Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Świat książek. Potrafisz 'pożreć' książkę w jedną noc? Podaj tytuł, niech inni też nie mogą zasnąć bez dowiedzenia się co będzie w następnym rozdziale.

Re: Jakie książki powinna znać młodzież? I dlaczego?

Postautor: Zgredfil » wt 29 sty, 2013 16:48

Ruta pisze:Jak pisałam - zachęcając, a nie rozkazując. Czegoś tu nie rozumiesz?

A co tu jest do rozumienia? Pisałem tylko o tym, jak rozumiem funkcję szkoły. Nie ma tam rozkazów, bo to nie wojsko, ale też i nie klub dyskusyjny, więc wypadałoby spełniać pewne obowiązki (w tym czytanie lektury w minimalnym choćby zakresie). A jeśli ktoś wymyśli słodki jak miód sposób zachęty do czytania bez odwoływania się do obowiązku, to chwała mu, choć na to bym nie liczył.

For this message the author Zgredfil has received thanks:
poly(wt 29 sty, 2013 17:31)
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Has thanked: 18 times
Have thanks: 12 times
Medals: 1

Postautor: Ruta » wt 29 sty, 2013 19:40

Zgredfil pisze:A co tu jest do rozumienia? Pisałem tylko o tym, jak rozumiem funkcję szkoły. Nie ma tam rozkazów, bo to nie wojsko, ale też i nie klub dyskusyjny, więc wypadałoby spełniać pewne obowiązki (w tym czytanie lektury w minimalnym choćby zakresie). A jeśli ktoś wymyśli słodki jak miód sposób zachęty do czytania bez odwoływania się do obowiązku, to chwała mu, choć na to bym nie liczył.

To nie wiem po cholerę mam się powtarzać, skoro już pisałam o tym, że nauczyciel nie powinien zmuszać, a zachęcać.. a to czy ktoś ma odpowiedni pomysł... to inna sprawa.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Medals: 13

Postautor: Zgredfil » wt 29 sty, 2013 20:21

Ruta pisze:To nie wiem po cholerę mam się powtarzać, skoro już pisałam o tym, że nauczyciel nie powinien zmuszać, a zachęcać.. a to czy ktoś ma odpowiedni pomysł... to inna sprawa.

Jeśli powtarzasz się, to z własnej i nieprzymuszonej woli, gdyż to, co Twoim zdaniem powinien nauczyciel, nie jest dla mnie aż tak trudne do zrozumienia. :D
Aby jednak zmniejszyć Twój dyskomfort, ja również powtórzę się, twierdząc, że szkoła nie wydaje mi się miejscem, gdzie uczniowie realizują własne koncepcje uczenia się, tylko podporządkowani są obowiązującemu programowi nauczania, mimo że prawdopodobnie odstaje on trochę od ideału.
Awatar użytkownika
Zgredfil
Bujający w obłokach

Has thanked: 18 times
Have thanks: 12 times

Postautor: powidlo » wt 29 sty, 2013 20:54

sepän poika pisze:Odniesienia do klasycznych utworów pojawiają się na każdym kroku

No i właśnie dlatego wydaje mi się, że prędzej czy później średnio rozgarnięta osoba zainteresuje się tym sama.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga
Medals: 10

Postautor: Ruta » wt 29 sty, 2013 21:11

Zgredfil pisze:Aby jednak zmniejszyć Twój dyskomfort, ja również powtórzę się, twierdząc, że szkoła nie wydaje mi się miejscem, gdzie uczniowie realizują własne koncepcje uczenia się, tylko podporządkowani są obowiązującemu programowi nauczania, mimo że prawdopodobnie odstaje on trochę od ideału.

O ile się nie mylę, to Ty nawiązałeś do szkoły i realizowania programu. Ja pisałam tylko o tym, że nikogo nie powinno się zmuszać do czytania, a próbować zachęcać.
dż. pisze:No i właśnie dlatego wydaje mi się, że prędzej czy później średnio rozgarnięta osoba zainteresuje się tym sama.

Ano.
Awatar użytkownika
Ruta
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 72 times
Have thanks: 178 times
Medals: 13

Postautor: sepän poika » wt 29 sty, 2013 22:14

dż. pisze:No i właśnie dlatego wydaje mi się, że prędzej czy później średnio rozgarnięta osoba zainteresuje się tym sama.

A gdzie tam. Zresztą ja nie miałem pojęcia ile pojawia się w życiu codziennym odniesień do Wesela, póki nie przeczytałem Wesela. Więc to nawet na tej zasadzie nie może działać.
- Życie nie jest ani dobre, ani złe.
- A jakie?
- Nieuniknione. Jeden ma wygrane, drugi ma przesrane.
sepän poika
Newbie

Has thanked: 55 times
Have thanks: 76 times
Medals: 7

Postautor: piagizela » śr 30 sty, 2013 22:46

Ale to jest po prostu kwestia pewnej intelektualnej ogłady. Jasne, że można wymyślać swój własny język (i maniery), ale po co, skoro z nikim nie będzie można się dogadać?
:lick:
piagizela
Newbie

Has thanked: 47 times
Have thanks: 44 times
Medals: 2

Postautor: kinia » ndz 28 kwie, 2013 17:54

My dzieci z dworca ZOO powinna znać ku przestrodze :) by była młodzież odpowiedzialna i grzeczna
Awatar użytkownika
kinia
Początkujący marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time

Postautor: Leah P » wt 06 gru, 2016 20:17

Dopiero co pisalismy sobie w innych tematach o lekturach szkolnych, ja zaciekle bronilam lektur z nowej podstawy programowej (dla rocznika 1996), a tu po cichu wchodzi nowa reforma i lista lektur juz zostala zaproponowana.

http://wyborcza.pl/7,75398,21053962,co- ... -nowy.html

Co o tym sadzicie?

P.S. rozbawil mnie jeden z komentarzy pod artykulem:
Wycieli "Antygonę" Sofoklesa (!), bo to teraz drażliwy temat.

Poganie odnoszący się z większym szacunkiem do zmarłych niż nasi hierarchowie Kościelni, krewni chroniący kosztem własnego życia miejsca spoczynku najbliższych zamiast handlować nimi za odszkodowania oraz władza świecka dla prestiżu bezczeszcząca zwłoki - za dużo tych analogii do polskiej rzeczywistości.
Awatar użytkownika
Leah P
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah

Postautor: Dafne » wt 06 gru, 2016 20:28

Nadal będą męczyć uczniów nudnym Tadkiem. A ja już myślałam, że Pan Tadeusz nie będzie obowiązywać.
tysiące twarzy
setki miraży
Awatar użytkownika
Dafne
Spełniacz Marzeń

Has thanked: 105 times
Have thanks: 140 times
Medals: 10

Postautor: Leah P » wt 06 gru, 2016 21:34

Ja mialam to szczescie, ze nie obowiazywal :D (W podstawowej wersji programu, na rozszerzeniu z polskiego musialam przeczytac, ale na podstawie tylko fragmenty byly)
Awatar użytkownika
Leah P
Marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 36 times
Imię: Leah

Postautor: rytygier » śr 07 gru, 2016 09:02

Na pewno powinno się mocno ograniczyć wałkowanie Mickiewicza i Słowackiego.
Już Kazimierz Przerwa- Tetmajer trafnie stwierdził, że ,, z polskimi romantykami jest jak z Tatrami. Jest ich mało i oprowadza się po nich aż do śmieszności."
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 68 times
Medals: 2

Poprzednia

Wróć do Literatura