Witamy na Forum Wielotematycznym, Marzycielskim

Witamy na Forum Wielotematycznym, Forum Marzycielskim, z nami nie będziesz się nudził.
Załóż konto już dziś a na pewno nie pożałujesz!
Śledź forum na bieżąco!

Superwulkany - czy możemy być spokojni?

Troszkę dreszczyku emocji, mrożące krew w żyłach, często zaskakujące tematy. Wszystko co nas ciekawi, fascynuje, jest dla nas zagadką. Ufo, duchy, owiane tajemnicą miejsca - możesz wierzyć lub nie.

Superwulkany - czy możemy być spokojni?

Postautor: Lisek » wt 27 sie, 2013 12:21

Pamiętacie wybuch wulkanu na Islandii? Europejskie lotniska zostały sparaliżowane, loty zatrzymane, ludzie utknęli na długi czas w terminalach, czekając na swoją podróż. Pewnie myślicie, że to jest najgorsza rzecz, jaka może nas spotkać ze strony podziemnych mocy natury. Otóż nie… Oprócz „zwykłych” erupcji co kilkaset tysięcy lat zdarzają się także katastrofalne eksplozje, pustoszące ogromne połacie lądów i mające znaczący wpływ na ziemski klimat. Mowa tutaj o superwulkanach.

Chciałbym uzmysłowić Was, wytłumaczyć jak niebezpieczne są to wybuchy. Zrobię to na przykładzie jednego z największych, najgroźniejszych, aktywnych superwulkanów znajdujących się na Naszej Ziemi.

Obrazek

Na terenie amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone, znanego z licznych gejzerów, gorących źródeł i misia Yogi, znajduje się jeden z największych superwulkanów na Ziemi. Nie ma kształtu tradycyjnego stożka, z którego spływa lawa i bucha dym. Wulkan znajduje się pod powierzchnią Ziemi, w olbrzymim kraterze. To właśnie podziemna aktywność wulkaniczna odpowiada za powstawanie widowiskowych gejzerów, które przyciągają turystów nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z całego świata.

Czy możemy być spokojni, gdy pod ziemią tyka bomba zegarowa?

Spotkałem się z wieloma opiniami naukowców. Jedni uspokajali Nas, twierdząc, że wygasa. Drudzy zaś, mówili, że wybuch będzie niekontrolowany. W każdej chwili może to się wydarzyć. Dlaczego? Superwulkan pod Yellowstone wybucha średnio co 650 tys. lat. Ostatnia erupcja miała zdarzenie dokładnie 640 tys. lat temu. Można powiedzieć, że od 10 tys. lat chodzimy po ruchomym gruncie.

Niektórzy z Was pamiętają wybuch wulkanu Św. Heleny w stanie Washington w roku 1980… był ogromny. Jeżeli spod Yellowstone uwolni się tylko 1/4 zawartości komory to erupcja ta będzie 4800 razy większa niż erupcja właśnie Św. Heleny. Jeżeli zaś uwolni się całość… będzie prawie 20.000 razy większa niż ta z 1980 roku w stanie Washington.

Czy może to nastąpić w roku 2013/2014? Tego nikt nie wie.

Mój wpis z blogu o zjawiskach paranormalnych. Nie reklamuję, ale jeżeli chcecie znać adres, to zapraszam na PW. :) Jest sporo dość ciekawych artykułów.
Zapraszam do dyskusji :)
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Re: Superwulkany - czy możemy być spokojni?

Postautor: Patorek » wt 27 sie, 2013 13:52

bananowy pisze:Mój wpis z blogu o zjawiskach paranormalnych.

Super wulkan to nie zjawisko paranormalne. ;D

Nie wiem co na to inni, ale ja bym proponował umieszczać tutaj też swoje artykuły z chęcią przeczytam,
a może... jakaś dyskusja się wytworzy.. same plusy! :D
~ Jestem jak alfabet - jest we mnie Biblia, Tora, Koran i Markiz de Sade ~
Awatar użytkownika
Patorek
Moderator

Has thanked: 32 times
Have thanks: 108 times
Imię: Twoje marzenie
Medals: 9

Postautor: Pro » wt 27 sie, 2013 14:04

bananowy pisze:Superwulkan pod Yellowstone wybucha średnio co 650 tys. lat. Ostatnia erupcja miała zdarzenie dokładnie 640 tys. lat temu.

Masz jakieś źródło?
Pro
Newbie

Has thanked: 24 times
Have thanks: 60 times
Imię: Hubert

Postautor: Lisek » czw 29 sie, 2013 12:20

Pro, wiadomo, że można zajrzeć na wikipedia.pl.
Kaldera Yellowstone o rozmiarach ok. 55 x 80 km znajduje się nad tzw. plamą gorąca i jest pozostałością po gigantycznych eksplozjach superwulkanu, jakie miały miejsce 2,1 mln, 1,3 mln oraz 640 tys. lat temu.

Przeglądałem także inne strony internetowe, między innymi USGS Volcano Hazadrs Program.
http://volcanoes.usgs.gov/volcanoes/yellowstone/yellowstone_geo_hist_88.html

+ zajrzałem do kolekcji kilkunastu tomów encyklopedii powszechnej - literka Y. Tam także jest napisane, to co podałem wyżej.

Patorek, tytuł bloga - "Blog o zjawiskach paranormalnych, kosmosie, UFO oraz nauce." :cool:
http://lisiepismo.pl - Uśmiech i intryga.
Awatar użytkownika
Lisek
Newbie

Has thanked: 20 times
Have thanks: 8 times
Imię: Piotr
Medals: 3

Postautor: Pro » czw 29 sie, 2013 15:14

bananowy pisze:Pro, wiadomo, że można zajrzeć na wikipedia.pl.

Wiadomo, że zajrzałem zanim zapytałem, ale tam też nie ma źródła. Po prostu zaciekawiło mnie skąd to wiadomo, jaką metodą to obliczono.
Pro
Newbie

Has thanked: 24 times
Have thanks: 60 times
Imię: Hubert

Postautor: piagizela » czw 29 sie, 2013 15:19

bananowy pisze:Superwulkan pod Yellowstone wybucha średnio co 650 tys. lat. Ostatnia erupcja miała zdarzenie dokładnie 640 tys. lat temu. Można powiedzieć, że od 10 tys. lat chodzimy po ruchomym gruncie.

Moja prosta matematyka mówi co innego - że jeżeli dwie pierwsze liczby są poprawne, to dopiero za 10 tysięcy lat będzie można mówić o ruchomym gruncie. A to trochę tak, jakby starożytni Egipcjanie przejmowali się topnieniem lodowców.
:lick:
piagizela
Newbie

Has thanked: 47 times
Have thanks: 44 times
Medals: 2

Postautor: Pawian » pt 30 sie, 2013 15:58

Zapomnialam gdzie to sie znajduje, ale istnieje wioska, ktora znajduje sie u podnoza wielkiego wulkanu. Cena domow jest tam chyba baaaaardzo niska :niepewny:
nie, nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
Pawian
Marzyciel

Has thanked: 55 times
Have thanks: 66 times
Marzenie: Zostaly tylko dwa do spelnienia!
Medals: 5

Wróć do Strefa tajemnic