Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

akwarystyka

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, kot chodzi własnymi drogami, chomik staje się aktywny dopiero nocą. A jaki jest Twój pupil? Pływające, biegające, skaczące, latające - tutaj o całym naszym zwierzyńcu.

Re: akwarystyka

Postautor: Obwarzanek » ndz 13 lis, 2011 10:44

QueenDream, nie kupuj malutkiego akwarium jeśli brak Ci wiedzy akwarystycznej, strasznie ciężko je utrzymać :/ ja miałam jako pierwsze akwarium 25l i powiedziałam sobie: nigdy więcej.
Jak będę mieć mieszkanie, to 150l będzie najmniejsze. 300l byłoby w sam raz :]
...ponieważ bułka.

Tu krzyż przydrożny, tam święty gaj;
jest takie miejsce, taki kraj...
Obwarzanek
Newbie

Has thanked: 23 times
Have thanks: 33 times
Imię: Ignac.
Medals: 6

Postautor: QueenDream » ndz 13 lis, 2011 10:47

Duzego nie potrafiłabym sama utrzymać, bo strasznie dużo roboty byłoby, niby raz na jakis czas, ale jednak, w domu mam koło 30 litrow akwarium i nikt z nas nie jest doświadczonym akwarysta i rybki sobie żyja spokojnie, nawet przez dlugi okres czasu pompki nie było napowietrzającej i jest ok(mamy gupiki aktualnie)
"Tak jak obłok zstąpił z nieba podał rękę, tak jak ptak mi dziś zaśpiewa swą piosenkę, tak jak szczęście trwa już wiecznie, trwa dziś dłużej, tak on szczęście mi przyniesie, białe róże...."
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator

Has thanked: 51 times
Have thanks: 40 times
Imię: Aldona
Marzenie: Być szczęśliwą i spełnioną mężatką.
Medals: 1

Postautor: Bum! » ndz 13 lis, 2011 10:54

Z dużym akwarium jest ten problem, że zabiegi co jakiś czas zabierają więcej czasu. Wszystko zależy tez od tego jaki styl akwarii preferuje QD.
"Sometimes I feel like there is no hope for me at all
But after while I am laughing loud because I love
So many things in my life I do appreciate
All of the moments I'm sure I won't ever forget"
Bum!
Newbie

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Medals: 3

Postautor: QueenDream » ndz 13 lis, 2011 10:58

Bum!, przeciwko dużym akwariom nie mam nic przeciwko, P. ma takie duuze i mi sie ono strasznie podoba(ma koło 200l), ale ja sama nie mialabym czasu zajmowac się az tak duzym akwarium, grzałka musi byc bez przerwy w takim przypadku właczona. Z jednej strony marzy mi się taka masa róznych rybek, roslinek, ale za dużo roboty :0
"Tak jak obłok zstąpił z nieba podał rękę, tak jak ptak mi dziś zaśpiewa swą piosenkę, tak jak szczęście trwa już wiecznie, trwa dziś dłużej, tak on szczęście mi przyniesie, białe róże...."
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator

Postautor: Bum! » ndz 13 lis, 2011 11:06

Wiesz ja w przyszłości zapewne zainwestuję w spory litraż. Ale to wtedy gdy już będę na swoim.
Teraz zdecydowałam się na małą kostkę dlatego,z e będzie idealna na nakastlik koło łóżka. I tym sposobem coś będzie pływało i u mnie i u Mojego, tyle, że coś mi się wydaje, ze za jakiś czas będziemy polowali znowu na większe szkiełko dla niego.
Bum!
Newbie

Postautor: Obwarzanek » ndz 13 lis, 2011 11:09

QueenDream, uwierz mi - z małym akwa jest nieraz więcej roboty. Oczywiście, jeśli chce się mieć je ładne i przy okazji ze zdrowymi rybami.
...ponieważ bułka.

Tu krzyż przydrożny, tam święty gaj;
jest takie miejsce, taki kraj...
Obwarzanek
Newbie

Has thanked: 23 times
Have thanks: 33 times
Imię: Ignac.
Medals: 6

Postautor: Bum! » wt 27 gru, 2011 02:18

persecutoria pisze:QueenDream, uwierz mi - z małym akwa jest nieraz więcej roboty. Oczywiście, jeśli chce się mieć je ładne i przy okazji ze zdrowymi rybami.

Zdecydowałam się i od paru tygodni obok łóżka stoi kostka 20 litrowa. Oby sobie nie zapeszyć, ale myślę, ze tragedii nie ma, potrzebuje jednak czasu by sie jeszcze unormowała, jednak widzę, ze rośliny pomału sie przyjmują, krewetki maja się dobrze, muszę jeszcze zbadać wodę, a wtedy zapewne wpuszczę gdzieś 6 neonów.

Czy jest ciężko? Raczej nie, jednak trzeba wiedzieć co można, a czego nie, jeśli nasadzi się wymagających roślin, przerybi się akwarium, będzie się sypało ogromne ilości pokarmu, sytuacji w zbiorniku nigdy się nie unormuje.
Bum!
Newbie

Postautor: powidlo » wt 27 mar, 2012 17:32

Miałam akwarium, mnóstwo rybek, ale jakoś mi przeszło jak już zdechły. Miałam skalary, glonojady, kiryski, żałobnice, welonki, bojowniki, gupiki..
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga
Medals: 10

Postautor: Guśka » wt 27 mar, 2012 17:36

Miałam akwarium i nadal mam, mama chce zlikwidować i czeka aż wszystkie wyginął ale jakoś im się nie śpieszy :D Kiedyś pamiętam.. jakie było piękne.. pełno rybek, nawet ślimaki miałam takie malutkie, a jakie rośliny. Cudo. Szkoda, że jakoś się już to nie utrzymuję.

"Tell me what you know about dreams, tell me what you know about night terrors, nothin’. You don't really care about the trials of tomorrow, rather lay awake in a bed full of sorrow." ~ K.C.
Guśka
Newbie

Have thanks: 1 time
Imię: Dagmara

Postautor: Bum! » wt 27 mar, 2012 17:37

ho, a jaki litraż na to wszystko?
Bum!
Newbie

Postautor: powidlo » wt 27 mar, 2012 17:42

Bum! pisze:ho, a jaki litraż na to wszystko?

ojezu, nie pamiętam prawdę mówiąc. :D Ale wiesz co, to było takie akwarium no średniej wielkości, zaraz Ci znajdę zdjęcie.
Obrazek
Myślę, że gdzieś takie wymiary, może troszkę niższe i ciut szersze, ale ogólnie pewnie tyle samo się mieściło. Nie było największe.

Teraz mam w sumie w akwarium żółwia wodno-lądowego, to akwarium ma jakieś nie wiem, 50-70 cm. szerokości, wysokości gdzieś na 20 cm.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga

Postautor: Limusaurus » ndz 29 lip, 2012 22:29

Ja miałem akwarium ok. 100 l, którego pękło, więc konieczna była jego likwidacja.
Limusaurus inextricabilis
Limusaurus
Marzyciel-Gaduła+

Has thanked: 1 time
Have thanks: 2 times
Imię: Dawid

Postautor: QueenDream » pt 27 wrz, 2013 11:01

Interesuję się ktoś z Was akwarystyką? Czy też posiada w domu aktualnie jakieś akwarium?
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator

Postautor: Dafne » czw 26 cze, 2014 09:31

Sześć lat hodowałam rybki, więc co nieco wiem. Przeczytało się parę książek o akwarystyce xD.

Moje akwarium wyglądało tak, że miałam mały zamek dla mniejszych rybek, rośliny, żwirek, termometr i pompkę. Jak czyściliśmy akwarium, to umieszczaliśmy wszystkie rybki w dużej misce. Mieliśmy też taką siatkę na ryby. Karmiliśmy rybki rozwielitką.

Raz zrobiliśmy duży błąd, bo kupiliśmy dwa skalary, samczyki. A nie wolno łączyć ryb drapieżnych ze słodkowodnymi, bo wtedy te drapieżne atakują słabsze ryby. Atakowały moją welonkę, która przez to nie mogła sobie znaleźć miejsca w akwarium i stała się osowiała. Postanowiliśmy oddać więc skalary do zoologicznego.

Było mi ich żal, ale welonka była ważniejsza dla mnie, bo to była moja pierwsza rybka. ;)

Ale nie zgodzę się z tym, co ktoś napisał o skalarach na fanpage'u Facebookowym:
Ryba stadna, pokojowo usposobiona do innych "współtowarzyszy".

Z tym za to tak:
Nie potrafi bronić się przed rybkami agresywnymi i bardzo ruchliwymi (np. brzanka sumatrzańska podgryza jej płetwy). Po osiągnięciu dojrzałości płciowej i dobraniu się w pary podczas tarła może być agresywna.

Generalnie, to skalar nie nadaje się raczej do początkujących akwarystów. Zazwyczaj musi mieć też osobne akwarium.
dum spiro, spero

Has thanked: 90 times
Have thanks: 133 times

Postautor: QueenDream » pn 10 lis, 2014 17:13

Teraz to ja mam hopla na punkcie akwarystyki, zaczynałam od akwarium 60 litrowego, potem było 200litrowe i myslałam, że ono mi już wystarczy ale mi sie opatrzyło i "zmalało" no i niedawno zmieniłam na 375 litrów ;)
Jakoś wciągneło mnie trochę to wodne życie ;)
Akwarium jest dla mnie mega odstresowywaczem ;)
I w sumie tak jak mówiła mi kiedyś perse ;) Im większe akwarium tym mniej jest z nim roboty ;)
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator

Postautor: Lowelas » śr 18 mar, 2015 15:33

No zaczęliśmy od akwarium z bojownikiem i dwoma samicami tego gatunków, jedną juz samiec zaganiał na śmierć. To ni byl chyba dobry pomysl to znaczy z gatunkiem ryb.
Lowelas
Marzyciel-Gaduła

Have thanks: 1 time
Imię: Ela

Postautor: QueenDream » śr 18 mar, 2015 17:54

Lowelas pisze:No zaczęliśmy od akwarium z bojownikiem i dwoma samicami tego gatunków

Jeśli własnie chodzi o bojowniki to są podzielone zdania co do trzymania tego gatunku w haremach, niektorzy mówią, że jest to dobre i nic się rybkom nie dzieje, inni zaś, że jednak obydwie płcie powinny być trzymane osobno choćby nawet z takiego względu jaki podałeś powyżej-czasem jest tak że samiec zagoni samicę na śmierć.

Poczatkujacym akwarystom chyba najbardziej poleca się zawsze rybki żyworodne-gupiki, miecczyki, molinezje itp.
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator

Poprzednia

Wróć do Zwierzęta