Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Co tworzy nasze opinie?

Intryguje Cię kwestia relacji między ludźmi? Zależności i stereotypów?

Co tworzy nasze opinie?

Postautor: Ruta » pt 29 lip, 2016 13:36

Zastanawia mnie skąd waszym zdaniem biorą się nasze opinie?
Czy umiecie określić jaką część wynieśliście ich np. z rodzinnego domu? A jaką na "własną rękę"?

Jak wyrabiacie sobie o czymś opinie? Czytacie, oglądacie, poznajecie empirycznie?
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Has thanked: 72 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Re: Co tworzy nasze opinie?

Postautor: SNOWDOG » pt 29 lip, 2016 13:48

Opinia w rzeczywistości jest wypadkową kilku sposobów poznawania (chyba, że ktoś się zapiera w z cymś i nie dopuszcza dodatkowych bodźców, ale to przypadek skrajny - choć nie tak rzadki). Wiele opinii wynosimy z domu, z naszego otoczenia (a te źródła już mogą na siebie wzajemnie wpływać w kwestii weryfikacji), a następnie weryfikujemy je na podstawie własnych doświadczeń, oraz podań innych ludzi.

Jak dla mnie podstawą w tym wszystkim powinna być dogłębna analiza i przemyślenia na dany temat i właśnie w ten sposób formuję swoje opinie.
Awatar użytkownika
SNOWDOG
Marzyciel-Gaduła+

Has thanked: 0 time
Have thanks: 10 times

Postautor: Jessica_126 » sob 20 sie, 2016 21:09

Ruta pisze:Zastanawia mnie skąd waszym zdaniem biorą się nasze opinie?
Czy umiecie określić jaką część wynieśliście ich np. z rodzinnego domu? A jaką na "własną rękę"?

Jak wyrabiacie sobie o czymś opinie? Czytacie, oglądacie, poznajecie empirycznie?

Nasze opinie biorą się z doświadczeń w życiu. Ja dużo dobrych opinii wyniosłam z domu, a na własną rękę mam też swoje opinie z doświadczeń z ludźmi. Wyrabiam sobie opinię czytając, co on napisze, rozmawiając z nim.
Pamiętaj, zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci kibicuje
Wierzę, że po każdej burzy kiedyś wyjdzie słońce
Nie powiem, jak mi Ciebie brak, bo nie ma takich słów
Awatar użytkownika
Jessica_126
Marzyciel-Gaduła+

Has thanked: 1 time
Have thanks: 0 time
Imię: Karola
Marzenie: żeby życie było beztroskie :)

Postautor: Pawian » ndz 21 sie, 2016 13:44

SNOWDOG pisze:Jak dla mnie podstawą w tym wszystkim powinna być dogłębna analiza i przemyślenia na dany temat i właśnie w ten sposób formuję swoje opinie.

Nie zapominajmy o osobach, ktore przejmuja cudze opinie bezmyslnie. Czesciej mozna to zaobserwowac miedzy dziecmi. Dziecko slucha jak rozmawiaja dorosli i powtarza to samo przy jakiejs okazji.
Moze rzadziej jest tak miedzy doroslymi, kiedy ktos nie potrafi przedstawic "swojego" toku myslenia, a rzuca tylko pojedyncze slogany na dany temat.

Opinia wiec moze byc tez nabyta, wyuczona na pamiec. Mialam kiedys okres w zyciu, kiedy uwazalam, ze jestem za glupia, wiec robilam to samo. Troche taka ironia.
nie, nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Has thanked: 55 times
Have thanks: 67 times
Marzenie: Zostaly tylko dwa do spelnienia!
Medals: 5

Postautor: rytygier » ndz 21 sie, 2016 17:22

Ze wstydem przyznaję, że na moje opinie często mają wpływ emocje i osobiste uprzedzenia, które często mają rodowód w mojej wczesnej, ,,buntowniczej" młodości , z której nie wyrosłem do dziś, a która sprowadzała się do negacji wszelkich wartości jakimi karmiono mnie w domu, szkole i kościele.
Jestem człowiekiem, który bardzo przywiązał się do powziętych w mej młodości przekonań i opinii . Nie modyfikuję ich nawet wtedy, gdy ktoś wykaże mi logiczne błędy tkwiące w moim rozumowaniu. Wtedy do głosu dochodzą u mnie silne emocje i argumenty partnera/ki w dyskusji zaczynam traktować jako bezpośredni atak na moją osobę ( o której mam raczej wysokie mniemanie) i śmiertelnie się obrażam albo popadam w fochy.
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Has thanked: 37 times
Have thanks: 67 times
Medals: 2

Wróć do Relacje międzyludzkie