Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Jakie są Twoje poglądy filozoficzno-religijne? ANKIETA

Wiara, Kościół, Bóg, poglądy filozoficzne. Dział trudny, kontrowersyjny. Zastanawiasz się czasem co spotka Cię po śmierci? Jak powstał świat? Czym jest dusza? Masz odwagę podzielić się swoimi spostrzeżeniami?

Jakie są Twoje poglądy filozoficzno-religijne?

agnostycyzm
4
5%
ateizm
18
23%
buddyzm
0
Brak głosów
chrześcijaństwo
34
44%
hinduizm
1
1%
islam
1
1%
judaizm
0
Brak głosów
monizm
1
1%
neopogaństwo
0
Brak głosów
new age
0
Brak głosów
panteizm
1
1%
satanizm
2
3%
szamanizm
0
Brak głosów
taoizm
0
Brak głosów
inne
16
21%

Liczba głosów : 78

Re: Jakie są Twoje poglądy filozoficzno-religijne? ANKIETA

Postautor: Nomicane » pn 05 gru, 2016 05:02

Podobnie jak spora czesc osob na tym forum - tez jestem ateistka. W Boga wierzylam moze gdzies na poczatku podstawowki, ale wtedy tez myslalam, ze Swiety Mikolaj istnieje. Z czasem jak zbyt wiele rzeczy wydawalo mi sie nielogicznych, to przestalam. Chociaz w sumie nie tylko przez brak logiki, ale tez wlasny wybor. Nie mam potrzeby zeby w cos wierzyc, zycie po smierci wydaje sie bardzo zludne. Po co dawac sobie nadzieje, skoro mozna probowac w pelni wykorzystac to zycie, ktore sie ma? Nie wierze, ze cos jest nad nami, moze mam zbyt naukowe podejscie zebym mogla uznac cos takiego. Byc moze dlatego nie sadze, zebym kiedykolwiek chciala powrocic do wiary katolickiej. Ze wszystkich znanych mi wyznan, to buddyzm ma dla mnie najwiecej sensu (chociaz i tak wiele mu brakuje zeby mnie przekonac). Buddha nie jest bostwem, a nauczycielem. Glownym celem jest ksztalcenie wlasnej osoby, ale tez pozbycie sie wlasnego ego. Czesto slysze, ze ateizm jest chwilowym podazaniem za moda... Niekoniecznie. Kultura. W Polsce religia Katolicka jest wpajana kazdemu od dziecka, ale prawda jest taka, ze wiekszosc swiata razem z rozwojem traci na religijnosci (wyjatek: USA - ze wzgledow kulturowych).

For this message the author Nomicane has received thanks:
cayman(śr 07 gru, 2016 20:21)
Awatar użytkownika
Nomicane |X|
Początkujący marzyciel

Has thanked: 1 time
Have thanks: 3 times
Imię: Victoria

Postautor: Krzysiekkk » śr 07 gru, 2016 03:17

Jako Chrześcijanin się określam.
Awatar użytkownika
Krzysiekkk |X|
Początkujący marzyciel

Has thanked: 4 times
Have thanks: 0 time
Imię: Krzysiek
Marzenie: Wiele

Postautor: cayman » śr 07 gru, 2016 20:25

droga pani victorio..(nomicane)przyczepie sie tego naukowego podejścia....czy to nie nauka i odkrycia powiedzmy zwojów z morza martwego nie sa dowodem..mogę pani zapodac informacyjnie ..nie zebym namawiał albo przekonywał ..?
Awatar użytkownika
cayman |X|
Extra marzyciel

Has thanked: 99 times
Have thanks: 13 times
Medals: 1

Postautor: Patorek » śr 07 gru, 2016 22:14

cayman, możesz rozwinąć co masz na myśli?
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek |X|
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Nomicane » czw 08 gru, 2016 07:02

cayman pisze:czy to nie nauka i odkrycia powiedzmy zwojów z morza martwego nie sa dowodem...

Konkretniej dowodem na...?

Bo jesli chodzi o "dowod na istnienie Boga", to zapiski owszem istnieja, ale zalezy jak je odczytasz.
Mozesz cala ta wiedze uznac za prawdziwa i wierzyc w kazde slowo, ale naprawde nie tak trudno spojrzec na to krytycznie. Ludzie kiedys wierzyli we wszelkie bostwa zeby wlasnie wyjasnic sobie zdarzenia, ktorych nie rozumieli. Nauka w tamtych czasach nie pozwalala im na wyjasnienie tych zjawisk. Dlatego tez uwazam, ze calkowicie logiczne jest to, ze wraz z rozwojem ludzie traca na religijnosci... Afrykanczycy dalej sa silnie wierzacy, a ich religie nadal sie tworza i ksztaltuja tak jak inne wiary duzo wczesniej. Inna sprawa, ze po kazdej wiekszej wierze pozostaly rozne zapiski i 'dowody', ale co ciekawe, one sie po prostu wykluczaja nawzajem... Wiec jak traktowac to jako przekonujacy dowod?
Awatar użytkownika
Nomicane |X|
Początkujący marzyciel

Has thanked: 1 time
Have thanks: 3 times
Imię: Victoria

Postautor: kasiucha129 » wt 13 gru, 2016 15:06

cayman pisze:droga pani victorio..(nomicane)przyczepie sie tego naukowego podejścia....czy to nie nauka i odkrycia powiedzmy zwojów z morza martwego nie sa dowodem..mogę pani zapodac informacyjnie ..nie zebym namawiał albo przekonywał ..?

Zwoje są to źródła historyczne i jako takie sa faktem - a nawet naukowym faktem. Nie dowodzą niczego, jak tylko kilku innych historycznych faktów, które nie mają z nadprzyrodzonym nic wspólnego. Podobnie starożytne zapiski filozofów (gdyby je znaleźć) nie są dowodem na to, że cokolwiek ci filozofowie wymyślili, jest prawdą. Ludzie, proszę - myślcie choć odrobinę logicznie...
Awatar użytkownika
kasiucha129 |X|

Has thanked: 0 time

Postautor: Redo26 » czw 09 lut, 2017 19:00

Wziąłem udział w ankiecie i dziwi mnie tak duże podłożę ateistów na tym forum. Przecież macie marzenia, więc jednak w coś wierzycie, coś wyznajecie i niezależnie czy są to podróże, pieniądz czy zdrowe życie. Ateista absolutnie nie wierzy w nic, człowiek nie jest zwierzęciem i jednak musi w coś wierzyć, więc jak to jest z Wami moi drodzy ? ;)
"Ale dosyć już o mnie. Mów, jak Tobie mija
czas - i czy czas coś znaczy,
gdy się jest Tobą."

Stanisław Barańczak ~ "Widokówka z tego świata"
Awatar użytkownika
Redo26 |X|
Marzyciel-Gaduła

Imię: Radosław

Postautor: Ruta » czw 09 lut, 2017 23:40

Redo26, w nic? Jesteś pewien?
Awatar użytkownika
Ruta |X|
Newbie

Has thanked: 70 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Postautor: rytygier » pt 10 lut, 2017 13:51

Redo26,

myślę, że mylisz tutaj dwie rzeczy : wiarę jako przekonanie, że coś jest słuszne, , wartościowe, sensowne od wiary ,,religijnej" czyli przekonania co do istnienia boga/bogów. Niewiara w boga/bogów nie implikuje brak wiary w inne rzeczy!
Myślę, że prawie każdy ateista w coś (często naiwnie) wierzy (np. wiara w to, że ludzie są dobrzy z natury, przekonanie że warto poświęcić życie na niesienie pomocy innym itp) , bo bez żadnej wiary żyć chyba nie można.
Twoje stwierdzenie, że ,,ateista w nic nie wierzy" jest absurdalne, zawężasz bowiem znaczenie słowa ,,wiara" tylko do jego ,,religijnego " aspektu.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier |X|
Marzyciel

Has thanked: 35 times
Have thanks: 65 times
Medals: 2

Postautor: Ruta » pt 10 lut, 2017 15:10

rytygier, ateista również może wierzyć w kontekście religijnym. O ile nie ma w tym bożków.
Awatar użytkownika
Ruta |X|
Newbie

Postautor: Redo26 » sob 11 lut, 2017 19:48

rytygier pisze:Twoje stwierdzenie, że ,,ateista w nic nie wierzy" jest absurdalne, zawężasz bowiem znaczenie słowa ,,wiara" tylko do jego ,,religijnego " aspektu.

Przecież napisałem, że każdy musi w coś wierzyć i niezależnie czy jest to bożek, pieniądz, marzenia czy zdrowy styl życia, więc niczego nie zawężam tylko do religijnego aspektu. Jedne źródła twierdzą, że ateizm to życie w niewierze (nie tylko przynależność religijna), a inne źródła twierdzą, że ateizm to brak wiary w Boga i niekwestionowanie jego istnienia, więc myślę, że problem naszego porozumienia się w tej sprawie leży w dwóch innych tłumaczeniach definicji "ateizm" . :zdegustowany2:
"Ale dosyć już o mnie. Mów, jak Tobie mija
czas - i czy czas coś znaczy,
gdy się jest Tobą."

Stanisław Barańczak ~ "Widokówka z tego świata"
Awatar użytkownika
Redo26 |X|
Marzyciel-Gaduła

Imię: Radosław

Postautor: Ruta » ndz 12 lut, 2017 04:06

Redo26, ale co tu tłumaczyć. A-TEIZM. Theos=bóg. No... trzeba czegoś więcej?
Awatar użytkownika
Ruta |X|
Newbie

Postautor: Chandler » czw 18 maja, 2017 21:25

Hinduizm, a konkretniej Wisznuizm (gałąź Hinduizmu).
Przestałem być sobą, nie jestem nawet połową, zostało mnie ćwierć.
Awatar użytkownika
Chandler |X|
Początkujący marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 2 times
Imię: Paweł
Marzenie: Niekończąca się butelka Whiskey.

Poprzednia

Wróć do Religia i filozofia