Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Czy syreny istniały naprawdę?

Troszkę dreszczyku emocji, mrożące krew w żyłach, często zaskakujące tematy. Wszystko co nas ciekawi, fascynuje, jest dla nas zagadką. Ufo, duchy, owiane tajemnicą miejsca - możesz wierzyć lub nie.

Czy syreny istniały naprawdę?

Postautor: Ruta » pt 08 cze, 2012 18:04

Obrazek

Naukowcy uważają, że syreny - istoty o aparycji człowieka i ryby - które znajdują się w spektrum zainteresowań krytozoologów, mogły istnieć naprawdę. [...]
Jak to możliwe, że stworzenie kojarzone dotąd głównie z legendami, bajkami dla dzieci i pociesznymi amerykańskimi komediami umieszczono nagle w tej samej kategorii, co dinozaury czy ptaki dodo? Zdaniem naukowców, nasi przodkowie mogli podziwiać "syreny". Tyle że były one w rzeczywistości odmianą małpy, która zamieszkiwała rozmaite akweny. Pojawiające się w źródłach historycznych i legendach informacje na temat syren nie były zatem bezpodstawne.[...]
Zgodnie z teorią, która została przedstawiona w nowym filmie, żyjące w czasach prehistorycznych małpy ewoluowały w dwóch kierunkach - pierwszy dał początek hominidom; drugi doprowadził do powstania małpy, która z powodzeniem przez pewien czas funkcjonowała w przestrzeni wodnej.

niewiarygodne.pl

Jakie jest Wasze zdanie?
Syreny istniały naprawdę czy to tylko legendy dawnych czasów?
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Has thanked: 72 times
Have thanks: 176 times
Medals: 13

Re: Czy syreny istniały naprawdę?

Postautor: powidlo » pt 08 cze, 2012 19:00

Mnie uczono w szkole od klasy pierwszej podstawówki, że w legendach zawsze jest ziarenko prawdy.
arytmia uczuć
powidlo
Newbie

Has thanked: 95 times
Have thanks: 43 times
Imię: Olga
Medals: 10

Postautor: Prozak » pt 08 cze, 2012 19:45

Kiedyś nie uznawano istnienia wielkich kałamarnic, obecnie istnieją (odkryte!) dowody na życie podobnych im istot, o równie wielkich rozmiarach... a co do syren to raczej wątpliwe, by istniały. Prędzej uwierzę w smoki, co jest nawet bardziej prawdopodobne.
Prozak
Marzyciel-Gaduła

Has thanked: 0 time
Have thanks: 0 time
Imię: Rafał

Postautor: Dafne » pt 08 cze, 2012 21:17

Na początek powiem, że uwielbiam syreny. To po prostu działa u mnie na tej zasadzie, że gdy patrzę na nie- czy to na fotografiach jak ta, czy na filmach- to mnie one urzekają swoim wdziękiem i delikatnością. Po prawdzie, chciałabym, żeby istniały naprawdę, ale z tego, co wiem, to tylko wymysł ludzi żyjących kiedyś tam.
dum spiro, spero

Has thanked: 90 times
Have thanks: 133 times

Postautor: piagizela » pt 08 cze, 2012 21:21

Dafne pisze: Po prawdzie, chciałabym, żeby istniały naprawdę

Z tego, co przytoczyła Ruta, wynika, że były na etapie - w najlepszym wypadku - Australopiteka. Więc o wdzięku i delikatności możesz zapomnieć. :rotfl:
:lick:
piagizela
Newbie

Has thanked: 47 times
Have thanks: 44 times
Medals: 2

Postautor: Dafne » pt 08 cze, 2012 21:23

Co do tej teorii, pierwszy raz się z nią spotykam, więc nie skomentuję, nie mam zdania.
Ale wiesz, skądś się musiało wziąć to wyobrażenie o syrenach, j/w.
dum spiro, spero

Postautor: piagizela » pt 08 cze, 2012 21:25

Dafne pisze:Ale wiesz, skądś się musiało wziąć to wyobrażenie o syrenach, j/w.

Stąd na przykład, że jak dookoła są goli ludzie, to syreny też są gołe. Nawet greckie syreny miały gołe popiersia.
:lick:
piagizela
Newbie

Has thanked: 47 times
Have thanks: 44 times

Postautor: Patorek » pt 08 cze, 2012 21:31

piagizela pisze:Nawet greckie syreny miały gołe popiersia.

Sorry, to zapewne wina mojego przodka, a może moja(w innym wcieleniu - kto wie? :rotfl: )

Spopularyzować jakieś wyobrażenie jest łatwo, jeśli ma się dobry materiał.. a kobieta z ogonem i gołymi piersiami, na pewno do tego się nadaje. :D
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Luck316 » sob 09 cze, 2012 08:38

Ja zawsze myślałem, że pierwsze historie o syrenach jako pół-kobietach pół-rybach pochodzą z czasów średniowiecza. W starożytności słyszałem tylko (konkretnie w "odyseji") o syrenach jako pół-kobietach pół-ptakach. Co więc do tych mitów miały by istoty żyjące ponoć w czasach prehistorycznych, czyli setki lat przed powstaniem pierwszego pisma?!
Na­wet naj­dal­szą podróż zaczy­na się od pier­wsze­go kroku- Siddharda Gautama Budda
Luck316
Extra marzyciel

Has thanked: 2 times
Have thanks: 7 times
Imię: Łukasz

Postautor: Prozak » sob 09 cze, 2012 09:39

Syreny to wymysły chuci rybaków i innych zboków na morzu, którzy przez długie miesiące męskiego obcowania mieli do wyboru albo kolegów, albo ryby.
Prozak
Marzyciel-Gaduła

Imię: Rafał

Postautor: Laka » pt 13 lip, 2012 06:42

Jak byłam mała chciałam być syrenką !
W każdym razie jakby istniały to wolałabym żeby ludzie o nich nie wiedzieli.
Więc patrz , bo właśnie ide dać sobię radę !
Awatar użytkownika
Laka
Marzyciel-Gaduła

Imię: Laka

Postautor: Limusaurus » ndz 29 lip, 2012 01:49

Jak dla mnie syreny to bujdy. Weźmy pod uwagę:
a) dzisiejsze małpy (z wyjątkiem człowieka) boją się wody. Goryle np. nie potrafią pływać.
b) otłuszczenie ludzkich noworodków niekoniecznie wynika z potrzeby izolacji przed wychłodzeniem organizmu w wodzie. Zwrócmy uwagę, że ludzkie dzieci w porównaniu do najbiższej spokrewnionych z nami naczelnych (szympansów, goryli, orangutanów, bonobo itp.) przychodzą na świat bardzo wcześnie, na o wiee wcześniejszym stadium rozwoju. Metabolizm niemowlaków jest jeszcze dość mało sprawny, dlatego potrzebna jest jakaś okrywa tłuszczowa zapewniająca ciepło, podczas choćby zimnych nocy.
c) w zapisie kopalnym nie znaleziono szczątków żadnych potencjalnych wodnych hominidów, a powinny być chociaż pojedyncze kości.
d)opowiadania o syrenach były zazwyczaj snute przez "wygłodzonych" marynarzy. Przy braku możiwości zapotrzebowania potrzeb seksualnych, wyobraźnia może oszukiwać. I tak np. niektóre gatunki waleni, choćby manaty, wystające z wody, "niezaspokojonym" marynarzom mogły z dala przypominać kobietę.
e)zwłoki różnych organizmów morskich, wyrzucane na brzeg w głębokim stadium rozkładu i podpodgryzane przez różnych padlinożerców, mogą z zarysu przypominać ludzką sylwetkę. Zresztą jak udowodniono, człowiek ma tendencję do wyszukiwania się zarysu ludzkiej twarzy we wszystkich przedmiotach.
Limusaurus inextricabilis
Limusaurus
Marzyciel-Gaduła+

Has thanked: 1 time
Have thanks: 2 times
Imię: Dawid

Postautor: Bezimienna » czw 23 sie, 2012 22:29

Uznałabym istnienie syren, gdyby przedstawiano je po prostu jako coś, co nagle wypełzało z wody i czołgało się, żeby cię dopaść, ot co. (nie, nie chciałabym tego spotkać) Piękne kobiety z ogonami pozostawmy wyobraźni tych, którzy je sobie wymyślili.
...?
Bezimienna

Imię: Natalia

Postautor: Ruta » sob 29 gru, 2012 13:19

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna to "siostra" NASA. Zwykle zajmuje się huraganami, tsunami i atmosferą. Właśnie wydała oświadczenie w sprawie syren.

Oświadczenie nosi tytuł "Nigdy nie znaleziono dowodów na istnienie wodnych humanoidów" (“No Evidence of Aquatic Humanoids Has Ever Been Found"). Spacjaliści NOAA zauważają w nim, że wiara w syreny narodziła się u zarania cywilizacji. Magiczne kobiety, żyjące w wodzie, pojawiają się już na paleolitycznych malowidłach, a potem w mitologiach. Ale ich istnienie nigdy nie zostało potwierdzone naukowo.

No dobrze, ale dlaczego NOAA w ogóle zawraca sobie tym głowę? I dlaczego właśnie teraz? Wszak nie istnieją również smoki i krasnoludki, a nikt nie wydał jeszcze w tej sprawie oświadczenia.

Winny jest popularno-naukowy kanał "Animal Planet", który w czerwcu wyemitował quasi-dokumentalny program pod tytułem "Syrena. Znaleziono ciało" ("Mermaids: The Body Found"). Autorzy pokazywali w nim, jak mogłyby wyglądać syreny i dlaczego się ukrywały... aż do teraz. Jak komentowali dziennikarze New York Timesa, program to "fikcja, ale zbudowana na elementach prawdy, tak żeby wyglądał na dokument. Jeśli zna się zasady, to dobra zabawa".

Całość przypominała nieco "Z archiwum X", ale dla wielu mieszkańców USA program okazał się bardzo przekonujący. Amerykanie po prostu uwierzyli w syreny. Głos musiała zatem zabrać agencja, w której gestii znajduje się świat syren. Stąd oświadczenie NOAA.

Warto przypomnieć, że nobliwa agencja ma już na koncie podobne oświadczenia. Specjaliści NOAA wypowiadali się na przykład na temat Atlantydy i Trójkąta Bermudzkiego. Amerykańskie agencje rządowe nie tylko badają. Mają misję popularyzacji nauki w swojej dziedzinie. Jeśli powstaje zamieszanie w oceanografii, NOAA na pewno się wypowie.

Swoją drogą oglądałam ostatnio ten film. Robi wrażenie, zwłaszcza o 2 w nocy xD
Kawałek: http://www.youtube.com/watch?v=T0xHK9JkI_o
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Postautor: Offline » sob 29 gru, 2012 13:29

Teoria ta wydaje się dość prawdopodobna. Ja słyszałam, że marynarze łapali na morzu jakiś wirus, który wywoływał halucynacje. I między innymi chłopy widzieli piękne kobitki-ryby. ;D Widząc je wskakiwali do wody i otumanieni zapominali, jak się pływa - topili się. Komu udało się przeżyć - opowiadał, co widział. I tak powstała legenda o syrenach. Oczywiście prawdziwość tej historii nie jest stuprocentowa, ale może faktycznie coś w tym jest?
Extra marzyciel

Has thanked: 10 times
Have thanks: 11 times
Imię: Dominika
Medals: 5

Postautor: Lisek » czw 03 sty, 2013 19:47

Wydaję mi się, że syreny mogły istnieć i może istnieją. Nasz świat jest przecież tak ogromny. Do najgłębszych zakątków pewnie i tak nikt nigdy nie dotrze. To samo można mówić na temat Wielkiej Stopy czy Yeti.
Dla mnie syreny - jak najbardziej.
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Postautor: Offline » czw 03 sty, 2013 20:04

bananowy, i o gościach z kosmosu. ;D
Extra marzyciel

Postautor: Melancthe » czw 03 sty, 2013 20:43

Jasne, że istniały! Ba! Moim zdaniem istnieją nadal *-*
The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..'
Awatar użytkownika
Melancthe
Newbie

Has thanked: 22 times
Have thanks: 7 times
Imię: Wioletta
Medals: 1

Postautor: Lisek » czw 03 sty, 2013 20:59

Offline pisze:bananowy, i o gościach z kosmosu.

Ja wierzę! Nie ma to tamto :P
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Postautor: Offline » czw 03 sty, 2013 21:24

bananowy, ja też! ;D
Extra marzyciel

Postautor: Makaron » pt 25 paź, 2013 17:40

Właśnie miałem założyć taki sam temat :)
Pomysł zrodził mi się po obejrzeniu na animal planet programu "Syreny - nowe dowody".

Wersja w języku angielskim.

Powiem, że strasznie zainteresował mnie ten temat, w dodatku że niedawno naukowcy USA ogłosili że złapali 7 takich stworzeń, które ponoć oglądał Barack Obama.

Tu link -> http://fakty.interia.pl/nauka/news-a-je ... Id,1035024
Pragniesz mych ust - jeszcze drgają
Od bluźnierstw słów krwawiących, bezsilnych protestów
Choć niewidoczna jesteś, ponad wszelką wątpliwość
Czuję Cię każdym włóknem napiętego ciała.
Jesteś...
Twe delikatne dłonie osaczają mnie coraz bezwstydniej...
Makaron
Łapacz chmur

Has thanked: 91 times
Have thanks: 13 times
Imię: Berkano
Medals: 4

Postautor: Dafne » pt 25 paź, 2013 20:03

Makaron, z tego, co słyszałam, to Animal Planet dwukrotnie wyemitowało materiał o syrenach, jednak był zwykłym żartem. Chciano sprawdzić, ile ludzi się na to nabierze. Sama mam duży problem z uwierzeniem, że sam prezydent USA obserwował syreny zza szklanej szyby i nie udokumentował tego żadnymi zdjęciami. xD
dum spiro, spero

Postautor: Ruta » pt 25 paź, 2013 20:07

Dafne, chodzi Ci o ten Mermaids: The Body Found, czy Mermaids: The New Evidence? xD
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Postautor: Dafne » pt 25 paź, 2013 20:09

Ruta, obydwa. ;P
dum spiro, spero

Postautor: Ruta » pt 25 paź, 2013 20:09

Dafne, byłam ciekawa czy zajrzałaś do filmiku. ;D
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Postautor: Makaron » sob 26 paź, 2013 03:25

Dafne pisze:Makaron, z tego, co słyszałam, to Animal Planet dwukrotnie wyemitowało materiał o syrenach, jednak był zwykłym żartem. Chciano sprawdzić, ile ludzi się na to nabierze.

Czyli teraz kłamstwa i nierzetelność mediów będą tłumaczone próbą nabrania ludzi?
Jeżeli tak to podziękuję ..
Pragniesz mych ust - jeszcze drgają
Od bluźnierstw słów krwawiących, bezsilnych protestów
Choć niewidoczna jesteś, ponad wszelką wątpliwość
Czuję Cię każdym włóknem napiętego ciała.
Jesteś...
Twe delikatne dłonie osaczają mnie coraz bezwstydniej...
Makaron
Łapacz chmur

Has thanked: 91 times
Have thanks: 13 times
Imię: Berkano
Medals: 4

Postautor: Ruta » sob 26 paź, 2013 07:08

Makaron pisze:Czyli teraz kłamstwa i nierzetelność mediów będą tłumaczone próbą nabrania ludzi?

Oświadczenie nosi tytuł "Nigdy nie znaleziono dowodów na istnienie wodnych humanoidów" (“No Evidence of Aquatic Humanoids Has Ever Been Found"). Spacjaliści NOAA zauważają w nim, że wiara w syreny narodziła się u zarania cywilizacji. Magiczne kobiety, żyjące w wodzie, pojawiają się już na paleolitycznych malowidłach, a potem w mitologiach. Ale ich istnienie nigdy nie zostało potwierdzone naukowo.

No dobrze, ale dlaczego NOAA w ogóle zawraca sobie tym głowę? I dlaczego właśnie teraz? Wszak nie istnieją również smoki i krasnoludki, a nikt nie wydał jeszcze w tej sprawie oświadczenia.

Winny jest popularno-naukowy kanał "Animal Planet", który w czerwcu wyemitował quasi-dokumentalny program pod tytułem "Syrena. Znaleziono ciało" ("Mermaids: The Body Found"). Autorzy pokazywali w nim, jak mogłyby wyglądać syreny i dlaczego się ukrywały... aż do teraz. Jak komentowali dziennikarze New York Timesa, program to "fikcja, ale zbudowana na elementach prawdy, tak żeby wyglądał na dokument. Jeśli zna się zasady, to dobra zabawa".

Całość przypominała nieco "Z archiwum X", ale dla wielu mieszkańców USA program okazał się bardzo przekonujący. Amerykanie po prostu uwierzyli w syreny. Głos musiała zatem zabrać agencja, w której gestii znajduje się świat syren. Stąd oświadczenie NOAA.
Awatar użytkownika
Ruta
Newbie

Postautor: _Magnolia_ » pn 25 kwie, 2016 17:12

Podobno każda legenda zawiera w sobie ziarnko prawdy, a legend o syrenach jest od groma. Z polskich znam o syrenie z Warszawy, ciekawe czy jeszcze są inne.
"Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej" - Albert Einstein.
Awatar użytkownika
_Magnolia_
Łapacz chmur

Has thanked: 26 times
Have thanks: 18 times
Medals: 1

Wróć do Strefa tajemnic