Z Bogiem, przeciw Bogu, bez Boga - Pomyśl dwa razy

Tematy wybrane to zarchiwizowania na rzecz "odświeżenia forum".

Re: Z Bogiem, przeciw Bogu, bez Boga - Pomyśl dwa razy

Postautor: Patorek » wt 14 maja, 2013 20:14

Pro, Dla mnie też, więc nie jesteś sam, ale muszę przyznać, że rozumiem tómi, bo samemu też nie lubię szufladek,
a najbardziej siebie szufladkować.. ale czasem się nie da.
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: klaus' » sob 18 maja, 2013 14:15

Jak długo trzeba innym wkuwać do łba, że ateizm nie jest czymś na wzór religii, wierzenia? Ateista może zaprzeczyć istnieniu Boga/bogów i powoływać się na wiele aspektów przy tym. No cóż, ale chyba drugiej stronie zależy na tym, by utożsamiać niewierzących z wiarą.
I'm out on the edge and I’m screaming my name
Like a fool at the top of my lungs
Sometimes when I close my eyes
I pretend I'm all right but it's never enough

[...]

Hello, hello
Anybody out there
Cause I don't hear a sound
klaus'
Marzyciel-Gaduła+

Has thanked: 1 time
Have thanks: 0 time
Imię: Karol

Postautor: Zgredfil » sob 18 maja, 2013 16:15

klaus' pisze:No cóż, ale chyba drugiej stronie zależy na tym, by utożsamiać niewierzących z wiarą.

Nie rozumiem. Czyżby dla odmiany, wierzący mieli być utożsamiani z ateizmem? :D
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Has thanked: 18 times
Have thanks: 12 times
Medals: 1

Postautor: Pro » sob 18 maja, 2013 16:18

To nie wierzący zaczęli utożsamiać ateistów z jakąś szczególną wiarą w nieistnienie boga, a agnostycy. Nie pamiętam, kto pierwszy postawił taką tezę, ale można to sobie bez problemu znaleźć jeśli kogoś to interesuje.
Pro
Newbie

Has thanked: 24 times
Have thanks: 60 times
Imię: Hubert

Postautor: Patorek » sob 18 maja, 2013 16:35

Abstrahując od tego co wyżej napisaliście mnie zawsze zastanawiał jeden aspekt, którego nigdy 'nie rozumiałem'.
Mianowicie dlaczego wielu ludzi jest święcie przekonana, że bez Boga(gdyby nie istniał)
nie ma sensu życia i wszyscy niewierzący go nie posiadają.
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: Pro » sob 18 maja, 2013 16:44

Patorek, dlatego, że dla tych ludzi sensem jest droga do życia wiecznego, które bez boga/wiary nie ma racji bytu.
Pro
Newbie

Postautor: Patorek » sob 18 maja, 2013 16:51

Pro pisze:Patorek, dlatego, że dla tych ludzi sensem jest droga do życia wiecznego, które bez boga/wiary nie ma racji bytu.

Tak, ale w momencie, gdy taka osoba przedstawia jej swój punkt widzenia na sens życia i pokazuje, że tego 'sensu jest ogrom' to ta osoba nadal twierdzi, że tak nie jest. Wiem, że to wynika z tego o czym napisałeś,
ale patrząc na to szerzej jest to niezrozumiałe dla mnie. Inaczej mówiąc niezrozumiała dla mnie jest hm ignorancja?
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: Pro » sob 18 maja, 2013 16:57

Patorek, no racja. Ale z drugiej strony, jeśli ktoś w coś bardzo mocno wierzy i żyje wg tego i dla tego, to patrząc przez pryzmat właśnie tej wiary może sobie inaczej definiować sens. I, moim zdaniem, to nie jest miłe, dobre, fajne, ale uczciwe. Może i bliskie ignorancji, ale chyba lepsza ignorancja od hipokryzji, która objawiałaby się w dostosowywaniu swoich poglądów do osoby, z którą akurat się rozmawia. W sumie sam nie wiem, nie pochwalam mówienia komuś, że jego życie nie ma sensu, bo moim zdaniem każde życie ma sens, ale z drugiej strony pozostaje ten element prawdziwości wobec samego siebie. Ciężka kwestia, może lepiej bym to zrozumiał, gdybym porozmawiał z kimś, kto uważa, że życie bez boga nie ma sensu.
Pro
Newbie

Postautor: Makaron » sob 18 maja, 2013 20:33

Bardzo proste zjawisko - jeżeli przedstawisz osobie bardziej opłacalne możliwości ( życie wieczne ) to ta pójdzie drogą ku większemu szczęściu ( nierzadko pozornemu szczęściu ) a niżeli zostanie przy "wersji podstawowej" - oczywiście jeżeli nie jest związana jakąś "Cudowną" umową, która by wykluczała zmianę stanowiska. Kwintesencji dopełnia strach ludzi przed śmiercią :)
Pragniesz mych ust - jeszcze drgają
Od bluźnierstw słów krwawiących, bezsilnych protestów
Choć niewidoczna jesteś, ponad wszelką wątpliwość
Czuję Cię każdym włóknem napiętego ciała.
Jesteś...
Twe delikatne dłonie osaczają mnie coraz bezwstydniej...
Makaron
Łapacz chmur

Has thanked: 91 times
Have thanks: 13 times
Imię: Berkano
Medals: 4

Postautor: tómi » wt 21 maja, 2013 15:15

No nie wiem, możesz sobie to tytułować jak chcesz, ale po prostu istnieją pewne definicje, w które ludzie się wpasowują, bez względu na to, czy tego chcą czy nie. I możesz mnie za to nie lubić, ale dla mnie to, co piszesz jest książkowym przykładem ateizmu :P Ale być może nadal źle to rozumiem, nie wiem.

Przyznam, że pod względem definicji rzeczywiście się wpasowuję, ale mimo wszystko jak mówiłam - wolę nazywać się po prostu nie wierzącą. Nie mówiąc już o tym, że ateizm to jednak dość ogólne pojęcie.

A mnie zawsze zastanawiała taka sprawa (odnośnie religii chrześcijańskiej), że osoba nie wierząca idzie do piekła... Tylko jeżeli takowy ateista zachowuje się bardziej po chrześcijańsku niż chrześcijanin (wiem, masło maślane, ale nie chodzi mi o chodzenie do kościoła co niedzielę czy odmawianie modlitw, tylko o pomoc innym, etc.), to czemu ma on zostać skazany na wieczne cierpienia?
Obrazek
You may tire of me as our December sun is setting because I'm not who I used to be
No longer easy on the eyes but these wrinkles masterfully disguise
The youthful boy below who turned your way and saw
Something he was not looking for: both a beginning and an end
But now he lives inside someone he does not recognize
When he catches his reflection on accident
tómi
Początkujący marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time

Postautor: Luck316 » wt 21 maja, 2013 16:20

tómi pisze:A mnie zawsze zastanawiała taka sprawa (odnośnie religii chrześcijańskiej), że osoba nie wierząca idzie do piekła... Tylko jeżeli takowy ateista zachowuje się bardziej po chrześcijańsku niż chrześcijanin (wiem, masło maślane, ale nie chodzi mi o chodzenie do kościoła co niedzielę czy odmawianie modlitw, tylko o pomoc innym, etc.), to czemu ma on zostać skazany na wieczne cierpienia?

Pewnie dlatego, że w starożytności z niewiernymi pierwsi chrześcjianie kojażyli głównie rzymian. A ci byli okupantami Izraela, więc panował stereotyp, że każdy rzymianin (a więc nie wierny) jest zły, a więc nie zostanie zbawiony.
Na­wet naj­dal­szą podróż zaczy­na się od pier­wsze­go kroku- Siddharda Gautama Budda
Luck316
Extra marzyciel

Has thanked: 2 times
Have thanks: 7 times
Imię: Łukasz
Medals: 2

Postautor: Patorek » wt 21 maja, 2013 16:43

Luck316 pisze:A ci byli okupantami Izraela, więc panował stereotyp, że każdy rzymianin (a więc nie wierny) jest zły, a więc nie zostanie zbawiony.

Ktoś już przytaczał w którymś z tematów(możliwe, że nawet tym) cytaty z Biblii, które mówiły o tym,
iż niewierni będą potępieni mimo, że mogą być dobrymi ludźmi. Jeśli się nie mylę to ktoś inny to zripostował
podając inny przykład z Biblii sugerujący coś innego.
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: Punishment » ndz 27 paź, 2013 15:46

W tym temacie ostatnio przeczytałem zakład Pascala i nie wiem czy jego treść była tu wstawiana, ale cóż:

Zakład Pascala

Jeżeli Bóg istnieje, to my:
- wierząc w Niego, zyskujemy wieczność,
- nie wierząc w Niego, tracimy wszystko.

Jeżeli Boga nie ma, to my:
- wierząc w 'niego', nic nie tracimy,
- nie wierząc w 'niego', też nic nie tracimy.

Wniosek:
Z ekonomicznego punktu widzenia
opłaca się wierzyć niż
nie wierzyć

Dla mnie przekaz tego zakładu jest bez sensu. Bo po pierwsze przedstawia tylko dwie możliwości, chociaż może być ich więcej, ponieważ nikt nie wie do końca jak to naprawdę jest. Po drugie nie jest to zasada przyjmowana na podstawie strachu? Według mnie tak, bo niektórzy właśnie wierzą w Boga nieświadomie lub świadomie zgodnie z tym zakładem. Poza tym mimo iż twierdzenia francuskiego filozofa wydaję się rozsądne jest one całkowicie nie logiczne... :zdegustowany:
Where'd you go?
Where's your home?
How'd you end up all alone?
Can you hear me now?

There's no light,
There's no sound,
Hard to breathe when you're underground,
Can you hear me now?
Hear me now!
Punishment
Newbie

Has thanked: 3 times
Have thanks: 4 times

Postautor: Iluminacja » ndz 27 paź, 2013 15:57

Punishment pisze: Bo po pierwsze przedstawia tylko dwie możliwości, chociaż może być ich więcej
Jakie? Albo Bóg jest albo go nie ma. Gdzie tu trzecia opcja?
Lecz diabeł kocha wybrane dzieci i czuwa, by nic nie przeszkodziło w realizacji jego planów.
Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie

Has thanked: 58 times
Have thanks: 43 times
Medals: 7

Postautor: Pro » ndz 27 paź, 2013 17:06

Iluminacja pisze:
Punishment pisze: Bo po pierwsze przedstawia tylko dwie możliwości, chociaż może być ich więcej
Jakie? Albo Bóg jest albo go nie ma. Gdzie tu trzecia opcja?

Zakład daje dwie opcje: albo wierzymy albo nie, a tutaj jest więcej możliwości. Myślę, że to miał na myśli Punishment. A poza tym są też różne religie, które nawzajem się wykluczają.

Sam w sobie zakład jest bez sensu, bo wiara lub jej brak nie wynika bezpośrednio z tego co się 'opłaca', tylko raczej z naszych przekonań, a robienie czegoś wbrew sobie, bo tak jest ekonomiczniej, to hipokryzja i nie wiem czy ewentualnemu bogu taka "wiara" by się spodobała.
Pro
Newbie

Postautor: Punishment » ndz 27 paź, 2013 17:34

Pascal wychodzi od przesłanki, że nie wiemy, czy Bóg istnieje, czy nie istnieje i na tej dychotomii (Bóg jest, albo Boga nie ma) opiera całe swoje rozumowanie. Ale w swoim wywodzie Pascal wprowadza kryteria sprzeczne z wyjściową przesłanką: przyjmuje milcząco, że istnieje tylko jeden Bóg (skąd mamy to wiedzieć, skoro zakładamy, że nic nie wiemy o Bogu/bogach?) oraz że jest to Bóg dokładnie taki, jak go opisuje chrześcijaństwo. (I znów - skąd ta wiedza? Skoro nic nie wiemy o istnieniu Boga, to nie możemy znać jego atrybutów). Na dodatek jest to Bóg, który nagradza interesowność jako motyw wiary - a więc znamy tutaj konkretną cechę Boga, której nie powinniśmy znać, zgodnie z założeniem rozumowania. Pascal rozważył tylko dwa przypadki, które uznał za stosowne (Bóg wynagradzający osoby wierzące w niego istnieje lub nie istnieje), a w rzeczywistości istnieje nieskończenie wiele możliwości. Np. istnienie Boga wynagradzającego za niewiarę w niego lub za jedzenie lodów truskawkowych. Choć takie opcje mogą wydawać się niedorzeczne, to nie ma podstaw do ich błędności i trzeba je wziąć pod uwagę. Jako że rzeczy, za które bogowie mogą nagradzać życiem wiecznym jest nieskończenie wiele, to cokolwiek by się nie robiło, to można być za to wynagrodzonym.
Where'd you go?
Where's your home?
How'd you end up all alone?
Can you hear me now?

There's no light,
There's no sound,
Hard to breathe when you're underground,
Can you hear me now?
Hear me now!
Punishment
Newbie

Has thanked: 3 times
Have thanks: 4 times

Postautor: Effy » ndz 27 paź, 2013 21:19

Patorek pisze:
Pro pisze:Patorek, dlatego, że dla tych ludzi sensem jest droga do życia wiecznego, które bez boga/wiary nie ma racji bytu.

Tak, ale w momencie, gdy taka osoba przedstawia jej swój punkt widzenia na sens życia i pokazuje, że tego 'sensu jest ogrom' to ta osoba nadal twierdzi, że tak nie jest. Wiem, że to wynika z tego o czym napisałeś,
ale patrząc na to szerzej jest to niezrozumiałe dla mnie. Inaczej mówiąc niezrozumiała dla mnie jest hm ignorancja?

Hmm... właściwie dla mnie to też nie jest zrozumiałe. Nie do końca to wynika z tego moim zdaniem, bo powiedzmy, że to moja droga ( i dla mnie inna nie ma racji bytu), a kogoś innego może być zupełnie inna. Nie rozumiem, jak można twierdzić, że ktoś nie ma sensu w życiu, jeśli go ma. To jakby ktoś powiedział, ty nie możesz kochać tego człowieka, a z jakiej racji.
Wydaje mi się, że to bierze się z tego, że ta osoba nie zakłada możliwości pomyłki, to wszyscy dookoła się mylą, a tylko on nie, a więc droga do życia wiecznego, jest dla tej osoby jedyną dla wszystkich.
Effy
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 13 times
Have thanks: 20 times

Postautor: Patorek » śr 02 lip, 2014 20:05

''Witamy w państwie wyznaniowym! Klerykalizacja państwa postępuje w zastraszającym tempie: najpierw szkoły (religia i władza katechetów w szkole), potem szpitale (zarodek i płód jako pacjent o prawach większych niż kobieta), następnie urzędy miast (powierzane Maryi) oraz kultura (kaganiec w postaci obrażania uczuć religijnych). Ciekawe, kto będzie następny? ''

*Nie wiedziałem w którym temacie wrzucić ten cytat - umieszczam go tu, bo myślę, że warto, a przy okazji odkopię temat.
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: Makaron » śr 02 lip, 2014 20:14

Jej w końcu się zaczęło! Apokalipsa by DJ Św.Jan niedługo i w Polsce :)
Pragniesz mych ust - jeszcze drgają
Od bluźnierstw słów krwawiących, bezsilnych protestów
Choć niewidoczna jesteś, ponad wszelką wątpliwość
Czuję Cię każdym włóknem napiętego ciała.
Jesteś...
Twe delikatne dłonie osaczają mnie coraz bezwstydniej...
Makaron
Łapacz chmur

Has thanked: 91 times
Have thanks: 13 times
Imię: Berkano

Postautor: Borderline » śr 02 lip, 2014 21:35

Patorek pisze:''Witamy w państwie wyznaniowym! Klerykalizacja państwa postępuje w zastraszającym tempie: najpierw szkoły (religia i władza katechetów w szkole), potem szpitale (zarodek i płód jako pacjent o prawach większych niż kobieta), następnie urzędy miast (powierzane Maryi) oraz kultura (kaganiec w postaci obrażania uczuć religijnych). Ciekawe, kto będzie następny? ''

Wow. Niedługo (jak nie już) naszym państwem będą rządzić biskupi, a papież będzie jednym wielkim... Ej, no! Normalnie jak Hitler - ten kościół. :rotfl:
Awatar użytkownika
Borderline

Postautor: Ruta » czw 03 lip, 2014 10:27

A mi się wydaje, że pohuczy, pohuczy, aż w końcu nic nowego się nie stanie. Zawsze tak jest, że katole siedzą cicho, a potem robią akcję. Jak z "gdzie jest krzyż?"
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Medals: 13

Postautor: Borderline » czw 03 lip, 2014 19:12

Ruta pisze:A mi się wydaje, że pohuczy, pohuczy, aż w końcu nic nowego się nie stanie. Zawsze tak jest, że katole siedzą cicho, a potem robią akcję. Jak z "gdzie jest krzyż?"

A no. A później w szkole było; "Gdzie jest Krzyś", bo mamy wychowawce Krzysia. xD
Awatar użytkownika
Borderline

Poprzednia

Wróć do Zbiór tematów archiwalnych