Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Spowiedź

Tematy wybrane to zarchiwizowania na rzecz "odświeżenia forum".

Re: Spowiedź

Postautor: Iluminacja » pn 22 kwie, 2013 15:52

sepän poika pisze:Głupio pytasz, jak gdyby się go nie pomijało na większości mszy.
Nie zauważyłam, żeby się je pomijało, może nie zawsze jest mądre i całkiem do rzeczy, ale mimo wszystko jest.

sepän poika pisze:Iluminacja pisze:
I jak się domyślam, najważniejszym jest komunia?
Tego nie wiem, nie mnie oceniać.
Myślałam, że wiesz, skoro oceniłeś wartość kazania.

sepän poika pisze:Dla nas, ale nie ma na celu oczyszczenia. Oczyszczenie to może być cel wizyty u psychoanalityka albo naprucia się tanim winem w weekend.
Dlaczego nie? Jeśli ktoś wierzy w to, że wystąpił przeciwko Bogu, to tak samo wierzy, że jedynie spowiedź może go oczyścić i pozwolić mu zacząć od nowa. Swoją drogą nie wiem czy naprucie się tanim winem daje jakiekolwiek efekty oczyszczające :oczami:

Patorek, wcale nie, bo gdy napisałam, że nie mamy pewności, a wierzymy ochoczo potwierdził, że na tym polega wiara.
Lecz diabeł kocha wybrane dzieci i czuwa, by nic nie przeszkodziło w realizacji jego planów.
Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie

Has thanked: 58 times
Have thanks: 43 times
Medals: 7

Postautor: Maros » pn 22 kwie, 2013 15:56

Patorek pisze:Może tak sądzić nawet, gdy jest w 100% błędzie - jego wybór, ale czy to nie oznaka ignorancji? xD

Czytałeś Biblię, bądź jakieś pisma by zaznajomić się z katolicką wiarą?
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 1 time
Have thanks: 2 times

Postautor: Patorek » pn 22 kwie, 2013 15:59

Maros pisze:Czytałeś Biblię, bądź jakieś pisma by zaznajomić się z katolicką wiarą?

Tak.
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Maros » pn 22 kwie, 2013 16:03

Patorek pisze:Tak.

Rozwiń.
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Postautor: Patorek » pn 22 kwie, 2013 16:12

Maros, Co mam rozwinąć? ST i NT znam pobieżnie.
Natomiast kończę czytać ST i zabieram się za nowy, by znać dokładnie.
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: Maros » pn 22 kwie, 2013 16:13

I jakie wnioski?
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Postautor: Patorek » pn 22 kwie, 2013 16:22

Maros pisze:I jakie wnioski?

Świetna literatura, wielka wartość literacka. Mała wartość historyczna, a interpretacja pewnych fragmentów przez wielu ludzi może być interpretowana na milion sposobów i każda z nich będzie twierdzić, że ma rację.. a pewnie nikt nie ma. ;)
Chociażby najprostszy najgłupszy przykład interpretowania średniego wieku życia w ST, czy przyzwolenia na zabijanie przez BOGA oko za oko w ST.
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: sepän poika » pn 22 kwie, 2013 16:27

Iluminacja pisze:Nie zauważyłam, żeby się je pomijało, może nie zawsze jest mądre i całkiem do rzeczy, ale mimo wszystko jest.

No to właśnie się dowiedziałaś, że nie ma go na większości mszy. Człowiek się uczy całe życie :P A co za tym idzie:
Iluminacja pisze:Myślałam, że wiesz, skoro oceniłeś wartość kazania.

nietrudno ocenić wartość czegoś, co jest opcjonalne, w przeciwieństwie do całego mnóstwa nieopcjonalnych elementów.

Iluminacja pisze: Jeśli ktoś wierzy w to, że wystąpił przeciwko Bogu, to tak samo wierzy, że jedynie spowiedź może go oczyścić i pozwolić mu zacząć od nowa.

Jasne, tylko że jeśli jest to jedyny cel tej spowiedzi to pewnie można dyskutować czy jest ona w ogóle ważna.
- Życie nie jest ani dobre, ani złe.
- A jakie?
- Nieuniknione. Jeden ma wygrane, drugi ma przesrane.
sepän poika
Newbie

Has thanked: 55 times
Have thanks: 76 times

Postautor: Nanya » pn 22 kwie, 2013 16:30

Maros pisze:Wierzysz w coś czego nie jesteś pewna?

To właśnie definicja wiary. Gdy jesteś czegoś pewien, wiara zamienia się w wiedzę ;)

Iluminacja pisze: I jak się domyślam, najważniejszym jest komunia?

Tak, eucharystia wg KK to najważniejszy element mszy.

Iluminacja pisze:Swoją drogą nie wiem czy naprucie się tanim winem daje jakiekolwiek efekty oczyszczające

Jak nie, jak tak :D Czasem nawet przeczyszczające :oczami:
Mimo wszystko zgadzam się z Ilu. Spowiedź pozwala nam się oczyścić, podnieść się. Pamiętam, że zawsze czułam się po niej lekko. Jakbym latała. Gdy masz na sumieniu jakiś grzech o wiele łatwiej popełniać jest ci następne i popadać w swojego rodzaju spiralę. Spowiedź niejako wymazuje (czyści/oczyszcza) kartę naszego sumienia i jesteśmy ostrożniejsi, by ponownie jej nie zapaprać.
- Zdaje mi się, że pan trochę kalospintechromokrenizujesz.
- Jak to?
- No, trochę pan łżesz - objaśnił.
Nanya
Extra marzyciel

Has thanked: 35 times
Imię: Cysia
Medals: 2

Postautor: Maros » pn 22 kwie, 2013 16:39

Patorek, Fakt, każdy na swój sposób interpretuje Biblię, więc nie będę nikomu narzucał swojej interpretacji itd. Aczkolwiek jeśli czytasz Biblie i znajdujesz takie teksty typu 'oko za oko' to może warto spytać się paru księży (strzelam, że opinia jednego Ci nie wystarczy) dlaczego tak jest napisanie, a mówi się, że Bóg jest miłosierny i w ogóle.
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Postautor: nieogarniety » pn 22 kwie, 2013 16:41

Maros pisze:Patorek, Fakt, każdy na swój sposób interpretuje Biblię, więc nie będę nikomu narzucał swojej interpretacji itd. Aczkolwiek jeśli czytasz Biblie i znajdujesz takie teksty typu 'oko za oko' to może warto spytać się paru księży (strzelam, że opinia jednego Ci nie wystarczy) dlaczego tak jest napisanie, a mówi się, że Bóg jest miłosierny i w ogóle.

Pytanie tylko jak sie to ma do rzekomo Twojej wiedzy?
nieogarniety
Administrator

Has thanked: 41 times
Have thanks: 45 times
Imię: Marcin
Medals: 5

Postautor: Thor » pn 22 kwie, 2013 16:45

...napisane w kontekście
Otwórz oczy za siebie spójrz,
Coś pięknego wokół stwórz,
Świat ten nie jest taki zły,
Pozwól tylko marzyć i śnić.
Thor
Extra marzyciel

Has thanked: 9 times
Have thanks: 1 time
Imię: Jarek

Postautor: nieogarniety » pn 22 kwie, 2013 16:47

Zatem czekam na poparcie tezy <facepalm>
nieogarniety
Administrator

Postautor: Maros » pn 22 kwie, 2013 16:49

nieogarniety pisze:Pytanie tylko jak sie to ma do rzekomo Twojej wiedzy?

Co takiego?
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Postautor: Thor » pn 22 kwie, 2013 16:56

Maros pisze:Co takiego?

Wyrwane z kontekstu
Biblia w przekładzie nowego świata Mateusza 5, 38-42 pisze:38„Słyszeliście, że powiedziano: ‚Oko za oko i ząb za ząb’.39Ja jednak wam mówię: Nie stawiajcie oporu niegodziwemu; ale temu, kto cię uderzy w prawy policzek, nadstaw i drugi.40A jeśli ktoś chce iść z tobą do sądu i posiąść twoją szatę spodnią, pozostaw mu także twoją szatę wierzchnią;41a jeśli ktoś mocą władzy przymusza cię do służby przez milę, idź z nim dwie mile.42Daj proszącemu i nie odwracaj się od tego, kto chce od ciebie pożyczyć bez odsetek.
Thor
Extra marzyciel

Postautor: Maros » pn 22 kwie, 2013 17:04

Oko za oko - było to prawo Mojżeszowe(trochę przesadził), w późniejszym czasie Bóg tego zabronił co zresztą widać w powyższym cytacie.
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Postautor: Thor » pn 22 kwie, 2013 17:07

Maros pisze:Oko za oko - było to prawo Mojżeszowe(trochę przesadził), w późniejszym czasie Bóg tego zabronił co zresztą widać w powyższym cytacie.

Myślałem, że o tym nie wiedziałeś; to prawda, że ludzie różnie odczytują i czytają między wersami co prowadzi do różnych wniosków
Thor
Extra marzyciel

Postautor: nieogarniety » pn 22 kwie, 2013 17:12

Maros pisze:Co takiego?
Ehh. Patorek, jak mam nadzieję się domyśliłeś pisząc:
Patorek pisze:Może tak sądzić nawet, gdy jest w 100% błędzie - jego wybór, ale czy to nie oznaka ignorancji?

Odnosił się do Twojego wcześniejszego stwierdzenia, jakobyś wiedział, że Bóg istnieje.

Myślę, że to raczej oczywiste, że "wiedza" o jakiej mówisz nie jest wiedzą zgodną z definicją z jaką odebrał to Patorek, prawda? Mam nadzieję że miałeś na myśli raczej głęboką wiarę, niwelującą wszelkie oznaki niepewności czy chęci poszukiwania kontrargumentów ;).

Po cichu liczyłem, że wreszcie dojdziecie w tej kwestii do porozumienia. Bo Twoja wymiana zdań z Peggy i teraz z Patorkiem wyglądała troszkę zabawnie w tym kontekście. Stąd prośba o przejście do konkretów z Twojej strony :P.

Jeśli się mylę i naprawdę uważasz, że na 100% wiedza jaką posiadasz daje Ci pewność, że Bóg istnieje, a wszyscy sądzący inaczej są nieświadomymi głupcami, niestety zgadzam się z Patorkiem... byłby to zdecydowanie przejaw ignorancji :oczami:
nieogarniety
Administrator

Postautor: Maros » pn 22 kwie, 2013 17:31

nieogarniety pisze:Myślę, że to raczej oczywiste, że "wiedza" o jakiej mówisz nie jest wiedzą zgodną z definicją z jaką odebrał to Patorek, prawda? Mam nadzieję że miałeś na myśli raczej głęboką wiarę, niwelującą wszelkie oznaki niepewności czy chęci poszukiwania kontrargumentów ;).

Można tak to ująć.
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Postautor: Iluminacja » pn 22 kwie, 2013 20:07

sepän poika pisze:No to właśnie się dowiedziałaś, że nie ma go na większości mszy.
to brzmi trochę tak, jakbyś był na wielu mszach w wielu różnych kościołach xD

Maros pisze:Oko za oko - było to prawo Mojżeszowe(trochę przesadził), w późniejszym czasie Bóg tego zabronił co zresztą widać w powyższym cytacie.
hm trochę ciekawi mnie jakbyś wyjaśnił komuś kto zastanawia się nad tym, dlaczego w Starym Testamencie Bóg jest postrzegany jako ten, którego należy się bać, a w nowym jako miłosierny i wybaczający?
Lecz diabeł kocha wybrane dzieci i czuwa, by nic nie przeszkodziło w realizacji jego planów.
Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie

Postautor: sepän poika » pn 22 kwie, 2013 20:09

Iluminacja pisze:
sepän poika pisze:No to właśnie się dowiedziałaś, że nie ma go na większości mszy.
to brzmi trochę tak, jakbyś był na wielu mszach w wielu różnych kościołach xD

Well, guess what...
- Życie nie jest ani dobre, ani złe.
- A jakie?
- Nieuniknione. Jeden ma wygrane, drugi ma przesrane.
sepän poika
Newbie

Has thanked: 55 times
Have thanks: 76 times

Postautor: Dafne » pn 22 kwie, 2013 22:01

Gdzieś tam padło, że spowiedź nie ma na celu oczyszczenia nas. No to źle mnie uczono na religii, skoro nie ma. Cały czas katechetka i ksiądz powtarzali, że jednak ma to na celu spowiedź. Idziemy nie po to, by odbębnić grzechy, tylko po to, że wierzymy, iż to nam przyniesie ulgę. Wyspowiadamy się z grzechów, robiąc rachunek sumienia i dokonując mocne postanowienie poprawy. Tak mnie uczono, gdy szłam do I Komunii. Spowiadamy się Bogu, to racja, a jeśli w Niego wierzymy, to wierzymy też w to, że spowiedź wymazuje nasze grzechy. To by miało sens, bo czułam, jak mi spada kamień z serca, jakiś wielki ciężar, kiedy chodziłam do spowiedzi, wierzyłam, że to mi przyniesie ulgę i przynosiło.

Nanya pisze:Pamiętam, że zawsze czułam się po niej lekko. Jakbym latała.
Tak, dla człowieka wierzącego, jest to wtedy działalność Ducha Świętego, co pozwala nam umocnić się w wierze (skoro daje nam ukojenie, to jest dla nas jedynym ratunkiem przed cierpieniem- szukamy pomocy u Boga, który zawsze "wysłucha").
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times
Medals: 10

Postautor: Iluminacja » pn 22 kwie, 2013 22:19

Dafne pisze:szukamy pomocy u Boga, który zawsze "wysłucha").
i który przebaczy, a jeśli wybaczył nam ktoś tak wielki, to i my sami możemy sobie to wybaczyć.
Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie

Postautor: Peggy_Brown » pn 22 kwie, 2013 22:53

Iluminacja pisze: a propo tego co napisałaś zastanawiałam się ostatnio, co z innowiercami i ich szansami na niebo. Jeśli nie przyjmują tej jednej prawidłowej wiary, a mimo to wierzą w Boga to czy nie trafią do nieba? Teoretycznie nie ich winą jest, że urodzili się w tym a nie innym kraju, w którym króluje taka a nie inna religia. Co prawda, można zmienić wyznanie, ale w gruncie rzeczy to nadal to samo, tylko pod inną postacią.
no właśnie, dla nas jest niebo a dla nich jest coś innego. I pewnie oni tez się zastanawiają jak to jest z innowiercami (np z katolikami). Różnie to bywa, ale może jest tak, że niezależnie od nazewnictwa chodzi o to samo. Nie wiem.
Peggy_Brown
Marzyciel

Has thanked: 38 times
Have thanks: 55 times
Medals: 4

Postautor: Maros » wt 23 kwie, 2013 08:07

Iluminacja pisze:hm trochę ciekawi mnie jakbyś wyjaśnił komuś kto zastanawia się nad tym, dlaczego w Starym Testamencie Bóg jest postrzegany jako ten, którego należy się bać, a w nowym jako miłosierny i wybaczający?

Bóg jest taki sam w St i Nt. :)
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Postautor: Iluminacja » wt 23 kwie, 2013 08:17

Maros pisze:Bóg jest taki sam w St i Nt.
O tak, takie wyjaśnienie na pewno by kogoś przekonało. Zresztą musisz przyznać, że te dwa obrazy Boga nieco się różnią, o czym sam wcześniej wspomniałeś.
Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie

Postautor: fragola » wt 23 kwie, 2013 11:44

sepän poika pisze:
fragola pisze:Spowiedź jest przede wszystkim dla nas, żeby oczyścić sumienie

Nie. Spowiedź jest przede wszystkim sakramentem.

OK, spowiedź jest przede wszystkim sakramentem, ale w dużym stopniu jest dla nas właśnie w celu oczyszczenia duszy.

Iluminacja pisze: zastanawiałam się ostatnio, co z innowiercami i ich szansami na niebo. Jeśli nie przyjmują tej jednej prawidłowej wiary, a mimo to wierzą w Boga to czy nie trafią do nieba? Teoretycznie nie ich winą jest, że urodzili się w tym a nie innym kraju, w którym króluje taka a nie inna religia. Co prawda, można zmienić wyznanie, ale w gruncie rzeczy to nadal to samo, tylko pod inną postacią.

Znalazłam taki artykuł, z którego zacytuję kilka fragmentów:
Kod: Zaznacz cały
http://www.deon.pl/religia/religie-swiata/art,34,kosciol-katolicki-a-religie-niechrzescijanskie.html

Zmiana oficjalnego stanowiska Kościoła katolickiego wobec religii niechrześcijańskich nastąpiła dopiero podczas Soboru Watykańskiego II. Dlatego w poniższej refleksji najpierw omówimy nauczanie Soboru na temat religii niechrześcijańskich, a następnie przybliżymy stanowisko Kongregacji Nauki Wiary z 2000 roku, które precyzuje nauczanie soborowe i udziela konkretnych wskazówek dotyczących dialogu międzyreligijnego, w który Kościół katolicki się zaangażował

Istotną zmianę w odniesieniu do religii niechrześcijańskich można zaobserwować już w pierwszym z dokumentów Soboru Watykańskiego II, czyli w Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” z 1964 roku. Na wstępie uczestnicy Soboru stwierdzają w niej, że do Kościoła jako „nowego Ludu Bożego powołani są wszyscy ludzie” (KK 13). Jest tu także mowa o tym, że do powołanych należą również niechrześcijanie, którzy „w rozmaity sposób są przyporządkowani do ludu Bożego. Przede wszystkim więc ten naród [żydowski], który otrzymał przymierze i obietnice, a z którego narodził się Chrystus według ciała (por. Rz 9, 4), lub dzięki wybraniu szczególnie umiłowany ze względu na praojców, albowiem Bóg nie żałuje darów i wezwania (por. Rz 11, 28n). Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich głównie muzułmanów; oni bowiem, wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami jedynego i miłosiernego Boga, który będzie sądził ludzi w dniu ostatecznym” (KK 16).

Autorzy deklaracji stwierdzają również, iż „od niepamiętnych czasów aż do dziś istnieje wśród różnych ludów jakieś postrzeganie owej tajemniczej mocy obecnej w biegu dziejów ludzkiego życia, a czasem nawet poznanie Najwyższego Bóstwa czy wręcz Ojca” (DRN 2). To sformułowanie uznaje zatem możliwość zaistnienia prawdziwej religijności poza chrześcijaństwem. Jak zauważa bp Bronisław Dembowski, na niedocenianie tego w przeszłości „miała zapewne wpływ zbyt długo utrzymująca się niewłaściwa interpretacja zdania «poza Kościołem nie ma zbawienia». Pomijano w niej to, o czym przypomniał Sobór, że «konieczność» Kościoła do «zbawienia» dotyczy jedynie tych, którzy uznając Boskie pochodzenie Kościoła, «nie chcieliby ani do niego wejść, ani w nim wytrwać» (KK 14). Jest więc oczywiste, że nie dotyczy ono religii historycznie starszych od Kościoła czy religii, których wyznawcy nie mogą zrozumieć jego znaczenia”.

Autorzy deklaracji odrzucają rozumienie Kościoła „jako jednej z dróg zbawienia, istniejącej obok innych, to znaczy równolegle do innych religii, które miałyby uzupełniać Kościół, a nawet mieć zasadniczo taką samą jak on wartość” (DI 21). Z drugiej strony, „z pewnością różne tradycje religijne zawierają i ofiarowują elementy religijności, które pochodzą od Boga” (DI 21). Dlatego też, precyzując stanowisko Kościoła katolickiego, Kongregacja Nauki Wiary stwierdza: „Kościół traktuje inne religie świata z prawdziwym szacunkiem, lecz równocześnie odrzuca stanowczo postawę indyferentyzmu, nacechowaną relatywizmem religijnym, który prowadzi do przekonania, że jedna religia ma taką samą wartość, jak inna. Jeśli jest prawdą, że wyznawcy religii niechrześcijańskich mogą otrzymać łaskę Bożą, jest także pewne, że «obiektywnie» znajdują się oni w sytuacji bardzo niekorzystnej w porównaniu z tymi, którzy posiadają w Kościele pełnię środków zbawienia” (DI 22). Jednak ci ostatni swoją uprzywilejowaną pozycję zawdzięczają szczególnej łasce Chrystusa, a za jej niewykorzystanie będą tym bardziej surowo sądzeni (por. DI 22).

Czyli jeśli dobrze rozumiem, możliwe jest zbawienie także innowierców. Nie zmienia to faktu, że drogą do zbawienia jest przede wszystkim przynależenie do Kościoła Katolickiego (i przestrzeganie zasad KK).
fragola
Bujający w obłokach

Has thanked: 0 time
Have thanks: 4 times
Medals: 1

Postautor: Maros » wt 23 kwie, 2013 14:07

Iluminacja pisze:O tak, takie wyjaśnienie na pewno by kogoś przekonało. Zresztą musisz przyznać, że te dwa obrazy Boga nieco się różnią, o czym sam wcześniej wspomniałeś.

Podaj konkretny przykład czym się różni Bóg w St a Nt.
Awatar użytkownika
Maros
Spełniacz Marzeń

Postautor: Patorek » wt 23 kwie, 2013 14:10

Maros pisze:Podaj konkretny przykład czym się różni Bóg w St a Nt.

Upraszczając w ST jest zazdrosnym psychopatą w NT jest miłosiernym kochającym 'ojcem'.
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Postautor: Dafne » wt 23 kwie, 2013 14:12

Maros pisze:Podaj konkretny przykład czym się różni Bóg w St a Nt.
Bóg w ST jest srogi. Np. potop, który miał ocalić świat przed złymi ludźmi, pozbawiając ich życia. Wybrał jedną rodzinę, która w Jego opinii jest dobra, a co z pozostałymi dobrymi ludźmi? A pomieszanie języków na wieży Babel? Jasne, ludziom kara się należała za to, że próbowali dorównać Bogu, ale to składa się na Jego srogość.

A NW opisuje losy syna Boga, który jest miłosierny i dobry.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times
Medals: 10

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zbiór tematów archiwalnych