Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Rejestrowany związek partnerski

Intryguje Cię kwestia relacji między ludźmi? Zależności i stereotypów?

Rejestrowany związek partnerski

Postautor: Ruta » sob 17 mar, 2012 21:35

Zarejestrowany związek partnerski (nazywany też formalnym związkiem partnerskim) – usankcjonowany prawem związek cywilny dwóch osób dowolnej płci. Osoby stanowiące związek partnerski nazywane są partnerami lub partnerkami.

Skutki prawne rejestrowanych związków partnerskich są podobne do małżeństwa w sensie prawnym – ale jednak są to dwa różne pojęcia.

Oficjalna rejestracja formalnych związków partnerskich nie ma charakteru ceremonii ślubu małżeńskiego i jest zazwyczaj ograniczona jedynie do złożenia podpisów przez partnerów w obecności urzędnika

Co sądzicie na temat rejestracji związków partnerskich?
Jesteście za, czy przeciw? A może jest Wam to obojętne?
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Has thanked: 72 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Re: Rejestrowany związek partnerski

Postautor: sepän poika » ndz 18 mar, 2012 10:45

Coś takiego w ogóle funkcjonuje w Polsce?
Mi to tak akurat ryba, bo jeśli kiedykolwiek będę formalizował jakiś związek to poprzez ślub, a i takie wprowadzanie dodatkowego stopnia partnerstwa z urzędowego punktu widzenia wydaje mi się kompletnie zbędne i niemal sztuczne. Trąci Skandynawią :P
- Życie nie jest ani dobre, ani złe.
- A jakie?
- Nieuniknione. Jeden ma wygrane, drugi ma przesrane.
sepän poika
Newbie

Has thanked: 55 times
Have thanks: 76 times
Medals: 7

Postautor: Ruta » ndz 18 mar, 2012 12:31

sepän poika pisze:Coś takiego w ogóle funkcjonuje w Polsce?

Póki co temat dyskutowany w parlamencie.
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Postautor: Iluminacja » ndz 18 mar, 2012 12:36

Ruta pisze:Co sądzicie na temat rejestracji związków partnerskich?
Jesteście za, czy przeciw? A może jest Wam to obojętne?

Ogólnie to pojęcie kojarzy mi się raczej ze związkami homoseksualnymi, z racji faktu iż nie mogą oni inaczej zalegalizować swojego związku. W innym przypadku tak jak mówił sepän poika, jest to bezcelowe.

Ale jeśli mowa o pierwszej opcji to myślę, że mogłoby to uregulować niektóre kwestie prawne. Po za tym nie mam nic przeciwko.
Lecz diabeł kocha wybrane dzieci i czuwa, by nic nie przeszkodziło w realizacji jego planów.
Awatar użytkownika
Iluminacja
Newbie

Has thanked: 53 times
Have thanks: 41 times
Medals: 7

Postautor: she » ndz 18 mar, 2012 21:13

Ruta pisze:Co sądzicie na temat rejestracji związków partnerskich?

Czyżby kolejna okazja do wyłudzenia kasy od ludzi? :P

Ruta pisze:Jesteście za, czy przeciw? A może jest Wam to obojętne?

Przeciwna nie jestem, bo jak ktoś chce, to niech sobie idzie na ten żywioł (sic!) Tylko ciekawe jak wygląda przerwanie tego? Para się rozstaje i co? Wtedy coś a'la rozwód? (dodatkowa kasa?) Czy ot tak nic takiego nie miało miejsca?

Sama bym się na to nie zdecydowała. Jak już to tylko ślub aby formalnie stać się panią Jakąśtam. Wcześniej nie widzę sensu ponoszenia jakikolwiek skutków prawnych w związku z moim partnerem.
'she dances in a ring of fire and throws off the challenge with a shrug' - J.M
she
Newbie

Has thanked: 19 times
Have thanks: 37 times
Imię: Patrycja
Medals: 2

Postautor: Ruta » ndz 18 mar, 2012 22:07

A ja jestem za. Nie tylko dlatego, że homoseksualiści swobodnie mogliby sformalizować swój związek, ale chociażby dlatego, że sama mogłabym to zrobić. Niekoniecznie chciałabym brać ślub ot tak. Przynajmniej dopóki nie stwierdzę, że człowiek, z którym żyję jest tym, z którym chcę spędzić resztę życia. Jak ślub to jeden na życie. A wiadomo, że żyjąc razem budżet staje się jeden, odpowiedzialność za siebie też. Więc takie sformalizowanie związku mogłoby usprawnić i mi i jemu życie. A jeśli po czasie stwierdzimy, że ślub to element, krok dalej w naszym życiu... to go się zorganizuje jak należy.
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Postautor: Dafne » wt 01 maja, 2012 13:55

Jestem za, chociaż nie wiem, czym taka rejestracja miałaby się różnić od "staromodnego" małżeństwa? Czy formalni partnerzy mieliby identyczne prawa, co małżonkowie?
dum spiro, spero

Has thanked: 90 times
Have thanks: 133 times
Medals: 10

Postautor: powidlo » wt 01 maja, 2012 14:54

No dobrze, jest to uważane za podobne, a mnie interesuje czym to się różni od małżeństwa, tak konkretnie, kawa na ławę różnice. Być może jest to własnie to, co mnie interesuje i do czego powoli dobijam.. :niepewny:
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga

Postautor: Dafne » wt 01 maja, 2012 20:41

ho, może chodzi o to, iż jest to opcja dla osób, które nie są jeszcze gotowe na ślub. Tak jak Ruta stwierdziła, ślub powinien być na całe życie. Mi się wydaje, że to jest taka legalizacja związków, które ślubu nie chcą i żyją "na kocią łapę". Kolejne pytanie, czy zarejestrować związek mogą osoby, które są w trakcie rozwodu bądź są w związku małżeńskim z kimś, z kim nie żyją, bo np. wyjechał gdzieś i nie wróci?
dum spiro, spero

Postautor: Jaśmin » czw 09 mar, 2017 03:19

W Hiszpanii i we Włoszech to funkcjonuje a ja się zastanawiam po co? Jak ktoś nie chce normalnego wesela to równie dobrze może nikogo nie zapraszać na swój ślub, przyjść w jakichkolwiek ubraniach tylko podpisać papier. Przecież nie ma nigdzie wymogu, że jeśli ślub to ma być biała suknia i goście...
Fai quello che devi comunque sia. Un cuore, una via.
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Has thanked: 52 times
Have thanks: 27 times
Imię: Cornèlia

Postautor: Śniący » czw 09 mar, 2017 11:46

A dla mnie takie coś byłoby niepotrzebne.
Podobnie jak ze związkami małżeńskimi, które są na papierze. Dlaczego teraz, i to nie tylko w Polsce, małżeństwa są już coraz mniej popularne?
Bo dużo ludzi już nie chce się bawić w te wszystkie formalności, które zatwierdzają małżeństwa. Zresztą za zawarcie małżeństwa trzeba zapłacić, podobnie jak i za rozwód.

Nie każdy ma na to pieniądze, więc, coraz więcej ludzi nie decyduje się na ślub.
Można być w tzw. "luźnym związku", a do tego nie jest potrzebne małżeństwo. Bo dla niektórych ludzi, związki małżeńskie wiążą się z pewnymi problemami, ale to też zależy od sytuacji, jaką ktoś ma.
Mam kilka swoich marzeń, ale nie wiem czy choćby jedno z nich mi się spełni...
Awatar użytkownika
Śniący
Extra marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 14 times
Imię: Konrad
Marzenie: Wyjechać i zwiedzić USA, Rosje, daleką Syberię.

Postautor: Jaśmin » czw 09 mar, 2017 12:59

Wiesz co, ślub się przydaje chociażby po to by było prościej z różnymi sprawami organizacyjnymi w życiu. Żona może na przykład korzystać z ubezpieczenia męża (i odwrotnie), lekarz nie udzieli Ci żadnej informacji o stanie zdrowia partnera bo nie jesteście rodziną, w wypadku jakby komuś coś się stało to drugie zostaje z niczym bo formalnie są sobie osobami obcymi. Są różne profity z zawarcia małżeństwa czy związku rejestrowanego tylko, że właśnie między jednym a drugim nie widzę ja osobiście wielkiej różnicy. Jeśli i tak miałabym się bawić w formalności to chyba lepiej już pełny ślub wziąć tylko bez wesela i tyle. No ale fakt, to każdego osobista sprawa. Poznałam tylko jedną parę w życiu w związku rejestrowanym, chyba to nie jest za bardzo popularne.

Mojego narzeczonego brat żyje ze swoją kobietą już ponad 10 lat bez ślubu ale w żadne rejestrowanie związku też się nie bawili, po prostu są razem.
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Postautor: Peggy_Brown » czw 09 mar, 2017 21:01

Ailén pisze:Żona może na przykład korzystać z ubezpieczenia męża (i odwrotnie),
Teraz już można podciągać pod ubezpieczenie partnera. Nie trzeba mieć do tego małżeństwa. Ale pewnie nie jest to jeszcze tak bardzo rozpowszechnione.

Ale owszem są inne profity z małżeństwa lub rejestrowanego związku. Powinny być takie związki możliwe, bo to jednak jest udogodnienie dla tych, którzy nie chcą zawierać związku małżeńskiego.
Peggy_Brown
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 55 times
Medals: 4

Postautor: Dafne » czw 09 mar, 2017 21:28

Rejestrowane związki partnerskie dają furtkę parom homoseksualnym. Bo nie ślub, a tak urzędowo zapieczętowany związek (czyli quasi ślub) daje gwarancje na wspólność majątkową (?) czy jakieś prawa w stosunku do partnera. Poprawcie mnie, jeśli się mylę... ale która para hetero zdecyduje się na taki związek rejestrowany? Wątpię, że będzie ich na pęczki, tu raczej pojawia się opcja ślubu.
dum spiro, spero

Postautor: Śniący » czw 09 mar, 2017 22:50

Ailén pisze:Wiesz co, ślub się przydaje chociażby po to by było prościej z różnymi sprawami organizacyjnymi w życiu. Żona może na przykład korzystać z ubezpieczenia męża (i odwrotnie), lekarz nie udzieli Ci żadnej informacji o stanie zdrowia partnera bo nie jesteście rodziną, w wypadku jakby komuś coś się stało to drugie zostaje z niczym bo formalnie są sobie osobami obcymi. Są różne profity z zawarcia małżeństwa czy związku rejestrowanego tylko, że właśnie między jednym a drugim nie widzę ja osobiście wielkiej różnicy. Jeśli i tak miałabym się bawić w formalności to chyba lepiej już pełny ślub wziąć tylko bez wesela i tyle. No ale fakt, to każdego osobista sprawa. Poznałam tylko jedną parę w życiu w związku rejestrowanym, chyba to nie jest za bardzo popularne.

Mojego narzeczonego brat żyje ze swoją kobietą już ponad 10 lat bez ślubu ale w żadne rejestrowanie związku też się nie bawili, po prostu są razem.

Tak, tutaj masz rację. Tylko jest też kwestia tego z kim się zawiera związek małżeński.
Czasami, a właściwie coraz częściej jest tak, że niektórym ludziom potrzebne jest małżeństwo z pierwszą, lepszą osobą, z kimś, kogo tak naprawdę się nie zna po to, by mieć z tego same korzyści finansowe, materialne i tylko w takim celu ludzie tacy godzą się na zawarcie małżeństwa.
Nie ma mowy w takich małżeństwach o jakiejś miłości, uczuciu, sympatii, tylko chodzi o pewne korzyści.
Więc, w takich związkach małżeńskich ludzi tylko i wyłącznie łącza pieniądze i majątki.

Czy można na dłuższą metę wytrzymać w małżeństwach, w których nie ma uczucia, nie ma dobrego porozumienia, normalnej rozmowy, czasem nawet szacunku, ponieważ ludzie kierują się korzyściami i tylko to widzą?
Czy takie małżeństwa mają w ogóle jakiś sens na dalsze życie? Pieniądze, korzyści i majątki to nie jest najważniejsze.

To tak samo, jak ja "wyrwałbym" sobie jakąś kobietę, poznaną w jakimkolwiek miejscu, nic o niej bym nie wiedział, krótko bym ją znał, ale co najważniejsze, ona by do mnie nie pasowała i z charakteru i z osobowości, a wziąłbym z nią ślub, bo ona np. miałaby dobą prace, jakiś majątek, a mi zależałoby na jej pieniądzach, majątku.
Czy warto się wtedy zmuszać do kobiety, do której nic bym nie czuł, która nie miałaby podobnego myślenia do mnie i mi to by nie odpowiadało tylko dlatego, aby z niej coś korzystać materialnie?

Do miłości takiej prawdziwej dużo ludzi nie ma szczęścia, a wiele, bardzo wiele małżeństw nie zawiera się z odpowiednimi osobami, czego potem są negatywne tego skutki, chociażby w końcowej postaci rozwodów.

Najpierw należy spojrzeć na to z kim wchodzi się w małżeństwa, i czy warto.
Awatar użytkownika
Śniący
Extra marzyciel

Postautor: Jaśmin » czw 09 mar, 2017 23:43

Wiesz co, to chyba każdego związku się tyczy, rejestrowanego czy nie.

Z drugiej strony, skąd będziesz miał pewność, że osoba z którą się wiążesz to jest TA. Zawsze jest jakieś ryzyko. No ale fakt, przy opcji ślubu masz więcej do stracenia.
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Postautor: Śniący » czw 09 mar, 2017 23:49

Ailén pisze:Wiesz co, to chyba każdego związku się tyczy, rejestrowanego czy nie.

Z drugiej strony, skąd będziesz miał pewność, że osoba z którą się wiążesz to jest TA. Zawsze jest jakieś ryzyko. No ale fakt, przy opcji ślubu masz więcej do stracenia.

No właśnie, ponieważ związać się z drugą osobą, wziąć ślub jest zawsze łatwo, tylko czy patrzy się często na to z kim idzie się do ołtarza albo tylko do Urzędu Stanu Cywilnego lub jedno i drugie?

Nigdy nie ma pewności, co do drugiej osoby, bo nikt nie jest jasnowidzem. A czasami ta "pewność" wobec kogoś może być tylko pozorna, złudna.
Można zaufać osobie z którą się tworzy związek partnerski, a druga strona tego nie doceni, nie odwzajemni, a jeszcze zrani.

To jest odpowiedzialność i rozwaga, jaki się stworzy związek, czy to tylko partnerski, czy też małżeński.
Awatar użytkownika
Śniący
Extra marzyciel

Postautor: Jaśmin » pt 10 mar, 2017 00:53

Racja, jest to odpowiedzialność. No cóż, ja jednak zamierzam zaryzykować bo sporo jest do zyskania :)
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Postautor: Dafne » pt 10 mar, 2017 19:07

Śniący pisze:To jest odpowiedzialność i rozwaga, jaki się stworzy związek, czy to tylko partnerski, czy też małżeński.
Masz rację. Ale kiedy się kogoś kocha, bezwarunkowo ufa tej osobie, że da nam szczęście. Nikt nie będzie przewidywał katastrof, kiedy chce być po prostu szczęśliwy. Nikt nie zastanowi się nad tym: "a co jeśli się nam nie uda", ludzie nie myślą o takich rzeczach. Czasem ludzie mogą być niedopasowani i później jest płacz i zgrzytanie zębów, bo związek się rozpadł.
dum spiro, spero

Postautor: Śniący » pt 10 mar, 2017 19:56

No ja jestem zdania, że miłość, to też nie jest wszystko.
Miłość musi być jeszcze doceniana, odwzajemniona, a przecież często tak nie jest i ja sobie tego nie wymyślam, tylko tak pokazuje życie.

Być z kimś tylko po to, żeby być, to jest bez sensu.
Albo być z kimś tylko dla seksu, który i tak potem wpada w rutynę, może się znudzić, ale to też zależy od samych ludzi, jak do sprawy seksu podejdą.

Bez dobrych wartości, nie stworzy się nigdy bliskiego partnerstwa, bo to się nie uda.
Awatar użytkownika
Śniący
Extra marzyciel

Postautor: Jaśmin » sob 11 mar, 2017 01:10

Dafne pisze:Nikt nie będzie przewidywał katastrof, kiedy chce być po prostu szczęśliwy. Nikt nie zastanowi się nad tym: "a co jeśli się nam nie uda", ludzie nie myślą o takich rzeczach. Czasem ludzie mogą być niedopasowani i później jest płacz i zgrzytanie zębów, bo związek się rozpadł.

Z drugiej strony ciężko starać się coś budować od razu z myślą "Bo nam nie wyjdzie". To mnie niesamowicie denerwowało w mężczyznach z którymi próbowałam być, bo z góry już zakładali co będzie jak się rozstaniemy... Tak to najlepiej siąść na du*** i nic nie robić bo czegokolwiek nie rozpoczniesz to ZAWSZE może się nie udać.

Osobiście wolę żałować, że coś zrobiłam niż żałować, że nie spróbowałam.
~ Lucrezia Borgia
Awatar użytkownika
Jaśmin
Extra marzyciel

Postautor: Śniący » pn 13 mar, 2017 20:04

No tak, ale wystarczy popatrzeć na takich ludzi, którzy nigdy nie mieli szczęścia w miłości, nigdy nie mogli trafić na kogoś odpowiedniego, choć próbowali nie raz i czy można wtedy mówić o niewłaściwym losie, który nie sprzyja takim ludziom?
Bo w tym wszystkim smutne i najgorsze jest chyba to, że dopada takich ludzi jakiś wredny los, niesprawiedliwy i głupi los, który nie chce się od tych ludzi odczepić.
Ci ludzie mogą się starać, walczyć z tym losem, ale nie mają właściwie żadnych szans w starciu z losem, który jest silniejszy od działań i decyzji ludzi.

Więc co można wtedy zrobić? Dać sobie spokój, nie walczyć ze złym losem, bo co byśmy nie zrobili, to i tak zły los nie chce dobrze?
Może to jest jakieś fatum, które krąży nad takimi ludźmi i traktuje ich niesprawiedliwie?
Bo pchać się na siłę do złych związków, do niewłaściwych związków tylko po to, żeby nie być samemu, to jest, według mojego zdania, trochę desperackie zachowanie.
Można po części to zrozumieć, bo ktoś nie chce być sam, może boi się być sam, boi się samotności, ale czy na samotność zawsze dobrym lekiem jest związek partnerski?
Bo ja myślę, a nawet jestem przekonany, że nie.
Jest wiele przykładów związków i partnerskich i małżeńskich, w których panuje samotność, bo brakuje wielu rzeczy, brakuje wartości, a to ludzi wcale nie zbliża, tylko oddala od siebie.

I najlepszym przykładem związków, w których jedna strona drugą męczy i niszczy psychicznie, są związki toksyczne.

Nie jest to trochę na temat, ale rozwinąłem dyskusję.
Awatar użytkownika
Śniący
Extra marzyciel

Postautor: Leah P » wt 14 mar, 2017 14:05

Uwazam, ze zwiazek partnerski powinien istniec jako alternatywa do tradycyjnego zwiazku malzenskiego. Pytanie tylko, jakie roznice pomiedzy obiema opcjami bylyby wprowadzone.
Awatar użytkownika
Leah P
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah
Medals: 1

Postautor: _Magnolia_ » czw 16 mar, 2017 18:34

Leah P pisze:Uwazam, ze zwiazek partnerski powinien istniec jako alternatywa do tradycyjnego zwiazku malzenskiego. Pytanie tylko, jakie roznice pomiedzy obiema opcjami bylyby wprowadzone.

Mnie zastanawia gdzie leży granica pomiędzy jednym a drugim. Bo związek małżeński ok, jest zapisane na papierach, że są oficjalnie parą, ale co w momencie gdy żyją na kocią łapę żyjąc jakby byli małżeństwem? Są ludzie, którzy idą mieszkać razem, wszystko robią jakby byli oficjalną parą, i gdzie tu różnica? To czy nazwiesz mąż czy partner to na jedno wychodzi, no nie?
"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej" - Albert Einstein.
Awatar użytkownika
_Magnolia_
Łapacz chmur

Has thanked: 26 times
Have thanks: 18 times

Postautor: Filip » czw 16 mar, 2017 19:02

_Magnolia_ pisze:Mnie zastanawia gdzie leży granica pomiędzy jednym a drugim. Bo związek małżeński ok, jest zapisane na papierach, że są oficjalnie parą, ale co w momencie gdy żyją na kocią łapę żyjąc jakby byli małżeństwem? Są ludzie, którzy idą mieszkać razem, wszystko robią jakby byli oficjalną parą, i gdzie tu różnica? To czy nazwiesz mąż czy partner to na jedno wychodzi, no nie?

Na potrzeby naszego forum, na jedno wychodzi. :)
Awatar użytkownika
Filip
Bujający w obłokach

Has thanked: 2 times
Have thanks: 16 times
Imię: Filip

Postautor: Leah P » czw 16 mar, 2017 19:24

i gdzie tu różnica?

Podejrzewam, ze roznica jest w regulacjach prawnych dotyczacych relacji malzonkow i ich uprawnieniach, ale nie jestem prawnikiem i nigdy nie bylam tym zainteresowana na tyle, by sie dowiadywac dokladniej.
Awatar użytkownika
Leah P
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah

Wróć do Relacje międzyludzkie