Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Gdzie uczyć się gotować?

Każdy z nas lubi dobrze zjeść od dań ostrych, przez słone, aż po ulubione słodkości. Niejeden łasuch pewnie jest wśród nas. Podobno ''przez żołądek do serca'', więc jeśli masz jakiś niebanalny przepis - podziel się nim z nami.

Gdzie uczyć się gotować?

Postautor: Kalina » pt 07 wrz, 2012 09:57

Czołem! Zastanawiam się gdzie można nauczyć się dobrze gotować. Hm... Może przesadziłam, że dobrze... Po prostu gotować ;) Nie każdy ma ponadprzeciętne zdolności i czas. Ja wiem, tak, na wszystko potrzeba czasu. Prawda. Ale co jak się go nie ma? Przecież "jechanie" na okrągło na jedzeniu w mieście czy zamawianie prze tel. to prosta droga do wrzodów żołądka.

Aha... I nie chodzi mi o naukę gotowania u mamy czy babci... Owszem, "mamina" i babcina kuchnia jest najlepsza na świecie, zgadzam się w 100% ale mimo wszystko chodzi mi jakieś kursy czy warsztaty. Jeżeli słyszeliście o czymś ciekawym, piszcie proszę :)
Awatar użytkownika
Kalina
Początkujący marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Kalina

Re: Gdzie uczyć się gotować?

Postautor: V » pt 07 wrz, 2012 10:23

Nie masz czasu, a chcesz chodzić na kurs?
Dlaczego nie w moim łóżku palisz tej nocy papierosa za papierosem?
V
Newbie

Has thanked: 22 times
Have thanks: 33 times
Imię: Eljot
Medals: 3

Postautor: ajwenhou » pt 07 wrz, 2012 11:17

V, wydaje mi się, że na opanowanie sztuki gotowania potrzeba czasu, i o to tu chodziło.

o samych kursach czy warsztatach nigdy nie słyszałam. nigdzie nie nauczysz się tak gotować, jak we własnej kuchni i na własnych błędach. podążając za własnym smakiem.
happy?
ajwenhou
Newbie

Has thanked: 2 times
Have thanks: 11 times
Imię: Ania
Medals: 4

Postautor: piagizela » pt 07 wrz, 2012 11:23

ajwenhou pisze:nigdzie nie nauczysz się tak gotować, jak we własnej kuchni i na własnych błędach. podążając za własnym smakiem.

Właśnie. Kup dobrą książkę kucharską i wypróbowuj przepisy. Z kimś umiejętnym w pokoju obok, żeby móc się w razie czego poradzić w sprawach technicznych.

Wydaje mi się też, że na kursach może nie być miejsca na Twoją własną kuchnię, tylko samo odtwarzanie cudzych przepisów.
:lick:
piagizela
Newbie

Has thanked: 47 times
Have thanks: 44 times
Medals: 2

Postautor: she » pt 07 wrz, 2012 12:03

A mi się wyczuwa tu gdzieś niedługo jakaś reklama.

Co do tematu, to nie mam pojęcia, bo nie umiem gotować. Ale własna kuchnia jest najlepszą alternatywą do przyuczenia. Jak nie wyjdzie, to nikt nie zobaczy, i zawsze można coś rozwalić, bo własne gary :P
'she dances in a ring of fire and throws off the challenge with a shrug' - J.M
she
Newbie

Has thanked: 19 times
Have thanks: 37 times
Imię: Patrycja

Postautor: Peggy_Brown » pt 07 wrz, 2012 12:47

też bym podała, że najlepiej zaopatrzyć się w jakieś ksiażki kucharskie i samemu coś kombinować. Tak jest najlepiej. Coś nie wyjdzie, następnym razem się uda. Taka jest chyba najlepsza lekcja.
Peggy_Brown
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 55 times

Postautor: powidlo » pt 07 wrz, 2012 15:38

TrisHka pisze: mi się wyczuwa tu gdzieś niedługo jakaś reklama.

Mnie też.

Wiesz, najlepiej zostać samemu z minimum kasy na produkty spożywcze i kombinować. Ja się tak nauczyłam.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga
Medals: 10

Postautor: Effy » pt 07 wrz, 2012 21:05

Najlepiej uczy się eksperymentując we własnej kuchni. Za sięgnąć po przepisy możesz do książki kucharskiej albo do internetu. Gotowanie wcale nie musi żerać mnóstwo czasu. Inne wyjście to poprosić kogoś ze znajomych kto umie i lubi gotować o pomoc.
Po co odrazu tracić kase niepotrzebnie? Uczyć się gotować czegoś czego nie lubisz?
Effy
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 13 times
Have thanks: 20 times

Postautor: Yeti » pt 07 wrz, 2012 22:42

Musisz otworzyć umysł... :rotfl:
Zacznij gotować sama, poczytaj jakie przyprawy do czego pasują wyczucie ile ich dodawać przyjdzie z czasem. Potem po prostu weź się za gary i w "drogę", dwa razy coś spalisz za trzecim wyjdzie, Na początku najlepiej gotować coś prostego, jajecznice, sosy z ryżem/ makaronem itp. dobrze uczą gotowania. Przynajmniej ja taką drogę przebyłem i właściwie puki co (odpukać) nic nie musiałem wyrzucać do kubła. No chyba, że gotowanie cię męczy, w takiej sytuacji chyba niema sensu się brać za coś na siłę...
Yeti
Marzyciel-Gaduła

Imię: Jędrzej

Postautor: filozof90 » pt 07 wrz, 2012 23:38

W internecie czy na youtube, znajdziesz masę filmów "know how". Nie da się szybko nauczyć gotować, możesz się nauczyć gotować szybko poszczególne potrawy. Zrobisz coś jeden raz, drugi i wyjdzie lepiej, potem poeksperymentujesz i będzie jeszcze lepiej(w sensie, że będziesz miała więcej doświadczenia, eksperymenty nie zawsze są udane xD).
Gdy gra dobiega końca, król i pionek trafiają do tego samego pudełka.

Obrazek
filozof90
Newbie

Has thanked: 110 times
Have thanks: 37 times
Imię: Kamil
Marzenie: Zebrać je wszystkie!
Medals: 6

Postautor: majkel » sob 08 wrz, 2012 00:16

gdzie najlepiej uczyć się gotować? W KUCHNI :)

ja ostatnio eksperymentuję z czym popadnie.
bawię się bardzo dużo z sosami pomidorowymi, makaronami, różnej maści mięsiwem do tego (aby treści właściwej nie brakowało) i nawet -sam w to nie wierzę - warzywami!

hity w ostatnim tygodniu to ryba, wątróbka, mielone i eksperymentalnie burito.
poza mielonymi reszta była wykonana pierwszy raz w życiu. za nic w świecie nie mogłem pojąć jak się smaży rybę. tzn wiem, że na patelni, ale najpierw w mące, potem w jajku? czy tylko w mące? po paru próbnych sztukach leciałem systemem ryba + przyprawy + mąka + jajko z przyprawami + bułka tarta (nie panierka, buła, taka którą sam sobie starłem :P ) i na patelkę. efekt? nieziemski. do tego marcheweczka pokrojona w cienkie pieniążki, trochę kalafiorexa i malutkie ziemniaczki z koperkiem. rewelka moi mili.

wątróbka też była dla mnie mega wyzwaniem, bo jak z cebuli zrobić taki sos, jaki babcia robiła?
okazało się, że tajemnicą jest mąka, w której trzeba tę wątróbkę wcześniej obtoczyć. w połączeniu z rozmazianą od duszenia cebuli mamy mega sos do wątróbki. (na szczęście dowiedziałem się na czas, że NIE WOLNO jej solić przed smażeniem).

wgl nie korzystam z przepisów, tylko zawsze podpytam parę osób jak kto co robi i potem sam kombinuję. raczej nie używam przypraw, których nie znam albo nie lubię. a te, które są mi znane są dobre zawsze, o ile nie przegnę z ich ilością.

dzisiaj rano nic nie jadłem. nie miałem na nic ochoty cały dzień, a moje pragnienia spełniły się zupełnie przypadkiem, gdy zrobiłem sobie najprostszy w świecie twarożek. serek, śmietana, mnóstwo drobno skostkowanej cebulki i koperku.

co chcę przez to powiedzieć - książki kucharskie i inne zbiory przepisów, to czyjeś inwencje twórcze - niekoniecznie mogą pasować Tobie. musisz w końcu spalić pierwszy garnek i przesolić pierwszą zupę. dzięki temu nabierzesz wprawy. Chociaż to też nie do końca jest tak, bo mój ojciec ma już ponad 50 lat a i tak nie potrafi osolić ziemniaków. wrzuca je do zimnej wody (ok), czeka aż się zagoruje ta woda (ok), nie dodaje soli od razu po zagotowaniu tylko po jakichś 15 min jak mu się przypomni (źle) i solenie wygląda tak, że sypie sól na łyżkę stołową (ok) wrzuca sól do garnka z wodą i ziemniakami (ok) i koniec (źle). trzeba to jeszcze zamieszać. potem wielkie zdziwienie podczas obiadu, że ktoś ma ziemniaka tak słonego, że nie da się go zjeść, a ktoś inny z kolei musi go sobie dosolić :)

w kuchni trzeba się nie bać i przede wszystkim użyć wyobraźni.
nawet śmiganie z najlepszymi przepisami na tzw pałę - nie zrobią z Ciebie kucharza/kucharki.
wybaczcie za literówki (często postuję z komórki) i brak shifta. ten klawisz jest mi obcy.
majkel
Marzyciel-Gaduła

Have thanks: 6 times
Imię: majkel

Postautor: Kalina » śr 12 wrz, 2012 12:46

Trishka, wyczuwać to możesz co najwyżej sos czosnkowy a nie reklamę. ;) A propos sosu to właśnie miałam kilka dni wolnego i udało mi się sporządzić porządny taki! Ze świeżym koperkiem! Mniam. Co prawda samo danie nie było wymyślne bo po prostu filet z kurczaka i ryż ale zawsze! Jestem z siebie dumna :D
Awatar użytkownika
Kalina
Początkujący marzyciel

Postautor: taluncia » śr 12 wrz, 2012 17:38

Ja sama uczyłam się gotować, szukałam przepisów w książkach lub w internecie i próbowałam, raz mi się nie udało, drugi też ale już za trzecim byłam zadowolona. Teraz gotowanie to dla mnie czysta przyjemność. Jeszcze nikt nie skarżył się na posiłki przygotowane przeze mnie wręcz przeciwnie są chętni i przychodzą co raz częściej coś przekąsić.
"To, co widzimy zależy w głównej mierze od tego, co chcemy zobaczyć."
- John Lubbock
taluncia
Bujający w obłokach

Has thanked: 7 times
Have thanks: 5 times
Imię: Natalia

Postautor: Portrecistka » śr 26 wrz, 2012 22:16

Fajny sposób na naukę gotowania to pójście na zakupy i wybranie produktów, których nigdy w kuchni nie miałaś :D Tak oto jutro zajadamy dynię z rodzynkami w cieście francuskim.

Kupisz produkt to siądziesz i poszukasz przepisów z nim związanych, wyjdzie jak wyjdzie - następnym razem na pewno będzie lepiej. Nie ma lepszego miejsca na naukę gotowania jak kuchnia, zwłaszcza teraz gdy mamy internet czyli tak naprawdę wszystkie informacje podstawione pod nos :hurra:
Skąd możesz wiedzieć czy jest już za późno, jeśli nie zrobiłeś jeszcze pierwszego kroku :)
Portrecistka
Marzyciel-Gaduła

Have thanks: 1 time
Imię: Sandra
Medals: 1

Postautor: _Magnolia_ » sob 13 paź, 2012 15:44

Inni coś już napisali, więc napiszę coś od siebie innego :) Na Youtube znajdziesz kursy samoobrony więc myślę że będą także kursy gotowania. Są książki kuchenne które tłumaczą krok po krok jak przygotować pewne danie.
"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej" - Albert Einstein.
Awatar użytkownika
_Magnolia_
Łapacz chmur

Has thanked: 26 times
Have thanks: 18 times

Postautor: Kalina » śr 28 lis, 2012 11:13

ha! No i poszłam sobie na kurs gotowania. Bardzo przystępna cena i jestem zadowolona! :) Ale wzięłam się również za wypieki domowe. Na pierwszy ogień poszły muffiny. Śmietankowe i czekolodowe z budyniowym nadzieniem. Pyycha :D Całkiem dobrze wyszły :)
Awatar użytkownika
Kalina
Początkujący marzyciel

Postautor: Drag » śr 28 lis, 2012 11:21

A szukasz męża? :]
Drag
Bujający w obłokach

Have thanks: 3 times
Imię: Szymon

Postautor: QueenDream » pt 07 gru, 2012 14:04

Wydaje mi się, że gotowania chyba nie ma co się uczyć na siłę, obserwować to, jak gotują inni, nie ma w tym nic trudnego ;)
Potem tylko prosić kogoś kto potrafi gotować by pomógł w przyrządzaniu konkretnych potraw, a potem juz pójdzie ;)
"Tak jak obłok zstąpił z nieba podał rękę, tak jak ptak mi dziś zaśpiewa swą piosenkę, tak jak szczęście trwa już wiecznie, trwa dziś dłużej, tak on szczęście mi przyniesie, białe róże...."
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator

Has thanked: 51 times
Have thanks: 39 times
Imię: Aldona
Marzenie: Być szczęśliwą i spełnioną mężatką.

Postautor: polkof » śr 19 sie, 2015 00:18

Niedawno poszłam na kurs gastronomiczny pozwolę sobie przytoczyć CIACH i nauczyłam się kilku praktycznych rzeczy. Kursy są stworzone w oparciu o wcześniej zdobyte
doświadczenie, umiejętności. Nie myślałam, że nauczę się gotować, jednak się udało ;) :rotfl:
Awatar użytkownika
polkof

Imię: Ada
Marzenie: zobaczyc koala

Postautor: Lisek » wt 09 lut, 2016 01:59

Uczyłem się sam. Sporo czasu mi to zajęło, ale wychodzi coraz lepiej.
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Postautor: Jeruka » wt 09 lut, 2016 10:09

:oczami: samemu z książki
Awatar użytkownika
Jeruka
Bujający w obłokach

Has thanked: 7 times
Have thanks: 6 times

Postautor: marigot » pn 22 lut, 2016 09:11

Różnie, oczywiście najlepiej uczyć się w domu, od mamy albo taty ;)
Ale idealnym rozwiazaniem jest uczeniem się samemu, gdy się pójdzie na swoje.
Teraz jest natomiast możliwość uczenia się z neta, blogi, programy tv czy na you tubie.
marigot
Bujający w obłokach

Has thanked: 1 time
Have thanks: 2 times

Postautor: QueenDream » sob 15 lip, 2017 10:48

Tak sobie myślę, że najlepszym miejscem, gdzie można się nauczyć gotować jest własny rodzinny dom. Chodzi mi o to, że pomagając w przyrządzaniu potrawa mamie czy komuś innemu za czasów dzieciaka można się dużo nauczyć i potem nawet nieświadomie korzystać z różnych wskazówek w gotowaniu, które zapamiętało się za dzieciaka. Dlatego też jak będę miała córkę, to będę chciała żeby jak najwięcej czasu spędzała ze mną w kuchni, o ile oczywiście będzie chciała.
"Tak jak obłok zstąpił z nieba podał rękę, tak jak ptak mi dziś zaśpiewa swą piosenkę, tak jak szczęście trwa już wiecznie, trwa dziś dłużej, tak on szczęście mi przyniesie, białe róże...."
Awatar użytkownika
QueenDream
Administrator

Has thanked: 51 times
Have thanks: 39 times
Imię: Aldona
Marzenie: Być szczęśliwą i spełnioną mężatką.

Postautor: E-klosz » ndz 06 sie, 2017 13:03

Bardzo często czytam blogi kulinarne i próbuję stworzyć różne rzeczy z podawanych tam przepisów. Trochę treningu i wychodzi całkiem-całkiem :)
Awatar użytkownika
E-klosz

Postautor: marigot » wt 08 sie, 2017 21:08

QueenDream, tylko nie każde dziecko tego chce..
I nie każdy rodzic ma na to czas...

Szczerze.. myślałam np że moja bratowa uczy dzieciaki gotować, bo niby jej często pomagaja w kuchni..
Ale się okazuje że np tylko ucierają ser do pizzy, a mloda ma już 14 lat...
marigot
Bujający w obłokach

Has thanked: 1 time
Have thanks: 2 times

Postautor: malheureux » śr 09 sie, 2017 09:27

Mnie moja mama nie uczyła gotować a jak się wyprowadziłam z domu to zaczęłam gotować i dobrze mi szlo od początku. Zwłaszcza teraz jak jest dostęp w Internecie do wszelkich przepisów. Poza tym jak czasem czegos nie wiedziałam to dzwonilam do mamy i pytalam jak ona robi to czy tamto. No i ciasta tez bardzo fajne mi wychodzą :)
Awatar użytkownika
malheureux

Postautor: kinga233 » pn 04 wrz, 2017 12:31

Najlepiej nauczysz się gotować w internecie :D ale żaden internetowy przepis nie ma w sobie smaku dzieciństwa. Dlatego ja od zawsze uwielbiałam "podkradać" przepisy mamie czy babci i przenosić je na grunt własnej kuchni. Kiedy byłam nastolatką, babcia uczyła mnie gotować podstawowe potrawy: jakieś zupy, kotlety, placki ziemniaczane, zapiekane warzywa. Teraz sama wyrobiłam sobie gust i podniebienie i sama komponuję potrawy, wspomagając się i internetem, i dawnymi przepisami. Jednego tylko nie lubię - piec. Nigdy tego nie potrzebowałam, mąż nie je słodyczy, mnie tez to dobrze zrobi :rotfl: , ale niekiedy tęsknie za maminymi wypiekami typu szarlotka, muffinki czekoladowe, sernik... ech, rozmarzyłam się. Cały czas obiecuję sobie, że dla gości coś upiekę, ale jak zwykle kończy się to wycieczką do cukierni po dostępne ciasto. Kilka razy próbowałam coś upiec i nigdy nie wychodziło, a moje obiady wszyscy naokoło wychwalają. Ktoś miał tak i polubił pieczenie? Czasem sobie marzę, że piekę dziecku bajkowy tort i chciałabym, żeby to się kiedyś sprawdziło.
Awatar użytkownika
kinga233

Imię: Kinga

Postautor: Domowniczka » pn 23 paź, 2017 11:16

najlepiej jest się nauczyć gotowac od mamy, babci itp ;) a pzoa tym ja się sama staram doskonalić, testuję nowe przepisy, czytam blogi kulinarne, żeby urozmaicać swoją dietę i nie jest ciagle tego samego :)
Awatar użytkownika
Domowniczka

Wróć do Kulinaria