Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Czy zawsze warto mówić o sobie prawdę?

Intryguje Cię kwestia relacji między ludźmi? Zależności i stereotypów?

Re: Czy zawsze warto mówić o sobie prawdę?

Postautor: rytygier » pt 15 lip, 2016 08:24

Muffinka, w realu nie mówię o sobie prawdy i mam lęk przed otwarciem się przed innymi ludźmi , bo obawiam się, że wtedy łatwiej będzie im mnie zranić. Zamknięcie się w sobie, nie mówienie o swoich uczuciach, pragnieniach, poglądach to taki pancerz ochronny, który skutecznie chroni. Parę razy spotkało mnie, że osoby, którym zaufałem i przed którymi się otworzyłem wykorzystały moje zaufanie i nadużyły go. To strasznie boli. Jak rana, która się jątrzy i nie chce się zagoić. Kiedyś byłem człowiekiem, który miał jak to się mówi ,,serce na dłoni". Teraz ostrzegam: obnaż przed innymi swoją duszę a rozszarpią cię na strzępy!
Społeczeństwu nie udało się mnie zaakceptować i mnie nie udało się zaakceptować społeczeństwa.
Awatar użytkownika
rytygier
Marzyciel

Has thanked: 35 times
Have thanks: 65 times
Medals: 2

Postautor: Mia » pt 15 lip, 2016 09:08

rytygier pisze:Parę razy spotkało mnie, że osoby, którym zaufałem i przed którymi się otworzyłem wykorzystały moje zaufanie i nadużyły go.

Wiesz, ja również się z tym spotkałam.. ale owy pancerz o którym mowa, wcale nie sprawi że poczujesz się lepiej, ciągłe zamykanie w sobie, tworzy swoistego rodzaju mur, a to sprawia że człowiek oddala się od ludzi, bo w każdym widzi potencjalnego oszusta.. i że na pewno zrani..
To nie jest wyjście.. tylko paraliżujący strach i towarzyszące przy tym lęki, z racji tego, że doświadczyłeś tego parokrotnie, postawiłeś sobie słowo honoru, że nigdy więcej i jest jak jest. Warto?
Mówią, że to, czego wszyscy szukamy, to sens życia. Myślę, że to czego szukamy, to doświadczenie bycia żywym, wtedy gdy nasze doświadczanie życia, czysto fizyczne, odbija się w środku naszego bytu i naszej najbardziej intymnej rzeczywistości, gdy naprawdę czujemy cud bycia żywym. J.Campbell

For this message the author Mia has received thanks:
rytygier(pt 15 lip, 2016 13:03)
Awatar użytkownika
Mia
Extra marzyciel

Has thanked: 31 times
Have thanks: 29 times

Postautor: _Magnolia_ » sob 16 lip, 2016 13:08

Muffinka pisze:Wiecie, że coraz częściej z tym trudniej?

Faktem jest, że przeginał z opowiadaniem czegoś w zależności od numeru randki, chyba że chciał stworzyć wokół siebie aurę tajemniczości (co według moich doświadczeń zawsze tacy pod tą aurą mają kompletną pustkę).

Sama chcę być szczera, ale też musi być ta druga strona, która nagle nie zbuduje wokół siebie bariery, bo ja coś tam, a on nie. To jest takie dziecinne...
"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej" - Albert Einstein.
Awatar użytkownika
_Magnolia_
Łapacz chmur

Has thanked: 26 times
Have thanks: 18 times
Medals: 1

Postautor: malinowelody » sob 16 lip, 2016 17:01

Muffinka pisze:Właśnie.. coś w tym jest, spotykałam się kiedyś z pewnym chłopcem, czułam wręcz pewną niechęć, apatię, ilekroć zadawałam mu różne pytania, to mówił, że za wcześnie na to, albo przyjdzie odpowiedni moment na taką rozmowę.. No yyy?! Poczułam się dziwnie i czułam, że ta relacja coraz bardziej nie ma sensu..
(....)
Wiem, wiem, robię selekcje, ale to tylko dlatego, żeby nie tracić czasu na zbędne relacje. Mam swoje zasady, chcę być z otwartym człowiekiem, tego co myśli. Wiecie, że coraz częściej z tym trudniej?

Czy to już można nazwać selekcją? To raczej pierwsze wrażenie, a każdy z nas ma jakieś określone normy, które mają na nie wpływ.
malinowelody
Początkujący marzyciel

Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time

Postautor: SNOWDOG » czw 28 lip, 2016 19:46

malinowelody pisze:
SNOWDOG pisze:Co? Niby jak? Chyba, że mówisz o relacji z jakimiś pustkami, ale czy z takimi w ogóle warto tworzyć jakąkolwiek relację?
Naturalnym jest, że każdy ma swoje życie prywatne i o niektórych rzeczach po prostu nie będzie chciał mówić. Jeżeli przyzna wprost, że dany temat nie jest tym, na który chciałby rozmawiać, to dlaczego relacje między nim a rozmówcą miałyby się popsuć?

Najzwyczajniej. Nawet nie należy się doszukiwać jakiś zawiłych sytuacji.
W najprostszych relacjach nie porusza się tematów intymnych. Jeżeli decydujemy się z kimś na rozmowę prywatną, a w trakcie jej trwania schodzimy do poziomu intymności - bo przecież tak może się zdarzyć - musimy liczyć się z tym, że nasz brak odpowiedzi może (chociaż nie musi) popsuć naszą relację, która niekoniecznie jeszcze się rozwinęła na dobre.

No to jak dla mnie, takowa osoba nie jest warta znajomości. Jeżeli ktoś na początku znajomości wymaga od nas zwierzania się z intymności i nie potrafi uszanować naszej prywatności, to jest z nim po prostu coś nie tak i tworzenie relacji z takimi ludźmi nie jest dobrym pomysłem.
Awatar użytkownika
SNOWDOG
Marzyciel-Gaduła+

Have thanks: 10 times

Postautor: Pawian » czw 28 lip, 2016 22:34

Zastanawia mnie tylko dlaczego ktos chcialby na start wiedziec o nas intymne lub rodzinne rzeczy?
nie, nie mam polskich znakow.

For this message the author Pawian has received thanks:
Borcejn(czw 28 lip, 2016 22:51)
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Has thanked: 55 times
Have thanks: 66 times
Marzenie: Zostaly tylko dwa do spelnienia!
Medals: 5

Postautor: Borcejn » czw 28 lip, 2016 22:51

Kiedyś dość popularny był uścisk rozciętych dłoni na znak zawarcia przyjaźni. Może zwierzanie się z intymności na starcie przejęło rolę właśnie takiego spoiwa. Intymność zwiększa bliskość, a kultura "przyśpiesza", co jest zjawiskiem z gruntu złym - relacje są coraz szybsze, mniej stabilne i przelotne. Ludziom nie chce się czekać - niektórzy już nawet nie potrafią - bo życie dokoła uczy ich, że wszystko mogą mieć natychmiast.
Awatar użytkownika
Borcejn
Opiekun

Has thanked: 69 times
Have thanks: 28 times

Postautor: Ruta » czw 28 lip, 2016 23:31

A ja Wam powiem, że błędne jest założenie, że bardziej zbliża nas do siebie znajomość bardzo osobistych kwestii. Mnie to jakieś bardzo potrzebne nie jest. Intymność relacji buduje nie wiedza a wspólne doświadczenia.

Ja tam gaduła jestem i mam wrażenie, że dużo o sobie piszę/mówię. Nie jest to wymuszone, czy na pokaz. Tak mam i już.

Nie widzę też nic złego w tym, że ktoś może chcieć zdradzać o sobie jakieś szczegóły. wolna wola. Gorzej jeśli ktoś się zwierza osobie, która ewidentnie nie chce tego słuchać.
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Has thanked: 70 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Postautor: Pawian » pt 29 lip, 2016 00:07

A wydawalo mi sie, ze przyjelo sie stwierdzenie, ze ogolnie ludzie zrobili sie bardziej na dystans w stosunku do siebie. Nie wiem, bo ja ogolnie z wyboru nie szukam nowych znajomosci.
nie, nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Has thanked: 55 times
Have thanks: 66 times
Marzenie: Zostaly tylko dwa do spelnienia!
Medals: 5

Postautor: Borcejn » pt 29 lip, 2016 00:53

Każdy człowiek (zdrowy) potrzebuje bliskości drugiej osoby, nie każdy potrafi na nią czekać, a czas jest podstawą przy budowaniu. Dlatego wiele dzisiejszych budowli tak szybko powstaje jak się burzy. Coraz powszechniejszy dystans do ludzi bierze się z potencjalnej łatwości dokonania zmiany - każdego można wyrzucić, każdy równocześnie obawia się, że ktoś go wyrzuci. Ludzie poświęcają 50% swojego życia na eksponowanie swojej atrakcyjności na Facebooku, przez co stają się mniej atrakcyjni (bo mniej robią). To są ciemne strony dzisiejszej rzeczywistości, która nie dotyczy nas w takim stopniu jak dzisiejszych nastolatków. Myślę, że te osoby, które poznały smak prawdziwej bliskości mają zdrowe podejście do tych spraw, nie boją się prawdy i wiedzą, że na intymność trzeba sobie zasłużyć czasem. Może jest też tak, że do prawdy trzeba dojrzeć.

Co innego, gdy przeleci przez nas taki impuls, że intymność z nas aż tryska. Czasem warto żyć złudzeniem... :swirus:
Awatar użytkownika
Borcejn
Opiekun

Has thanked: 69 times
Have thanks: 28 times

Postautor: SNOWDOG » pt 29 lip, 2016 01:03

Pawian pisze:Zastanawia mnie tylko dlaczego ktos chcialby na start wiedziec o nas intymne lub rodzinne rzeczy?

No i właśnie o to chodzi - jeżeli ktoś tak podchodzi to to jest dziwne i nietypowe. Aczkolwiek takie osoby niestety też są i stąd ten wątek.
Awatar użytkownika
SNOWDOG
Marzyciel-Gaduła+

Have thanks: 10 times

Poprzednia

Wróć do Relacje międzyludzkie