Ulubiony obraz/malarz

Interesujesz się historią? Wiesz, że Polska wygrała nie tylko Bitwę pod Grunwaldem? Malarstwo i rzeźba nie są Ci obce? Zajrzyj do tego działu. To idealny dział dla Ciebie!
Usunięty 2094

Ulubiony obraz/malarz

Post autor: Usunięty 2094 » 17 cze 2012, 23:41

Nie wiedziałam, gdzie ten temat umieścić.

Jaki jest wasz ulubiony obraz i dlaczego? Z czym wam się kojarzy? Posiadacie ulubionych malarzy bądź styl malarski?

Najbardziej lubię ekspresjonizm. Najlepiej oddaje to, jak postrzegam świat.

Cechy charakterystyczne to deformacja i ostro zamalowywane kontury przedmiotów. Ekspresjonizm miał na celu wyrażenie uczuć artysty. Przeciwstawiał się naturalizmowi. Wyraźna mimika w teatrze, w kinie kontrast barw. Ekspresjonizm odrzucał mentalność i obyczajowość mieszczańską. Postulował "odnowę sztuk" i twierdził, że poprzez deformację rzeczywistości przedstawianej w dziełach uzyskuje się obraz realności "bardziej ludzkiej", co prowadzić ma do moralnej odnowy ludzkości.
źródełko: wiki

Z ekspresjonizmem wiąże się mój ulubiony obraz: Krzyk Edvarda Muncha.
Krzyk (norw. Skrik) – obraz ekspresjonistyczny namalowany w 1893 r. przez norweskiego artystę Edvarda Muncha. Wielu krytyków sztuki uznało, że Krzyk to największe dzieło Muncha. Ich zdaniem obraz przedstawia współczesnego człowieka przeszytego bólem egzystencjalnym. Krajobraz w tle przedstawia fiord w pobliżu Oslo, widoczny ze wzgórza Ekeberg. Obrazowi nadawano też tytuł Płacz.

Krzyk, obok takich obrazów, jak Mona Lisa Leonarda da Vinci czy Słoneczniki Vincenta van Gogha, należy do najbardziej znanych obrazów na świecie. Jest uważany za arcydzieło ekspresjonizmu.
Obrazek

Dlaczego Krzyk? Bo widzę na nim ból, elementy turpizmu, patrzę i analizuję uczucia bohatera pod różnym kątem. Może prezentować miał schizofrenika, może żałobnika, może osobę w depresji. Kocham Krzyk za emocje.


Drugie miejsce zajmuje obraz olejny Ofelia Johna Everetta Millaisa. Głównie za nawiązanie do sztuki Hamlet Williama Szekspira oraz ponownie za emocje, tragizm, beznadziejną sytuację postaci. Przepadam również za muzycznym nawiązaniem do obrazu, mianowicie za Where the wild roses grow Kylie Minogue i Nicka Cave'a.


Obrazek



Trzecie i ostatnie- Babie lato Józefa Chełmońskiego


Obrazek

Mam do niego sentyment z uwagi na to, że posiada go moja babcia i wisi w jej pokoju.


Zapomniałam o Damie z gronostajem Leonarda da Vinci, który z kolei wisi w moim i sama go sobie sprawiłam.


Obrazek

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Ulubiony obraz/malarz

Post autor: powidlo » 18 cze 2012, 11:12

Popieram "Krzyk" :) Ja ostatnio mocno zagustowałam w Beksińskim oraz Klimcie.

Perła_Mroku
Bujający w obłokach
Posty: 327
Rejestracja: 02 cze 2011, 22:21
Imię: surrealizm_

Re: Ulubiony obraz/malarz

Post autor: Perła_Mroku » 11 sty 2014, 20:51

''Malowac śmierć, żeby choć na chwilę o niej zapomnieć''

''Wszyscy mamy problem śmierci przed oczyma. Nie jestem wyjątkiem. Osobiście bardziej boję się umierania niż samej śmierci. Nie jest to lęk przed nicością, ale przed cierpieniem i tego się chyba bardziej obawiam''


Moją uwagę zwróciła twórczość Zdzisława Beksińskiego. Artysta nigdy nie nadawał tytułów swoim obrazom, gdyż twierdził, iż są one jego subiektywną wizją świata. Jego początkowe obrazy były abstrakcyjne, później coraz bardziej można wyczuć surrealistyczne inspiracje. Malarz korzystał raczej z ciemnych barw, które, wraz z tematyką utrzymują w jego pracach atmosferę fantastyki i dekadencji. Apokaliptyczne motywy śmierci łączone są z przeszłością, z malarstwem XIX wieku oraz surrealizmem.

Najbardziej znany w jego twórczości jest 'okres fantastyczny'. Jest to najbardziej znany okres, w którym Beksiński stworzył bardzo niepokojące i poruszające obrazy, ukazując surrealistyczne, post-apokaliptyczne krajobrazy ze szczegółowo (zarysowanymi ) scenami śmierci, rozkładu. Niezwykle szczegółowe pejzaże pełne szkieletów, zdeformowanych postaci, pustyń malował z charakterystyczną dla siebie precyzją, szczególnie widoczną na nierównych i wyboistych powierzchniach. Niemal każdy obraz z tego okresu twórczości zdaje się przemawiać słowami: memento mori.

Przy jego twórczości czuję, że nie muszę uciekać. Ulubiony okres w malarstwie to zdecydowanie surrealizm, napiszę więcej na ten temat jak założę wątek o kierunkach/okresach w malarstwie, aby tutaj wszystkiego nie ładować :niepewny: Niepewność wynika z tego, iż Dafne już pisała o ekspresjonizmie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Usunięty 6862

Re: Ulubiony obraz/malarz

Post autor: Usunięty 6862 » 17 gru 2017, 22:25

Lubie obrazy Tamary Łempickiej np. ten Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 gru 2017, 23:17 przez Usunięty 6862, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiono- przerobiłam link na zdjęcie.

Usunięty 5938

Re: Ulubiony obraz/malarz

Post autor: Usunięty 5938 » 18 gru 2017, 9:33

Moim ulubionym obrazem jest akwaforta Francisca Goi pt. ,, Gdy rozum śpi, budzą się demony".

Obrazek

Conradus
Posty: 2
Rejestracja: 20 gru 2020, 10:11
Płeć: Mężczyzna

Ulubiony obraz/malarz

Post autor: Conradus » 20 gru 2020, 10:45

Jacek Yerka i chyba większość jego obrazów.
...
Ale niech będzie ten póki co... ;-)
Lecz nic z tego->"ASA: Twoje wiadomości nie mogą zawierać zdjęć, adresów email oraz URLi. Usuń: ..." ???

Awatar użytkownika
Borcejn
Smyraj suty
Administrator
Posty: 736
Rejestracja: 04 mar 2012, 18:02
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Ulubiony obraz/malarz

Post autor: Borcejn » 21 gru 2020, 4:16

ASA działa i wysyła abuse o nadużyciach do operatorów. Miłego spamowania.

Awatar użytkownika
patryktarachon
bit.ly/AtlasMarzen
Marzyciel-Gaduła
Posty: 67
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:18
Imię: Patryk
Płeć: Mężczyzna
Kontakt:

Ulubiony obraz/malarz

Post autor: patryktarachon » 27 mar 2021, 22:50

Mój ulubiony malarz? Pan Henryk, który robi wykończenia. Używa świetnej farby, na której można zmywać zabrudzenia.

Gully Foyle

Ulubiony obraz/malarz

Post autor: Gully Foyle » 21 sie 2021, 20:38

"Pozaziemskie cywilizacje na tle szklarni Pana Romana", olej na płótnie.

Autorstwa bardzo słabo znanego malarza. Tak nieznanego, że nikt go nie zna na dobrą sprawę. Ale obraz przedni.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości