Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Czym jest dusza?

Troszkę dreszczyku emocji, mrożące krew w żyłach, często zaskakujące tematy. Wszystko co nas ciekawi, fascynuje, jest dla nas zagadką. Ufo, duchy, owiane tajemnicą miejsca - możesz wierzyć lub nie.

Re: Czym jest dusza?

Postautor: Thor » ndz 21 kwie, 2013 09:17

Zgredfil pisze:Kompromisowo możemy przyznać jej dualistyczny charakter – masowo-energetyczny, podobnie do charakteru światła wg współczesnej fizyki. :yes:

Takie poglądy rodzą się zwykle gdy ludzie nie są do końca pewni - wybierają drogę po środku miast prawej i lewej - niektórzy uważają, że bóg zaplanował proces ewolucji, ja osobiście wierzę, że nie mamy wspólnych korzeni z małpą lecz po prostu zostaliśmy stworzeni ot tak; nadal nie odnaleziono "brakującego ogniwa". Dla mnie dusza to po prostu cali my - ciało, psychika, wspomnienia itd.
Otwórz oczy za siebie spójrz,
Coś pięknego wokół stwórz,
Świat ten nie jest taki zły,
Pozwól tylko marzyć i śnić.
Thor
Extra marzyciel

Has thanked: 9 times
Have thanks: 1 time
Imię: Jarek
Medals: 2

Postautor: Zgredfil » ndz 21 kwie, 2013 09:34

Thor pisze:Takie poglądy rodzą się zwykle gdy ludzie nie są do końca pewni - wybierają drogę po środku miast prawej i lewej

Słowa "kompromisowo" użyłem dość niefortunnie, ponieważ dualizm to nie jest droga pośrodku zamiast prawej i lewej, tylko prawa i lewa jednocześnie. Oznacza on pewien paradoks myślowy wynikający z niedostatku rzetelnej wiedzy.
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Has thanked: 18 times
Have thanks: 12 times
Medals: 1

Postautor: marzanna » ndz 21 kwie, 2013 11:12

Cytat z Internetu :...." Powiedziane jest, że istnieją tylko dwie rzeczy, które trwają na wieki: Słowo Boże (Ew. Marka 13.31) oraz dusza ludzka. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak Słowo Boże, dusza nigdy nie ginie. Myśl ta powinna nas zarówno „przywoływać do porządku” jak i zachwycać. Każda osoba, jaką spotykasz w swoim życiu, jest nieśmiertelną duszą. Każda osoba, która kiedykolwiek żyła posiadała duszę, i wszystkie te dusze nadal gdzieś istnieją. Pytanie brzmi gdzie? Dusze, które odrzuciły Bożą miłość zostały potępione i przez to spędzają wieczność w piekle (Rzymian 6.23). Ale dusze, które pojmują swoją grzeszność i przyjmują łaskawy dar Bożego przebaczenia, będą żyły na wieki, nad wodami spokojnymi ze swoim pasterzem, nie pragnąc niczego innego (Psalm 23.2)".... koniec cytatu. Pozwoliłam sobie na wklejenie treści z Internetu,tak dla jasności.
marzanna
Bujający w obłokach

Has thanked: 0 time
Have thanks: 7 times
Imię: Julia

Postautor: Thor » pn 22 kwie, 2013 16:10

marzanna pisze:Cytat z Internetu :...." Powiedziane jest, że istnieją tylko dwie rzeczy, które trwają na wieki: Słowo Boże (Ew. Marka 13.31) oraz dusza ludzka. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak Słowo Boże, dusza nigdy nie ginie. Myśl ta powinna nas zarówno „przywoływać do porządku” jak i zachwycać. Każda osoba, jaką spotykasz w swoim życiu, jest nieśmiertelną duszą. Każda osoba, która kiedykolwiek żyła posiadała duszę, i wszystkie te dusze nadal gdzieś istnieją. Pytanie brzmi gdzie? Dusze, które odrzuciły Bożą miłość zostały potępione i przez to spędzają wieczność w piekle (Rzymian 6.23). Ale dusze, które pojmują swoją grzeszność i przyjmują łaskawy dar Bożego przebaczenia, będą żyły na wieki, nad wodami spokojnymi ze swoim pasterzem, nie pragnąc niczego innego (Psalm 23.2)".... koniec cytatu. Pozwoliłam sobie na wklejenie treści z Internetu,tak dla jasności.

Zależy która Biblia - ja czytam "Biblia w przekładzie nowego świata" - treść tej "kościelnej jest trochę (dużo?) pozmieniana
Zgredfil pisze:Słowa "kompromisowo" użyłem dość niefortunnie, ponieważ dualizm to nie jest droga pośrodku zamiast prawej i lewej, tylko prawa i lewa jednocześnie. Oznacza on pewien paradoks myślowy wynikający z niedostatku rzetelnej wiedzy.

Przepraszam, źle się wyraziłem - dość często się mylę. Ciekawe kiedy w końcu poznamy całą prawdę(nigdy?)?
Thor
Extra marzyciel

Postautor: powidlo » pn 22 kwie, 2013 16:58

Zgredfil, zapomniałam o emocjach.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga
Medals: 10

Postautor: Zgredfil » pn 22 kwie, 2013 17:06

dż. pisze:Zgredfil, zapomniałam o emocjach.

To one też siedzą w duszy? :orany:
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Thor » pn 22 kwie, 2013 17:08

Moim zd. tak
Thor
Extra marzyciel

Postautor: Zgredfil » pn 22 kwie, 2013 17:35

Pod wpływem ciężaru tylu składników ta biedna dusza gotowa opaść i ulokować się gdzieś w dolnych częściach ciała... :camouflage:
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Shinto » wt 23 kwie, 2013 10:01

Ja­kim spo­sobem światło do­ciera do wnętrza do­mu? Przez ok­na ot­warte na oścież. A jak do­ciera do ludzkiej duszy? Przez wro­ta miłości, o ile są otwarte.
To ciekawe słowa, które dość dobrze opisują to co mówi się o ludzkiej duszy - znakomicie oddaje wizualizację człowieka i jego duszy ;)
Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość
Shinto
Bujający w obłokach

Postautor: Nanya » wt 23 kwie, 2013 10:22

Shinto pisze:Ja­kim spo­sobem światło do­ciera do wnętrza do­mu? Przez ok­na ot­warte na oścież.

U mnie przez zamknięte też dociera. Co gorsze, nawet przez zasłonięte cholera jedna też wnika ;)
- Zdaje mi się, że pan trochę kalospintechromokrenizujesz.
- Jak to?
- No, trochę pan łżesz - objaśnił.
Nanya
Extra marzyciel

Has thanked: 35 times
Have thanks: 43 times
Imię: Cysia

Postautor: Zgredfil » wt 23 kwie, 2013 13:47

Shinto pisze:Ja­kim spo­sobem światło do­ciera do wnętrza do­mu? Przez ok­na ot­warte na oścież. A jak do­ciera do ludzkiej duszy? Przez wro­ta miłości, o ile są otwarte.

Pisałeś to już całkiem niedawno w tym samym temacie. Czy chodzi o nauczenie się na pamięć?
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Dafne » wt 23 kwie, 2013 13:55

dż. pisze:
Dafne pisze:wszystkim tym, co składa się na to, kim jesteśmy.

różnica pomiędzy duszą a psychiką? Jest, nie ma? Pokrywa się totalnie? W takim razie która nazwa jest właściwa?

Wierzę w to, że gdy umieramy, to dusza z nas ulatuje i ma życie wieczne. Psychika umiera z nami.
dum spiro, spero
Marzyciel

Has thanked: 89 times
Have thanks: 131 times

Postautor: Patorek » wt 23 kwie, 2013 14:14

Dafne pisze:Wierzę w to, że gdy umieramy, to dusza z nas ulatuje i ma życie wieczne. Psychika umiera z nami.

Psychika=świadomość. Można postanowić znak równości między tymi definicjami?

Pytanie do ogółu nie konkretnie do Dafne jak mógłby mylnie sugerować cytat. ;)
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Dafne » wt 23 kwie, 2013 14:25

Patorek pisze:
Dafne pisze:Wierzę w to, że gdy umieramy, to dusza z nas ulatuje i ma życie wieczne. Psychika umiera z nami.

Psychika=świadomość. Można postanowić znak równości między tymi definicjami?

Pytanie do ogółu nie konkretnie do Dafne jak mógłby mylnie sugerować cytat. ;)

Dusza to takie mistyczne pojęcie, związane z wiarą raczej. Dusza trwa zawsze, jest nieśmiertelna, psychika może nam siąść, nie jest tak doskonała, jak dusza. Psychika może nas zawieźć, a dusza mimo wszystko, zostanie.
dum spiro, spero
Marzyciel

Has thanked: 89 times
Have thanks: 131 times

Postautor: marzanna » wt 23 kwie, 2013 14:28

Jak by na to nie patrzeć, jedno jest pewne , dusza jest nieśmiertelna. I jak czasami się daję na mszę za duszę zmarłego, to tylko dlatego, aby się nie błąkała ,musi zaznać spokoju.
marzanna
Bujający w obłokach

Have thanks: 7 times
Imię: Julia

Postautor: Zgredfil » wt 23 kwie, 2013 14:44

Patorek pisze:Psychika=świadomość. Można postanowić znak równości między tymi definicjami?

Zdecydowanie NIE. Psychika, to wg mnie cząstka indywidualnego software-u każdego człowieka, która steruje ludzkimi odczuciami, reakcjami, emocjami etc.
Natomiast świadomość to zbiór wszelkich informacji jakie posiadamy o sobie i o świecie. To zawartość naszej pamięci, zarówno tej operacyjnej jak masowej.
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Pro » śr 24 kwie, 2013 16:22

Shinto pisze:Ja­kim spo­sobem światło do­ciera do wnętrza do­mu? Przez ok­na ot­warte na oścież. A jak do­ciera do ludzkiej duszy? Przez wro­ta miłości, o ile są otwarte.
To ciekawe słowa, które dość dobrze opisują to co mówi się o ludzkiej duszy - znakomicie oddaje wizualizację człowieka i jego duszy ;)

To strasznie uproszczone + moim zdaniem nietrafne + nadal nie tłumaczy czym jest dusza.
Pro
Newbie

Has thanked: 24 times
Have thanks: 60 times
Imię: Hubert
Medals: 9

Postautor: Iluminacja » śr 24 kwie, 2013 16:57

Dafne pisze:Wierzę w to, że gdy umieramy, to dusza z nas ulatuje i ma życie wieczne.
To ile dusza ma wspólnego z nami, z naszą osobowością? I czy możliwe jest zaprzedanie duszy, stracenie jej?
Lecz diabeł kocha wybrane dzieci i czuwa, by nic nie przeszkodziło w realizacji jego planów.
Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie

Has thanked: 53 times
Have thanks: 41 times
Medals: 7

Postautor: Zgredfil » śr 24 kwie, 2013 19:15

Iluminacja pisze: I czy możliwe jest zaprzedanie duszy, stracenie jej?

Wielu by się skusiło, gdyby to było możliwe. :D
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Iluminacja » śr 24 kwie, 2013 22:35

Zgredfil pisze:Wielu by się skusiło, gdyby to było możliwe.
A co w tym takiego ciekawego? :oczami:
Lecz diabeł kocha wybrane dzieci i czuwa, by nic nie przeszkodziło w realizacji jego planów.
Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie

Has thanked: 53 times
Have thanks: 41 times
Medals: 7

Postautor: Zgredfil » czw 25 kwie, 2013 07:50

Iluminacja pisze:A co w tym takiego ciekawego? :oczami:

Może to nie tyle ciekawe, co korzystne. Dr Faustus był zadowolony... :hyhy:
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Postautor: Mareka » pn 13 maja, 2013 14:10

Duchowość wypełnia i jednoczy całe moje życie. Dlatego pojęcie duszy jest dla mnie bardzo ważne. Cieszę się bardzo, że jest tu taki temat (:

Nie wierzę w nic ponadnaturalnego. W żadnego Boga, w żadne byty metafizyczne. I wcale tego nie potrzebuję by stanowczo twierdzić, że dusza istnieje. Nie wiążę jej istnienia z Bogiem ani z niczym ponadnaturalnym, choć nie wykluczam takich możliwości.

Czy dusza jest psychiką?
Przy podejściu do tego problemu sądzę, że trzeba zachować ostrożność by nie przeistoczyło się to ze sporu o rzeczy w spór o słowa. Tym bardziej, że psyche to słowo greckie, które znaczyło duszę. Biorąc więc pierwotny sens, pytanie „czy dusza jest psychiką?” to pytanie: „czy dusza jest duszą?”. Jednak to kwestia słów, które zmieniają swoje znaczenie, takie jak dostrzegane przez nas przemiany języka polskiego w dłuższym, a nawet w nieodległym od nas czasie. Nie ulega wątpliwości, że jest różnica między psychologią, a filozofami i teologami rozprawiającymi o duszy. Czego innego spodziewacie się wchodząc na działy i tematy poświęcone psychologii, a czego innego, kiedy są poświęcone duchowości.

Dusza jest czymś odmiennym od psychiki. Dusza jest częścią umysłu. Jaką częścią? Tą, która jest całością, tym, co sprawia, że cali stajemy się jednością. Nie tym, przez co jesteśmy jednością, lecz przez co i w czym stajemy się jednością.

Popatrzmy najpierw czym jest psychika.
Znajdziemy w niej popędy, potrzeby, instynkty, impulsy, wzorce zachowań, cechy charakteru, sposób myślenia, wypowiadania się, bycia. Są to mechanizmy i właściwości, które u każdego mogą być odmienne. Jest to chaotyczny zbiór, który może przybierać dowolną formę. Nie kieruje się ku czemuś celowo, działa ślepo.
Często możemy usłyszeć, jak ktoś mówi: „będę szczęśliwy jak będę miał to i tamto, osiągnę to, będę taki, uda mi się z tym”. Te osoby nie zdają sobie sprawy, że same się w ten sposób zaprogramowują. Nie będą szczęśliwe z powodu rzeczy, które wymieniają, lecz sami pozwalają sobie na szczęście tylko, kiedy będą je mieć i skazują się na cierpienie kiedy będzie im ich brakować. Przy tym wybór rzeczy mających dać szczęście jest arbitralny. Jeden wybierze to, drugi tamto. A nawet ta sama osoba może czuć się świetnie by po chwili stwierdzić, że nie może żyć bez czegoś czy kogoś. Pojawiają się w nas przy tym sprzeczności, a stąd rozdarcie, wewnętrzna walka i nawet nienawiść do samego siebie. To właśnie wypływa z psychiki. Psychika nie jest zła, jest po prostu narzędziem, chaotycznym i ślepym. I dlatego starając się jej dogodzić nigdy nie poczujemy się szczęśliwi, to studnia bez dna, nie ma w niej sensu, a stąd trawiące ludzi poczucie braku.

Ale jesteśmy czymś więcej niż psychika.
Trzeba zadać pytanie: czy Ci ludzie naprawdę chcą szczęścia? Jeśliby tak, to należałoby uznać, że nie potrzebują konkretnych rzeczy, a samego szczęścia. I tu zaczyna się dusza. Dusza zaczyna się tam, gdzie uznajemy, że chcemy po prostu – szczęścia.
Dusza to wyższa świadomość, to miejsce gdzie możemy wykorzystać dla dobra wszystko czym jesteśmy, bez względu na to jakie mamy cechy psychiczne. Masz wady? Uświadamiając je sobie, możesz być dobry dla innych, same te wady możesz do tego wykorzystać. W duszy możemy stać się czymś więcej niż egocentryczną jednostką, uzyskać wyższą świadomość. Prowadzi do tego rozwój przymiotów duchowych, którego motorem jest najprostsze współczucie. Razem z nią pojawia się w duszy dobra wiara i prawdziwe zrozumienie. W duszy możemy zjednoczyć całe swoje życie i całego siebie, a także cały nasz świat. Tworząc prawdziwy, niearbitralny cel, a tym samym przepełniając wszystko sensem. W duszy posiadamy szczęście. To w niej jest jego źródło. Szczęście jest tylko duchowe.

Przykład:
Psychika: Jestem głodny, a czy moje dziecko zjadło wystarczająco dużo? Duchowość: każdy odczuwa potrzebę jedzenia jak ja. Swój głód wykorzystam by lepiej się wczuć w potrzeby innych i pamiętać o nich. Wczuwając się, czuję jak bardzo warto by nikt nie był głodny. Chcę by nikt nie głodował.

Psychika to sfera oddolnie utworzonych konstruktów psychicznych i ślepych mechanizmów. Zajmuje się nią psychologia.
Dusza to sfera sensu i szczęścia. Zajmuje się nią duchowość.

Dużo szczęścia, mili forumowicze (:
Mareka
Początkujący marzyciel

Has thanked: 7 times
Have thanks: 0 time

Postautor: Zgredfil » pn 13 maja, 2013 20:23

Mareka pisze:Psychika to sfera oddolnie utworzonych konstruktów psychicznych i ślepych mechanizmów. Zajmuje się nią psychologia.
Dusza to sfera sensu i szczęścia. Zajmuje się nią duchowość.

No to dorzucę trzecią hipotezę: dusza, to sumienie, a zajmuje się nią... sumienność. :D
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Poprzednia

Wróć do Strefa tajemnic