Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Kierunek studiów

Szkoła zajmuje nam jedną część życia, a praca drugą. Czy szkoła taka straszna jak ją malują, a praca daje nam satysfakcję? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami.

Re: Kierunek studiów

Postautor: Ramoneska » śr 24 maja, 2017 11:27

Wydaje mi się, że żyjemy w czasach, gdzie praca podzieliła się na bardzo wąskie specjalizacje i wykształcenie ogólne mało co teraz daje. Socjologia, psychologia, kulturoznawstwo już sie mocno przejadły... Teraz bardziej kierunki techniczne, informatyczne i rzadkie języki
Awatar użytkownika
Ramoneska

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Anna
Marzenie: Nieśmiertelność

Postautor: Miss Sixi » pn 03 lip, 2017 13:09

Co do języków, to koleżanka znalazła ciekawą odmianą filologii angielskiej - akademia vistula ma z rozszerzonym chińskim i to jest coś, co może ją wyróżnić, żeby uczyć trzeba mieć papiery.
Miss Sixi
Marzyciel-Gaduła+

Has thanked: 2 times
Imię: ala

Postautor: sweatdream » pt 14 lip, 2017 12:59

Miss Sixi pisze:Co do języków, to koleżanka znalazła ciekawą odmianą filologii angielskiej - akademia vistula ma z rozszerzonym chińskim i to jest coś, co może ją wyróżnić, żeby uczyć trzeba mieć papiery.

Czasem też jest tak, że gdzieś już pracujemy i mamy doświadczenie, ale ktoś wyżej wymaga od nas papierka i trzeba wtedy po prostu iść na zaoczne studia, żeby stało się zadość formalności.
Miss Sixi to może być bardzo ciekawe, w sumie kiedyś sama tak dla siebie próbowałam się uczyć jakichś tam podstaw, ale szybko się zniechęciłam. ;)
sweatdream
Marzyciel-Gaduła

Has thanked: 2 times
Marzenie: mieć zawsze o czym marzyć...

Postautor: Dafne » ndz 03 wrz, 2017 10:17

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadano mi podczas rozmowy kwalifikacyjnej było to, jakie mam wykształcenie. Może się tylko wydawać, że wykształcenie nie odgrywa żadnej roli, ale niekiedy odgrywa. Pracuję w pomocy społecznej i właśnie pod tym kątem prowadzę swoją edukację (niebawem rozpocznę magisterkę). Gdybym miała tylko średnie + jakiś kurs/ ewentualnie 2 lata w policealce na kierunku "Praca socjalna", wątpię, że miałabym szansę na zatrudnienie (chyba, że pracodawca byłby bardzo zdesperowany i nie miałby rąk do pracy). W czasie studiów można nabyć kompetencji praktycznych, czego nie da taka szkoła policealna.

Więc tak - to, co studiujemy ma ogromną wagę odnośnie tego jakie chcemy podjąć zatrudnienie.

-- 03 wrz 2017, 11:39 --

Patorek pisze:Studia obecnie to żaden wyznacznik, jakiś atut na pewno, ale zdecydowanie nie stawia się wyżej takiej osoby od tej która tych studiów nie ma - przynajmniej tam gdzie stawia sie na jak najwyższą kompetencje pracowników i rozwój firmy.
To zależy w jakiej branży się pracuje. Wiadomo, że spawacz studiów nie potrzebuje. Ale już pracownik działu HR bardziej.
dum spiro, spero
Awatar użytkownika
Dafne
V.I.P

Has thanked: 86 times
Have thanks: 128 times
Medals: 10

Postautor: Patorek » ndz 03 wrz, 2017 12:58

Dafne pisze:To zależy w jakiej branży się pracuje. Wiadomo, że spawacz studiów nie potrzebuje. Ale już pracownik działu HR bardziej.

Tak i nie, bo sens mojej wypowiedzi dotyczył tego, że często ludzie bez studiów starający się o dane stanowisko mogą posiadać większą wiedzę teoretyczną i praktyczną, niż osoby po studiach, dlatego odnotować w rozmowie kto jakie ma wykształcenie? Jak najbardziej, ale jako potencjalny pracodawca opracowałbym system kwalifikacyjny w którym to wykształcenie byłoby brane pod uwagę w najmniejszy stopniu - ze względu na inne ważniejsze czynniki. :)
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Dafne » ndz 03 wrz, 2017 19:36

Patorek, nie twierdzę, że ktoś bez wyższego wykształcenia jest głupi czy coś. Ba!, nawet osoby po podstawówce mogą wykazać się świetną orientacją w przepisach prawnych czy posiadający dużą wiedzę na temat wybranej dziedziny, jednak niskie wykształcenie (bądź jego brak) może blokować co do podjęcia pracy. No bo nie sądzę, że znajdzie się las rąk pracodawców chcących przyjąć kogoś po podstawówce. Wbrew pozorom sporo jest osób bez żadnego wykształcenia, zwłaszcza na wsiach. ;)
Patorek pisze:jako potencjalny pracodawca opracowałbym system kwalifikacyjny w którym to wykształcenie byłoby brane pod uwagę w najmniejszy stopniu - ze względu na inne ważniejsze czynniki.
I jakie by to były czynniki?

Ja sobie skończyłam Pracę socjalną, póki co, licencjat za mną. Zamierzam zrobić magisterkę...
Ten kierunek prawie niczego nie nauczył mnie o swoim zawodzie, nie umiem w dalszym ciągu wielu rzeczy i wciąż się ich uczę (na szczęście, mam możliwość :super: ) i chyba żaden kierunek (nawet reklamujący się jako praktyczny) nie przygotuje do zawodu, bo... nie jest od tego. Często ludzie chcący pracować z ludźmi i wybierający wszelkie Pedagogiki/ oligofrenopedagogikę / ped. specjalną wychodzą z założenia, że nauczą się tego i tego o zawodzie. Niestety tak nie jest.
dum spiro, spero
Awatar użytkownika
Dafne
V.I.P

Has thanked: 86 times
Have thanks: 128 times
Medals: 10

Poprzednia

Wróć do Edukacja i Praca