Przyjaźń przez internet

Tematy wybrane to zarchiwizowania na rzecz "odświeżenia forum".
Usunięty 2094

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Usunięty 2094 » 11 wrz 2013, 21:14

Ruta, ci, co są zwolennikami przyjaźni przez internet sądzą inaczej, że również w przypadku takich przyjaźni muszą się otwierać... Ja wiem, jakie skutki niesie ze sobą taka przyjaźń, a przynajmniej taka nastoletnia, że człowiek całe dnie siedzi na necie i woli popisać na gg czy skype, niż się uczyć, odcina się od świata realnego. Nie jest to dobre.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Ruta » 11 wrz 2013, 21:18

Dafne pisze:Ruta, ci, co są zwolennikami przyjaźni przez internet sądzą inaczej, że również w przypadku takich przyjaźni muszą się otwierać...
No, ale skoro już się otworzył na kogoś, to co za wielki problem się spotykać? W końcu to przyjaciel, a nie kolega z uczelni czy szkoły. Nie każdego nazywa się przyjacielem w końcu...

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pawian » 11 wrz 2013, 21:19

Ale ja uwazam, ze taka internetowa przyjazn rowna sie takiej, gdzie ludzie wysylaja do siebie listy. Czy w czasach bez komputerow, kiedy sie do siebie pisalo, tez robilo sie podzial na "pisemny przyjaciel" i ten "realny"?

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Ruta » 11 wrz 2013, 21:23

Pawian pisze:Czy w czasach bez komputerow, kiedy sie do siebie pisalo, tez robilo sie podzial na "pisemny przyjaciel" i ten "realny"?
Naprawdę uważasz, że jest tak samo, nawet gdy nie widzisz przyjaciela, gdy nie możesz go dotknąć, pocieszyć gdy jest w potrzebie nie tylko słowem ale i gestem? Uważasz, że wszystkie doznania są takie same i niczego takiej przyjaźni nie brak?

Usunięty 2094

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Usunięty 2094 » 11 wrz 2013, 21:35

Ruta pisze:No, ale skoro już się otworzył na kogoś, to co za wielki problem się spotykać? W końcu to przyjaciel, a nie kolega z uczelni czy szkoły. Nie każdego nazywa się przyjacielem w końcu...
Zważywszy na to, że ludzie zakładają przez internet różne maski, byłabym bardzo zdystansowana, co do nazwania kogoś przyjacielem, kogoś, kogo znam tylko przez internet. Na żywo ludzie też stosują maski, ale łatwiej je wykryć. Poza tym, można taką osobę poznać w różnych sytuacjach, np. jak zachowuje się przy rodzicach, jak przy partnerze czy innych znajomych albo zwyczajnie uśmiać się na dobrej komedii. A co do tego spotkania, to sama wiesz, że ludzi dzielą nieraz setki kilometrów i nie zawsze po prostu to jest po drodze. Nie zawsze też można sobie pozwolić na wycieczkę, bo pieniędzy brak. A taka osoba też przyjezdna nie chce się niekiedy zwalać komuś na głowę z walizką.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Ruta » 11 wrz 2013, 21:39

Dafne, ale co innego utrzymywać kontakt przez neta, bo kilometry, a co innego z wyboru, bo wolimy taką drogę komunikacji..

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: sepän poika » 11 wrz 2013, 21:39

Ruta pisze:Uważasz, że wszystkie doznania są takie same i niczego takiej przyjaźni nie brak?
Przyjaźń (jak również każda inna relacja) nie jest checklistą, z której po odhaczeniu 60% punktów można rzeczywiście to coś przyjaźnią nazwać, ale taką mniej pełną, niż taka z 80% punktów. Relacja ma to do siebie, że odbywa się między dwojgiem ludzi i tylko od nich zależy jaka będzie, a nie od warstwy komunikacji. A już tym bardziej nie od losowych ludzi z internetu, którzy uważają, że wiedzą lepiej ;)

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Ruta » 11 wrz 2013, 21:42

sepän poika pisze:Relacja ma to do siebie, że odbywa się między dwojgiem ludzi i tylko od nich zależy jaka będzie, a nie od warstwy komunikacji.
A ktoś gdzieś pisał coś co by temu przeczyło?

Usunięty 2094

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Usunięty 2094 » 11 wrz 2013, 21:45

Ruta pisze:Dafne, ale co innego utrzymywać kontakt przez neta, bo kilometry, a co innego z wyboru, bo wolimy taką drogę komunikacji..
Trudno wyobrazić mi sobie przyjaźń, polegającą na założeniu "przyjaźnimy się, ale na odległość, bo jest mi wstyd Cię zobaczyć". I trudno mi by też było się przyjaźnić przez internet, bo zwykle się nie uzewnętrzniam. A skoro ktoś nie widzi mnie całej, to muszę dać więcej od siebie na piśmie. Muszę opisywać mój dzień, to jak ktoś mnie zirytował, to, jakie mam marzenia czy plany, to, że sąsiad mi zastawił samochód, itd. Za każdym razem muszę włożyć w to emocje, bo ich nie widać. A na żywo, wystarczy, że zrobię marsową minę, a osoba mi bliska wie, co się stało, bo jej już opowiadałam przedtem, np. "jeśli będę w złym nastroju, to wiedz to i to".

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Ruta » 11 wrz 2013, 21:47

Dafne pisze:I trudno mi by też było się przyjaźnić przez internet, bo zwykle się nie uzewnętrzniam. A skoro ktoś nie widzi mnie całej, to muszę dać więcej od siebie na piśmie.
Mi nawet nie o to chodzi. Ale o ile lepiej jest pójść z przyjaciółką na koncert, na piwo do knajpy, do kina, czy rower... jak przedzwonić na skype, czy wyklepać na gg jakąś wiadomość.

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: sepän poika » 11 wrz 2013, 21:47

Ruta pisze:
sepän poika pisze:Relacja ma to do siebie, że odbywa się między dwojgiem ludzi i tylko od nich zależy jaka będzie, a nie od warstwy komunikacji.
A ktoś gdzieś pisał coś co by temu przeczyło?
Tutaj:
Ruta pisze:Realna przyjaźń jest bardziej pełnowartościowa niż ta wirtualna.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Ruta » 11 wrz 2013, 21:55

sepän poika, czyli dla Ciebie przyjaźń przez internet będzie pełnowartościowa, nawet jeśli nie spotkasz się z przyjacielem/przyjaciółką w świecie realnym? To w takim razie, po co się z nią/nim spotykasz, jeśli masz okazję?

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pawian » 11 wrz 2013, 22:10

Ruta pisze:niczego takiej przyjaźni nie brak?
Nie.
Ruta pisze:To w takim razie, po co się z nią/nim spotykasz, jeśli masz okazję?
Bo mam okazje? D:

W moim wypadku nie potrzebuje glaskania po glowie, tylko solidnej rozmowy. Niektorzy ludzie maja to do siebie, ze w rzeczywistosci mniej rozmawiaja, mniej glowkuja. To jak pisze tutaj nie rozni sie od tego jak rozmawiam w swiecie rzeczywistym. Czasami pseudo intelektualisci w necie sa cipkami w realu. Czasami wole internetowe rozmowy z czlowiekiem niz w rzeczywistoci.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Ruta » 11 wrz 2013, 22:17

Pawian pisze:Czasami pseudo intelektualisci w necie sa cipkami w realu.
No, ale w przyjaźni nikt nie powinien udawać intelektualisty, jeśli jest cipką.
Pawian pisze:Bo mam okazje? D:
Ale po co, skoro internet wystarcza, skoro przyjaźni niczego nie brakuje (w tym i spotykania się)? Dla mnie to troszkę się przeczy, jeśli ktoś uważa, że niczego mu nie brak, ale kiedy może to idzie i się spotyka. Po co, skoro to niepotrzebne?

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pawian » 11 wrz 2013, 22:33

Ruta pisze:No, ale w przyjaźni nikt nie powinien udawać intelektualisty, jeśli jest cipką.
Po prostu wiele ludzi udaje. To i tak wychodzi po czasie rozmowy.
Ruta pisze:Po co, skoro to niepotrzebne?
No bo czemu nie? To trzeba miec jakies sztywne reguly typu "Skoro gadamy przez neta, to nie mamy prawa sie spotkac w rzeczywistosci"?

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Ruta » 11 wrz 2013, 23:05

Pawian pisze:No bo czemu nie? To trzeba miec jakies sztywne reguly typu "Skoro gadamy przez neta, to nie mamy prawa sie spotkac w rzeczywistosci"?
Odpowiedź "bo mogę", czy "bo nie muszę się ograniczać" raczej nie jest odpowiedzią, która by była sensowna, zakładając, że ktoś faktycznie uważa, że jego internetowa przyjaźń nie wymaga niczego więcej.

sepän poika
Newbie
Posty: 3050
Rejestracja: 18 maja 2011, 15:11
Lokalizacja: Blåkulla

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: sepän poika » 12 wrz 2013, 6:37

Ruta pisze:Odpowiedź "bo mogę", czy "bo nie muszę się ograniczać" raczej nie jest odpowiedzią, która by była sensowna, zakładając, że ktoś faktycznie uważa, że jego internetowa przyjaźń nie wymaga niczego więcej.
Oczywiście, że jest to sensowna odpowiedź. Być może tylko leży nieco poza horyzontem Twoich możliwości pojmowania (co jest dla mnie pewnym zaskoczeniem, bo nie miałem Cię dotąd za tak ograniczoną intelektualnie osobę). Próbujesz stosować reguły biznesu (tylko zysk) do relacji między ludźmi. To nigdy nie może dać oczekiwanych sensownych rezultatów.

(Natomiast z drugiej strony wiem, że to tylko taki trolling i czepianie się)
Ruta pisze:sepän poika, czyli dla Ciebie przyjaźń przez internet będzie pełnowartościowa, nawet jeśli nie spotkasz się z przyjacielem/przyjaciółką w świecie realnym? To w takim razie, po co się z nią/nim spotykasz, jeśli masz okazję?
Bo zawsze dobrze stworzyć nowe możliwości i nową płaszczyznę komunikacji. Poza tym - co już zostało powiedziane - bo mogę.

Usunięty 2094

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Usunięty 2094 » 12 wrz 2013, 8:46

Ruta pisze:Mi nawet nie o to chodzi. Ale o ile lepiej jest pójść z przyjaciółką na koncert, na piwo do knajpy, do kina, czy rower... jak przedzwonić na skype, czy wyklepać na gg jakąś wiadomość.
No i to wówczas jest lepsze. Porównując sytuację, w której ludzie jedynie piszą ze sobą wiadomości, a sytuację, w której (również ci sami) spotykają się, byłoby to dla nich lepsze pod względem psychicznym, że mają uciechę z tego, że mogą spędzić z przyjacielem czas wolny, na różne sposoby.
Pawian pisze:Po prostu wiele ludzi udaje. To i tak wychodzi po czasie rozmowy.
Jeśli nie znasz tej osoby prywatnie, nie wiesz też, jak zachowuje się prywatnie, bo komunikator nie jest miernikiem. Nie wykryjesz masek przez internet. Co więcej, mi za czasów liceum z trudem przychodziło wykrywanie ich w obrębie mojej klasy. A to się rzucało w oczy, że ktoś mnie oszukuje, i wszyscy mi to wkoło mówili. Wolałam nie widzieć. Ludzie w ten sposób oszukują się.
Ruta pisze:Ale po co, skoro internet wystarcza, skoro przyjaźni niczego nie brakuje (w tym i spotykania się)? Dla mnie to troszkę się przeczy, jeśli ktoś uważa, że niczego mu nie brak, ale kiedy może to idzie i się spotyka. Po co, skoro to niepotrzebne?
Myślę, że każdy chciałby się spotkać twarzą w twarz ze swoim przyjacielem (albo z kimś, kto chociaż predestynuje), ale jeśli odległość jest spora, to wygodniej powiedzieć, że niczego więcej się nie oczekuje, niż czekać, aż nadejdzie dzień, który nadejść nie musi- z różnych względów.

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pawian » 12 wrz 2013, 18:37

Zapominacie o kwestii tego, jakim jest ktos czlowiekiem. Niktorzy chodza do tego kina raz na ruski rok, a na spacer tylko jak juz sie komus nudzi.
Inni nie potrzebuja patrzec komus w oczy na zywo, by stworzyc wiez.

Usunięty 2094

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Usunięty 2094 » 14 wrz 2013, 18:47

Pawian, jedynym wytłumaczeniem, jakie odnajduję ku takiemu podejściu jest fobia społeczna.

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pawian » 14 wrz 2013, 18:51

Albo lenistwo :niepewny:

HELLBRINGER
Spełniacz Marzeń
Posty: 1214
Rejestracja: 31 sie 2010, 14:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: HELLBRINGER » 14 wrz 2013, 19:04

Wychodzi na to że mam fobie społeczną bo nie chodzę do kina ani na spacery xD

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pawian » 15 wrz 2013, 3:33

No ja ostatnio chowam sie w kokon i wychodze z domu tylko jak musze :rotfl:

Cyra
Marzyciel-Gaduła
Posty: 56
Rejestracja: 03 paź 2013, 14:54
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Cyra » 04 paź 2013, 21:31

Jest możliwe chociaż niezbyt często się zdarza. Z resztą, to dotyczy nie tylko znajomości internetowych ale też tych w realu. Bardzo trudno trafić na osobę, która stanie się naszym przyjacielem. Ja osobiście poznałam przez internet wielu ciekawych ludzi, można powiedzieć, że się zakolegowałam z niektórymi i posiadam grupę bardzo fajnych znajomych po drugiej stronie kabla. Przyjaciół internetowych też posiadam, chociaż to są dwie, góra trzy osoby. Relacje z nimi kształtowały się przez długi czas, jedną z tych osób znam prawie trzy lata. Inną natomiast spotkałam raz w realu i dobrze to spotkanie wspominam. Także to zależy od chęci i zrządzenia na kogo trafimy ^^.

Shizu
Początkujący marzyciel
Posty: 20
Rejestracja: 09 paź 2013, 19:23
Imię: Tak
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ciemna strona księżyca

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Shizu » 11 paź 2013, 8:26

Dziewczyne poznałem właśnie w necie podczas grania w głupiego Metina, do czegoś się to jednak przydało hah jak dla mnie osoby w necie czasem są więcej warte od osób w realu i dla kogoś takiego jak ja to znajomość przez internet ma pewne plusy bo ja wstydliwy chłopiec łatwiej się wygadam komuś kogo nie widzę w 4 oczy i nie boje się że wygada komuś innemu i wtedy wszyscy znajomi by wiedzieli jakie mam problemy i by uważali mnie za innego a tego nie chce bo już i tak jestem wystarczającym odludkiem ;/

Pro
Newbie
Posty: 1853
Rejestracja: 04 sie 2012, 17:14
Imię: Hubert
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska B

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pro » 11 paź 2013, 8:35

Shizu pisze:hah jak dla mnie osoby w necie czasem są więcej warte od osób w realu
w jakim sensie więcej warte? Moim zdaniem ostatnią rzeczą, która świadczy o wartości człowieka jest to, czy znasz go w realu czy w necie, dlatego ten wniosek wydaje mi się strasznie naciągany.

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pawian » 11 paź 2013, 18:13

Chyba wiecej warci pod wzgledem trzymania tajemnic..? Niemasz jednak pewnosci, ze te same osoby nie zachowywaly by sie tak samo w realu, gdybys znal je poza internetem.

julka
Posty: 14
Rejestracja: 02 lip 2013, 22:15
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: julka » 20 mar 2014, 0:26

przyjaźn przyjaźnia ale nie nazwalbym tego tak jesli tylko mialoby sie to opierac na wirtualnych relacjach,,, to bylaby taka plytaka przyjaźn, jakby nie było czlowiek najbardziej potrzebuje realnego kontaktu z drugim czlowiekiem,spotkania a nie wpatrywania sie w internetowa konwersacje...

jesli bym miala sie z kims tak zaprzyjaxnic to tylko na opraciu późniejszego poznania sie w realu.

Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel
Posty: 3706
Rejestracja: 08 sty 2013, 19:23
Płeć: Kobieta

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Pawian » 20 mar 2014, 9:21

julka, sugerujesz, ze nie mozna odczuwac tych samych emocji przez wirtualna konwersacje, jak tak jakby sie rozmawialo z kims na zywo?

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Przyjaźń przez internet

Post autor: Patorek » 20 mar 2014, 14:07

Pawian pisze:julka, sugerujesz, ze nie mozna odczuwac tych samych emocji przez wirtualna konwersacje, jak tak jakby sie rozmawialo z kims na zywo?
Jeśli znajomość opiera się tylko na wirtualnych kontaktach to sądzę, że nie jest to w 100% prawdziwe.
Dlaczego? To nie tak, że w internecie jesteśmy kimś innym, a w rzeczywistości zakładamy maskę, ale
to w jaki sposób piszemy i wypowiadamy się jest tylko małą częścią nas. Nawet jeśli rozmawialibyśmy z kimś od roku lub dłużej przez internet i ta rozmowa zawsze przebiegałaby pomyślnie.. czuć, by było, że między tymi osobami jest dobra nić porozumienia to w starciu z rzeczywistością to wszystko przestaje być tak kolorowe i nagle okazuje się, że po drugiej osobie nie tego się spodziewaliśmy. Zachowanie, nawet sposób mówienia może znacząco się różnić od tego do czego byliśmy przyzwyczajeni pisząc z tą osobą tylko przez internet. Dlatego sądzę, że możemy stworzyć w taki sposób tylko namiastkę przyjaźni, ale nigdy nie będzie to w 100% prawdziwe.

Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości