Dowartościować się cudzym kosztem?

Intryguje Cię kwestia relacji między ludźmi? Zależności i stereotypów? A może ktoś Cię niemiłosiernie wkurwia i masz ochotę zabić jego i całą jego rodzinę? Śmiało!
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: Ruta » 26 sie 2012, 12:05

Niektórzy mają po prostu niską samoocenę, ale udają, że siebie lubią. Więc by poczuć się lepiej, kogoś zmieszają z błotem.
To da się jeszcze pojąć, choć moim zdaniem jest delikatnie mówiąc - niesmaczne.
Ale co z resztą osób? Są przecież ludzie, którzy się akceptują i mimo to poniżają innych. Mają coś do ukrycia, czy pokazując innym, że sami są lepsi uwypuklają swoją wartość?
Co sądzicie o takich ludziach?
Czy ktoś kiedyś próbował się dowartościować Waszym kosztem?

Cytruskowa
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 129
Rejestracja: 21 sie 2012, 13:35
Imię: Magda

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: Cytruskowa » 26 sie 2012, 12:42

Moim zdaniem są śmieszni. Mam taką 'koleżankę', która prawie zawsze usiłuje dowartościować się moim kosztem. Mam jej już dosyć...

Usunięty 2094

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: Usunięty 2094 » 26 sie 2012, 12:44

Cytruskowa, czyli co robi?

Cytruskowa
Marzyciel-Gaduła+
Posty: 129
Rejestracja: 21 sie 2012, 13:35
Imię: Magda

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: Cytruskowa » 26 sie 2012, 13:04

Wmawianie mi, że jestem np. brzydka czy gruba, choć wcale nie jest ze mną aż tak źle, jak ona uważa. Pomińmy już temat jej wyglądu ;)

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: she » 30 sie 2012, 13:18

Ruta pisze:Są przecież ludzie, którzy się akceptują i mimo to poniżają innych. Mają coś do ukrycia, czy pokazując innym, że sami są lepsi uwypuklają swoją wartość?
Przecież nie tylko poniżają. Jak ktoś jest w czymś lepszy, to druga osoba zawsze musi się czuć poniżona? Może po prostu kwestia podejścia do sprawy i przyjęcia prawdy taką jaką jest. Jeżeli ktoś się czuję w czymś lepszy, nie bardzo rozumiem czemu ma tego nie okazywać. Jakby nie było, jest to jego atutem. Nie sądzę aby od razu mieli coś do ukrycia, bądź chcą się wybić nie wiem jak wysoko. Po prostu pokazują swoje dobre strony.
Ruta pisze:Co sądzicie o takich ludziach?
Cenię ich za to, że znają swoją wartość i nie boją się jej okazać. Nie ich wina, że ktoś inny jest od nich gorszy w czymśtam. To oni się mało starali, przykładali i to oni nie mają czym się poszczycić. Każde jedno dowartościowanie jest paliwem napędzającym i dodającym chęci do dalszego doskonalenia się. Co innego jak ktoś jest przechwałą i robi to tylko na pokaz lub aby komuś dopiec.
Ruta pisze:Czy ktoś kiedyś próbował się dowartościować Waszym kosztem?
Chyba nie, albo ja przynajmniej właśnie tak tego nie odebrałam. Więc zrobili to odpowiednio, a ja potrafiłam przyznać, że jednak w czymś jestem o wiele gorsza niż np. koleżanka.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: Ruta » 30 sie 2012, 13:32

TrisHka pisze:Przecież nie tylko poniżają. Jak ktoś jest w czymś lepszy, to druga osoba zawsze musi się czuć poniżona? Może po prostu kwestia podejścia do sprawy i przyjęcia prawdy taką jaką jest. Jeżeli ktoś się czuję w czymś lepszy, nie bardzo rozumiem czemu ma tego nie okazywać.
Co innego pokazać swoją lepszość, przewagę, a co innego wytykać komuś, że jest w czymś gorszy.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: powidlo » 30 sie 2012, 13:45

Myślę, że to jest kwestia jakiegoś wypaczonego spojrzenia na porównywanie się z innymi i niespełnionych ambicji.

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: she » 30 sie 2012, 14:01

Ruta pisze:Co innego pokazać swoją lepszość, przewagę, a co innego wytykać komuś, że jest w czymś gorszy.
Taki sposób świadczy tylko o człowieku. Wiesz..jak ktoś wyżej sra niż du** ma, to nie jest to fajne, tym bardziej, że nie potrafi tego okazać we właściwy sposób. Może być lepszy w czymś innym, ale za to kultura mu kuleje. Więc na dobrą sprawę dowartościowuje się jedna, jak i druga strona.
dż. pisze:Myślę, że to jest kwestia jakiegoś wypaczonego spojrzenia na porównywanie się z innymi i niespełnionych ambicji.
Chyba nie będzie przesadą, jak stwierdzę, że ten kto się porównuje do kogoś, jest jakiś spaczony. Można dostrzegać podobieństwa, ale porównywać się i do tego jeszcze oceniać, żałosne.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: powidlo » 30 sie 2012, 14:06

TrisHka pisze:Chyba nie będzie przesadą, jak stwierdzę, że ten kto się porównuje do kogoś, jest jakiś spaczony. Można dostrzegać podobieństwa, ale porównywać się i do tego jeszcze oceniać, żałosne.
Na dobrą sprawę, to się nad tym zastanawiam. Bo jednak jakieś normy zostały wyważone z tych wszystkich zachowań i często ludzie opierają swoje zachowanie, ocenę czynów, etc. na tym, jak wykonują je inni.

she
Newbie
Posty: 14136
Rejestracja: 05 gru 2010, 17:56
Imię: Patrycja
Lokalizacja: z polskowłoslandi ;)

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: she » 30 sie 2012, 14:17

W sumie racja. Tylko nie miałam na myśli zachowań, czynów tylko po prostu sposobu bycia, i to jakim się jest. Kurde...chyba nie umiem dobrać odpowiednich słów, żeby to wyjaśnić.

powidlo
Newbie
Posty: 4396
Rejestracja: 27 mar 2012, 14:39
Imię: Olga
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Dębica/Kleve

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: powidlo » 30 sie 2012, 14:19

TrisHka, chyba wiem o co chodzi, chciałam dookreślić jedynie. :)

piagizela
Newbie
Posty: 1948
Rejestracja: 11 sie 2011, 0:39
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: sweet home, Alabama

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: piagizela » 31 sie 2012, 20:36

Chodzi o to, że chore jest określanie swojej wartości na podstawie porównywania z kimś zamiast patrzenia na siebie.

metanoied
Newbie
Posty: 706
Rejestracja: 10 maja 2012, 17:20
Imię: Damien
Lokalizacja: Lublin

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: metanoied » 31 sie 2012, 23:43

Tacy ludzie są irytujący. Cholernie mnie to denerwuje. Co lepsze, wszyscy znajomi, którzy tak się zachowywali, byli jedynakami. Szkoda tylko,że takim ludziom nie idzie przemówić do rozumu, nie da się wyjaśnić im,że ich zachowanie to idiotyzm. Szczególnie gadki w stylu 'czego to ja nie zrobiłem'.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: Ruta » 31 sie 2012, 23:45

metanoia pisze:Szczególnie gadki w stylu 'czego to ja nie zrobiłem'.
Wtedy najlepiej zapytać: a gó.wno palcem wycierałeś?

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Dowartościować się cudzym kosztem?

Post autor: Patorek » 27 gru 2012, 20:26

W jaki sposób można dowartościować się czyimś kosztem?

Nigdy tego nie rozumiałem, nawet jakbym kogoś zgnoił w tej chwili, to nie sądzę,
że poczułbym się dowartościowany.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość