Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Patriotyzm- wasze nastawienie

Intryguje Cię kwestia relacji między ludźmi? Zależności i stereotypów?

Patriotyzm

Postautor: Oyen » ndz 28 lis, 2010 22:40

Co rozumiecie pod tym pojęciem? Czy macie poczucie bycia polakiem, z dziada pradziada?
Mój blog o wszystkim i o niczym.

http://kudelification.blogspot.com/
Oyen
Extra marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Kuba
Medals: 1

Postautor: Obwarzanek » ndz 28 lis, 2010 23:03

Trudno mi zdefiniować to pojęcie, tak samo jak nie umiem zdefiniować miłości.
W zasadzie zachłysnęłam się Polską już dawno temu, jedyny kraj, który kocham bardziej od Rosji. Uwielbiam o niej myśleć, jest wspaniałym, pięknym krajem, który właściwie jest cały czas zapominany albo po prostu olewany. Odnoszę też wrażenie, że wiele osób, również Polaków, nie dość, że nie jest z niego dumna, to jeszcze najchętniej zlikwidowaliby to, co tę Polskę tworzy. Kultura (również katolicka, czy to się komuś podoba czy nie), pieśni patriotyczne, samodzielność...
Chcę jak najlepiej świadczyć o tym kraju i jak najgłośniej o nim mówić, bo na to zasłużył. Wszystkich nie znam, ale w Europie, zwłaszcza zachodniej, drugiego takiego nie ma. Proste, ale piękne krajobrazy, wspaniała, ale zalana warcholstwem i krwią historia, kraj, na grzbiecie którego Europa wyjechała z II wojny światowej, a mimo to traktowany raczej z góry i lekceważąco... Rumak traktowany jak osiołek. Stój se i nie przeszkadzaj. Przykre, ale wiem, że Polska jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa i kiedyś pokaże światu, na co ją stać ;) Choćbym sama miała stanąć na jej czele.
Choć sama nie mogę nazwać siebie katolikiem, uwielbiam ten polski, katolicki, zanikający niestety klimat. Po prostu go lubię i czuję się w nim dobrze. Czasem jest co podziwiać, czasem jest się z czego pośmiać (mała wiocha, wielki, bogaty kościół i schody jak do pałacu, albo też kościół w szczerym polu). Dlatego mimo wszystko czasem boli mnie ten najazd na katolicyzm i kojarzenie tego tylko z krzyżem pod pałacem i babciami w beretach. Nie, to nie są ani katolicy, ani Polacy.

Przypomniało mi się, jak kiedyś z przyjaciółką w ramach patriotyzmu wrzucałyśmy do specjalnego słoiczka chyba po 10 zł za każde angielskie słowo... Sorry, shit, driver, outsider itd. Sporo się uzbierało. Zauważyłyśmy, że coraz trudniej powiedzieć normalne zdanie bez użycia jakiegoś angielskiego słowa. Trzeba było się od nowa polonizować, przecież nasz język to polski :]
...ponieważ bułka.

Tu krzyż przydrożny, tam święty gaj;
jest takie miejsce, taki kraj...
Obwarzanek
Newbie

Has thanked: 23 times
Have thanks: 33 times
Imię: Ignac.
Medals: 6

Postautor: Oyen » pn 29 lis, 2010 00:58

ja swego czasu tak bardzo kochałem ten kraj, który nigdys był postrachem dla innych, niedoścignionym wzorem, krajem z którym wszyscy musieli się liczyć, że chciałem wstąpić do wojska. chciałem tak jak moi przodkowie bronić jego granic, dając tym samym bezpieczeństwo jego mieszkańcom ale zrezygnowałem. dlaczego? nie dlatego, że kraj jest rozkradany. nikt i nic tego nie zmieni. nie dlatego,że miałbym walczyć u boku ludzi, którzy idą do wojska bo chcą zabijać albo że nie ma innej pracy. nie jestem wojskowym bo nie widzę innych którzy swoją postawą, świadomością, pokazalibymi że im też zależy.
dlaczego mialbym bronic ludzi, ktorzy gardza czyms co dla mnie jest szalenie wazne? dlaczego mam byc na ich uslugach a nie uslugach kraju ktory kocham? troche to dziwne.

ale patriotyzm to nie tylko przelewanie krwi, to takze swiadomosc przynaleznosci. co z tego ze przeleje krew skoro ludzie tego nie docenia,bo nie beda wiedzieli po co. pisze dla ludzi, bo panstwo to ludzie, kultura, historia o ktorej sie nie pamieta. wiekszosc nie rozroznia powstania styczniowego od listopadowego, nie wie kim byl Dabrowski ani dlaczego wszyscy spierdalali przed husarią.

szkoda słów.

najgorsi jednak sa politycy. swoimi patriotycznymi haslami oglupiaja przy pomocy mediow spoleczenstwo ukazując siebie jako tych prawdziwych patriotow, chcacych jak najlepiej dla kraju. to chore, zle, niewlasciwe.

ale nie ma podstaw ku temu zeby ludzie mysleli poprawnie. trzeba podstaw, ale skoro w domach tego nie ma ani w szkolach to gdzie ma byc? w szkolach teraz liczy sie teoria, wiecej religii i żeby umieć matme na mature. większy nacisk jest na język obcy niż na historię. wina systemu - wina ludzi.

boli mnie to, że nie mam wpływu jako jednostka, nie ma tylu ludzi myślących podobnie do mnie, żeby móc coś z tym zrobić, bo w kraju rządzą lobbyści i ci co mają wiecej kasy, nie liczy się życie szaraczków. a do koryta pchaja sie ci co juz nie wiedza skad mozna hajs kosic, zeby tylko jakimis ukladami, machlojkami i innymi zmowami ustawic sie do konca zycia.

boli mnie moja bezradność. bezradność wobec ludzi, bo oni nadal myślą że pochody majowe są dniem wolnym od pracy i okazją żeby sie pokazać w nowym samochodzie/kreacji, pokazac ze jest sie lepszym od innych. brak temu kraju tylu rzeczy ze az strach myśleć co będzie za rok. nie za nastepna kadencje, po wyborach ale za rok.

wiem, ze post dlugi ale ostatnio popłakałem sie jak obejrzałem jakis program dotyczacy patriotyzmu w polsce, w moim pieknym kraju. ile jest kanalii tego nikt nie zmierzy, bardziej mne boli to ze ludzie sie na to zgadzaja.
Mój blog o wszystkim i o niczym.

http://kudelification.blogspot.com/
Oyen
Extra marzyciel

Imię: Kuba

Postautor: anielica19 » pn 29 lis, 2010 07:13

Uważam, że w pewien sposób jestem patriotkom.
Może, nie tak jak kiedyś odbierali go.
Nie oddałabym życia, za Polskę.
Jestem dumna, że jestem polką.
Jest w kraju jak jest.
Inaczej pokazuję, że szanuję swoją Ojczyznę.
Niemy świat
to dziś
konieczność ,
ból i męka
jest jego godłem ,
a ludzie
widząc bliźniego
w potrzebie
są obojętni...
anielica19
Extra marzyciel

Postautor: Obwarzanek » pn 29 lis, 2010 19:34

Oyen pisze:większy nacisk jest na język obcy niż na historię

Bo "historia mi się nie przyda". Ile razy słychać takie pieprzenie. A potem szokujące demotywatory o bitwie pod Kłuszynem. To jest tragedia. Naród bez przeszłości nie ma prawa do przyszłości.
...ponieważ bułka.

Obwarzanek
Newbie

Postautor: anielica19 » pn 29 lis, 2010 19:57

Trzeba umieć jeszcze nauczać historii.

[ Komentarz dodany przez: HaGie: Pon 29 Lis, 2010 ]
Rozwijaj swoją wypowiedz, a nie jednym zdaniem.
Niemy świat
to dziś
konieczność ,
ból i męka
jest jego godłem ,
a ludzie
widząc bliźniego
w potrzebie
są obojętni...
anielica19
Extra marzyciel

Postautor: Obwarzanek » pn 29 lis, 2010 20:31

A co ma piernik do wiatraka? Ja niekoniecznie słuchałam jakoś specjalnie uważnie nauczycieli w szkole (tyle, że ja swoich braków raczej na nauczycieli nie zwalam). W ramach patriotyzmu uczono mnie historii w domu, zwłaszcza w domu mojego ojca. Oczywiście, nie na zasadzie "teraz se pogadamy o Polsce / historii". Jakoś tak odruchowo, przekazywali po prostu to, co jest dla nich ważne i to jest najpiękniejsze, co mogli mi dac. Patriotyzm powinien byc właśnie wynoszony z domu, a nie czekacie ze wszystkim, jak pójdziecie do szkoły. Ewentualnie samemu się zainteresowac, a nie czekac na kolejny odcinek "M jak Mostowiak".
...ponieważ bułka.

Obwarzanek
Newbie

Postautor: Zorza » wt 30 lis, 2010 01:38

Dużo jest prawdy w tym co pisze Oyen z serii "boli mnie"...

Jeśli chodzi o moje pojęcie patriotyzmu, to nie jestem osobą, która będzie opiewać namiętnie Polaków i Polskę, można więc uznać, że nie jestem specjalnie żarliwa w tej kwestii. Przede wszystkim często Polacy nie dają mi powodu do tego by powiedzieć sobie, że jestem ze swojej polskości dumna. Szczególnie jak się wyjedzie gdzieś za granicę i zobaczy jak przeciętny Polak się zachowuje. Albo postoi w kolejce w sklepie... Natomiast gdyby spojrzeć wstecz na postaci historyczne, pisarzy, obyczaje, itd., to jest w sumie czym się pochwalić.

Problem jednak u mnie polega na tym, że dla mnie narodowość jest czymś względnym, bo widzę jak wiele istnieje rzeczy i wartości ponad narodami. Widzę względność podziałów, np. widać jak zmieniały się granice, jak mieszali się ludzie. Kwestia leży więc tylko w tym, z czym się identyfikujemy. Jakie są nasze odczucia w tej kwestii.

Obywatelstwo można sobie zdobyć, np. długoletni mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, może stać się Amerykaninem i mam w rodzinie bliskiej taki przypadek. Ale czy to czyni z niego Amerykanina? Nie. Dlatego patriotyzm to jest dla mnie poczucie związania z daną kulturą, krajobrazem, miejscem, dorobkiem, obyczajami, poczucie jakiejś wspólnoty. Tego nie da się uniknąć wyrastając w danym miejscu. Ja wyrosłam tutaj, więc się z tym wszystkim co polskie w jakiś sposób identyfikuje. Ale to, jak ten patriotyzm się wyraża, to już inna bajka. Nie jestem specjalnie nadpobudliwa w jego wyrażaniu na co dzień, ale nie pozwolę szargać pewnych rzeczy.

Problem tkwi w tym, że niektórzy mylą patriotyzm z koniecznością gardzenia innymi narodami, a przy okazji zapominają o życzliwym nastawieniu do rodaka. Dla mnie patriotyzm, to szanowanie tego wszystkiego, co polskie, a z drugiej strony respektowanie innych kultur i narodów.

Chciałam jeszcze dopisać słowo na temat historii, taką obserwacje mam...Historia jest ważna, bo daje wspólną tożsamość, korzenie, ale jak tak oglądam telewizję, to dochodzę do wniosku, że obecnie za dużo patrzy się w przeszłość, a za mało w przyszłość. Kto z kim kiedy w którym roku, itd, zamiast zająć się palącymi sprawami bieżącymi, zamiast zamknąć pewne rozdziały. Historia historią, ale trzeba umieć jeszcze uznać, że coś należy do przeszłości.
Obrazek
Nic nie zdarza się dwa razy tak samo
Zorza
Extra marzyciel

Patriotyzm

Postautor: Zorina » wt 30 lis, 2010 20:06

Rzeczywistość w naszym kraju nie jest łatwa ani różowa.
Ale mimo wad kocham mój kraj ,tu się urodziłam i tu chce mieszkać.
Zorina
Marzyciel-Gaduła+

Patriotyzm- wasze nastawienie

Postautor: Luck316 » wt 13 gru, 2011 15:32

W tym temacie chciał bym zająć się pojęciem patriotyzmu. Jak wy go postrzegacie i czy jesteście patriotami. Ja osobiście za patriote się nie uwazam, gdyż cenię cały świat i nie uwazam wyrzszości mojego kraju. Ja traktuje wszystkich jak równych sobie. Patriotyzm często kojarzy mi się równierz z agresją i niechęcią w stosunku do innych narodowości. Nie zawsze, ale często. A co wy o tym myślicie?
Na­wet naj­dal­szą podróż zaczy­na się od pier­wsze­go kroku- Siddharda Gautama Budda
Luck316
Extra marzyciel

Has thanked: 2 times
Have thanks: 7 times
Imię: Łukasz
Medals: 2

Re: Patriotyzm- wasze nastawienie

Postautor: Patorek » wt 13 gru, 2011 17:35

patriotyzm to wymysł literacki, który został wymyślony, by wpoić masie , że 'warto' przelewać krew, za skrawek ziemi...
patriotyzm wzbudza w ludziach nienawiść do braci pochodzących z innych miejsc niż Polska

W Polsce jest kojarzony z ofiarą, obroną kraju, a nie jak powinno być, z chęcią tworzenia czegoś nowego

Gdy słyszę od kogoś 'Polska jest najważniejsza' , pytam zazwyczaj ' tak? a co zrobiłeś dla niej? '

zastanawia mnie, a co gdyby nie było patriotyzmu? jakby nikt nigdy nie chciał ginąć za kraj?

zdaję sobie sprawę, że żyjemy w takim świecie, że patriotyzm jest potrzebny (niestety)
gdyby nie Ci dzielni ludzie, którzy przelewali krew za Polskość, kto wie, czy dziś mówilibyśmy po Polsku?
czy Polskość istniałaby jeszcze?

mimo to za patriotę się nie uważam, dla mnie liczy się człowiek, nie flaga, godło, czy dane terytorium
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: poly » śr 14 gru, 2011 15:43

niewolnicy_fikcji pisze:patriotyzm to wymysł literacki, który został wymyślony, by wpoić masie , że 'warto' przelewać krew, za skrawek ziemi...

patriotyzm wzbudza w ludziach nienawiść do braci pochodzących z innych miejsc niż Polska

W Polsce jest kojarzony z ofiarą, obroną kraju, a nie jak powinno być, z chęcią tworzenia czegoś nowego

Może i wcześniejsze pokolenia mają takie teorie i operują taką definicją, ale mnie już uczyli, że przelewanie krwi za kraj, było obrazem odwagi. Patriotyzmem zaś było/jest coś innego.

niewolnicy_fikcji pisze:Gdy słyszę od kogoś 'Polska jest najważniejsza' , pytam zazwyczaj ' tak? a co zrobiłeś dla niej? '

Trzeba być wielkim poetą żeby kochać poezję?

niewolnicy_fikcji pisze:zastanawia mnie, a co gdyby nie było patriotyzmu? jakby nikt nigdy nie chciał ginąć za kraj?

Mówisz o mylnie odbieranej definicje patriotyzmu, a tu właśnie taką wpajasz innym

niewolnicy_fikcji pisze: zdaję sobie sprawę, że żyjemy w takim świecie, że patriotyzm jest potrzebny (niestety)

to ja się pytam, co w nim jest złego?
Świat cię nie kocha.
poly
Newbie

Has thanked: 61 times
Have thanks: 51 times
Imię: Iwona
Medals: 4

Postautor: Ruta » śr 14 gru, 2011 15:54

patriotyzm to wymysł literacki, który został wymyślony, by wpoić masie , że 'warto' przelewać krew, za skrawek ziemi...

Udowodnij.
Bo mi się wydaje, że śmierć za kraj - to ostatni myślnik na liście "obowiązków małego patrioty". Ty zaś podniosłeś to do rangi najważniejszej. Może i chęć oddania życia za kraj jest wielka, ale nie jest jedyną postawą w patriotyzmie. I w sumie nie chodzi o to, tyle co o miłość do niej. A z miłości można robić wiele rzeczy. I to, że ktoś nie chce oddać życia za kraj nie czyni od razu z niego a-patriotę.

A myślałam, że to domena nacjonalizmu.
Bo od kiedy to miłość do własnego kraju, korzeni, kultury, itd. ma warunkować nienawiść do odrębnych kultur?
mimo to za patriotę się nie uważam, dla mnie liczy się człowiek, nie flaga, godło, czy dane terytorium

To przestań mówić żeś Polak, nie mów po polsku. W końcu nieważne to przecież. :oczami:
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Has thanked: 70 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Postautor: Patorek » śr 14 gru, 2011 16:08

poly pisze:Może i wcześniejsze pokolenia mają takie teorie i operują taką definicją, ale mnie już uczyli, że przelewanie krwi za kraj, było obrazem odwagi. Patriotyzmem zaś było/jest coś innego.

nie chodzi mi o to, czego nas uczyli w szkole, tylko o to jak Polacy postrzegają patriotyzm
a takie opinie się słyszy dość często

poly pisze:Mówisz o mylnie odbieranej definicje patriotyzmu, a tu właśnie taką wpajasz innym

jak Ty rozumiesz 'patriotyzm'?

poly pisze:to ja się pytam, co w nim jest złego?

tworzenie niepotrzebnych podziałów

Eteryczna pisze:Bo mi się wydaje, że śmierć za kraj - to ostatni myślnik na liście "obowiązków małego patrioty".

aktualnie tak, lecz w czasie zagrożenia ze stron innych państw?

Eteryczna pisze:I to, że ktoś nie chce oddać życia za kraj nie czyni od razu z niego a-patriotę.

oczywiście, przecież nie powiedziałem, że tak jest

Eteryczna pisze:Bo od kiedy to miłość do własnego kraju, korzeni, kultury, itd. ma warunkować nienawiść do odrębnych kultur?

inność i pochodzenie, zawsze było piętnowane ..
popadamy często w skrajność i w momencie gdy osoba z innego kraju źle wypowiada się na temat Polski (nie mylić, z bezsensownymi/bezpodstawnymi obelgami) wzbudza się w nas nienawiść, złość i wrogość do tej osoby, bo przecież Polska jest najlepsza i tyle się nacierpiała..

Eteryczna pisze:To przestań mówić żeś Polak, nie mów po polsku. W końcu nieważne to przecież. :oczami:

co ma jedno do drugiego?

to że Polska liczy się dla mnie tak samo jak Niemcy, Rosja, czy każde inny państwo na Ziemi, pozbawia mnie prawa bycia Polakiem i posługiwania się tym językiem?
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: Ruta » śr 14 gru, 2011 16:16

aktualnie tak, lecz w czasie zagrożenia ze stron innych państw?

No jeżeli jest zagrożenie, to chyba bronisz tego co kochasz? Widzisz coś w tym złego?
Czy matka, która kocha swoje dziecko ma patrzeć jak ono umiera?

inność i pochodzenie, zawsze było piętnowane ..
popadamy często w skrajność i w momencie gdy osoba z innego kraju źle wypowiada się na temat Polski (nie mylić, z bezsensownymi/bezpodstawnymi obelgami) wzbudza się w nas nienawiść, złość i wrogość do tej osoby, bo przecież Polska jest najlepsza i tyle się nacierpiała..

To mówisz teraz ogólnie o patriotyzmie, czy o ksenofobicznej Polsce? Bo Polska nie jest takim super przykładem, jeżeli idzie o entuzjazm względem innych nacji. Ale to nie nowość.
to że Polska liczy się dla mnie tak samo jak Niemcy, Rosja, czy każde inny państwo na Ziemi, pozbawia mnie prawa bycia Polakiem i posługiwania się tym językiem?

Nie. Ty nie napisałeś, że ona liczy się dla Ciebie tak samo jak inne kraje/narody = jest na równi, tylko, że dla mnie liczy się człowiek, nie flaga, godło, czy dane terytorium. Skoro nie liczy się dla Ciebie to co jest polskie, to po co nazywać się Polakiem? Tak jak uogólniasz świat = człowiek, to po co tworzyć podziały na Polaczków i innych? Przecież to nieistotne! Wszyscy są tacy sami...
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Has thanked: 70 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Postautor: poly » śr 14 gru, 2011 18:07

niewolnicy_fikcji pisze:nie chodzi mi o to, czego nas uczyli w szkole, tylko o to jak Polacy postrzegają patriotyzm
a takie opinie się słyszy dość często
tylko, skąd młode pokolenia mają poznać różne teorię i historię? Głównie ze szkoły. Plus historię wokół ale to w większości i tak opinia, nie fakt. I tak jak kiedyś uwarzano być może patriotyzm za przelanie krwi za ojczyznę, tak teraz nie sądzę żeby ktokolwiek tak uważał. Definicja ta zmienia się ciągle. Na szczęście bez zmiany głównego punktu odniesienia.
niewolnicy_fikcji pisze:jak Ty rozumiesz 'patriotyzm'?

za patriotyzm uważam przynależność do ojczyzny. Np to, że mówię w ojczystym języku, poznaje jego historię, wielkich poetów i bla bla, czuje do niego przynależność, i interesuje mnie to co się w niej dzieje, sprawia że mogę czuć się patriotą. I wcale nie muszę przelewać za nią krwi.
Świat cię nie kocha.
poly
Newbie

Postautor: Patorek » śr 14 gru, 2011 18:47

Eteryczna pisze:No jeżeli jest zagrożenie, to chyba bronisz tego co kochasz? Widzisz coś w tym złego?

właśnie w tym sens, o to dokładnie mi chodzi, a jakby ludzie nie czuli więzi z krajem, tylko swoją miłość przelewali na cały świat, na każdy naród, na każdą rasę itd to czy byłby powód aby wojna trwała?
wiadomo, że armie to tylko marionetki w rękach przywódców , ale gdyby ludzie nie czuli wrogości, zagrożenia, nienawiści, czy jakikolwiek złych emocji to czy przywódcy mieliby swoją armię?

* dziś mamy inne czasy, ludzie nie wstąpią w szeregi armii dlatego, że są patriotami tylko dlatego, że będą przysługiwać im korzyści majątkowe i materialne.. Ci poniżej średniej są bronią :P

Eteryczna pisze:Ty nie napisałeś, że ona liczy się dla Ciebie tak samo jak inne kraje/narody = jest na równi, tylko, że dla mnie liczy się człowiek,

tak? a czym jest Polska? czym są inne narody?
przecież bez ludzi to nic nie znaczący skrawek ziemi :P

Eteryczna pisze:Skoro nie liczy się dla Ciebie to co jest polskie, to po co nazywać się Polakiem?

fakt, jak już trzeba zamykać się w szufladki to lepiej jak podam się za kosmopolitę :D

Eteryczna pisze:Przecież to nieistotne! Wszyscy są tacy sami...

jesteśmy inni, mimo że tacy sami :D
poly pisze:za patriotyzm uważam przynależność do ojczyzny. Np to, że mówię w ojczystym języku, poznaje jego historię, wielkich poetów i bla bla, czuje do niego przynależność, i interesuje mnie to co się w niej dzieje, sprawia że mogę czuć się patriotą. I wcale nie muszę przelewać za nią krwi.

rozumiem, ale w momencie gdy zainteresuję Cie inny kraj i będziesz chciał poznać ich język, kulturę i literaturę czy będzie to oznaczać, że 'zdradzasz' swój kraj? albo że jesteś patriotą tej innej narodowości?
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: poly » śr 14 gru, 2011 20:21

niewolnicy_fikcji pisze:rozumiem, ale w momencie gdy zainteresuję Cie inny kraj i będziesz chciał poznać ich język, kulturę i literaturę czy będzie to oznaczać, że 'zdradzasz' swój kraj? albo że jesteś patriotą tej innej narodowości?

a przynależność? Czytaj wszystko xD w tym o co pytasz nie ma przynależności, dość kluczowej
Świat cię nie kocha.
poly
Newbie

Postautor: Guśka » sob 24 mar, 2012 18:01

Patriotyzm to bardzo spore słowo. Moim zdaniem patriotyzm to miłość do ojczyzny, bezgraniczna miłość do ojczyzny, a co za tym idzie wielki szacunek do symboli narodowych godła, hymnu czy flagi. W dzisiejszych czasach mało ludzi, młodych ludzi jest patriotą, uważa to za rzecz zbędną i śmieszną. W sumie nie dziwię się, w dzisiejszych czasach ciężko nim być z powodów różnych. Polska już nie jest tak pięknym krajem jak dawniej, nasz rząd stacza nas na dno i to dosłownie na dno. Nie mamy z czego być dumni, tylko z historii, a historię to mamy bardzo piękną. Ja osobiście nie czuję się patriotką ale jednak mam nadzieję, że kiedyś nią będę, że sytuacja w Polsce poprawi się i będzie tylko lepiej. Ale pytanie.. kiedy to będzie? I czy w ogóle to nastąpi?

"Tell me what you know about dreams, tell me what you know about night terrors, nothin’. You don't really care about the trials of tomorrow, rather lay awake in a bed full of sorrow." ~ K.C.
Guśka
Newbie

Have thanks: 1 time
Imię: Dagmara

Postautor: Luck316 » ndz 25 mar, 2012 08:04

Guśka pisze:W dzisiejszych czasach mało ludzi, młodych ludzi jest patriotą, uważa to za rzecz zbędną i śmieszną.

U nas patriotyzm szybko przeradza się w ksenofobie i rasizm. Mamy mało mniejszości narodowych i jesteśmy krajem o raczej jednolitej kulturze, dlatego coraz częściej ludzie zaczynają nie tyle miłować swój kraj, co nienawidzić inności... dlatego uważam, że u nas nie należy szerzyć patriotyzmu, a raczej należy wyplenić tą nienawiść do innych narodów od lat wszechobecną w nas.
Na­wet naj­dal­szą podróż zaczy­na się od pier­wsze­go kroku- Siddharda Gautama Budda

For this message the author Luck316 has received thanks:
TypowoNegatywny(wt 30 paź, 2012 22:14)
Luck316
Extra marzyciel

Has thanked: 2 times
Imię: Łukasz
Medals: 2

Postautor: Guśka » ndz 25 mar, 2012 09:28

Luck316 pisze:
Guśka pisze:W dzisiejszych czasach mało ludzi, młodych ludzi jest patriotą, uważa to za rzecz zbędną i śmieszną.

U nas patriotyzm szybko przeradza się w ksenofobie i rasizm. Mamy mało mniejszości narodowych i jesteśmy krajem o raczej jednolitej kulturze, dlatego coraz częściej ludzie zaczynają nie tyle miłować swój kraj, co nienawidzić inności... dlatego uważam, że u nas nie należy szerzyć patriotyzmu, a raczej należy wyplenić tą nienawiść do innych narodów od lat wszechobecną w nas.

Zgadzam się z Tobą, takie nastawienie to nawet nie powinno się nazywać patriotyzmem. I powinniśmy uczyć innych, że nie należy nienawidzić ludzi za to, że są np: Niemcami ( bo dużo Polaków nie akceptuje ich ), Czarnoskórych, Żydów. To w końcu też są ludzie. Z czasem nawet pojęcie "patriotyzm" zmienia się.

"Tell me what you know about dreams, tell me what you know about night terrors, nothin’. You don't really care about the trials of tomorrow, rather lay awake in a bed full of sorrow." ~ K.C.
Guśka
Newbie

Postautor: Melancthe » ndz 25 mar, 2012 10:32

Jak Japonię kocham nie jestem 'polską patriotką' - jest mi zupełnie obojętne co stanie się z tym krajem - przynajmniej dopóty, póki jego kłopoty w sposób bezpośredni mnie nie dotknął. Dla mnie nie jest problemem wyjechać stąd, żyć w zupełnie innym kraju itp.
The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..'
Melancthe
Newbie

Has thanked: 21 times
Imię: Wioletta

Postautor: Guśka » ndz 25 mar, 2012 10:44

Melancthe pisze:Jak Japonię kocham nie jestem 'polską patriotką' - jest mi zupełnie obojętne co stanie się z tym krajem - przynajmniej dopóty, póki jego kłopoty w sposób bezpośredni mnie nie dotknął. Dla mnie nie jest problemem wyjechać stąd, żyć w zupełnie innym kraju itp.

Nie będziesz tęskniła za ludźmi? Za wspomnieniami jakie wydarzyły się u Ciebie? Nie będziesz chetnię wspominała "śmiała się" z cen paliw?:P Tak nawiasem patrząc, jednak jakieś fajne wspomnienia o Polsce można znaleźć :)

Guśka
Newbie

Postautor: Melancthe » ndz 25 mar, 2012 10:46

Guśka pisze:Nie będziesz tęskniła za ludźmi?

Nie
Guśka pisze:Za wspomnieniami jakie wydarzyły się u Ciebie?

Wspomnienia to wspomnienia będą ze mną póki alzheimer ich n9ie zabierze.

Guśka pisze: Nie będziesz chetnię wspominała "śmiała się" z cen paliw?

Zdecydowanie nie, jestem zbyt dużym materialistą.

Guśka pisze:Tak nawiasem patrząc, jednak jakieś fajne wspomnienia o Polsce można znaleźć

O kraju? Nie bardzo - o ludziach jak najbardziej.
The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..'
Melancthe
Newbie

Postautor: Guśka » ndz 25 mar, 2012 10:51

No nic, rozumiem Twoje nastawienie, jesteś osobą mało przywiązującą się do różnych rzeczy?

Guśka
Newbie

Postautor: Melancthe » ndz 25 mar, 2012 10:54

Guśka pisze:jesteś osobą mało przywiązującą się do różnych rzeczy?

I tak i nie, ale to dyskusja nie dotycząca raczej patriotyzmu, więc zostawmy ją sobie na inną 'okazję'.
Melancthe
Newbie

Postautor: sepän poika » ndz 25 mar, 2012 11:04

Luck316 pisze:U nas patriotyzm szybko przeradza się w ksenofobie i rasizm. Mamy mało mniejszości narodowych i jesteśmy krajem o raczej jednolitej kulturze, dlatego coraz częściej ludzie zaczynają nie tyle miłować swój kraj, co nienawidzić inności... dlatego uważam, że u nas nie należy szerzyć patriotyzmu, a raczej należy wyplenić tą nienawiść do innych narodów od lat wszechobecną w nas.

Albo raczej włożyć wysiłek w to, żeby patriotyzm odzyskał swoje pierwotne znaczenie, a nie był hurtowo utożsamiany z antysemityzmem i zaściankowością. Jest kilka inicjatyw, które się tym próbują zająć, ale jakoś nie mają dużego rozgłosu.

Guśka pisze:Ja osobiście nie czuję się patriotką ale jednak mam nadzieję, że kiedyś nią będę, że sytuacja w Polsce poprawi się i będzie tylko lepiej.

Sformułowałaś to trochę tak, jak gdyby jedno zależało od drugiego, tzn. że jak będzie lepiej to będzie można być patriotą :P
- Życie nie jest ani dobre, ani złe.
- A jakie?
- Nieuniknione. Jeden ma wygrane, drugi ma przesrane.
sepän poika
Newbie

Has thanked: 55 times
Have thanks: 76 times
Medals: 7

Postautor: Guśka » ndz 25 mar, 2012 11:11

Tak, przynajmniej dla mnie jedno zależy od drugiego. Nie czuję się patriotką dlatego, że mamy taką, a nie inną sytuację w Polsce, jak już wspominałam, rząd ściąga nas na dno. Nie mamy z czego być dumni ( tylko i wyłącznie z naszej historii ). Jeśli sytuacja w Polsce poprawiłaby się, rząd w końcu zacząłby działać na naszą korzyść i mielibyśmy być z czego dumni to wtedy więcej ludzi zostawało w Polsce i czuli dumę ze swojego kraju ( bycie patriotą ).

Guśka
Newbie

Postautor: Melancthe » ndz 25 mar, 2012 11:34

Guśka pisze:Nie czuję się patriotką dlatego, że mamy taką, a nie inną sytuację w Polsce,

A sytuacja w czasie zaborów, wojny? gdy było jeszcze gorzej? Z takim nastawieniem ty nigdy nią nie będziesz.
Melancthe
Newbie

Postautor: Guśka » ndz 25 mar, 2012 11:44

Melancthe pisze:
Guśka pisze:Nie czuję się patriotką dlatego, że mamy taką, a nie inną sytuację w Polsce,

A sytuacja w czasie zaborów, wojny? gdy było jeszcze gorzej? Z takim nastawieniem ty nigdy nią nie będziesz.

Ale wybrnęliśmy z tego? Wybrnęliśmy.

Guśka
Newbie

Następna

Wróć do Relacje międzyludzkie