Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Intuicja

Troszkę dreszczyku emocji, mrożące krew w żyłach, często zaskakujące tematy. Wszystko co nas ciekawi, fascynuje, jest dla nas zagadką. Ufo, duchy, owiane tajemnicą miejsca - możesz wierzyć lub nie.

Re: Intuicja

Postautor: Kotarzyna » pt 29 kwie, 2011 17:41

QueenDream pisze:Wierzycie, że istnieje coś takiego jak intuicja?
Mówi sie czasem "kobieca intuicja", jak to wszystko postrzegacie?

Intuicja jest podstawą mojego postępowania. Zawsze słucham się: najpierw intuicji, a potem dopiero rozumu, a na samym końcu głosu innych.
Intuicja, moim zdaniem, to inaczej głos serca, przeczuwanie w podświadomości danej sytuacji.
Wszystkie moje hasła do do różnych kont zaczynają się na i. Zastanowię się czy aby sobie gdzieś nie ustawić jako hasła intuicja ;) Ale nie powiem gdzie ;p
Pozdrawiam wszystkie intuicjonistki (bardzo trudne do przeczytania słowo), męską część również ;)
Kotarzyna
Marzyciel-Gaduła+

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Postautor: Tristezza » sob 30 lip, 2011 15:18

Wierzę w intuicję, gdyż niekiedy coś mi podpowiada :D
Przeszywa mnie chłodny dreszcz. Nie wywołuje go zimno, lecz to czego nie wiem.
I co boję się odkryć.

Oczy zapiekły mnie od łez. Bez chwili namysłu rzuciłam się w dół.

- A ty dokąd?
- Idę... idę... idę...
- Na razie stoisz - mruknął Radek.

http://www.miastomgly.blogspot.com
Tristezza
Bujający w obłokach

Postautor: Puśka » sob 30 lip, 2011 15:32

Czaaaaaaaaasem. Mam przeczucie.
Chociaż ponoć mam świetną intuicję co do ludzi. Potrafię ich szybko wyczuć.
let yourself move to the
next chapter in life when the time comes.
Don't remain stuck on the same page
Awatar użytkownika
Puśka
Newbie

Has thanked: 6 times
Have thanks: 8 times

Postautor: vestido » pt 19 sie, 2011 20:49

Istnieje i skubana zawsze ma rację!
Tylko ja nie zawsze jej wierzę i później cierpię przez to :/
Awatar użytkownika
vestido
Marzyciel-Gaduła+

Postautor: MusicGirl » czw 25 sie, 2011 11:23

Hmm wierzę w coś takiego. że cos jak intuicja istnieje, tylko, nie jestem pewna, czy do konca ona sie nie myli, pare razy udalo mi sie dobrze postapic(tak jak mi ona dyktowała),a pare jej rad było dla mnie blednych i zapędziłam sie przez to w kozi róg
Awatar użytkownika
MusicGirl
Marzyciel-Gaduła

Postautor: she » czw 25 sie, 2011 14:13

Puśka pisze:Chociaż ponoć mam świetną intuicję co do ludzi. Potrafię ich szybko wyczuć.

Mam to samo. I jeszcze do tej pory nie zdarzyło mi się pomylić :>
'she dances in a ring of fire and throws off the challenge with a shrug' - J.M
she
Newbie

Has thanked: 19 times
Have thanks: 37 times
Imię: Patrycja
Medals: 2

Re:

Postautor: Waha_ » pn 19 wrz, 2011 09:53

vestido pisze:Istnieje i skubana zawsze ma rację!
Tylko ja nie zawsze jej wierzę i później cierpię przez to :/

nooo.. zgadzam sie..
jednak mimo wszystko staram sie jej sluchac..
dzieki takiemu wewnętrznemu glosowi 2 razy juz mi sie upieklo i jestem cala i zdrowa ;p
Prawnik,inżynier i matematyk zdają test. Zaczyna inż,pytają go:-Ile jest 2+2?Powiedział: -4.Potem zawołano matematyka,zadano mu to samo pytanie. Po chwili odpowiedział:-4,0. Następnie wezwano Prawnika i usłyszał to samo pytanie. Ten odpowiedział szybciej niż matematyk:- A ile chcecie, żeby było?
Waha_

Postautor: ajwenhou » pn 19 wrz, 2011 10:10

ostatnio często mnie nie zawodzi, tylko że nie korzystam z niej w pełni.. i zawsze później jest 'wiedziałam! wiedziałam!', a z tą 'wiedzą' mogłam coś zrobić, ale jeszcze wtedy pewności nie miałam.
happy?
ajwenhou
Newbie

Has thanked: 2 times
Have thanks: 11 times
Imię: Ania
Medals: 4

Postautor: poly » pn 19 wrz, 2011 16:09

Sama nie wiem czy wierzę. Na pewno jest coś takiego jak przeczucie, ale bardziej podpisuje to pod przypadek.
Kto wie, kto wie..
Świat cię nie kocha.
poly
Newbie

Has thanked: 61 times
Have thanks: 51 times
Imię: Iwona
Medals: 4

Postautor: chloe » pn 19 wrz, 2011 16:46

ja lubię moją intuicję i bardzo często z niej korzystam. rzaaaadko mnie zawodzi.
chloe
Marzyciel-Gaduła+

Imię: Chloe

Postautor: Cheyenne » ndz 25 wrz, 2011 13:54

Jak wewnętrzny głos mówi mi "nie rób tego", to tego nie robię. Rzadko moje przeczucia się sprawdzają, ale jeśli już są to biorę je pod uwagę.
Obrazek

"Może masz w sobie niechęć do wojny i brudnych spraw
Może masz litość, a może uczuć już w tobie brak..."
Cheyenne
Początkujący marzyciel

Postautor: Ruta » pn 24 paź, 2011 14:47

Niby mam. Ale nie wiem czy to zwykły logiczny tok rozumowania i umiejętność przewidzenia skutków konkretnych wydarzeń, czy jednak jakiś szósty zmysł, który powoduje, że nagle zapala mi się ostrzegawcza lampeczka w głowie.
Wyczuwam wiele rzeczy. Zazwyczaj mam wtedy niemiłe wrażenie niepokoju i jakby zmysły i szybkość myślenia nabierają tempa. Układam wtedy elementy chwili jak banalnie proste puzzle. Nie wiem skąd to mam. jak jeszcze kiedyś zaczytywałam się w horoskopach opisowych czy imiennikach - to i tu i tu autorzy pisali, że Baranki czy też Marty mają rozwinięta intuicję. Nie wiem. Ja bym bardziej stawiała na umiejętność logicznego myślenia.
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Has thanked: 70 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Postautor: sepän poika » śr 26 paź, 2011 10:41

Eteryczna pisze:to i tu i tu autorzy pisali, że Baranki czy też Marty mają rozwinięta intuicję. Nie wiem. Ja bym bardziej stawiała na umiejętność logicznego myślenia.
Chyba już gdzieś wspominałem, że to tak na dobrą sprawę to samo - szybkie i nieświadome analizowanie danych zarejestrowanych poza głównym nurtem świadomości.
- Życie nie jest ani dobre, ani złe.
- A jakie?
- Nieuniknione. Jeden ma wygrane, drugi ma przesrane.
sepän poika
Newbie

Has thanked: 55 times
Have thanks: 76 times
Medals: 7

Postautor: Melancthe » śr 26 paź, 2011 17:08

QueenDream pisze:Wierzycie, że istnieje coś takiego jak intuicja?
Mówi sie czasem "kobieca intuicja", jak to wszystko postrzegacie?

Tak ona istnieje, niestety hmmm moja co najmniej nie funkcjonuje xD
The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..'
Melancthe
Newbie

Has thanked: 21 times
Have thanks: 7 times
Imię: Wioletta
Medals: 1

Postautor: Wiola. » pn 31 paź, 2011 14:59

Intuicja, czy przeczucie, to coś, co towarzyszy człowiekowi na co dzień. Niezależnie od płci. Wierzę w to, ze jeśli coś mi się "wydaje", ewentualnie czuję, że to, co zrobię będzie dobre, jest to intuicją. Kobiety są wrażliwsze na takie sprawy, dlatego nie mówi się np. "męska intuicja". Choć zapewne oni przeczucia też miewają, tylko bardziej je bagatelizują, a my kobiety, przykładamy do tego większą wagę.
Błędy też się dla mnie liczą. Nie wykreślam ich ani z życia, ani z pamięci. I nigdy nie winię za nie innych.♥
Awatar użytkownika
Wiola.

Postautor: powidlo » czw 29 mar, 2012 03:25

Wierzę. To jest suma przeczuć wpisana w zbiór danych, które bierzemy pod uwagę podejmując jakąś decyzję, przeważnie. Tak mi się zdaje.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga
Medals: 10

Postautor: sepän poika » czw 29 mar, 2012 08:25

Przeczuć czy analiz odbywających się poza świadomością, których poznajemy jedynie gołe rezultaty, więc traktujemy je jako niewynikłe z logicznej analizy przesłanek i doświadczeń?
BTW czy proces odbywający się poza świadomością można nazwać rozumowaniem logicznym?
- A jakie?
sepän poika
Newbie

Postautor: powidlo » czw 29 mar, 2012 12:27

sepän poika pisze:BTW czy proces odbywający się poza świadomością można nazwać rozumowaniem logicznym?

A czy podświadomość jest logiczna?
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Postautor: sepän poika » czw 29 mar, 2012 14:13

ho pisze:A czy podświadomość jest logiczna?

To jest chyba mniej więcej to samo pytanie, tylko inaczej sformułowane.
I odpowiedzieć nie umiem, ale logika jest sztucznym tworem człowieka i bardzo niedoskonałym narzędziem opisu świata. Skoro już wyśmialiśmy natywistów to nie możemy dopuszczać możliwości, że logika jest wrodzona. Zatem jako nabyta powinna być dostępna chyba tylko w świadomych procesach myślowych (?)
Ale mogę się bardzo mylić...
- A jakie?
sepän poika
Newbie

Postautor: powidlo » czw 29 mar, 2012 14:15

W sumie teraz mi się nasuwa pytanie na ile wszelakie oczywistości mogą być nabyte. Bo jednak logika jest jedną z oczywistości, to jest coś, co nasuwa nam się od razu.
Może to w razie opisu..

sepän poika pisze:Skoro już wyśmialiśmy natywistów

i teraz się mszczą. :zdegustowany:
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Postautor: sepän poika » czw 29 mar, 2012 14:19

ho pisze:Bo jednak logika jest jedną z oczywistości, to jest coś, co nasuwa nam się od razu.

Dla nas. Wychowanych w kulturze śródziemnomorskiej aka europejskiej. Nasuwa się od razu memetyka. Natomiast w takich kulturach dalekowschodnich chyba klasyczna arystotelesowska dwuwartościowość wcale nie jest oczywista (tu muszę przyznać, że powtarzam jedynie zasłyszane opinie).
- A jakie?
sepän poika
Newbie

Postautor: powidlo » czw 29 mar, 2012 14:34

sepän poika pisze:Dla nas. Wychowanych w kulturze śródziemnomorskiej aka europejskiej. Nasuwa się od razu memetyka. Natomiast w takich kulturach dalekowschodnich chyba klasyczna arystotelesowska dwuwartościowość wcale nie jest oczywista (tu muszę przyznać, że powtarzam jedynie zasłyszane opinie).

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, co masz na myśli, więc na wszelki wypadek uściślę swoją poprzednią wypowiedź. Chodziło o to, że logikę jako twór sztuczny faktycznie opisaliśmy sami, ubraliśmy w ramy, słowa. Natomiast sama, czysta, ta bardzo podstawowa logika, którą stosujemy w życiu jest dla każdego człowieka dosyć oczywista.
Jeśli chodzi o inne kultury, to nasuwa mi się bardzo prymitywny, ale jednak przykład, w którym jednak nie mogę do końca rozgraniczyć logiki od instynktu, mianowicie: jeśli ja widzę rozpędzony samochód, który jedzie w moją stronę, to wiem, że mam się usunąć. Jednak jest to dla mnie logiczne dlatego, że wiem jakie może nieść za sobą zagrożenia. Wtedy już mi się pojawia jakiś ciąg przyczynowo-skutkowy, bo przyczyną mojego odsunięcia się jest logiczne rozumowanie związane z wiedzą na temat tego, co może mi zrobić ten samochód, natomiast skutkiem jest właśnie przesunięcie się, aby pojazd nie zrobił mi krzywdy. Natomiast ktoś, kto nie zna samochodu, nie wie że może mu zrobić krzywdę pewnie też się usunie, ale wynika to bardziej z jego instynktu - coś większego i cięższego ode mnie chce we mnie uderzyć, więc muszę się odsunąć, bo może mi to zagrażać.

Tutaj jest mi cholernie ciężko właśnie logikę od instynktu odróżnić, może tutaj chodzi o wiedzę, którą możemy wpisać w schemat przyczyn i skutków?
Nie wiem, bo skupiłam się akurat na postępie technicznym, który implikuje wiedzę.

W sumie chciałabym podać podobny przykład z ogniem, ale sam widzisz, że tu też wchodzi wiedza w rachubę :]
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Postautor: sepän poika » czw 29 mar, 2012 16:31

Teraz to ja chyba się zamotałem w różnice między potocznym rozumieniem logiki, a tym ściśle zdefiniowanym systemem (który, nadal będę się upierał, nie nadaje się do opisu świata, bo co to za założenie, że wszystko ma dokładnie dwa stany?).

A na to że logika nie jest wcale naturalna jest jeden bardzo prosty przykład - zaprzeczenie negacji. Ileż to razy widziało się ludzi, którzy nie potrafili tego robić i uważali że ~(a => b) <=> (~a => ~b)? Podobnie, sprzeczna raczej z intuicyjnym pojmowaniem świata jest reguła wyłączonego środka.
- A jakie?
sepän poika
Newbie

Postautor: powidlo » czw 29 mar, 2012 16:37

sepän poika pisze:A na to że logika nie jest wcale naturalna jest jeden bardzo prosty przykład - zaprzeczenie negacji. Ileż to razy widziało się ludzi, którzy nie potrafili tego robić i uważali że ~(a b) <=> (~a ~b)? Podobnie, sprzeczna raczej z intuicyjnym pojmowaniem świata jest reguła wyłączonego środka.

No tu się akurat zgodzę, choć chyba przyznasz, że trudniej czasem rozwiązać coś w teorii, mimo, iż codziennie robimy coś, co odpowiada pewnym wzorom, ale to abstrahując od zaprzeczenia negacji.

Zastanowiłabym się także nad rozgraniczeniem racjonalności od logiki (tak, wiem, że to się pokrywa, opiera, etc., ale jednak nie są tożsame ze sobą, głęboko wierzę że mnie rozumiesz :D ), ale nie wiem, czy już nie za daleko idę w tym temacie, w końcu intuicja to coś innego.

sepän poika pisze: bo co to za założenie, że wszystko ma dokładnie dwa stany?).

Że prawdę i fałsz? Bardzo banalne i bardzo oczywiste w zasadzie. Jestem w kuchni, albo mnie nie ma. Mam czarne włosy, lub nie. Ona ma na imię Maria, albo nie. To jest kubek, lub to nie jest kubek.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Postautor: sepän poika » czw 29 mar, 2012 16:59

ho pisze:No tu się akurat zgodzę, choć chyba przyznasz, że trudniej czasem rozwiązać coś w teorii

Ale ja mam tu na myśli jak najbardziej praktykę ;)

ho pisze:Że prawdę i fałsz? Bardzo banalne i bardzo oczywiste w zasadzie. Jestem w kuchni, albo mnie nie ma. Mam czarne włosy, lub nie. Ona ma na imię Maria, albo nie. To jest kubek, lub to nie jest kubek.

Fajne do prostych zastosowań, ale nie zawsze się jednak sprawdza. Na przykład antymateria to coś "mniej" niż brak materii. Poza tym kompletnie nie nadaje się to do opisu różnych rozmytych pojęć, w szczególności uczuć.
- A jakie?
sepän poika
Newbie

Postautor: powidlo » czw 29 mar, 2012 17:01

Stąd dylemat serca i rozumu. (:
Ja rzecz jasna mówię tutaj o totalnych podstawach, także wiadomo, że trudniejsze kwestie będą miały inne rozwiązania, albo głębsze, bardziej rozbudowane.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Postautor: la_Rêveuse » pt 30 mar, 2012 17:06

intuicja jest tym, co daje nam podstawy spontaniczności ;)
la_Rêveuse
Marzyciel-Gaduła+

Imię: Marta

Postautor: Cheney » sob 14 lip, 2012 09:40

Kobieca Ituicja - świetna rzecz. Można to chyba nazwać przeczuciem. Wydaje mi się , że jest wielu ludzi , którzy ja posiadają. Jednak to nie tylko kobiety.
Jestem najgorsza w tym co robię najlepiej i z tym darem
czuję się błogosławiona. ;D
Cheney
Marzyciel-Gaduła+

Postautor: ALO » ndz 04 lis, 2012 15:18

Rozum zawodzi intuicja nie- takie moje małe sporztrzenie po 22latach. Wielokrotnie łapałam się na tym że kierowałam się rozumem i nie zawsze podejemowałam trafne decyzje. Intuicja jest niezawodna.
Awatar użytkownika
ALO
Początkujący marzyciel

Have thanks: 1 time

Postautor: powidlo » pn 05 lis, 2012 09:21

ALO pisze:Intuicja jest niezawodna.

A ja mojej zawsze muszę na przekór, bo inaczej zawodzi.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

PoprzedniaNastępna

Wróć do Strefa tajemnic