Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Zmiana nazwiska

Twój temat nie pasuje do innych działów? Umieść go tutaj!

Re: Zmiana nazwiska

Postautor: CiasteczkowyPotwór » sob 21 sty, 2012 22:03

piagizela pisze:
CiasteczkowyPotwór pisze:Do tego nie chcę się pozbywać mojego nazwiska, przyzwyczaiłam się, choć kiedyś go nie lubiłam, jest oryginalne, obce, takie nie wiadomo co. Myślę, że pasuje do mnie. No i uwielbiam te reakcje: "jak?!"

van der X?

Naszła mnie ochota na dwuczłonowe, zwłaszcza że moje jest krótkie, więc nie będę musiała się martwic pojemnością płuc.

Nie ma nic wspólnego z niemieckim i z holenderskim, chyba... Bo nigdy nic nie wiadomo.

Z mojego prywatnego śledztwa wynika, że jest węgiersko-słowackie. Występuje też w Czechach i Serbii.
"C" is for Cookie that's good enough for me,
"C" is for cookie that's good enough for me,
"C" is for cookie that's good enough for me,
Oh! cookie, cookie, cookie starts with "C"!

Obrazek
CiasteczkowyPotwór
Bujający w obłokach

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Wiera
Medals: 2

Postautor: powidlo » śr 28 mar, 2012 15:16

Zmienię, nie mam z tym problemu.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga
Medals: 10

Postautor: Guśka » śr 28 mar, 2012 16:29

Nie chciałabym zmieniać, wolałabym zostawić swoje nazwisko, tym bardziej, że nie mam żadnego brata.

"Tell me what you know about dreams, tell me what you know about night terrors, nothin’. You don't really care about the trials of tomorrow, rather lay awake in a bed full of sorrow." ~ K.C.
Guśka
Newbie

Have thanks: 1 time
Imię: Dagmara
Medals: 1

Postautor: Jaśmin » wt 21 mar, 2017 20:30

W Hiszpanii nie ma zwyczaju zmieniać nazwisk, więc ja też zmieniała nie będę. Co najzabawniejsze, tutaj takie same nazwiska (dwa, bo każdy Hiszpan ma dwa nazwiska) nosi rodzeństwo, więc gdyby kobieta przyjęła oba nazwiska męża to byłaby brana za jego siostrę a nie żonę ;) Dzieci dostają pierwsze nazwisko ojca i pierwsze nazwisko matki, więc każdy z rodziny ma inne nazwiska ;)

Przykład:
Kobieta nazywa się Ana Pérez Molina
Mężczyzna to Antonio Carmona López

Kiedy wezmą ślub to nazwisk swoich nie zmieniają, zostają tak jak są.

Natomiast ich córka nazywałaby się Patricia Carmona Pérez, gdyby mieli jeszcze syna to też by się nazywał Juan Carmona Pérez i każde z rodzeństwa będzie Carmona Pérez :D
Fai quello che devi comunque sia. Un cuore, una via.
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Has thanked: 52 times
Have thanks: 27 times
Imię: Cornèlia

Postautor: Leah P » czw 23 mar, 2017 13:01

Ja zmienilam, ale nadal uzywam obu, bo mi sie nie chce zmieniac paszportu, za duzo papierologii, poczekam na brytyjskie dokumenty. Nazwisko meza jest duzo krotsze i latwiejsze w wymowie w UK, wiec wygralo.
Awatar użytkownika
Leah P
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah

Postautor: aspołeczne.kurczę » czw 23 mar, 2017 18:31

Jaśmin pisze:Przykład:

Natomiast ich córka nazywałaby się Patricia Carmona Pérez, gdyby mieli jeszcze syna to też by się nazywał Juan Carmona Pérez i każde z rodzeństwa będzie Carmona Pérez :D

I jak zwykle seksistowsko - nazwisko faceta z przodu. Co w konsekwencji prowadzi do tego, że dziecko dostaje nazwiska facetów. Molina i Lopez po matkach małżonków przepadają.
Oczywistości są po to, by je podawać w wątpliwość.
aspołeczne.kurczę
Marzyciel

Has thanked: 29 times
Have thanks: 41 times

Postautor: Peggy_Brown » czw 23 mar, 2017 20:13

aspołeczne.kurczę, To tak jak u nas, kiedy przejmuje się nazwisko męża. Widocznie jest podobna mentalność.

Ja zmienię nazwisko przy ślubie, a w ten sposób już nikogo nie będzie o nazwisku rodowym mojego taty. Wszyscy jego bracia mają córki, których dzieci mają nazwiska po ojcach, a kiedy siostry taty urodziły synów to same już miały zmienione nazwiska. Nasze też się zmienią, więc nie będzie już rodzinnego nazwiska.
Peggy_Brown
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 55 times
Medals: 4

Postautor: Jaśmin » sob 25 mar, 2017 01:17

aspołeczne.kurczę pisze:
Jaśmin pisze:Przykład:

I jak zwykle seksistowsko - nazwisko faceta z przodu. Co w konsekwencji prowadzi do tego, że dziecko dostaje nazwiska facetów. Molina i Lopez po matkach małżonków przepadają.

Cóż, taka tradycja. Zawsze coś, że kobieta swoje nazwisko nosi do końca życia a nie jak w Polsce - po zamążpójściu się go od razu pozbywa. W Hiszpanii w dodatku nazwisko to przechodzi na dzieci jako drugie i znika dopiero w kolejnym pokoleniu.
No ale fakt, dalej nie przechodzi...

Peggy_Brown pisze:a zmienię nazwisko przy ślubie, a w ten sposób już nikogo nie będzie o nazwisku rodowym mojego taty. Wszyscy jego bracia mają córki, których dzieci mają nazwiska po ojcach, a kiedy siostry taty urodziły synów to same już miały zmienione nazwiska. Nasze też się zmienią, więc nie będzie już rodzinnego nazwiska.

Nie szkoda Ci?
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Postautor: Peggy_Brown » pn 27 mar, 2017 16:29

Jaśmin pisze:Nie szkoda Ci?
Czego ma być szkoda? Tego, że rodzinne nazwisko nie przetrwa? Oprócz mnie są jeszcze trzy inne kobiety, które mogły zostawić swoje nazwisko, a tego nie zrobiły. Czemu akurat mnie miałoby być szkoda?
Dla mnie nie jest ważne przedłużanie rodzinnego nazwiska. Ważniejsze jest raczej tworzenie nowej rodziny i to właśnie z nazwiskiem mojego męża. A gdybyśmy mieli wziąć moje nazwisko, to jego rodzina zostaje bez potomka z nazwiskiem. Taka natura.

For this message the author Peggy_Brown has received thanks:
Mia(śr 29 mar, 2017 12:00)
Peggy_Brown
Marzyciel

Postautor: Jaśmin » wt 28 mar, 2017 02:44

Rozumiem. Ja mimo wszystko jestem przywiązana do mojego nazwiska i szkoda by mi było je stracić...
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Postautor: _Magnolia_ » wt 28 mar, 2017 11:18

We Włoszech mają po jednym nazwisku i po zamążpójściu kobieta zostaje przy swoim nazwisku, ale dzieci biorą z kolei po ojcu. Taka ciekawostka ;)

Mnie wszystko jedno czy bym została ze swoim czy nie, aż takie ważne dla mnie to nie jest. Chyba że bym miała nieładnie brzmiące typu "Cyckowska" to bym zmieniła :rotfl:
"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej" - Albert Einstein.

For this message the author _Magnolia_ has received thanks:
Jaśmin(wt 28 mar, 2017 21:57)
Awatar użytkownika
_Magnolia_
Łapacz chmur

Has thanked: 26 times
Have thanks: 18 times

Postautor: Mia » śr 29 mar, 2017 12:04

Jaśmin pisze:Ja mimo wszystko jestem przywiązana do mojego nazwiska i szkoda by mi było je stracić...
bardziej niż cokolwiek na świecie?

