Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Agatha Christie

Świat książek. Potrafisz 'pożreć' książkę w jedną noc? Podaj tytuł, niech inni też nie mogą zasnąć bez dowiedzenia się co będzie w następnym rozdziale.

Agatha Christie

Postautor: Dafne » śr 04 sty, 2012 15:25

Co myślicie na temat Agathy Christie? Lubicie jej książki? Czytaliście jakąś pozycję? Która z nich jest Waszą ulubioną i dlaczego?
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times
Medals: 10

Re: Agatha Christie

Postautor: positively » śr 04 sty, 2012 17:50

Czytałam "Uśpione Morderstwo" i nie podobało mi się - wszystko było tam takie oczywiste i niezaskakujące. Po inne jej książki nie sięgałam.
nie lubię uzależniać się
positively
Bujający w obłokach

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Postautor: powidlo » śr 28 mar, 2012 10:59

Szczerze mówiąc już nie pamiętam po którą sięgnęłam, ale zapamiętałam, że była bardzo przewidywalna. Nie zachęciła mnie do dalszej lektury, ale .. może kiedyś.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga

Postautor: Spokojna » śr 28 mar, 2012 13:10

Ja przeczytałam "Dziesięciu Murzynków". To chyba jej najlepsze ksiażka.
Próbowałam przeczytam 'Dom na Kanałem" ale niestety ksiazka nie była już tak świetna..
Ogólnie Christie po kilku ksiażkach zrobiła się dla mnie.. przewidywalna.
Obrazek
Spokojna
Początkujący marzyciel

Imię: Magdalena

Postautor: Midnight » śr 11 kwie, 2012 16:46

Lubię jej książki. Najbardziej podobało mi się "Nemezis", "Godzina zero", "N czy M", "Dziesięciu małych murzynków". Mistrzostwo kryminału, akurat można przeczytać dla relaksu.
First they ignore you. Then they laugh at you. Then they fight you. Then you win.
Midnight
Extra marzyciel

Have thanks: 2 times
Imię: Justyna

Postautor: pineska » śr 11 kwie, 2012 18:22

Mistrzyni!
Wcale nie zgodzę się z opinią, że jej książki są przewidywalne - wręcz przeciwnie. Poza tym świetna, wartka akcja i sposób pisania, który przypadł mi do gustu. Czytałam większość jej książek i ciężko jest wybrać tą naj ale "Niemy świadek" jako, że od niej zaczęła się moja przygoda z twórczością tej autorki.
Nim zdecydujesz pamiętaj, że –
JAŁOWE ŻYCIE, JAŁOWA ŚMIERĆ !!!
pineska
Marzyciel-Gaduła+

Imię: Wiktoria

Postautor: piagizela » śr 11 kwie, 2012 19:31

Podchodziłam kilka razy i za każdym razem mnie tak nudziła, że byłam wstanie przebrnąć tylko przez początek.
:lick:
piagizela
Newbie

Has thanked: 47 times
Have thanks: 44 times
Medals: 2

Postautor: Luck316 » czw 12 kwie, 2012 13:19

Nie podważam, że książki Agathy Christie są dobre, ale mnie nie przypadły do gustu. W sumie jakoś wiele z nich nie przeczytałem, a właściwie tylko fragment który pełnił akurat funkcję szkolnej lektury i miałem obowiązek go przeczytać. Ogólnie mówiąc znudził mnie strasznie.
Na­wet naj­dal­szą podróż zaczy­na się od pier­wsze­go kroku- Siddharda Gautama Budda
Luck316
Extra marzyciel

Has thanked: 2 times
Have thanks: 7 times
Imię: Łukasz

Postautor: ajwenhou » pt 13 kwie, 2012 11:08

dziwne, że jeszcze tu nie trafiłam.
swojego czasu miałam na nią świra, fazę i w ogóle chodziłam z nosem w jej książkach. uwielbiam wszystkie z Poirotem, którego swoja drogą - kocham :D
może po czasie zrobiły się lekko nudne, przez schemat, którego Christie się trzymała, ale i tak je uwielbiałam i za każdym razem mnie zaskakiwały. a mądrość Herculesa to już w ogóle cud malyna :heart:
happy?
ajwenhou
Newbie

Has thanked: 2 times
Have thanks: 11 times
Imię: Ania
Medals: 4

Postautor: Zegarmiszcz » pn 07 maja, 2012 13:33

Kocham, KOCHAM! Szczególnie "Morderstwo w Orient Expressie" i "Kurtyna". A Poirot jest cudowny :serce:
    Kolejna kropla u nosa zwisa,
    Żywe kropidło kropi bruk
    Ostatnia kropla, ofiara czysta
    Kultury krwinek, rudy cud
    .

A przyjdzie czas, przyjdzie, próby
    Chmury zguby na łby, tak, tak!
    0Rh+
    Chętnie utoczę sobie krwi.
Zegarmiszcz

Postautor: TypowoNegatywny » pn 07 maja, 2012 13:37

Czytałem nałogowo...pod koniec podstawówki.
Perfekcyjnie opanowane udawanie obojętności.
Awatar użytkownika
TypowoNegatywny
Bujający w obłokach

Has thanked: 12 times
Have thanks: 27 times

Postautor: Lunatic » śr 22 sie, 2012 20:58

Klasyka w klasyce. Czytałam wiele jej kryminałów, większość tytułów wyleciała mi z głowy. Szczególnie zapamiętałam "Dziesięciu Murzynków" i chyba jest to moja ulubiona.
Lunatic
Marzyciel-Gaduła

Postautor: Pro » śr 22 sie, 2012 22:03

Ja przeczytałem tylko "Dziesięciu Murzynków" aka "I nie było już nikogo". Bardzo mi się spodobała, ale jakoś nie miałem okazji sprawdzić czegoś więcej od niej. Chyba czas nadrobić zaległości.
Pro
Newbie

Has thanked: 24 times
Have thanks: 60 times
Imię: Hubert
Medals: 9

Postautor: Nefertete » pn 24 wrz, 2012 14:23

Bardzo lubię jej twórczość. Niektóre książki są nieco przewidywalne, za to inne całkowicie zaskakujące! Przeczytałam kilka pozycji z Poirotem (Tragedia w trzech aktach, Karty na stół, Trzecia lokatorka), które polecam. Poza tym polecam najsławniejsze I nie było już nikogo i świetne opowiadania Parker Pyne na tropie". Na pewno jeszcze nie raz sięgnę po Christie, a kto wie, może powoli, po kolei przeczytam wszystkie dostępne jej książki.
W życiu piękne są tylko chwile!
Nefertete
Marzyciel-Gaduła+

Postautor: Lisek » pt 04 sty, 2013 22:58

Uwielbiam jej styl pisania. Jedną z moich ulubionych książek jest "Śmierć na Nilu".
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Postautor: Ajsza » pt 12 lip, 2013 14:09

Bardzo lubię, przeczytałam kilka książek, na pewno niedługo sięgnę po kolejne. Bardzo podoba mi się cykl z Poirotem. Najbardziej zapamiętałam najsłynniejsze "I nie było już nikogo" - genialne! Nawet taki stary wyjadasz kryminałów jak ja nie domyślił się kto jest kim.
Podobnie z innymi książkami, każda wciąga niesamowicie i aż chce się więcej. Autorka miała przyjemne pióro i niesamowitą wyobraźnię.
Myślę jednak, że nie można czytać Agathy masowo, bo po jakimś czasie i ten genialny styl się znudzi. Warto zrobić sobie przerwę, poobcować z innymi kryminałami i później na nowo odkrywać wyjąkowy świat Christie.
Ajsza
Bujający w obłokach

Imię: Ajsza
Medals: 1

Postautor: littledetective » wt 17 cze, 2014 15:41

KOCHAM A.Christie <3 Moja ulubiona pisarka, i według mnie naprawdę zasługuje na swój przydomek "Królowej Kryminałów". Moje ulubione to: "Morderstwo w Orient Expressie", "Morderstwo Rogera Ackroyd'a" i "Dom Zbrodni" <3
littledetective

Imię: Oliwia

Postautor: Dafne » ndz 27 lis, 2016 13:03

Christie stworzyła jedną z ciekawszych postaci, którą konsekwentnie buduje przez większość (jak nie wszystkie?) książki. Obecnie czytam Pięć małych świnek, to pierwsza książka od niej, po którą sięgnęłam. Poirot działa metodycznie, myśli logicznie, nie ocenia przedwcześnie (co jest genialne), docieka (to też super), pyta (i to jak zgrabnie), mało co mu umyka, ale mógłby być nieco przystojniejszy. :hyhy:
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: rytygier » ndz 27 lis, 2016 15:48

Ciekawe, że Christie sama uważała, że wykreowany przez nią detektyw - Herkules Poirot miał ,,wyjątkowo paskudny charakter" ( z czym się w zupełności z nią zgadzam) i postanowiła go w końcu uśmiercić w swojej powieści pt. Kurtyna (Curtain) z 1975 roku.
Bardziej wyrozumiała okazała się dla drugiej wykreowanej przez siebie postaci - miss Marple, której pozwoliła dożyć późnej starości ( zupełnie niepotrzebnie zresztą).
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 68 times

Postautor: Dafne » ndz 27 lis, 2016 16:00

Czemu ma paskudny charakter?
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: rytygier » ndz 27 lis, 2016 16:29

Bo Herkules Poirot to nadęty bufon o rozdętym ego, który ma ,wręcz chorobliwą obsesję, na punkcie porządku i własnego wyglądu.
Do przesady pielęgnuje te swoje gejowskie wąsiki , z których jest tak kretyńsko dumny a które, w połączeniu z jego małym wzrostem i jajowatą głową, czynią z niego postać śmieszną i groteskową.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Śniący » ndz 27 lis, 2016 16:29

Ja akurat nie miałem okazji przeczytać ani jednej książki tej autorki, ponieważ ja nie przepadam za bardzo za angielskimi kryminałami. Najbardziej czytam polskie, amerykańskie i rosyjskie powieści kryminalne, które, uważam są najpopularniejsze.
To, co powinno być najlepsze w kryminałach, to: tajemnicze tropy...trudne śledztwa...doszukiwanie się prawdy w sprawach zbrodni, gdzie tropy prowadzą donikąd.
Mam kilka swoich marzeń, ale nie wiem czy choćby jedno z nich mi się spełni...
Awatar użytkownika
Śniący
Extra marzyciel

Have thanks: 14 times
Imię: Konrad
Marzenie: Wyjechać i zwiedzić USA, Rosje, daleką Syberię.

Postautor: Dafne » ndz 27 lis, 2016 19:00

rytygier, hah, dopiero się wgłębiam w jego postać, ale nie przeszkadza mi wizja faceta poprawiającego wąsiki. Choć nie jestem ich fanką, ba!, mam na nie prawdziwą alergię.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Postautor: Leah P » ndz 27 lis, 2016 19:26

Brytyjskie ksiazki sa bardzo specyficzne. Podobnie jak Sniacy, nie przepadam za kryminalami brytyjskimi, ale przeczytalam kilka ksiazek Christie - niektore sa slabsze, niektore lepsze, ale szalu jak dla mnie nie ma. Takie sobie czytadelka. Ciezko jednak wymagac tego, by wszystkie byly rownie dobre, kiedy ilosc tytulow jest tak ogromna, moze ja nie trafilam na te wlasciwe.
Awatar użytkownika
Leah P
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah

Postautor: rytygier » pn 28 lis, 2016 09:49

No tak : ilość rzadko idzie w parze z jakością i nie jest to problem wyłącznie Agaty Christie.
Mnie również specyfika klasycznej, angielskiej literatury kryminalnej nie bardzo pasuje.
Swego czasu panowała moda na brytyjskie powieści kryminalne spod znaku A. Christie, P.D. James, Colina Dextera i innych.
Mnie najbardziej podobała się postać inspektora Morsa( wykreowana przez Dextera) - facet ma łeb nie od parady, lubi sobie golnąć i ma upodobanie do świńskich książek i filmików.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Śniący » pn 28 lis, 2016 10:22

No nie można powiedzieć, brytyjskie, angielskie kryminały były bardzo popularne, ale obecnie już nie tak bardzo.
Są np. kraje w Europie i na świecie, gdzie kryminały, jako literatura nie są prawie wcale popularne a przeważają inne gatunki literatury.
Akurat w USA, również w Kanadzie najpopularniejsze i najbardziej czytane są thrillery psychologiczne, horrory za sprawą Stephena Kinga.
W młodości lubiłem się zaczytywać w horrorach, nie tylko Stephena Kinga, ale i innych autorów tego gatunku.
Teraz wolę czytać thrillery i kryminały, a horrory oglądam w telewizji.
Mam kilka swoich marzeń, ale nie wiem czy choćby jedno z nich mi się spełni...
Awatar użytkownika
Śniący
Extra marzyciel

Have thanks: 14 times
Imię: Konrad
Marzenie: Wyjechać i zwiedzić USA, Rosje, daleką Syberię.

Postautor: rytygier » pn 28 lis, 2016 11:51

Z tego co wiem, to obecnie modne są kryminały skandynawskie. W bibliotekach i księgarniach jest prawdziwy wysyp książek napisanych przez skandynawskich autorów/autorek powieści kryminalnych.
Charakteryzują się one mrocznym klimatem i makabrycznymi zbrodniami ; często występują w nich motywy rodem z horroru i thrillera psychologicznego: Camilla Läckberg, Stieg Larsson,Henning Mankell, Johan Theorin, Karin Fossum, Stefán Máni, Jo Nesbo, Yrsa Sigurdardóttir.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Leah P » wt 29 lis, 2016 01:05

Ja bardzo przezywalam czytanie ksiazek Stiega Larssona. Nadal uwazam, ze to jedne z najlepszych ksiazek jakie przeczytalam, mimo ze przez pierwsza czesc nie moglam dlugi czas przebrnac. Cala ta papierkowa robota glownego bohatera mnie przerastala :rotfl: Ale jak juz przebrnelam przez te 1/3, ktora byla ciezka, to szlo tak szybko!
Awatar użytkownika
Leah P
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah

Postautor: rytygier » śr 30 lis, 2016 09:25

Bardzo wszystkim polecam ,,Piaskuna " Larsa Keplera i wszystkie książki Johana Theorina ( np. ,,Nocna Zamieć", ,,Smuga krwi" , ,, Zmierzch" czy ,,Święty psychol"). Powieści te nie powielają utartych schematów klasycznej literatury kryminalnej , za to doskonale łączą motyw zbrodni z atmosferą irracjonalnego lęku i grozy oraz umiejętnie dozują napięcie. Nie sposób się od nich oderwać.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Mia » pn 23 sty, 2017 19:30

Słyszałam tyle o autorce a nie przeczytałam ani jednej jej książki!
Trzeba nadrobić.
Mówią, że to, czego wszyscy szukamy, to sens życia. Myślę, że to czego szukamy, to doświadczenie bycia żywym, wtedy gdy nasze doświadczanie życia, czysto fizyczne, odbija się w środku naszego bytu i naszej najbardziej intymnej rzeczywistości, gdy naprawdę czujemy cud bycia żywym. J.Campbell
Awatar użytkownika
Mia
Extra marzyciel

Has thanked: 32 times
Have thanks: 30 times

Wróć do Literatura