Wszystkich Świętych czy Halloween?

Poważne i kontrowersyjne tematy nam nie straszne. Od aborcji po płaską ziemię, od problemów wydumanych po rzeczywiście istotne. Nie czekaj.

Wszystkich Świętych czy Halloween?

Wszystkich Świętych
25
69%
Halloween
11
31%
 
Liczba głosów: 36

Nanya
Extra marzyciel
Posty: 792
Rejestracja: 22 gru 2012, 23:04
Imię: Cysia
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Nanya » 06 wrz 2015, 13:15

Ruta, podobna? W Samhain ludzie przebierali się za nędzarzy, żeby odstraszyć duchy, które mogłyby zamieszkać w ich ciele - W Halloween ludie przebierają się za potworki, żeby... dobrze się bawić ;) W Samhain ludzie zamykali drzwi i okna, gasili wszelkie źródła światła i udawali, że ich nie ma, a przed domem wystawiali jedzenie, żeby duchy się najadły i odeszły - w Halloween wszelkie domy aż się jarzą od świateł, w każdej dyni pali się świeca, jest głośno, a małe glony przebrane za potworki wymuszają słodycze.
To nie podobieństwo - to karykatura ;)
Halloween znane pod tą nazwą to zwykłe przebieranki i komercja. Wigilia Wszystkich Świętych, Samhain, Dziady - to już co innego. Sama ta nazwa - Halloween - została już niestety niejako zastrzeżona dla zabawy. Może czas, żeby ludzie wiedzieli, że noc przed 1 listopada można celebrować na różne sposoby - także duchowo, ale nie wciskajmy im kitu, że Halloween to jakieś duchowe przeżycie.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 06 wrz 2015, 13:29

Nanya, znam zatem nieco inne Samhain. ;-) Z resztą pisałam, że są to korzenie Samhain, a nie jego kopia. Dodatkowo pisałam tez o Hallowe'en, które jest traktowane podobnie jak amerykańskie Halloween, ale nim nie jest.
Nanya pisze:Sama ta nazwa - Halloween - została już niestety niejako zastrzeżona dla zabawy. Może czas, żeby ludzie wiedzieli, że noc przed 1 listopada można celebrować na różne sposoby - także duchowo, ale nie wciskajmy im kitu, że Halloween to jakieś duchowe przeżycie.
Powtórzę się jeszcze raz... jeśli sami dołączamy do traktowania czegoś w sposób mainstreamowy, to nie przyczyniamy się do zmiany spostrzegania czegoś. A moim zdaniem Halloween tego troszkę wymaga.


Był to najbardziej magiczny dzień w roku, w tym dniu śmierć nie istniała. Podczas nocy, wielka tarcza Skathach ochraniająca świat żywych zostawała opuszczana, pozwalając aby zanikła bariera pomiędzy dwoma światami i żeby siły chaosu wtargnęły do naszej rzeczywistości. Nawet dzisiaj słyszy się opowieści o tym jak nagle rzeczy, bydło i inwentarz domowy przemieszczają się z pola na pole czy też jak „coś” próbuje rozbić okna w domach.

Wtedy duchy zmarłych i tych członków klanu, którzy się jeszcze nie urodzili spacerowali swobodnie pomiędzy żyjącymi. Na ich cześć były przygotowywane jedzenie i rozrywka. W ten sposób klan był jednocześnie przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Ten aspekt święta nigdy nie został całkowicie wykorzeniony przez chrześcijaństwo i przetrwał do dzisiaj w postaci święta Halloween. Dla większości ludzi został przyjęty jako istotę święta Samhain.

Awatar użytkownika
marzanna
Extra marzyciel
Posty: 592
Rejestracja: 30 kwie 2012, 10:45
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: marzanna » 06 wrz 2015, 21:14

Należy kultywować własne obyczaje,a nie obce naleciałości. :)

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 07 wrz 2015, 6:58

marzanna, niektórzy mają problem z tym co jest "nasze" i od kiedy. :)

Anika
Marzyciel-Gaduła
Posty: 63
Rejestracja: 26 cze 2014, 9:47
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Anika » 23 lis 2016, 23:48

Ja tam bym jakoś nie potrafiła obchodzić Halloween i się cieszyć z tego dnia. Od zawsze obchodziłam "Wszystkich Świętych" i to się nie zmieni. Wolę uczcić pamięć zmarłych, podumać, niż tak latać przebrana za kogoś i cieszyć się nie wiadomo z czego.

