Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Pogaństwo - Wasze opinie.

Wiara, Kościół, Bóg, poglądy filozoficzne. Dział trudny, kontrowersyjny. Zastanawiasz się czasem co spotka Cię po śmierci? Jak powstał świat? Czym jest dusza? Masz odwagę podzielić się swoimi spostrzeżeniami?

Re: Pogaństwo - Wasze opinie.

Postautor: Patorek » ndz 30 gru, 2012 18:18

Nie macie czasem wrażenia, że system edukacyjny nakierowuje młodzież na to,
że pogaństwo to coś negatywnego? (choć to może kwestia szkoły lub nauczyciela)
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek |X|
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Ruta » ndz 11 sie, 2013 20:07

Patorek pisze:Nie macie czasem wrażenia, że system edukacyjny nakierowuje młodzież na to,
że pogaństwo to coś negatywnego?

Raczej, że to coś zacofanego. Ale niestety dla wielu zacofane, oznacza złe. Chociaż jedno nie musi iść w parze z drugim.
Awatar użytkownika
Ruta |X|
Newbie

Has thanked: 72 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Postautor: Alka » wt 28 lis, 2017 04:37

Dla mnie pogaństwo jest przede wszystkim celebracja świętości przyrody. Wiara w wielkiego, niepoznawalnego ducha przenikającego wszechświat, ten widzialny i ten niewidzialny.
Skupianie się na wewnętrznych doświadczeniach duchowych i energii która płynie ze świata natury.
Można przy tym wyznawać Bogów, ale to nie jest konieczne. Pogaństwo nic nie narzuca, daje wolność i wybór. Chodzi w tym o to by odnaleźć własną interpretacje boskości, poczuć i odkryć własny sens...

For this message the author Alka has received thanks:
Ruta(śr 29 lis, 2017 11:15)
Awatar użytkownika
Alka |X|

Has thanked: 4 times
Have thanks: 5 times

Postautor: rytygier » wt 28 lis, 2017 12:10

Ja na studiach zetknąłem się z osobami, które deklarowały się jako poganie lub neopoganie jak kto woli .
Byli to jednak ludzie o poglądach skrajnie nacjonalistycznych , często wręcz neonazistowskich a
,,rodzima wiara" była dla nich jedynie dodatkiem do wyznawanej ideologii.
Chrześcijaństwo, jako religia wyrosła z judaizmu, było dla nim po prostu nie do przyjęcia.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier |X|
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 67 times
Medals: 2

Postautor: Ruta » śr 29 lis, 2017 11:15

Alka pisze:Dla mnie pogaństwo jest przede wszystkim celebracja świętości przyrody. Wiara w wielkiego, niepoznawalnego ducha przenikającego wszechświat, ten widzialny i ten niewidzialny.
Skupianie się na wewnętrznych doświadczeniach duchowych i energii która płynie ze świata natury.
Można przy tym wyznawać Bogów, ale to nie jest konieczne. Pogaństwo nic nie narzuca, daje wolność i wybór. Chodzi w tym o to by odnaleźć własną interpretacje boskości, poczuć i odkryć własny sens...

Prawie już tu nie zaglądam i piszę.
Ale patrz... skłoniłaś mnie do tego! Bo nie mogłabym nie pochwalić tych słów! :super:
Awatar użytkownika
Ruta |X|
Newbie

Postautor: Melancthe » czw 30 lis, 2017 10:47

POganstwo nie istnieje, istnieje tylko cos takiego jak religia rodzima dla danego terenu, religia monoteistyczna, religia politeistyczna, agnostycyzm :D i sa tez religie, ktore wyznawcow innych religii nazywaja poganami, heretykami etc by samemu poczuc sie lepiej :zabawa:
The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..'
Awatar użytkownika
Melancthe |X|
Newbie

Has thanked: 22 times
Have thanks: 7 times
Imię: Wioletta
Medals: 1

Postautor: Ruta » czw 30 lis, 2017 17:45

Melancthe pisze: wyznawcow innych religii nazywaja poganami, heretykami etc by samemu poczuc sie lepiej

Kiedyś owszem, ale teraz:
Melancthe pisze:POganstwo nie istnieje

jednak istnieje. Czy się to podoba, czy nie.
Awatar użytkownika
Ruta |X|
Newbie

Postautor: Śniący » pn 04 gru, 2017 11:12

Mi nie przeszkadza to, że ktoś ma wiarę pogańską, bo każdy ma prawo wierzyć w religię, jaką chce, w wolnym ŚWIECIE.
Nie znam nikogo, kto miałby taką wiarę, a jeśli nawet, to nikt ze znajomych mi nie powiedział o tym.

Jest mi to obojętne.
Mam kilka swoich marzeń, ale nie wiem czy choćby jedno z nich mi się spełni...
Awatar użytkownika
Śniący |X|
Extra marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 14 times
Imię: Konrad
Marzenie: Wyjechać i zwiedzić USA, Rosje, daleką Syberię.

Postautor: Melancthe » śr 06 gru, 2017 09:15

Ruta pisze:
Melancthe pisze: wyznawcow innych religii nazywaja poganami, heretykami etc by samemu poczuc sie lepiej

Kiedyś owszem, ale teraz:
Melancthe pisze:POganstwo nie istnieje

jednak istnieje. Czy się to podoba, czy nie.

Istnieje? Wiec czym jest? Kazda religia ktora wyznaje wiecej niz jednego boga? A moze kazda, ktora nie jest chrzescijanska?
POniewaz jedyna roznica jaka widze pomiedzy religiamii to ilosc wyznawanych bogow.
The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..'
Awatar użytkownika
Melancthe |X|
Newbie

Has thanked: 22 times
Have thanks: 7 times
Imię: Wioletta
Medals: 1

Postautor: Dafne » wt 12 gru, 2017 12:54

Alka pisze:Dla mnie pogaństwo jest przede wszystkim celebracja świętości przyrody. Wiara w wielkiego, niepoznawalnego ducha przenikającego wszechświat, ten widzialny i ten niewidzialny.
A czy celebrować przyrodę nie można też będąc katolikiem? Wydaje mi się, że większość religii opiera się na szacunku wobec świata, zwłaszcza wszystkiego, co żyje [rozszerzając o drzewa, które też w pewnym sensie, żyją].

Ja widzę pogaństwo jako coś potrzebnego, acz niedocenianego i pomijanego. Trzeba też rozróżnić ludzi uważających się za pogan na tych, którzy się zbuntowali przeciw chrześcijaństwu i teraz są wielce "wolni" i "niezależni" od tych, którzy wierzą prawdziwie.

I jak dla mnie, pogaństwo istnieje i rozszerza się o wiele bardziej niż w zeszłych latach.
dum spiro, spero

Has thanked: 90 times
Have thanks: 133 times
Medals: 10

Postautor: Alka » wt 12 gru, 2017 20:08

Dafne pisze:A czy celebrować przyrodę nie można też będąc katolikiem?

Oczywiście, że można, ale wiara pogańska opiera się głównie na tym co napisałam powyżej. Tak jak katolicy wielbią Boga czy Maryję, tak poganie w szczególności oddają hołd Naturze.
Dafne pisze:Trzeba też rozróżnić ludzi uważających się za pogan na tych, którzy się zbuntowali przeciw chrześcijaństwu i teraz są wielce "wolni" i "niezależni" od tych, którzy wierzą prawdziwie.

To zdanie zabrzmiało tak (albo ja coś źle zrozumiałam) jakby w chrześcijaństwie chodziło właśnie o zabieranie tego poczucia wolności i niezależności, ślepemu zatraceniu się w tym i podporządkowaniu - dokładnie tak jak narzuca nam to odłam katolicki a konkretnie instytucja kościoła...

Według mnie i pewnie nie tylko żadna religia bez wyjątku nie ma prawa nic nikomu dyktować, nikogo krzywdzić i zniewalać. Sfera duchowa człowieka to bardzo delikatny temat i to jak ją ktoś postrzega to każdego indywidualna sprawa. Niestety w praktyce tak to nie działa...
Awatar użytkownika
Alka |X|

Has thanked: 4 times
Have thanks: 5 times

Poprzednia

Wróć do Religia i filozofia