Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Ulubiona postać historyczna

Interesujesz się historią i lubisz o niej dyskutować? To idealny dział dla Ciebie!

Re: Ulubiona postać historyczna

Postautor: rytygier » czw 06 paź, 2016 09:28

108,

chyba najbardziej druzgocącą krytykę Mieszka II wyraził nie obdarzony ogromną wyobraźnią ,,bajkopisarz" Wincenty Kadłubek, a do dziś szanowany i chwalony Jan Długosz, który pisał, że Mieszko :

,,"okazał się człowiekiem gnuśnego charakteru, tępego umysłu, niezgrabny, w radach nierozsądny, w działaniu słaby, mało zdatny do spraw większej wagi, nie szanował ludzi rozumnych i jego nieudolność była przyczyną klęsk kraju.".

Okres panowania Mieszka II jest tak pełen zagadek i luk w dodatku jest tak zagmatwany i obfituje w tak wiele niejasności , że chyba lepiej się wstrzymać z kategorycznym osądem tego władcy.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 68 times
Medals: 2

Postautor: 108 » ndz 16 paź, 2016 21:42

Masz rację, to był Długosz, a nie Kadłubek (nie chciało mi się sprawdzać, mój błąd).
Jasne, że jego historia jest niejasna, stąd cieszę się, że już nie wyraża się o nim sądów bezsprzecznie negatywnych - co jest jednoznaczne z jego rehabilitacją.
108
Marzyciel-Gaduła+

Has thanked: 0 time
Have thanks: 4 times

Postautor: Chandler » ndz 16 kwie, 2017 17:21

Mahatma Gandhi - twórca państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu. Gandhi zainteresował mnie gdy miałem jakieś siedem, może osiem lat, natknąłem się na jego postać wertując książki w bibliotece miejskiej. Spędziłem dobre kilka miesięcy czytając jego historię, szukając najróżniejszych źródeł opowiadających o tym człowieku i jego życiu. Jego głównym celem życiowym było poszukiwanie prawdy, a dążył do tego poprzez eksperymentowanie na sobie i uczeniu się na własnych błędach. Jako dziecko tak się w to wszystko wciągnąłem, że do dziś, po parunastu latach dążę do tego, do czego dążył on - Mahatma Gandhi - mój autorytet.

Obrazek
Przestałem być sobą, nie jestem nawet połową, zostało mnie ćwierć.
Awatar użytkownika
Chandler
Początkujący marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 2 times
Imię: Paweł
Marzenie: Niekończąca się butelka Whiskey.

Poprzednia

Wróć do Historia