To tylko nazwisko. Moje też nie przetrwa już, mój tata miał dwie siostry, ja mam dwie siostry więc niestety ale na nas się to kończy. A nie chcę zostawiać w sensie dwuczłonowe jak ma np ta aktorka Małgorzata Ostrowska - Królikowska. Na pewno zmienię na nazwisko męża, to jest takie normalne?
Mówią, że to, czego wszyscy szukamy, to sens życia. Myślę, że to czego szukamy, to doświadczenie bycia żywym, wtedy gdy nasze doświadczanie życia, czysto fizyczne, odbija się w środku naszego bytu i naszej najbardziej intymnej rzeczywistości, gdy naprawdę czujemy cud bycia żywym. J.Campbell
Awatar użytkownika
Mia
Extra marzyciel

Have thanks: 29 times

Postautor: Jaśmin » czw 30 mar, 2017 00:59

Wiadomo, nie jest to aż tak ważne ale jeśli mam wybór to zostanę przy swoim :) Lubię je.
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Postautor: Peggy_Brown » czw 30 mar, 2017 20:18

Mia pisze: A nie chcę zostawiać w sensie dwuczłonowe
Ja też nie, bo byłoby ono za długie. Dobrze, że imię mam krótkie, ale jakbym miała je dłuższe to jak tu wszystko wpisywać. Już i tak dziecko będzie pewnie miało długie imię i nazwisko. A mi dwa niepotrzebne. I nawet by nieładnie brzmiały w połączeniu.
Peggy_Brown
Marzyciel

Postautor: adelia » czw 30 mar, 2017 20:28

A mi jest bardzo szkoda mojego rodowego nazwiska. Na szczęście mojemu bratu urodzi się chłopiec, więc nazwisko przetrwa. Ja, ubolewałam długi czas, że mój facet ma takie pospolite nazwisko, które do mojego wyjątkowego ( :hyhy:) w ogóle nie pasuje. Jeszcze nie wiem, co zrobię, bo nie chcę, żeby brzmiało śmiesznie w dwuczłonowym, ale też nie chcę tracić swojego i nie chcę zupełnie nie zmieniać. No, problem :D
Szukam możliwości ekspresji.
Miasto tętni życiem, ale to tylko ruch mięśni.
Muszę czuć we krwi puls, a nie siłą inercji
Kulić ogon kiedy krzyczą: „Biegnij”.
Pieprzyć, mogę być trupem,
Dla wielu nie będę szczurem, u celu nie czuję presji.
Chcą mnie umniejszyć, z pogardą wzrok,
To nie imadło, to chamstwo i nic ponadto, ziom.

Bisz-Serce musi bić
adelia
Newbie

Has thanked: 35 times
Have thanks: 33 times
Medals: 6

Postautor: Jaśmin » pt 31 mar, 2017 01:12

Ah, ciężko jest być kobietą... Jak tu się zdecydować? ;)
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Postautor: Leah P » pt 31 mar, 2017 17:24

Mnie nie jest zal mojego nazwiska, jako ze i tak nie bylo prawdziwe, ale narzucone mojemu pradziadkowi przez rzad za komuny, bo im sie nie podobalo poprzednie ;) Zreszta to samo stalo sie z nazwiskiem mojego meza, ale zostalo przywrocone. Wielu jego kuzynow i dwoch starszych braci ma jednak to zmienione. Da sie powiedziec od razu, ze to wersje tego samego slowa, bo roznia sie jedynie jedna litera. Kilku zmienilo w urzedzie na prawdziwe, ale niektorym sie zwyczajnie nie chcialo.
Awatar użytkownika
Leah P
Marzyciel

Have thanks: 36 times
Imię: Leah

Postautor: Peggy_Brown » pt 31 mar, 2017 21:14

adelia, No tak, Ty masz dość oryginalne nazwisko i ciężko byłoby je zamienić na pospolite. Moje jest takie przeciętne więc nawet się nie zastanowię nad zostawieniem.
Peggy_Brown
Marzyciel

Postautor: verra878 » pt 21 kwie, 2017 14:37

Wszystko zależy od tego jak brzmią ten nazwiska razem i osobno. Ja bym sie nie kierowała sentymentami tylko właśnie brzmieniem, które jest ładniejsze po prostu i lepiej współgra z imieniem:)
Awatar użytkownika
verra878

Have thanks: 0 time
Imię: Veronica
Marzenie: podróż do Nowej Zelandii

Poprzednia

Wróć do Rozmówki marzycieli