Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

WWO - wysoko wrażliwe osoby

Każdego z nas dopada chwila smutki, melancholii. Potrzebujesz pomocy, wsparcia lub po prostu chcesz się wyżalić? Nie duś tego w sobie, to niezdrowo. ;-) Pomożemy, poradzimy, wesprzemy.

WWO - wysoko wrażliwe osoby

Postautor: lostintranslation » śr 06 gru, 2017 16:18

Czy ktoś z Was zalicza się do WWO? Jak funkcjonujecie z tego typu wrażliwością?

http://www.kroliczekdoswiadczalny.pl/20 ... wi-co.html
Awatar użytkownika
lostintranslation
Marzyciel-Gaduła

Has thanked: 2 times
Have thanks: 0 time
Imię: Anka

Re: WWO - wysoko wrażliwe osoby

Postautor: Kerosine » czw 07 gru, 2017 16:24

lostintranslation pisze:Czy ktoś z Was zalicza się do WWO?

Owszem, z całą pewnością można powiedzieć, że jestem jedną z takich osób.

lostintranslation pisze:Jak funkcjonujecie z tego typu wrażliwością?

Bardzo słabo. Bez cienia przesady powiem, że uważam ją za jedną ze swoich największych ułomności i oddałabym wiele, aby choć odrobinę zmniejszyć stopień intensywności przeżywania przez siebie świata. Bo jaki pożytek z tego, że potrafi się rozpoznać i docenić piękno natury czy sztuki jeśli na skutek o wiele mocniej niż przeciętna odczuwanej dotkliwości ciosów wymierzanych przez życie sfera psychiki ulega całkowitej dezintegracji?
W nocy, oczywiście, nasze miasto
Choć na zawsze opuszczone, budzi się do życia,
Tam sny nasze wędrują niczym chmury
Okna oświetlając światłem księżyca

For this message the author Kerosine has received thanks:
Dafne(pt 08 gru, 2017 09:58)
Awatar użytkownika
Kerosine
Moderator

Has thanked: 4 times
Have thanks: 8 times

Postautor: lostintranslation » czw 07 gru, 2017 21:27

Kerosine pisze:
lostintranslation pisze:Czy ktoś z Was zalicza się do WWO?

Owszem, z całą pewnością można powiedzieć, że jestem jedną z takich osób.

Jeśli można zapytać - jak się to u Ciebie dokładnie objawia? Jeśli nie chcesz tu pisać, możesz na priv. :)
Niestety również należę do takich osób.
Ostatnio zmieniony pt 08 gru, 2017 10:11 przez Kerosine, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: Poprawa cytowania
Awatar użytkownika
lostintranslation
Marzyciel-Gaduła

Has thanked: 2 times
Imię: Anka

Postautor: Alka » pt 08 gru, 2017 05:56

Też się często nad tym zastanawiam, Kerosine.
Wierzę jednak, że nade wszystko trzeba starać się dostrzegać w tym siłę nie słabość.
Słyszysz, widzisz, czujesz - dużo więcej, wyraźniej i mocniej niż inni...
Spójrz na to jak na dar, dzięki któremu można zrobić coś dobrego dla świata, przyczynić się do celów wyższych...
Awatar użytkownika
Alka

Have thanks: 5 times

Postautor: rytygier » pt 08 gru, 2017 09:03

Wysoka wrażliwość jest przekleństwem mojego życia. Dałbym bardzo wiele żeby choć trochę zmniejszyć intensywnośc przeżywania przeze mnie świata. Czuję się z tym bardzo słabo, to mnie paraliżuje i wywołuje u mnie całkowitą niemoc. Intensywność przeżywania wyczerpuje mnie, podkopuje moje siły witalne i wpędza w nieustanną melancholię- nie ma dnia bym jej nie doświadczał. Wszystko co widzę na tym świecie, to krew, zniszczenie, przemoc i ból. Jestem wystawiony na ciosy tego świata i nie mam żadnego pancerza czy tarczy, która by mnie chroniła . To droga prowadząca prosto w szaleństwo.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 67 times
Medals: 2

Postautor: Dafne » pt 08 gru, 2017 09:52

lostintranslation pisze:Czy ktoś z Was zalicza się do WWO? Jak funkcjonujecie z tego typu wrażliwością?

http://www.kroliczekdoswiadczalny.pl/20 ... wi-co.html

U mnie bywa różnie. Minęły okresy sufitowania, za to teraz popadam w tak zwany letarg, gdzie mam spowolnione reakcje i mało rzeczy wokół siebie mnie dotyka.
Taak, wrażliwość to zmora. Jednak czy ulomnosc? Nauczyłam się z tym żyć. Od prawie 6 lat tworzę (w miare) szczęśliwy związek. Staram się partnera nie wciagac w swoje chandry, ale czasem mu się oberwie. Bo jest najbliżej. To działa w obie strony... pod względem wrażliwości mamy trochę podobnie.

Na ogół jest tak, że wobec ludzi (przyjaciół, bliskich znajomych) staram się ukazać te moje pozytywne cechy, oni często nie znają tego niechcianego oblicza.
dum spiro, spero

Has thanked: 90 times
Have thanks: 133 times
Medals: 10

Postautor: Kerosine » sob 09 gru, 2017 15:27

lostintranslation pisze:Jeśli można zapytać - jak się to u Ciebie dokładnie objawia? Jeśli nie chcesz tu pisać, możesz na priv. :)

Jakościowo objawia się mniej więcej w sposób nakreślony chociażby w podlinkowanym przez Ciebie artykule [może z wyjątkiem przeżywania uczuć innych ludzi i doświadczania ich stanów emocjonalnych tak jak swoich własnych oraz paru pomniejszych cech], natomiast główny problem tkwi zdecydowanie w anormalnie dużej intensywności doznań - nietypowej nawet jak na osobę wysokowrażliwą - oraz czymś, co osobiście nazywam "permanentnym zapisem śladów": powodującym, że nie jestem w stanie zapomnieć niczego, co mnie spotkało oraz odpowiedzialnym m. in. za nieskuteczność wszelkich prób stopniowego przywyknięcia do sytuacji czy obiektów wywołujących lęk. Nie jest to jednak temat, który chciałabym szerzej rozwijać.

Alka pisze:Spójrz na to jak na dar, dzięki któremu można zrobić coś dobrego dla świata, przyczynić się do celów wyższych...

Tylko że mnie nie interesuje robienie światu dobrze ani wyższe cele. Życiowe doświadczenia na najważniejszym ze wszystkich etapów skutecznie okroiły mnie z podobnych pragnień [jeśli w ogóle kiedykolwiek je żywiłam - mimo wszystko wydaje mi się, że zawsze byłam osobą w dużym stopniu skoncentrowaną na sobie]. Spełnianie dobrych uczynków "przy okazji" lub gdy są one zbieżne z moim własnym interesem jak najbardziej, jednak prawdziwy altruizm i prometejskie poświęcanie się dla innych stoją w sprzeczności z moim światopoglądem i z moją naturą. To nie ja mam światu coś do ofiarowania, tylko świat ma wobec mnie potężny dług.
W nocy, oczywiście, nasze miasto
Choć na zawsze opuszczone, budzi się do życia,
Tam sny nasze wędrują niczym chmury
Okna oświetlając światłem księżyca
Awatar użytkownika
Kerosine
Moderator

Have thanks: 8 times

Postautor: introverted.dreamer » ndz 10 gru, 2017 02:07

Należę do takich osób. Przez mój charakter zbyt zagłębiam się myślami w "mroczną stronę człowieka i świata" i strach przed całą tą przemocą, czy to fizyczną czy psychiczną paraliżuje mnie. Boję się, jak poradzę sobie w życiu dorosłym. Martwię się o wszystko, denerwują mnie zbyt głośne dźwięki, codziennie chociaż raz muszę się rozpłakać, żeby funkcjonować, bo inaczej to wszystko "siedzi we mnie". Ale są też tego pozytywne aspekty - jak już się śmieję to na całego, łatwo się ekscytuję, kocham muzykę, sztukę, piękno :love: Na ogół nie kryję się z tą "przypadłością"
Awatar użytkownika
introverted.dreamer

Imię: Monika
Marzenie: Nocne rozmowy pod gwiazdami

Postautor: rytygier » ndz 10 gru, 2017 11:51

introverted.dreamer pisze:codziennie chociaż raz muszę się rozpłakać, żeby funkcjonować,

Wiesz ja też czasem bardzo chciałbym się popłakać, bo czuję , że by mi to pomogło, oczyściło z negatywnych emocji. Nie potrafię jednak. Chyba mam psychiczną blokadę, która nie pozwala mi tego zrobić.
No cóż... Chłopaki przecież nie płaczą.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Alka » ndz 10 gru, 2017 12:42

Kerosine pisze:Tylko że mnie nie interesuje robienie światu dobrze ani wyższe cele. Życiowe doświadczenia na najważniejszym ze wszystkich etapów skutecznie okroiły mnie z podobnych pragnień [jeśli w ogóle kiedykolwiek je żywiłam - mimo wszystko wydaje mi się, że zawsze byłam osobą w dużym stopniu skoncentrowaną na sobie]. Spełnianie dobrych uczynków "przy okazji" lub gdy są one zbieżne z moim własnym interesem jak najbardziej, jednak prawdziwy altruizm i prometejskie poświęcanie się dla innych stoją w sprzeczności z moim światopoglądem i z moją naturą. To nie ja mam światu coś do ofiarowania, tylko świat ma wobec mnie potężny dług.

Podoba mi się Twoja szczerość i rozumiem, że to co w życiu przeżyłaś ma ogromny wpływ na egocentryzm wydobywający się z tych słów.
Jednak pamiętajmy, że świat to nie sami ludzie... - Tylko ludzie zadają cierpienie, z premedytacją wyrządzają krzywdy, niszczą wszystko wokół, doprowadzają do chorób, wojen... Przez nich nie możesz zaznać spokoju i szczęścia.
Zwierzęta, natura, sztuka, dzieci - z tego płynie najczystsza niewinność i prawda. To głównie z myślą o nich jest ta wzmianka o czynieniu dobra i celach wyższych.
Nie chodziło mi zaraz o prometejskie poświęcenia i zatracenie się w altruizmie, ale w życiu są różne okoliczności gdzie akurat Ty możesz pomóc, bo zauważysz coś czego inni nie będą w stanie, albo będą a mimo to przejdą obojętnie...
Awatar użytkownika
Alka

Have thanks: 5 times

Postautor: rytygier » pn 11 gru, 2017 13:06

Jak to właściwie jest, że będąc jednostką (nad)wrażliwą moje życie jest tak pełne smutku i rozpaczy a tak mało jest w nim szczęścia i radości ? :/
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Postautor: Rachel » pn 11 gru, 2017 20:02

rytygier pisze:Jak to właściwie jest, że będąc jednostką (nad)wrażliwą moje życie jest tak pełne smutku i rozpaczy a tak mało jest w nim szczęścia i radości ?

Może wcale tak nie jest ale nie potrafisz tego zauważyć? Poza tym..smutek nie bierze się znikąd. Możesz się zastanowić skąd on się bierze i to zneutralizować? Mając świadomość tego jak kruche jest życie powinniśmy nade wszystko skupiać się na pozytywnych jego aspektach. Poza tym może w Twoim pytaniu jest i odpowiedź? Skoro jesteś osobą (nad)wrażliwą zatem wszystko przeżywasz mocniej co w pewnym sensie czyni Cię smutnym/przygnębionym. A zarazem może nie powinieneś widzieć w tym niczego złego, to jest część Ciebie a może przez to w pewnym sensie jesteś kimś wyjątkowym (innym).. Nie sądzisz?

lostintranslation pisze:Czy ktoś z Was zalicza się do WWO? Jak funkcjonujecie z tego typu wrażliwością?

Zaliczam się. Funkcjonuje na tyle ile muszę. Biorąc pod uwagę choćby link podrzucony przez Ciebie nie wpisuje się w wiele tych cech niemniej jednak to mnie dotyczy. Mimo, że jest to męczące dostrzegam w tym jakieś plusy. Muszę się siebie akceptować ze wszelkimi swoimi odchyłami i nic innego mi nie pozostało. Mogę jedynie sobie samej współczuć jak świat mnie kaleczy bo prowadzę jego dogłębną analizę. Nieraz jednak usłyszałam, że to wszystko to mój wymysł przed strachem nad pracą nad sobą...
Społeczeństwo ciągle czuje taki opór, by zaakceptować inność, to co odstaje od normy.
. a co właściwie jest tą normą.. Wpisywanie się w schematy gdy jest się z dala od nich? Nie kapuje.
Awatar użytkownika
Rachel
Marzyciel-Gaduła

Has thanked: 1 time
Have thanks: 1 time

Wróć do Nasze problemy