Leah P
Marzyciel
Posty: 1017
Rejestracja: 02 gru 2015, 19:46
Imię: Leah
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Leah P » 23 lis 2016, 23:53

A dlaczego musi byc wybor? Przeciez to nawet nie jest w ten sam dzien.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Patorek » 24 lis 2016, 9:40

W tego typu przypadkach bardzo łatwo zauważyć kto myśli samodzielnie, a kto powiela schematy i wpojone śmieciowe wartości do głowy. :ciacho:

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 04 gru 2016, 21:52

Anika pisze:Wolę uczcić pamięć zmarłych, podumać, niż tak latać przebrana za kogoś i cieszyć się nie wiadomo z czego.
Nie dziwię się. Ciężko tak latać i cieszyć się, jeśli nie wie się z czego. :)

Awatar użytkownika
Borcejn
Smyraj suty
Administrator
Posty: 735
Rejestracja: 04 mar 2012, 18:02
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Borcejn » 04 gru 2016, 23:06

Halloween jest brzydkie i puste. Nie pasuje do naszej kultury zupełnie. Pompują w reklamę tego zwyczaju tylko dlatego, że są z tego pieniądze. Jakiś typ pozazdrościł zysków dziadkom ze zniczami, więc zaczął sprzedawać swoje dynie, a że ludzie mieli to w dupiee (słusznie), to ogłosił, że jest satanistą. Jak wiadomo nie ma lepszej promocji od kłótni z Kościołem. W ten oto sposób zbuntowane dzieci latają sobie przebrane za kościotrupy. No i dorośli, którzy nie mają np. pracy albo są trochę upośledzeni.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Patorek » 05 gru 2016, 9:31

Katolicki ból dupy lub co gorsza jeśli nie-katolicki to bezpodstawnie głupi ból dupy to coś pięknego, gdy mówi się o Halloween. Tyle hipokryzji, niewiedzy i powielania schematów niczym w dobrym kinie propagandowym. Dla jasności nie chodzi o to, że negowanie Halloween jest złe, chodzi o to, że złe jest argumentowanie tego, bo z argumentacją na poziomie, pełną sensu i logiki nie ma nic wspólnego. :swirus:

Awatar użytkownika
Borcejn
Smyraj suty
Administrator
Posty: 735
Rejestracja: 04 mar 2012, 18:02
Płeć: Kobieta
Kontakt:

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Borcejn » 05 gru 2016, 10:34

Do mnie pijesz? Mnie tam dupa nie boli. Owszem, kiedyś się dorabiało, ale Kościół zabronił mi takich zabaw.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 06 gru 2016, 19:22

Trochę przesada z tą 'naszą' kulturą. Tradycja dość mocno nadal czerpie z pogaństwa europejskiego. Halloween różni się tym, że mocniej czerpie z pogaństwa celtyckiego. Które dodatkowo połączono z komercyjnym boomem.

Na przestrzeni lat jednak, w Polsce podejście do tych kilku dni uległo zmianom.

Awatar użytkownika
cvku
Bujający w obłokach
Posty: 410
Rejestracja: 06 lip 2012, 11:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: cvku » 06 gru 2016, 20:38

Mi bardzo trudno wytyczyć granicę "głupoty" od "normalności". Jeśli tą granicą miałaby być np. wiedza o tradycji i obrządkach to takiego egzaminu nie zdałaby większość ludzi, która obchodzi tylko dzień Wszystkich Świętych, bo z tego co wiem, ludzie zazwyczaj uważają że znicze zapalamy tylko w geście pamięci o zmarłych co nie jest prawdą. Także nie bądźmy surowi.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Patorek » 07 gru 2016, 9:41

cvku, w momencie, gdy ktoś wypowiada się na jakiś temat to z założenia coś wie lub wydaje mu się, że wie, jeśli to drugi przypadek zawsze może przyznać się do błędu. Natomiast jeśli nic nie wie, a powiela usłyszane schematy to jest debilem i nie ma co być 'łagodnym' dla takiej osoby.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 07 gru 2016, 17:41

Patorek, no a co jeśli ktoś uważa, że te zasłyszane rzeczy to nie głupoty a wiedza? Wiesz.. wiedza i jej jakość zależy od nauczyciela... skąd mamy wiedzieć od razu, że nauczyciel nie był godzien?

Awatar użytkownika
cayman
Extra marzyciel
Posty: 553
Rejestracja: 07 gru 2010, 20:20

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: cayman » 07 gru 2016, 20:05

Patorek pisze:cvku, w momencie, gdy ktoś wypowiada się na jakiś temat to z założenia coś wie lub wydaje mu się, że wie, jeśli to drugi przypadek zawsze może przyznać się do błędu. Natomiast jeśli nic nie wie, a powiela usłyszane schematy to jest debilem i nie ma co być 'łagodnym' dla takiej osoby.
ot i mądrości tyllko z jakiej częsci ciała płyną..dla mnie to nie głowa..dla mnie debilem jest ten który pana trzyma na stołku moderatora..do którego pan sie nie nadaje.. to pisałem ja andy cayman

Awatar użytkownika
cvku
Bujający w obłokach
Posty: 410
Rejestracja: 06 lip 2012, 11:18
Płeć: Mężczyzna

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: cvku » 07 gru 2016, 20:45

Patorek pisze:w momencie, gdy ktoś wypowiada się na jakiś temat to z założenia coś wie lub wydaje mu się, że wie
Czyli nie jest ważne co mówi, tylko że mówi? Wystarczy, żeby przetwarzał jakiekolwiek informacje?
Patorek pisze:Natomiast jeśli nic nie wie, a powiela usłyszane schematy to jest debilem i nie ma co być 'łagodnym' dla takiej osoby.
To ja jestem debilem, bo np. nie wiem nic o Świętym Walentym, czy to konkretnie jakiś amor, czy patron miłości, ani o co biega, ale 14 lutego symbolicznie obchodzę walentynki, bo tak. Powielam schemat. :swirus:
Ruta pisze:Patorek, no a co jeśli ktoś uważa, że te zasłyszane rzeczy to nie głupoty a wiedza?
Bardzo dobre pytanie.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Patorek » 07 gru 2016, 22:12

Ruta pisze:Patorek, no a co jeśli ktoś uważa, że te zasłyszane rzeczy to nie głupoty a wiedza? Wiesz.. wiedza i jej jakość zależy od nauczyciela... skąd mamy wiedzieć od razu, że nauczyciel nie był godzien?
Rozumiem, że w dobie błyskawicznego przepływu informacji sięganie do więcej niż jednego źródła to katorga, ale to można podciągnąć pod drugi przypadek, który opisałem. Tzn, wydaje nam się, że wiemy to dyskutujemy, ale w momencie silnych kontrargumentów i nadal upierania się przy swoim bez sprawdzenia, czy się mylimy to już głupota.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 07 gru 2016, 22:36

Patorek nie trzeba ironizować. Dziwi mnie tylko, że masz pewność, że tak łatwo znaleźć jakieś porządne informacje, zwłaszcza w sieci. Oczywiście zgadzam się, że warto weryfikować. Niestety nie każdy wie jak weryfikować, jak odsiewać koloryzowane 'fakty' a rzeczywiste podania, dowody itd. Nie każdy musi umieć analizować. Plus na nasze poglądy mocno składa się wychowanie i jakaś tam nabyta wiedza w ciągu doświadczania zwyczajnego życia. Niektórzy poznają więcej, inni mniej. Niektórzy po prostu nie mają parcia na wiedzę, poznają tylko to co im jest niezbędne do życia. Resztę biorą w pakiecie z wychowaniem w danej kulturze. Ty także nabyłeś pewne cechy czy światopogląd wzięty z niczego innego jak tego w jakiej kulturze dorastałeś.

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Patorek » 08 gru 2016, 9:48

Ruta pisze:Nie każdy musi umieć analizować.
Fakt, nie wymagam, by każdy był inteligentny, oczytany i wszystko potrafił, ale jak ktoś jest zwyczajnie głupi(to nie jest obraza, stwierdzenie faktu) to też nie bójmy się go takim nazwać.

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 08 gru 2016, 16:35

Patorek, więc jak Ty będziesz powielać pewne ludzkie schematy, mogę powiedzieć, że jesteś głupi?

Awatar użytkownika
Patorek
Spełniacz Marzeń
Posty: 4865
Rejestracja: 22 lis 2011, 11:44
Imię: Twoje marzenie

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Patorek » 09 gru 2016, 0:07

Ruta pisze:Patorek, więc jak Ty będziesz powielać pewne ludzkie schematy, mogę powiedzieć, że jesteś głupi?
Jeżeli mi wytkniesz, gdzie popełniam błąd i przedstawisz dlaczego, a ja będę upierał się nadal przy swoim to tak. :ok:

Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń
Posty: 12074
Rejestracja: 13 mar 2011, 17:57
Płeć: Kobieta

Re: Wszystkich Świętych czy Halloween?

Post autor: Ruta » 11 gru 2016, 12:50

Patorek, ok, zapamiętam.

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości